حیوانات خانگی کوچک

تعیین جنسیت در عروس هلندی

تعیین جنسیت عروس های هلندی نسبتا راحت است. بسیاری از طوطی ها، تفاوت های ظاهری چندانی جهت تشخیص جنسیت، ندارند. به این معنی که شما نمی توانید فقط با نگاه کردن به آن ها بفهمید که آن ها نر هستند یا ماده. البته، عروس های هلندی استثنا هستند. جدای از برخی جهش ‌ها مانند لوتینوس، رنگ‌ بدن نرها و ماده‌ ها پس از رسیدن این پرندگان به بلوغ، به طور کامل متفاوت می شود.

علاوه براین، رفتار عروس های هلندی نر و ماده نیز با یکدیگر متمایز است. با وجود این که به کمک رنگ آمیزی بدن، می توان عروس های هلندی نر و ماده را تشخیص داد، تعیین جنسیت این پرندگان، در اغلب موارد هنوز از طریق رفتار مشخص می شود.

در چه سنی می توان جنسیت عروس هلندی را تشخیص داد؟

جوجه های عروس هلندی، اولین مجموعه پرهای خود را می ریزند و از شش تا نه ماهگی، شروع به تغییر رنگ بدن و تبدیل به یک پرنده بزرگسال می کنند. تقریباً در همان زمان، ممکن است بروز رفتارهایی را متوجه شوید که باعث می شوند تشخیص دهید جوجه عروس هلندی تان، نر است یا ماده.

ممکن است بتوانید جنسیت عروس هلندی خود را، حتی قبل از اینکه تغییر رنگی در بدن آن ایجاد شد، براساس رفتارهای پرنده خانگی تان، تشخیص دهید. با این حال، ویژگی ‌های اولیه، می‌ تواند با بزرگ‌ تر شدن جوجه ‌ها، تغییر پیدا کند. بنابراین ممکن است در زمانی که رنگ ‌ها و شخصیت جوجه ‌ها در بزرگسالی تغییر می کند و متوجه می ‌شوید که حدس شما درباره عروس هلندی تان اشتباه بوده است، شگفت‌ زده شوید.

اگر اطلاعات خوبی از الگوهای رنگی عروس های هلندی نر و ماده، تغییرات رنگی و رفتار های این پرندگان داشته باشید، به احتمال زیاد قادر خواهید بود جنسیت عروس هلندی تان را تشخیص دهید. برای تشخیص جنسیت پرنده خانگی تان، باید با دقت به این موارد توجه کنید. روش های تشخیص جنسیت عروس های هلندی، عبارت اند از:

تشخیص جنسیت عروس هلندی به کمک بررسی الگوهای رنگی

تعیین جنسیت در عروس هلندی || دام و پت

هنگامی که عروس های هلندی اولین پرریزی خود را در شش تا نه ماهگی سپری کردند، می توانید با مشاهده الگوهای رنگی متمایز آنها، نر یا ماده بودن پرنده خانگی تان را تشخیص دهید، مگر اینکه پرنده شما یکی از چندین نوع تغییر رنگی را داشته باشد که بعداً در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

عروس های نر دارای صورت های زرد رنگ و تکه هایی نارنجی روشن در گونه های خود خواهند بود. اگر پرنده شما یک عروس هلندی سفید نر است (فاقد رنگدانه زرد)، صورت آن سفید خالص خواهد بود. با اولین پرریزی، عروس های هلندی نر، نوارهای زرد یا سفید روی پرهای دم خود و لکه های زیر پرهای بال خود را از دست می دهند.

صورت عروس های هلندی ماده عمدتا خاکستری یا قهوه ای مایل به زرد و ا تنها با رنگ زرد (یا سفید) خواهد بود. در بیشتر موارد، لکه های گونه آنها به رنگ نارنجی و تیره تر خواهد بود (اگر صورت سفید باشد هیچ کدام رخ نخواهد داد). عروس های هلندی ماده، همچنین علامت ‌های میله ‌ای شکل و خاکستری و زرد روی پرهای دم خود و لکه‌ های روی پرهای بال خود، که همه جوجه های عروس هلندی آن را دارند، حفظ می‌ کنند.

عروس هلندی چگونه می خوابد؟

تفاوت های رفتاری و تشخیص جنسیت عروس های هلندی

پرندگان نر و ماده، به طور طبیعی از نظر رفتاری، با یکدیگر متفاوت خواهند بود. اما برخی از مشاهدات عمومی، در اغلب  موارد به شما کمک خواهند کرد که بتوانید جنسیت عروس هلندی خانگی تان را تشخیص دهید. از جمله روش های تشخیص جنسیت عروس های هلندی براساس تفاوت های رفتاری، عبارت اند از:

عروس های هلندی نر، عموماً سر و صدای بیشتری به پا می کنند و تقلید صدا را بیشتر انجام می دهد. در حدود شش ماهگی، آن ها معمولاً سوت می زنند، آواز می خوانند و احتمالاً سعی می کنند صداهایی را که در محل زندگی شان وجود دارد، تقلید کنند.

همچنین احتمال بیشتری وجود دارد که عروس های هلندی نر، هنگام سوت زدن، پریدن، ضربه زدن به ظروف غذا یا اسباب ‌بازی ‌ها و بلند کردن بال ‌های خود به شکل قلب در هنگام سوت زدن و آواز خواندن، خود نمایی کنند. یک عروس هلندی نر که هورمون‌ های جنسی آن ترشح پیدا کرده است، ممکن است سعی کند با یک اسباب ‌بازی یا شی دیگری جفت ‌گیری کند.

در مورد انتخاب یک اسباب بازی ایمن برای پرندگان خانگی خود، با یک دامپزشک مشورت کنید. عروس های هلندی ماده، کمتر ممکن است که سر و صدا به پا کنند یا صداهای محیط را تقلید کنند. اگرچه تعداد کمی از عروس های هلندی ماده، این کار را انجام می دهند، اما در همه آن ها دیده نمی شود.

عروس های هلندی ماده، معمولاً ساکت ‌تر هستند و کمتر احتمال دارد که صرفاً برای خودنمایی، رفتار هایی را بروز دهند. عروس هلندی ماده ای که مایل است جفت ‌گیری کند، سرش را کج می ‌کند، پشتش را صاف می ‌کند و به آرامی صدای مخصوصی ایجاد می کند.

چرا عروس هلندی من عصبانی می شود؟

تشخیص جنسیت عروس هلندی با آزمایش DNA

اگر نمی توانید جنسیت عروس هلندی خود را از روی الگوهای رنگی یا رفتار تعیین کنید و می خواهید مطمئن شوید که پرنده خانگی تان نر است یا ماده، می توانید آزمایش DNA انجام دهید. این امر مستلزم تهیه نمونه خون (اغلب با کوتاه کردن ناخن پا) یا کندن پر قفسه سینه از پرنده است.

آزمایشگاه ‌های تشخیصی وجود دارند که به شما اجازه می ‌دهند تا خودتان نمونه مورد نیاز را جمع ‌آوری کنید و آن را برای انجام آزمایش، به آدرس آزمایشگاه، پست کنید. باید به این نکته توجه داشته باشید که برای تهیه نمونه، باید اطلاعات کافی به دست بیاورید. در صورتی که درباره تهیه نمونه، سوالاتی دارید، با یک دامپزشک ‌تماس بگیرید‌.

اغلب بهتر است از دامپزشک حیوان خانگی خود درخواست کمک کنید. به خصوص اگر می خواهد نمونه خون تهیه کنید. اگر شما نتوانید جریان خون را حتی در محل یک ناخن کوتاه شده متوقف کنید، ممکن است خیلی سریع عروس هلندی تان دچار خونریزی شود.

خرید عروس هلندی نر بهتر است یا ماده؟

تعیین جنسیت در عروس هلندی || دام و پت

عروس های هلندی نر و ماده، به یک اندازه حیوانات خانگی شگفت انگیزی هستند. هر دو جنس می توانند جذاب، محبت آمیز و سرگرم کننده باشند. با تعامل مناسب، هر دو جنس عروس های هلندی، می توانند به عنوان یک حیوان خانگی خوب و مناسب، در خانه نگه داری شوند. به طور کلی، نحوه مراقبت شما، بسیار مهم و تعیین کننده است.

با این حال، چند تفاوت بین آن ها وجود دارد که ممکن است به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا یک عروس هلندی نر تهیه کنید یا یک عروس هلندی ماده. اگر‌ سوالی درباره تهیه یک عروس هلندی نر یا یک عروس هلندی ماده دارید، با یک دامپزشک ‌تماس بگیرید.

ویژگی های شخصیتی عروس های هلندی ماده

به طور کلی، یک عروس هلندی ماده، تمایل به داشتن شخصیت ساکت تر یا محتاطانه تری دارد. به عبارت دیگر، درصورتی که مایل هستید یک عروس هلندی ساکت و آرام در خانه تان داشته باشید، پیشنهاد می کنیم که یک‌ عروس هلندی ماده تهیه کنید. با تعامل مناسب، عروس هلندی ماده، تبدیل به حیوان خانگی بسیار خوبی خواهد شد.

اگر سوال بیشتری درباره ویژگی های شخصیتی عروس های هلندی ماده دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید و با او مشورت کنید.

عروس هلندی آلبینو چه ویژگی هایی دارند؟

نیازهای خاص عروس های هلندی ماده

عروس های هلندی ماده، خواهان برقراری ارتباط با صاحبان خود هستند. مانند هر طوطی دیگری، باید آماده باشید که زمان زیادی را با پرنده خود بگذرانید. یک عروس هلندی ماده، هیچ چیز را بیشتر از اینکه صرفاً با شما معاشرت کند، دوست ندارد. یک عروس هلندی ماده تنها یا بی حوصله، ممکن است بارها و بارها با یک سوت بلند، شما را صدا بزند.

بنابراین، در صورتی که می خواهید یک عروس هلندی ماده تهیه کنید، باید زمان کافی برای معاشرت با پرنده خانگی تان داشته باشید‌. عروس های هلندی، به راحتی تمایل به لانه سازی و جفت گیری دارند. بنابراین باید انتظار داشته باشید که عروس هلندی تان، هر چند وقت یک بار تخم گذاری کند.

علاوه براین، شما باید مطمئن باشید که پرنده خانگی تان، نیازهای اولیه تغذیه ای خود را به طور مناسب و کافی دریافت می کند. در صورتی که می خواهید جوجه عروس هلندی تولید کنید، پس باید زمینه جفت گیری و تخم گذاری عروس هلندی ماده خود را مهیا کنید‌.

سعی کنید هر شب تا 14 ساعت، محیط زندگی عروس هلندی خود را به طور کامل تاریک کنید. اغلب عروس های هلندی، در ساعات طولانی روشنایی روز، تمایل پیدا می کنند که حرکت و فعالیت داشته باشند. در رژیم غذای پرنده خانگی تان، سعی کنید که مقدار غذای مرطوب و نرم را کاهش دهید.

جعبه‌ ها یا تخت ‌ها و اسباب ‌بازی‌ های لانه‌ مانند را از قفس عروس هلندی خانگی تان خارج کنید و از گشتن وسایل تان در کشو ها یا کمد های اتاق در تاریکی شب، خودداری کنید. مطمئن شوید که کاری برای تحریک جنسی پرنده خود انجام نمی دهید. در واقع، کارهایی مانند نوازش پشت پرنده، باعث تحریک آن ها می شود.

با انتقال قفس پرنده خانگی به قسمت جدیدی از خانه، معرفی اسباب بازی های جدید یا بیرون بردن عروس هلندی برای بازی و فعالیت، حواس پرنده خود را از جفت گیری پرت کنید.

ویژگی های خاص عروس های هلندی نر

تعیین جنسیت در عروس هلندی || دام و پت

به طور کلی، عروس های هلندی نر، تمایل به بیرون رفتن، کنجکاوی و سرگرمی دارند. آن ها عاشق خودنمایی، سر و صدا به پا کردن و در جلب توجه هستند. با این حال، عروس های هلندی نر نیز از نشستن بر روی شانه شما یا تماشای فعالیت های روزانه خود لذت خواهند برد.

علاوه براین، عروس های هلندی نر، بیشتر احتمال دارد صداها را تقلید کنند یا یاد بگیرند که یک آهنگ را سوت بزنند.

نیازهای خاص عروس های هلندی نر

مانند عروس های هلندی ماده، عروس های هلندی نر دوست دارند که دوستانی انسانی و یا چند دوست پرنده داشته باشند. اگر بتوانید حداقل در یکی از اتاق‌ های خانه خود، اجازه پرواز آزاد و ایمن را به عروس هلندی خانگی تان بدهید، آن ‌ها با ورزش و آزادی که به آن ها می بخشید، پیشرفت خواهند کرد.

اگر عروس هلندی شما نتواند کسی یا چیزی را که به آن وابسته است ببیند، ممکن است سعی کند با صدا های بلند مکرر، با شما تماس برقرار کند. عروس هلندی نر، یکی از پر سر و صدا ترین طوطی ها به حساب نمی آید. اما یک پرنده بی حوصله یا مضطرب می تواند سر و صدای بسیاری به پا کند.

عروس های هلندی، چه نر و چه ماده، به قفس های بزرگ و تعامل و همراهی فراوان نیاز دارند. هر دو جنس، از بازی با اسباب‌ بازی ‌های مختلف لذت می ‌برند، مخصوصاً از هر چیزی که بتوانند تکه تکه کنند یا روی آن تاب بخورند، لذت خواهند برد. اگر عروس های هلندی نر، خسته باشند یا از تعامل مثبت، به میزان کافی کافی لذت نبرند، ممکن است بد اخلاق یا تحریک پذیر شوند. با این حال، با مراقبت و رسیدگی مناسب، آنها از بهترین حیوانات خانگی خواهند بود.

شایع ترین بیماری های عروس هلندی را بشناسید.

منبع
https://cleverpetowners.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا