پرنده ها

استرس پرندگان را چگونه تشخیص دهیم؟

استرس پرندگان را چگونه تشخیص دهیم؟

تشخیص استرس پرندگان و یادگیری معنای زبان بدن پرندگان یکی از مهم ترین شرایط نگهداری از یک پرنده خانگی است. هرچه پرنده خود را بهتر درک کنید، رابطه شما مستحکم تر و لذت بخش تر و سالم تر خواهد بود. یکی از مهم ترین مسائلی که باید درباره پرنده خود بدانید، علائم وجود استرس در آنها است.

اطلاع از نشانه های بروز استرس و نیز روش های رفع استرس در پرنده تان، نه تنها باعث آرامش خیال شما می شود. بلکه ناراحتی و مشکل پرنده تان را نیز حل می کند.

پرندگان‌ از چند روش برای بروز  استرس خود استفاده می کنند. شما باید قبل از تشدید استرس به پرنده خود کمک کنید. پرنده ای که تحت فشار روانی است ممکن است سر خود را پایین بیاندازد. اشیا و دست شما را گاز بگیرد، پنهان شود، به سرعت پلک بزند، سرو صدا نکرده و ساکت شود. یا بیش از حد معمول سر و صدا به پا کند، به جنب و جوش افتاده یا پرهای خود را با منقار بکند.

درست مثل انسان ها، پرندگان نیز در صورت عدم رفع استرس به علت وجود فشار روانی می توانند از نظر جسمی و روانی دچار عوارض جدی شوند.

علائم استرس در پرندگان خانگی

استرس در پرندگان خانگی | دام و پت

هرچه زودتر بتوانید علائم استرس پرنده خود را تشخیص دهید، بهتر می توانید به پرنده تان در رفع استرس کمک کنید. هرچه ویژگی های پرنده خودتان را بیشتر بشناسید. می توانید به بهترین شکل ممکن به رفع استرس حیوان خانگی تان کمک کنید. با این اوصاف، علائم ترس و اضطراب در بیشتر پرندگان مشترک است، که مهمترین آنها عبارتند از:

تغییرات در نحوه ایستادن

در شرایط اضطراری، بسیاری از پرندگان مضطرب پرهای خود را در صاف ترین شکل ممکن نگه می دارند، چشمان خود را به طور غیر طبیعی باز می کنند و در موضع دفاعی قرار می گیرند. این پرندگان ممکن است گردن خود را به سمت بالا بکشند یا بدن خود را مانند زمان های شروع پرواز خود، کمی خم کنند. این رفتار ها ممکن است با لرزش بدن، بال زدن غیر طبیعی و یا باز کردن منقار همراه باشد.

گاز گرفتن

علل مختلفی برای توجیه گاز گرفتن پرندگان وجود دارد. اما استرس می تواند یک عامل مهم برای گاز گرفتن پرندگان باشد. پرنده ای که احساس ناامنی، اضطراب یا ناراحتی می کند. حتی اگر شما بخواهید پرنده تان را نوازش کنید، احتمالاً دست شما را گاز می گیرد. بسیاری از موارد گاز گرفتن پرندگان از احساس ترس و عدم اطمینان به سایر موجودات ناشی می شود.

سر و صدای بیش از حد یا سکوت غیر طبیعی

پرندگان حیوانات خانگی پر سر و صدایی هستند. با این وجود جیغ زدن و سر و صدای غیر عادی می تواند نشانه استرس باشد. پرنده ای که بدون دلیل مشخص دائما در حال جیغ زدن است، ممکن است ترسیده، خسته یا تنها باشد. این موارد همگی باعث ایجاد استرس می شوند.

از طرف دیگر، پرنده ای که تحت فشار روانی قرار داشته یا ترسیده است ممکن است در حالت دفاعی قرار گرفته و به صورت غیر طبیعی ساکت شود. اگر پرنده تان به طور ناگهانی ساکت شد و دیگر سر و صدایی تولید نکرد، باید بررسی کنید که آیا پرنده تان دچار مشکل شده است یا نه.

کاهش اشتها

اگرچه کاهش اشتها می تواند علامت اصلی ابتلا پرنده تان به یک بیماری پزشکی باشد. ولی گاهی اوقات احساس ترس و اضطراب نیز می توانند باعث کاهش اشتهای پرنده تان شوند. باید میزان غذای مصرفی و نیز وزن پرنده تان را به خوبی بدانید تا در صورت مشاهده هر گونه تغییر در وزن و میزان غذای مصرفی، بتوانید به موقع به پرنده تان کمک کنید.

کندن پر یا خودزنی

پرنده ای که دچار استرس یا ترس می شود ممکن است پرهای خودش را بکند یا به پوست خود آسیب برساند. این رفتار همچنین ممکن است به دلیل ابتلا پرنده به بیماری یا انگل ایجاد شود. بنابراین ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که بیماری های دیگری دلیل ایجاد کننده این رفتار نیست.

علت کندن پر یا خودزنی هرچه باشد، باید در اسرع وقت تشخیص داده شده و درمان شود. این رفتار می تواند به سرعت باعث شود که پرنده شما به خودش آسیب رسانده و زیبایی ظاهری خود را از دست بدهد.

رفتار کلیشه ای

استرس در پرندگان خانگی | دام و پت

پرندگانی که برای مدتی تحت فشار روانی قرار گرفته اند، ممکن است دچار رفتار های کلیشه ای شوند. رفتار های کلیشه ای به اقدامات تکراری مانند حرکت سریع سر، یا قدم زدن مداوم و غیر عادی گفته می شوند. کندن پر نیز یکی از رفتار هایی است که پرندگان‌ پس از قرار گرفتن در شرایط اضطراب و استرس ممکن است از خود نشان دهند. با شناخت این رفتار ها می توان به پرندگان خود کمک کرد.

بی حالی و خستگی

پرنده ای که تحت فشار روانی مضاعف قرار گرفته است، ممکن است خسته و بی حال شده، در گوشه قفس نشسته و تمایلی برای برقراری ارتباط نداشته باشد. در چنین شرایطی ممکن است با یک شبانه روز استراحت کافی پرنده دوباره سلامتی خود را پیدا کند. ولی گاهی اوقات این علائم می تواند نشان دهنده یک بیماری باشد. به همین جهت اگر نگران سلامتی پرنده خود هستید با یک دامپزشک تماس بگیرید.

تشخیص علت استرس در پرندگان

پرندگان ممکن است با ایجاد کوچک ترین تغییر در محیط اطراف خود دچار استرس شوند. حتی درگیری ها و سرو صدا های خانوادگی شما ممکن است باعث ایجاد استرس در پرندگان تان شود‌.

تغییر محیط زندگی مانند خرید مبلمان جدید، تغییر مکان قفس یا رنگ دیوار، مرگ حیوانات خانگی دیگر، تغییر در خانواده شما  همگی به طور بالقوه می توانند برای پرنده شما استرس آور باشند.

همچنین ممکن است پرنده به دلیل سر و صدا یا فعالیت های غیر معمول در محیط دچار استرس شود. اگر قفس پرنده تان بیش از حد به پنجره نزدیک باشد، ممکن است مضطرب شود. زیرا ممکن است در محیط بیرون پرندگان شکاری یا حیوانات ناآشنایی را ببیند.

سایر حیوانات خانگی‌ گاهی اوقات ممکن است باعث ایجاد استرس در پرنده شما شوند. شرایط محیطی نامطلوب تنها عللی نیستند که می توانند باعث ایجاد استرس در پرنده شوند. گاهی اوقات تنهایی و نداشتن سرگرمی نیز می تواند باعث ایجاد استرس در حیوان خانگی شما شود. قفس خیلی کوچک یا اسباب بازی های کم می تواند باعث ایجاد اضطراب در پرنده تان  شود.

اگر علائم وجود استرس در پرنده تان را مشاهده کردید، سعی کنید به تغییراتی که اخیرا در محیط زندگی تان رخ داده بیندیشید. با تشخیص صحیح علت ایجاد استرس در پرنده تان می توانید به کاهش استرس حیوان خانگی تان کمک کنید.

عوارض استرس در پرندگان

استرس در پرندگان خانگی | دام و پت

اگر علائم اولیه استرس نادیده گرفته شوند و پرنده به مدت طولانی از استرس رنج ببرد، ممکن است مشکلات جدی تری پیش بیاید. اول از همه سلامتی پرنده شما به طور جدی به خطر میفتد. استرس طولانی مدت خطر ابتلا به بیماری را افزایش می دهد و حتی می تواند کشنده باشد.

در چنین شرایطی رابطه شما با پرنده خود نیز دچار مشکلات بیشتری خواهد شد. یک پرنده مضطرب ممکن است دارای مشکلات رفتاری متعددی مانند گاز گرفتن و جیغ زدن باشد. ایجاد یا حفظ رابطه با پرنده ای که بیش از حد مضطرب است و نمی تواند با شما تعامل کند، دشوار است.

کمک به کاهش استرس در پرندگان

هنگامی که علت ایجاد اضطراب در پرنده خود را تشخیص دادید، باید بلافاصله برای رفع آن اقدام کنید. اگر در تعیین علت اصلی ایجاد استرس با مشکل رو به رو شدید، می توانید با یک دامپزشک تماس بگیرید. ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که پرنده شما به دلیل بیماری یا مسائل بهداشتی به استرس دچار نشده است. در واقع تشخیص صحیح به درمان استرس پرنده تان کمک زیادی خواهد کرد.

سپس سعی کنید هر گونه تغییر در محیط زندگی مانند قرار دادن قفس در مکان جدید، خرید مبلمان جدید، تغییر تلویزیون و غیره را تشخیص دهید. همچنین اطمینان حاصل کنید که پرنده مضطرب توسط پرندگان یا حیوانات خانگی دیگر مورد آزار و اذیت قرار نگرفته است.

اگر استرس پرنده ناشی از وجود تغییرات در محیط زندگی باشد، با گذشت زمان پرنده به شرایط جدید عادت خواهد کرد. البته اگر عواملی همچون سر و صدا و درگیری های خانوادگی باعث ایجاد استرس در پرنده شما شده باشد، باید تمام تلاش خود را برای رفع این مشکلات انجام دهید. پس از رفع علل ایجاد استرس در پرنده، با گذشت زمان پرنده تان به زندگی عادی خود باز خواهد گشت.

حتی اگر محیط زندگی پرنده دچار تغییر شود، با گذشت زمان حیوان خانگی شما می تواند به شرایط جدید عادت کند. تمام تلاش خود را انجام دهید تا با توجه و تعامل مثبت با پرنده خود، به حیوان خانگی تان برای عادت کردن به شرایط و تغییرات جدید کمک کنید. با معرفی اسباب بازی ها، غذاها، بازی ها یا مکان هایی که پرنده شما می تواند از آن ها لذت ببرد. به پرنده خود برای پذیرش تغییرات و شرایط جدید کمک کنید.

پیشگیری و درمان استرس در پرندگان

استرس در پرندگان خانگی | دام و پت

مثل هر بیماری و اختلال دیگر، هر قدم پیشگیری ارزش کیلومتر ها مسیر درمانی را دارد. برای جلوگیری از ابتلا پرنده تان به هرگونه استرس حاد یا طولانی مدت و مزمن، ضروری است که نیازهای پرنده خود را شناخته و آن ها را در حد توانایی خود برآورده کنید.

اگر به خوبی رفتار ها و ویژگی های پرنده خود را بشناسید و شرایط مطلوبی برای زندگی حیوان خانگی تان فراهم کنید، پرنده تان به دور از هراس و استرس با زندگی خود ادامه خواهد داد.

در ادامه مقاله، برخی از سوالاتی را که ممکن است به شما در تشخیص علت استرس کمک کند، ذکر می کنیم:

  • آیا رابطه پرنده تان با شما مثبت و صمیمانه است؟
  • آیا پرنده شما از یک رژیم غذایی مغذی و متنوع استفاده می کند؟ آیا خواب کافی دارد؟
  • آیا پرنده شما احساس می کند که بخشی از خانواده است و از توجه کافی برخوردار است؟
  • آیا پرنده تان یک قفس بزرگ و اسباب بازی های مناسبی دارد که بتواند ذهنش را مشغول کرده و او را به بازی تشویق کند؟

به یاد داشته باشید که در ابتدا حتی تغییرات مثبت نیز می توانند تا حدی برای پرنده شما استرس آور باشند. در بعضی موارد، ممکن است حتی انتقال یک پرنده به یک قفس بزرگ و یا تجویز یک رژیم غذایی بهتر نیز باعث ایجاد استرس شود.

به هر حال، سازگاری تدریجی برای بهبود استرس بسیار مهم است.

تاثیر استرس روزمره شما بر سلامتی روانی پرندگان

سطح استرس خود به احتمال زیاد بر سلامتی روانی پرندگان تأثیر می گذارد. کاهش استرس شخصی خودتان می تواند اضطراب حیوان خانگی شما را کاهش دهد. اطمینان حاصل کنید که در هر شبانه روز مدت زمانی را برای تعامل و بازی با پرنده خانگی خود اختصاص دهید.

به یاد داشته باشید که با تشخیص صحیح می توانید به بهترین شکل ممکن به کاهش استرس پرنده تان کمک کنید.

منبع:

https://cleverpetowners.com/how-to-tell-if-a-bird-is-stressed/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا