اسب ها

تب گلی در اسب ها

درماتیت پاسترن که معمولاً به عنوان تب گلی در اسب ها شناخته می شود، یک بیماری پوستی است که باعث تحریک و درد عمدتاً در قسمت پایین ساق پا اسب می شود. اغلب در پیاز پاشنه یا پشت (ناحیه بین استخوان ران و سم) رخ می دهد، اما می تواند بالاتر از پاها پخش یا گاهی اوقات در سایر نواحی بدن ظاهر شود.

این یک بیماری مسری نیست، بنابراین نمی تواند از یک اسب به اسب دیگر یا به افراد منتقل شود، اما ممکن است باعث ایجاد استرس و ناراحتی زیادی برای اسب شما شود. برای کسانی که اسب دارند و مرتباً از تب گلی رنج می برند، زمستان می تواند یک کابوس کامل باشد و دور نگه داشتن آن همیشه یک چالش بزرگ است.

خوب است که در طول زمستان مراقب پاهای اسب‌های خود باشید، حتی اگر قبلاً هرگز از تب گلی رنج نبرده‌اند، زیرا ممکن است در اسب‌ها در هر سنی ظاهر شود. در صورت امکان روزانه آنها را بررسی کنید.

شایع ترین علل تب گلی در اسب

تب گلی در اسب ها || دام و پت

یک اسب، سالم میکروارگانیسم های زیادی از جمله باکتری ها و قارچ ها روی پوستش زندگی می کند که در شرایط عادی هیچ اثر مخربی بر روی اسب ندارند. اما اگر پوست به هر طریقی آسیب ببیند، این میکروارگانیسم‌ها می‌توانند از طریق پوست وارد شده و باعث عفونت شوند.

اسب در فصل زمستان به دلیل قرار گرفتن بیش از حد در معرض شرایط مرطوب و گل آلود مداوم که پوست را نرم می کند، بیشتر در معرض آسیب قرار می گیرد. درماتوفیلوس کنگولنسیس (باکتری‌هایی که در خاک زندگی می‌کنند) نیز در این شرایط رشد می‌کنند و آن را به یک مکان مناسب برای پرورش تبدیل می‌کنند.

ساییدگی پوست می تواند به دلیل بسیاری از چیزهایی باشد که اسب ها در زندگی روزمره در معرض آنها قرار می گیرند، مانند مالش چکمه ها یا بانداژها، بریدگی یا خراش ناشی از چیزی در مرتع، یا حتی خود گل و لای که به پوست ضعیف شده مالیده می شود. آسیب های رایج اسب و نحوه درمان آنها را بشناسید.

باکتری ها و تب گلی در اسب

تب گلی اغلب توسط باکتری ایجاد می شود و در ماه های زمستان که اسب در معرض شرایط مرطوب و گل آلود مداوم قرار می گیرد، شایع است. این به این دلیل است که شرایط مرطوب باعث نرم شدن پوست و ساییده شدن گل به این پوست نرم شده و باعث آسیب به سطحی می شود که باکتری ها می توانند وارد شوند.

ممکن است علل دیگری نیز برای تب گلی وجود داشته باشد، مانند کنه ساق پا که پوست را می شکند و باکتری ها را قادر به ورود می کند. اسب‌هایی که کنه دارند بیشتر در معرض خطر کنه‌های ساق پا هستند و می‌بینید که پاهایشان را می‌کوبند، زیرا بسیار خارش دارند. اگر شک دارید که اسب شما کنه دارد، برای مشاوره بیشتر با دامپزشک خود صحبت کنید.

سایر علل شایع تب گلی عبارتند از:
 • سطوح ناهموار. کار مکرر در زمین های شنی می تواند برای پوست مضر باشد.
 • ملافه: برخی از انتخاب های ملافه می توانند به عنوان یک محرک عمل کنند، چه فیزیکی و چه شیمیایی (مثلاً نی یا محتوای آمونیاک بالا).
 • شستشوی منظم پاها. تمیز کردن پاها با آب اغلب نه تنها پوست را نرم می‌کند، بلکه چربی را که به عنوان یک مانع طبیعی در برابر ترک‌خوردگی/شکاف شدن عمل می‌کند، از بین می‌برد.
 • کنه های ساق پا. این کنه ها که به عنوان جرب کوریوپتیک شناخته می شوند، این کنه ها باعث ناراحتی و خارش شدید اسب می شوند که اغلب به صورت ضربه زدن به پا، گاز گرفتن یا جویدن در پاها نشان داده می شود. اگر این علت تب گلی باشد، بدون درمان کنه ها نیز بهبود نمی یابد.

عوامل خطر تب گلی در اسب ها

چند چیز وجود دارد که می تواند پوست اسب شما را به خطر بیندازد و به تب گلی منجر شود، از جمله:

 • ایستادن در شرایط گل آلود یا مرطوب برای مدت طولانی
 • داشتن پوست زخم یا آسیب دیده به دلیل زخم، مانند آسیب دیدگی بیش از حد.
 • شستن مرتب پاها، مخصوصاً اگر بعد از آن آنها را خشک نکنید. نظرات متفاوتی در مورد اینکه با پاهای خیس و گل آلود چه باید کرد وجود دارد. توصیه می شود اجازه دهید گل خشک شود و سپس آن را پاک کنید. در صورت نیاز به شستشو، خشک کردن کامل پوست بسیار مهم است.

برخی از اسب‌ها بیشتر مستعد ابتلا به تب گلی هستند، و این به این دلیل است که ممکن است دارای موارد زیر باشند:

 • پاهای سفید، پوست صورتی زیر علائم سفید اغلب حساس تر از پوست تیره است.
 • پوست نازک مانند تروبرد یا عرب که می تواند راحت تر آسیب ببیند و به باکتری ها راه پیدا کند.
 • داشتن سیستم ایمنی ضعیف که معمولاً ثانویه به شرایط دیگری مانند بیماری کوشینگ است. اسب‌هایی که سیستم ایمنی پایین‌تری دارند کمتر قادر به پیشگیری و مبارزه با عفونت‌ها هستند، بنابراین بیشتر مستعد ابتلا به بیماری‌ها هستند. اگر این اسب ها از تب گلی رنج می برند، درمان آن دشوارتر می شود.

تکنیک های پیشگیری از تب گلی در اسب ها

تب گلی در اسب ها || دام و پت

همانطور که همیشه می گویند “پیشگیری بهتر از درمان است”. اگر می دانید اسب شما مستعد ابتلا به تب گل و لای است، ضروری است که همه اقدامات پیشگیرانه را زودتر انجام دهید تا بتوانید، امیدواریم که با هم از آن اجتناب کنید.

در حالی که بیرون آوردن آنها از مزارع مرطوب و گل آلود، یک روش پیشگیرانه عالی است، این یک گزینه برای همه اسب ها نیست، چه به دلیل کمبود امکانات، قوانین حیاط خانه یا عملی بودن. بسیاری از اسب‌ها در طول ماه‌های زمستان بدون نشان دادن علائم این بیماری به زندگی خود ادامه می‌دهند، و به این نظریه منجر می‌شود که تنها گل و لای علت بروز این مشکل نیست.

بلکه شستن و خیس شدن مداوم پوست نیز باعث ایجاد مشکل می‌شود. این، وضعیت می‌تواند باعث نرم شدن پوست پاها، افزایش خطر ساییدگی و در نتیجه، احتمال ابتلا به تب گلی شود.

راه های کاهش احتمال ابتلای اسب های شما به تب گلی، عبارتند از:

راه های زیادی برای کاهش خطر ابتلا به تب گلی اسب شما وجود دارد و هدف همه آنها اجتناب از علل زمینه ای است.

 • هر گونه بیماری زمینه ای مانند کنه، عفونت قارچی یا زخم را درمان کنید.
 • از ایستادن اسب خود در شرایط مرطوب و گل آلود برای مدت طولانی خودداری کنید – مطمئن شوید که آنها حداقل بخشی از روز جایی خشک برای ایستادن دارند.
 • هنگام برگشت از مزرعه از شستن پاهای اسب خودداری کنید و در عوض صبر کنید تا گل خشک شود، سپس آن را با یک برس نرم تمیز کنید. اگر پاهای اسب خود را می شویید، سپس با استفاده از یک حوله تمیز و خشک آنها را کاملا خشک کنید.
 • برای ایجاد یک لایه محافظ بین پوست و گل می‌توان از کرم‌های بازدار استفاده کرد. با این حال، مراقب باشید زیرا آنها می توانند محیط مناسبی برای رشد باکتری ها در بین پوست و کرم ایجاد کنند.
 • چکمه هایی برای دور زدن طراحی شده اند تا از رسیدن گل و لای به پاهای اسب شما جلوگیری کنند، اما مهم است که مناسب باشند تا از ساییدگی و زخمی که ممکن است باعث ایجاد مشکل بیشتر شود جلوگیری شود.

اگر اسب مسن‌تری دارید، از افزایش خطر ابتلا به بیماری کوشینگ آگاه باشید. برای مشاوره بیشتر با دامپزشک مشورت کنید. هر روز پاهای اسب خود را بررسی کنید تا در اسرع وقت مشکلات را تشخیص دهید. علاوه بر آن بدانید که کرم حلقوی در اسب چگونه درمان می شود؟

راه های شناسایی و درمان تب گلی در اسب

تشخیص زودهنگام بیماری می تواند روند درمان را راحت تر کند. دانستن اینکه به چه چیزی باید توجه کنید و انجام معاینات منظم بر روی اسب های خود، راه طولانی را برای مدیریت این وضعیت کمک خواهد کرد.

علائم شایع تب گلی عبارتند از:

 • نواحی مات روی مو یا ریزش مو
 • دلمه های پوسته دار با ضایعات زیر آنها
 • ضخیم شدن و التهاب پوست روی پاشنه یا پاشنه
 • ظاهر مرطوب و چرب به اندام، جایی که ترشحات چرک مانند از نواحی زخمی ترشح می شود.

در موارد شدید، کل اندام تحتانی می تواند با گرما و تورم ملتهب شود. موارد خفیف تب گلی معمولاً توسط شما در خانه قابل درمان است، اما اگر اسب شما قبلاً هرگز تب گلی نداشته است، همیشه ارزش دارد که با دامپزشک خود مشورت کنید تا از ارائه یک دوره درمانی نادرست یا بی اثر برای اسب خود جلوگیری کنید.

تب گل و لای اغلب می‌تواند باعث گرم شدن و تورم پاها شود. وسوسه نشوید که برای خنک شدن آنها را با شیلنگ سرد کنید. تب گلی در شرایط مرطوب رشد می کند و این فقط شما را در یک چرخه خسته کننده نگه می دارد. باید پاها را تمیز و خشک نگه دارید. پاهای خیس محیط مناسبی را برای رشد باکتری ها فراهم می کند، بنابراین اگرچه لازم است  پاها را  از  گل و لای بشویید، اما اگر  آنها را خشک نکنید، بهبود نمی  یابند. شایع ترین انگل های داخلی اسب را جدی بگیرید.

درمان پاهای پوسته پوسته

تب گلی در اسب ها || دام و پت

اگر پاهای اسب شما شروع به پوسته پوسته شدن کرده اند، قبل از شستشو با آب گرم و تمیز، آنها را به آرامی با محلول Hibiscrub بشویید (0.1٪ توصیه می شود) تا به نرم شدن و از بین بردن پوسته ها کمک کند. پاها را با حوله کاملا خشک کنید و سپس یک لایه کرم یا سودوکرم بمالید. آنها تسکین دهنده های درخشانی هستند و به بهبود نواحی درد کمک می کنند.

برداشتن دلمه یا خارج کردن آنها

اگر اسب دارای دلمه های دردناک است، بهتر است به دنبال داروهای مسکن یا ضد التهاب باشید، زیرا با توجه به شدت تب گلی، دوره بهبودی می تواند از 3 روز تا 3 هفته متغیر باشد. فقط فرآیند برداشتن دلمه‌ها می‌تواند برای اسب دردناک باشد. در موارد شدید، ممکن است نیاز به آرام‌بخشی باشد.

توجه داشته باشید که برای کمک به روند بهبودی، باید آن‌ها را آهسته خارج کنید. برداشتن دلمه ها، باکتری ها را در معرض اکسیژن قرار می دهد که در حضور آن نمی توانند زنده بمانند. هنگام خشک کردن پاها، بهتر است از یک حوله تمیز برای هر پا استفاده کنید تا از گسترش عفونت جلوگیری شود. قبل از استفاده از هر نوع کرم مرطوب کننده یا مانع دیگری، یک لایه کرم با کیفیت ضد باکتری استفاده کنید.

رها کردن دلمه‌ها برای نرم شدن می‌تواند مفید باشد، بنابراین اگر می‌توانید اسب خود را در طول شب نگه دارید. پیشنهاد می‌کنیم لایه‌ای از کرم مانع را در لایه‌ای از فیلم بپوشانید (نه آنقدر سفت که هوا نتواند به آن برسد. اما آنقدر محکم باشد که در اصطبل جدا نشود) و صبح به آرامی پوسته ها را جدا کنید.

فرآیند شستشو و حذف دلمه باید در صورت لزوم و در فواصل زمانی 3-4 روز تکرار شود. تا از خشک شدن پوست جلوگیری شود. برای موارد شدیدتر، با دامپزشک برای بهترین اقدام و یک برنامه درمانی مناسب مشورت کنید.

سخن آخر

در فصل زمستان و روزهای بارانی به دلیل اینکه اسب های ما بیشتر وقت خود را در چاله های مرطوب و گل آلود می گذرانند. این می تواند خطر ابتلا به تب گلی را افزایش دهد. این یک بیماری پوستی غیر مسری است باعث تحریک، درد، نواحی مات‌شده مو و دلمه‌هایی می‌شود که در پایین پاهای اسب ایجاد می‌شود.

همچنین ممکن است بشنوید که با نام‌های دیگری از جمله درماتیت، پاشنه‌های چرب و پاشنه‌های ترک‌خورده به آن اشاره می‌شود. تب گل و لای معمولاً در قسمت پاشنه پا ایجاد می شود. عفونت‌ها می‌توانند در زیر دلمه‌ها ایجاد شوند و در موارد شدید ممکن است شاهد تورم پا باشید.

تب گلی می تواند دردناک باشد و اسب ممکن است لمس آن ناحیه را تحمل نکند. پوست صورتی زیر پاهای سفید در مقایسه با پوست های تیره بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرد.

منبع
http://www.bhs.org.uk

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا