گاو و گوسفند

بهترین نژاد گاوهای شیری را بشناسید.

بهترین نژاد گاوهای شیری را بشناسید.

نژادهای گاو شیری متعددی در سراسر جهان وجود دارند. سوال این است که چگونه می توانیم بهترین نژاد گاوهای شیری و مناسبی را، با توجه به شرایط مزرعه یا دامداری خود، انتخاب کنیم؟ میزان تولید شیر در نژادهای گاو شیری مختلف، متفاوت است. محتوای چربی و مواد مغذی شیر تولید شده توسط گاو های مختلف نیز متفاوت است.

دانستن ویژگی های نژاد گاوهای مختلف، به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید که آیا یک نژاد خاص از گاوهای شیری، با نیازهای شما مطابقت دارد یا خیر. اگر به دنبال راه اندازی یک خط تولید لبنی کوچک یا بزرگ هستید، آشنایی هرچه بیشتر با  نژادهای گاوهای شیری، فضای مورد نیاز، شرایط مراتع و مزاج گاوها، به تجارت شما کمک می کند.

به عنوان مثال، محبوب ترین نژادهای گاوهای شیری در ایالات متحده، شامل هولشتاین، جرسی، آیرشایر و براون سوییس هستند. Milking Shorthornو Dexter نیز به خوبی نمایانگر نژادهای دو منظوره ای هستند که هم شیر و هم گوشت مورد نیاز را تأمین می کنند.

علت سقط جنین در گاو چیست؟

ویژگی بهترین گاوهای شیری

بهترین نژاد گاوهای شیری را بشناسید. | دام و پت

بسیاری از دامداران، نژاد جرسی را برای تولید گوشت پرورش می دهند. البته همه گاوها بعد از زایمان شیر تولید می کنند. از نظر فنی، شما می توانید از هر یک از نژادهای گاو ها، شیر تولید کنید. اما بازدهی تلاش شما برای تولید شیر، به میزان دلخواه تان نخواهد بود. به خاطر داشته باشید که بسیاری از مزارع و دامداری های کوچک، با استفاده از نژادهای بز شیری، بسیار خوب عمل می کنند.

علاوه بر تغذیه مناسب، تامین آب، محل نگه داری خوب و مراقبت های بهداشتی، هنگام پرورش گاو، یک گاو شیری باید سالانه گوساله ای به دنیا بیاورد تا بتواند شیر تولید کند. هنگام خرید گاو شیری برای دامداری تان، این نکته را در نظر داشته باشید. یعنی باید امکانات نگه داری از یک گوساله را نیز باید از قبل مهیا کرده باشید.

هنگام نگهداری یک یا دو گاو در مزرعه خانوادگی، به تجهیزات محدودی نیاز خواهد بود. قابلمه های استیل ضد زنگ، شیشه های شیشه ای، دماسنج و صافی از جمله ابزارهایی هستند که به آنها نیاز خواهید داشت. اگر قصد دارید یک کارخانه لبنیات کوچک یا تاسیسات بزرگتری را مهیا کنید، تجهیزات بسیار بیشتری باد آماده شوند. از جمله ماشین های شیردوشی، مخازن ذخیره سازی و یک مرکز بطری سازی.

هشت نژاد گاو شیری برتر در سراسر جهان وجود دارد. می توانید کار خود را با این نژاد ها آغاز کنید:

گاوهای شیرده نژاد هولشتاین – فریزیان

شناخته شده ترین نژاد از نژادهای گاو شیری، هلشتاین یا هلشتاین-فریسیان نام دارند. آنها در دهه 1850 از هلند وارد آمریکا شدند و به یک گاو شیری محبوب در آمریکا تبدیل شدند. این گاوها، بیشتر رنگ سیاه و سفید دارند، اگرچه قرمز و سفید نیز گاهی اوقات دیده می شود.

برخی از گاوهای این نژاد، عمدتا سفید هستند و گهگاه یک گاو تمام سیاه دیده می شود. گاوهای هلشتاین به خاطر خوی نرم، ملایمت و غریزه قوی زندگی در گله، معروف هستند. نژاد هلشتاین، بزرگترین نژاد گاو شیری است و در زمان بلوغ تقریباً 1500 پوند وزن دارد. قد گاوهای این نژاد، تقریباً پنج فوت است. شیر هلشتاین کمترین میزان چربی شیر را در بین نژادهای شیرده و فراوان ترین مقدار تولد شیر را دارد.

وقتی مردم در مورد گاوها فکر می کنند، معمولاً هولشتاین سیاه و سفید به ذهن آن ها می آید. این بدان دلیل است که گاو هلشتاین محبوب ترین گاو شیری در جهان است. اکثر مزارع لبنی، از این گاوها برای تولید شیر استفاده می کنند، زیرا آنها تولیدکنندگان اصلی شیر در همه نژادهای لبنی هستند.

گاوهای نژاد هولشتاین، بیشترین حجم شیر را تولید می کنند. جالب اینجاست که لکه های سیاه و سفید گاوهای هولشتاین مانند اثر انگشت بوده و هیچ دو گاوی دارای لکه های یکسان نیستند. برخی از گاوهای هلشتاین دارای ژن قرمز هستند که رنگ آن ها را به جای سیاه و سفید، قرمز و سفید می کند.

گاو های نژاد هولشتاین، از کشور هلند سرچشمه گرفته و در برخی کشورها، به صورت اشتباه، هولشتاین نامیده شدند. به عنوان مثال، این گاوها، در ایالات متحده Holsteins و در سایر نقاط جهان Frisians نامیده می شوند.

تاریخچه مختصر گاوهای هولشتاین

اولین گاو هلشتاین در 1621-1664 وارد آمریکا شد. هنگامی که کشاورزان هلندی شروع به استقرار در نیویورک کردند، گاوهای خود را از هلند با خود آوردند. معروف ترین گاو هولشتاین، گاو رئیس جمهور تافت، پائولین وین بود که در چمن کاخ سفید چرا می کرد.

شاید از خود بپرسید که چه چیزی گاوهای این‌ نژاد را “ایده آل” می کند. به طور کلی، باید بدانید که گاوهای هولشتاین در تولید شیر عالی عمل کرده و جزو حیوانات تجاری با عملکرد بالا طبقه بندی می ‌شوند. گاوهای نژاد هولشتاین، از نظر حجم شیر تولیدی، نسبت به سایر نژادها بی رقیب هستند. طبیعت آرام و مطیع آن ها باعث می شود که به راحتی بتوان آن ها را پرورش داد.

گاوهای هولستاین، از کشور هلند به سایر مناطق دنیا صادر شدند.

اسهال ویروسی گاو چیست و چگونه درمان می شود؟

گاوهای شیرده نژاد جرسی

بهترین نژاد گاوهای شیری را بشناسید. | دام و پت

اغلب گاوهای جرسی به عنوان گاو شیرده مزرعه خانوادگی انتخاب می شوند. منشاء این نژاد، از جزیره فرانسوی جرسی است. گاو جرسی، بسیار کوچکتر از بقیه نژادها است و حدود چهار فوت ارتفاع دارد. وزن یک گاو جرسی بالغ، بین 800 تا 1200 پوند است.

رنگ این گاوها، حنایی مایل به برنزه و قهوه ای است. همچنین، در اطراف بینی و دهان این گاوها سایه سفید و سیاه ایجاد می شود. این نژاد، گاوهایی جذاب و کنجکاوی هستند. مطالعات نشان داده است که یک گاو نژاد جرسی، در تبدیل علف به شیر، بسیار بهتر از نژاد هولشتاین عمل می کند.

شیر تولید شده توسط گاو جرسی، بیشترین میزان چربی و پروتئین را در بین تمام نژادهای گاو شیری دارد. به طور معمول، متوسط ​​تولید شیر این گاوها، شش گالن شیر در روز است. گاوهای جرسی، چرندگان کارآمدی هستند و طول عمر بیشتری نسبت به هولشتاین دارند.

گاوهای شیرده نژاد قهوه ای سوئیسی

منشاء گاوهای قهوه ای سوئیسی، همان طور که از نامش پیدا است، از کشور سوئیس است. همچنین، این نژاد، یکی از نژادهای بزرگ گاوهای شیری به حساب می آیند. نژاد قهوه ای سوئیسی نه تنها بزرگ است، بلکه دیر به بلوغ می رسد، به این معنی که سن زایش در این گاوها، بسیار بالاتر از نژادهای هولشتاین و جرسی است.

گاوهای نژاد قهوه ای سوئیسی، تولید کننده خوبی بوده و حجم شیر تولیدی آن ها، بین نژاد هولشتاین و جرسی و چربی و پروتئین نیز در این محدوده قرار دارد. گاوهای قهوه ای سوئیسی، یک نژاد استخوانی سنگین با رنگ خاکستری هستند. نژاد سوئیس براون در اواخر دهه 1800 به آمریکا برده شد.

گاوهای نژاد قهوه ای سوئیسی، با داشتن وزنی در حدود 1500 پوند، جز گاوهای بزرگ است. متوسط ​​تولید شیر این نژاد، 2200 پوند در سال با چربی کره 919 پوند و پروتئین 750 پوند است. گاو قهوه ای سوئیسی، یک نژاد تولیدی خوب است و اغلب برای تهیه پنیر مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجا که نژاد قهوه ای سوئیسی، در آب و هوای مختلف، خوب عمل می کند، نژاد خوبی برای بسیاری از انواع مزارع است.

نژاد آیرشایر

گاوهای ایرشایر قرمز و سفید هستند، اما رنگ آن ها می تواند از نارنجی تا قهوه ای تیره متغیر باشد. نژاد Ayrshire یک نژاد بسیار مقاوم و با دوام، همراه با بسیاری از ویژگی های مطلوب مربوط به سلامتی کلی است. جالب اینجاست که گاهی به یک گاو ایرشایر، گاو دانلوپ می این حیوانات سپس به سراسر جهان، یعنی‌ به نقاط مختلف صادر شد. گاوهای نژاد آیرشایر، بومی اسکاتلند هستند.

لنگش در گاو را چگونه درمان کنیم؟

گاوهای شیرده نژاد گرنسی

بهترین نژاد گاوهای شیری را بشناسید. | دام و پت

یک گاو نژاد گرنسی، نسبت به یک گاو نژاد جرسی، بلندتر است. منشا این گاوها، جزیره گرنزی است که در کنار جزیره جرسی قرار دارد. متأسفانه، نژاد گرنسی، تولید یا ساختار مناسب برای سازگاری با تجارت لبنیات تجاری را نداشت.

نژاد گرنسی، از نژادهای نادر گاوهای شیری به حساب می آید. چهارده هزار پوند شیر در سال، با مقدار زیاد کره و پروتئین، باعث می شود که گرنسی به گونه ای محبوب تبدیل شود. همچنین گفته می شود که شیر این گاوها، حاوی مقادیر زیادی بتا کاروتن است.

گاوهای شیرده نژاد Milking Shorthorns

گاوهای نژاد Milking Shorthorns  از شمال انگلستان نشات گرفته اند. دامداران و کشاورزان قدیمی، از این نژاد برای تولید غذا و شخم زدن استفاده می کردند. گاوهای این نژاد دارای رنگ های متمایز قرمز و سفید و الگوی مخصوصی است که فقط در نژاد Shorthorn ، دیده می شود. نگه داری از این نژاد، در سراسر دنیا رایج است.

سخن آخر

 و با وجود اینکه تعداد زیادی نژاد گاو وجود دارد، تنها چند نژاد هستند که در تولید شیر تخصص دارند. گاوهای شیری، آن دسته از نژادهایی هستند که حجم بیشتری از شیر را برای مدت زمان طولانی تری نسبت به سایر گاوها تولید می کنند.

باید پیش از هر کاری، امکانات و شرایط جغرافیایی دامداری یا مزرعه تان‌ را تعیین کنید. سپس، با توجه به شرایط موجود، بایستی تصمیمات واقع گرانه ای را، جهت انتخاب نژاد مناسب برای پرورش در دامداری، اتخاذ کنید. اگر سوال بیشتری دارید، می توانید با یک دامپزشک تماس گرفته و سوالات خود را از او بپرسید.

کتوز و کبد چرب در گاوها چیست؟

منابع:

https://www.iamcountryside.com/cattle/choosing-dairy-cow-breeds/

https://www.dairymoos.com/how-much-do-cows-weigh/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا