حیوانات خانگی کوچک

بهترین رژیم غذایی برای خرگوش ها

https://www.damopet.com/wp-admin/post.php?post=7301&action=edit#edit_timestamp

رژیم غذایی مناسب برای خرگوش ها

خرگوش ها یکی از حیوانات خانگی محبوب هستند. اگر صاحب یک خرگوش هستید و یا می خواهید که از یک خرگوش نگهداری کنید، پس مهم است که از رژیم غذایی مناسب برای خرگوش ها آگاه باشید. برای تامین و تهیه بهترین رژیم غذایی برای حیوان پشمالوی خود بهتر است به دنبال مواد غذایی باشید که بتواند مواد مورد نیاز بدن آنها را تامین کند. به عنوان  صاحبان خرگوش ها به این نکته توجه داشته باشید که حیوان خانگی شما به مواد مغذی زیر احتیاج دارند:

 • فیبر
 • پروتئین
 • مقدار کمی چربی
 • ویتامین های DوAوE
 • انواع مواد معدنی (اما نه به مقدار زیاد، به خصوص کلسیم)

خرگوش ها به هیچ یک از ویتامین های گروه B نیاز ندارند، و همچنین به ویتامین C اضافی نیاز ندارند. یک خرگوش خانگی با وزن بالغ بر 2 کیلوگرم (4.4 پوند) حدود 168 کیلوکالری در روز به انرژی نیاز دارد. رژیم غذایی یونجه، سبزیجات تازه و آب همه این مواد مغذی را تأمین می کند.

چرا خرگوش ها به پروتئین نیاز دارند؟

خرگوش ها برای ساختن عضلات، سایر قسمت های بدن و آنزیم هایی مورد نیاز بدن، به پروتئین نیاز دارند. خرگوش ها (مانند سایر پستانداران) از مواد شیمیایی به نام اسیدهای آمینه برای ساخت پروتئین های مورد نیاز بدن شان استفاده می کنند. آنها این اسیدهای آمینه را از طریق هضم و گوارش پروتئین های غذایی که می خورند، دریافت می کنند. اگر خرگوش نتواند به اندازه کافی پروتئین مناسب دریافت یا تولید کند، در رشد و سلامتی او مشکل ایجاد می شود.

خرگوش ها به ده اسید آمینه (به اصطلاح “ضروری”) نیاز دارند که بدن آنها نمی تواند خود آنها را بسازد:

 • لیزین
 • والین
 • لوسین
 • متیونین
 • آرژنین
 • ترئونین
 • هیستیدین
 • تریپتوفان
 • ایزولوسین
 • فنیل آلانین

خرگوش ها در قالب یک رژیم غذایی مناسب به این موارد نیاز دارند. بدن آنها نمی تواند پروتئین ها را ذخیره کند (آنها به سرعت تجزیه می شوند و مقدار اضافی آن به گلوکز یا چربی تبدیل می شود)، بنابراین دریافت اسیدهای آمینه کافی مهم است.

چرا خرگوش ها به فیبر نیاز دارند؟

بهترین رژیم غذایی برای خرگوش ها | دام و پت

درست مانند انسان ها، خرگوش ها در رژیم غذایی خود به فیبر نیاز دارند تا به گوارش غذا و حرکت آن در روده کمک کند. با این تفاوت که خرگوش ها به مقدار بیشتری از فیبر نیاز دارند.

سیستم گوارشی خرگوش حساس است و بدون فیبر کافی، خوب کار نمی کند. فیبر کمک می کند تا گوارش به خوبی انجام شود و مواد هضمی راحت تر در روده حرکت کنند‌.

یبوست برای انسان ناخوشایند است، اما برای یک خرگوش می تواند کشنده باشد. این وضعیت “استاز دستگاه گوارش” نامیده می شود. اگر احتمال می دهید که خرگوش تان دچار یبوست شده است، سریعا به دامپزشک مراجعه کنید‌.

فیبر برای سلامتی دندان های خرگوش نیز مهم است. دندان های خرگوش به صورت مادام العمر رشد می کنند. هر هفته، حدودا 3 میلی متر. اما استفاده از رژیم های غذایی با فیبر بالا مانند یونجه، به فرسایش و کوتاه کردن دندان کمک می کند. بنابراین دندان ها در همان اندازه باقی می مانند.

بدون فیبر کافی، دندانها سریعتر از میزان سایش، رشد می کنند. دندانهای بلند برای خرگوش شما مضر است. به عنوان مثال، می تواند منجر به مشکلات تنفسی شود، زیرا دندان ها بر حفره های بینی تأثیر می گذارند. همچنین دندان ها می توانند نقاطی تیز (خار) ایجاد کنند که منجر به درد خرگوش شما شود.

بعدها این مسئله به مشکلات بیشتری منجر می شود، زیرا خرگوش شروع به استفاده از طرف دیگر دهان خود می کند، که این عضلات و رباط های اطراف دهان را تحت تأثیر قرار می دهد.

پس اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی خرگوش شما فیبر کافی دارد.

چرا خرگوش ها به چربی احتیاج دارند؟

خرگوش ها به انرژی احتیاج دارند و چربی ها دارای انرژی زیادی هستند. (چربی ها بیش از دوبرابر کربوهیدرات های هم وزن شان، انرژی دارند).

خرگوش ها همچنین برای جذب برخی ویتامین های مورد نیاز بدن شان به چربی ها نیاز دارند. ویتامین های A، D، E و K همگی محلول در چربی اند. بنابراین داشتن کمی چربی در رژیم غذایی به بدن کمک می کند تا این ویتامین های ضروری را بدست آورد.

در حالی که استفاده از مقداری چربی در رژیم غذایی خوب است، چربی زیاد منجر به مشکلاتی می شود (دقیقاً مانند آنچه در انسان وجود دارد!). اگر خرگوش چربی زیادی بخورد، و نتواند از تمام انرژی آن استفاده کند، آن را در بدن خود ذخیره می کند (به عنوان بافت چربی). بنابراین درست مثل ما انسان ها، غذای چرب بیش از حد می تواند منجر به چاقی خرگوش شود.

چرا رژیم خالص غلات برای خرگوش مناسب نیست؟

بهترین رژیم غذایی برای خرگوش ها | دام و پت

تا به حال به این فکر کرده اید که چرا رژیم خالص غلات برای خرگوش مناسب نیست؟ غلات علاوه بر اینکه برای دندانهایشان مفید نیستند (سلامتی دندان برای خرگوش ها بسیار مهم است)، حاوی مقدار کافی لیزین یا متیونین نیز نیستند. بدون این دو اسید آمینه، مشکلاتی در سلامتی و رشد خرگوش پیش می آید.

رژیم هایی که برای سایر حیوانات (به ویژه سگ ها یا گربه ها) در نظر گرفته شده اند برای خرگوش ها نامناسب هستند. گوشتخواران در رژیم غذایی خود به اسیدهای آمینه متفاوتی با خرگوش ها نیاز دارند.

استفاده از انواع سبزیجات باعث افزایش انواع اسیدهای آمینه در رژیم غذایی می شود.

چرا نشاسته زیاد برای خرگوش ها مضر است؟

نشاسته بیش از حد برای خرگوش ها مضر است. زیرا می تواند برای روده آنها مضر باشد و منجر به مشکلات جدی شود. همچنین می تواند منجر به چاق شدن بیش از اندازه خرگوش شود. چاقی می تواند مشکلات سلامتی طولانی مدت ایجاد کند.

نشاسته نوعی کربوهیدرات بوده و یکی از منابع انرژی خرگوش است. با این حال، میزان آن باید با مقدار فیبر موجود در رژیم غذایی خرگوش متعادل نگه داشته شود.

نشاسته بیش از حد منجر به “اضافه بار نشاسته” می شود. این شرایط زمانی اتفاق میفتد که مقدار زیادی نشاسته در روده ها وجود داشته باشد. نهایتا خرگوش ها می توانند به التهاب روده مبتلا شوند.

التهاب روده می تواند برای خرگوش بسیار خطرناک و حتی کشنده باشد. بنابراین اگر گمان می کنید خرگوش شما به التهاب روده مبتلا شده است، سریعا به دامپزشک مراجعه کنید.

در صورت تغذیه با رژیم غذایی حاوی غلات بالا بدون فیبر کافی، خرگوش ها به احتمال زیاد دچار اضافه بار نشاسته می شوند. ساده ترین راه برای جلوگیری از این مسئله این است که مطمئن شوید که ماده اصلی رژیم غذایی خرگوش تان، یونجه تازه است (به همراه مقدار زیادی آب آشامیدنی، و برخی از سبزیجات).

رژیم غذایی مناسب برای خرگوش

بهترین رژیم غذایی برای خرگوش ها | دام و پت

یک رژیم غذایی مناسب برای خرگوش عمدتا شامل یونجه با کیفیت خوب (مانند یونجه تیموتی) و آب شیرین است. به خرگوش ها می توانید به اندازه دلخواه یونجه بدهید. مصرف آب شیرین بسیار مهم است. اگر خرگوش ها آب کافی نداشته باشند، یونجه کافی نخواهند خورد.

مصرف گاه به گاه میوه مانند سیب خرد شده، موز، و مقادیر کمی هویج نیز خوب است. یک رژیم غذایی متنوع باید تمام فیبر، پروتئین، انرژی، ویتامین ها و مواد معدنی مورد خرگوش را برای داشتن یک زندگی سالم تأمین کند.

شما نیازی به دادن مکمل ویتامین به خرگوش خود ندارید مگر اینکه دامپزشک آن‌ را تجویز کرده باشد. یک رژیم غذایی سالم باید تمام ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز خرگوش را تأمین کند.

دادن بی مورد مکمل ویتامین ممکن است برای خرگوش شما مضر باشد. داشتن بیش از حد ویتامین های خاص، به عنوان مثال ویتامین A و ویتامین Dمی تواند برای خرگوش سمی باشد و منجر به انواع مشکلات در سلامتی شود. همچنین خرگوش ها به طور معمول به هیچ وجه به ویتامین B یا C احتیاج ندارند.

مواد غذایی غیرمجاز برای خرگوش ها

بهترین رژیم غذایی برای خرگوش ها | دام و پت

خرگوش ها سیستم گوارشی خاصی دارند. توانایی متمایز آنها در گوارش فیبر و سایر مواد مغذی، آنها را در بسیاری از محیط های طبیعی سازگار می کند. اما این سیستم گوارشی منحصر به فرد آنها نیاز به مراقبت های خاصی دارد.

مصرف تعدادی از غذاها می توانند گوارش خرگوش را مختل کرده و برای سلامتی آنها مضر باشند. همچنین چند ماده غذایی وجود دارد، که به طور بالقوه برای آنها سمی هستند. در ادامه به چند مورد از این غذاها اشاره می کنیم:

نان، ماکارونی، کلوچه و کراکر

این غذاهای شیرین با کربوهیدرات بالا خرگوش را با مشکلات معده رو به رو می کند. از غذاهای حاوی قند یا مواد مصنوعی پرهیز کنید، زیرا به طور بالقوه می توانند منجر به انتروتوکسمی شوند.

آووکادو

آووکادو، هرگز نباید در رژیم غذایی خرگوش شما قرار بگیرد. این میوه چرب در صورت خورده شدن توسط خرگوش می تواند کشنده باشد.

غذای همستر

ممکن است بیش از یک حیوان خانگی داشته باشید و شاید بخواهید دو حیوان را با یک رژیم غذایی تغذیه کنید. خرگوش ها به یک رژیم غذایی خاص با فیبر بالا احتیاج دارند، استفاده از رژیم غذایی همستر برای خرگوش ها مضر است.

گردو

گردو سرشار از چربی است و باعث اختلال گوارشی خرگوش می شود. اگر به دنبال یک میان وعده سالم برای تغذیه حیوان خانگی خود هستید، سبزیجات یا گیاهان تازه را امتحان کنید.

بلغور جو دوسر

اگرچه تغذیه بلغور جو دوسر به خرگوش ها ضرر زیادی نمی رساند، اما این ماده یک وعده غذایی ایده آل نیست. خرگوش ها به مقدار زیادی یونجه تیموتی، سبزیجات و آب شیرین احتیاج دارند. بلغور جو دوسر هیچ کاری برای تقویت رژیم غذایی مغذی آنها نمی کند.

شکلات

مصرف شکلات برای خرگوش ها مطلقا ممنوع است. مانند سگهای خانگی، شکلات در رژیم غذایی خرگوش شما نباید جایی داشته باشد. خوراکی شیرین می تواند برای خرگوش ها سمی باشد و هرگز نباید از آنها برای تغذیه خرگوش استفاده کنید.

کره بادام زمینی

مانند گردو، از مصرف کره بادام زمینی – که چربی زیادی هم دارد – برای خرگوش باید خودداری کرد. میان وعده کره ای هیچ کاری برای خرگوش ها نخواهد داشت، جز اینکه ممکن است شکم درد ایجاد کند.

سیب زمینی

اگرچه سیب زمینی لزوما خرگوش ها را مسموم نمی کند، اما این غذای مورد علاقه انسان برای آنها ایده آل نیست. سیب زمینی سرشار از کربوهیدرات و نشاسته است. هر دو این مواد می توانند سیستم گوارشی خرگوش خانگی شما را دچار مشکل کنند.

ریواس

این گیاه رایج اگر به صورت خام خورده شود برای حیوانات سمی است. اگر یک خرگوش بخواهد ریواس خام بخورد، ممکن است بمیرد، این اتفاق به ندرت رخ می دهند.

گل کلم

با کمال تعجب، نباید از گل کلم در رژیم غذایی خرگوش خانگی تان استفاده کنید. مصرف این گیاه می تواند باعث ایجاد نفخ و ناراحتی در خرگوش خانگی شما بشود.

به یاد داشته باشید، دامپزشک بهترین راهنما برای انتخاب یک رژیم غذایی مناسب برای خرگوش است. سوالات خود را از یک دامپزشک بپرسید.

منبع: https://www.peta.org/living/animal-companions/foods-rabbits-shouldnt-eat/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا