سگ ها

انگل های دستگاه گوارش سگ

انگل های دستگاه گوارش سگ ها

انگل های دستگاه گوارش سگ ها می توانند سیستم گوارشی سگ ها را آلوده کنند. برخی از انگل های گوارشی سگ ها نیز می توانند در انسان ایجاد بیماری کنند. شایع ترین آنها در زیر شرح داده شده است.

کرم های گرد، یکی از انگل های دستگاه گوارش سگ ها می باشد.

کرم های گرد بزرگ که در اصطلاح به آنها اصطلاحاً گفته می شود در سگها خصوصاً توله سگها شایع است. مهمترین گونه Toxocara canis است، نه تنها به این دلیل که لارو می تواند به انسان انتقال پیدا کند، بلکه به دلیل شایع بودن عفونت است. گاهی احتمال دارد عفونت های خیلی سخت در توله سگهای جوان دیده شود. Toxascaris leonina و به طور کلی در سگ های مسن دیده می شود ولی کمتر شایع است.

در توله سگها، معمولاعفونت با Toxocara canis می تواند به جنین در حال رشد از طریق جفت انتقال پیدا کند. کرم ها را می توان در روده توله سگ ها از 1 هفته پس از تولد یافت. توله سگها احتمال دارد هنگام پرستاری نیز آلوده شوند. اگر توله های کمتر از 3 ماه تخمهای که حداقل 4 هفته در محیط بوده اند را بخورند، تخمها بیرون می آیند و لاروهایی آزاد می شوند که به دیواره روده نفوذ می کنند.

لاروها از طریق کبد مهاجرت می کنند، و با جریان خون به ریه ها می رسند، باعث سرفه می شوند. برای بزرگسالان تولید کننده تخم در روده کوچک رشد می کنند. بسیاری از لاروها توسط جریان خون به سایر قسمتهای بدن سگ منتقل می شوند و سالها به صورت غیرفعال در بافتهای سگ باقی می مانند. در صورت ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن، این لاروها می توانند فعال شوند.

علائم کرم های گرد در سگ ها

به طور معمول، سگ های بالغ مقداری مقاومت در برابر عفونت دارند. با این حال، در طی دوره تولد ، ایمنی سگ ماده در برابر عفونت تا حدی کم می شود، و لاروهای غیر فعال، تشدید می شوند، از جفت به توله ها عبور می کنند و در بافت پستانی و سپس در آغوز و شیر جای می گیرند.

به دلیل ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن در هنگام وزوز، عفونت های فعال احتمال دارد در سگ باردار اتفاق بیفتد، تعداد تخم های قابل توجهی از مدفوع منتقل می شود.اولین نشانه عفونت در حیوانات جوان عدم رشد و از دست دادن شرایط است. حیوانات آلوده کت کسل کننده ای دارند و اغلب “گلدان گلدان” به نظر می رسند. کرم ها احتمال دارد باعث استفراغ شده و یا اغلب از طریق مدفوع منتقل شوند.

در مراحل اولیه، لاروهای مهاجر می توانند باعث ذات الریه شوند، که با سرفه همراه است. اسهال با مخاط شاید اتفاق بیفتد. عفونت در سگها و گربه ها با تشخیص تخمک های کرم گرد در مدفوع، با استفاده از میکروسکوپ تشخیص داده می شود.

درمان کرم های گرد در سگ ها

تعدادی از ترکیبات برای درمان عفونت های کرم گرد در سگ ها موجود است. برخی برنامه های پیشگیرانه برای عفونت کرم قلب نیز عفونت های کرم گرد روده را کنترل می کنند. انتقال برنامه عفونت از مادر به نوزاد با برنامه داروهای ضد انگلی که در دوران بارداری و پس از تولد یک بستر انجام می شود، می تواند تا حد زیادی کاهش یابد. در غیر این صورت، توله سگها باید در اسرع وقت درمان شوند.

در حالت ایده آل، درمان باید 2 هفته پس از تولد و در فواصل 2 تا 3 هفته تا 2 ماهگی و سپس ماهانه تا 6 ماهگی انجام شود. سگهای پرستار باید با همان توله سگهایشان درمان شوند. دامپزشک داروی مناسب را برای این عفونت تجویز می کند. از آنجا که افراد، به ویژه کودکان، می توانند به کرم های گرد آلوده شوند، رعایت بهداشت مناسب (به عنوان مثال، از بین بردن سریع مدفوع و شستن دست ها) در مناطق بالقوه آلوده یا اطراف سگ های مبتلا بسیار مهم است.

کرم قلاب، یکی دیگر از انگل های دستگاه گوارش سگ ها می باشد.

انگل های دستگاه گوارش سگ ها | دام و پت

انواع مختلفی از کرم های قلاب دار می توانند در سگ ها بیماری ایجاد کنند. Ancylostoma caninum علت اصلی بیماری کرم قلاب مضر در اکثر مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری جهان است. Ancylostoma braziliense سگها را آلوده می کند و از فلوریدا به کارولینای شمالی و در امتداد ساحل خلیج فارس در ایالات متحده توزیع می شود. همچنین در آمریکای مرکزی و جنوبی و آفریقا یافت می شود. Uncinaria stenocephala کرم قلاب اصلی سگ در مناطق خنک تر است. این کرم قلابدار سگ اولیه در کانادا و حاشیه شمالی ایالات متحده است، اما در سراسر کشور با فراوانی یافت می شود.

تخم های کرم قلاب اولین بار در مدفوع 15 تا 20 روز پس از عفونت دفع می شود. وقتی در خاک گرم و مرطوب قرار می گیرند، در طی 1 تا 3 روز از آنها خارج می شوند. انتقال ممکن است هنگام بلعیدن لارو یا در مورد A. caninum، از آغوز یا شیر سگ های آلوده انجام شود. عفونت با آنسیلوستوماگونه ها همچنین می توانند در اثر حمله لارو از طریق پوست ایجاد شوند.

نفوذ پوست در توله سگهای جوان به دنبال مهاجرت لارو از طریق خون به ریه ها است، جایی که آنها سرفه شده و بلعیده می شوند تا در روده کوچک بالغ شوند. با این حال، در حیوانات بیش از 3 ماه، لاروها در حالت رشد دستگیر شده ممکن است در بافت های بدن باقی بمانند. این لاروها پس از برداشتن کرم های بالغ از روده یا در دوران بارداری، هنگامی که در روده کوچک یا غدد شیری مادر جمع می شوند، فعال می شوند.

علائم کرم قلاب

کم خونی در توله سگهای جوان علامت مشخصه و اغلب کشنده علائم Ancylostoma caninum است عفونت کرم قلاب. کم خونی در نتیجه مکش خون و زخم های داخلی خونریزی دهنده است که وقتی این کرم های قلاب دار محل تغذیه داخلی خود را در روده کوچک منتقل می کنند، ایجاد می شود و در پی آنها زخم های باز باقی می ماند.

توله سگهایی که زنده مانده اند مقداری از ایمنی ایجاد می کنند و علائم آنها کمتر شدید است. با این وجود، حیوانات سوءتغذیه و ضعیف ممکن است به رشد ضعیف خود ادامه دهند و از کم خونی طولانی مدت رنج ببرند. سگهای بالغ و تغذیه شده ممکن است چند کرم را در خود نگه دارند بدون اینکه علائمی از خود نشان دهند. این سگها اغلب منبع مستقیم یا غیرمستقیم عفونت توله سگها هستند.

اسهال همراه با مدفوع تیره و قرمز همراه با عفونت های شدید است. کم خونی، کاهش اشتها، کاهش وزن و ضعف در بیماری طولانی مدت ایجاد می شود. ذات الریه ممکن است در نوزادان مبتلا به عفونت های طاقت فرسا ایجاد شود و تنفس را دشوار کند.

هیچ یک از دیگر گونه های معمول کرم قلاب مایل به ایجاد کم خونی نیستند. با این حال، از دست دادن مایعات خون در اطراف محل اتصال در روده ممکن است پروتئین خون را بیش از 10 درصد کاهش دهد. درماتیت یا التهاب پوست (به ویژه در فضاهای بین انگشتان پا) به دلیل حمله لارو به پوست، ممکن است با Uncinaria stenocephala دیده شود .

تشخیص کرم قلاب در سگ

اغلب می توان با شناسایی تخم های کرم قلاب با بررسی میکروسکوپی مدفوع تازه از سگ های آلوده تشخیص داد. حتی اگر عفونت ها شدید باشد، تخمک ها به طور معمول در معاینه مدفوع توله سگها قبل از 16 روز دیده نمی شوند (مدت زمان لازم برای تولید تخمک برای یک عفونت جدید). بنابراین، کم خونی شدید و مرگ ناشی از عفونت های حاصل از پرستاری ممکن است در توله سگهای جوان قبل از عبور تخمک از مدفوع دیده شود. این ممکن است در اوایل 1 یا 2 هفتگی رخ دهد.

درمان کرم قلاب

تعدادی از داروها و ترکیبات دارویی برای درمان عفونت کرم قلاب تایید شده است. علاوه بر این، بسیاری از داروهای کرم قلب نیز گونه های خاصی از کرم قلاب را کنترل می کنند. وقتی کم خونی شدید باشد، ممکن است به انتقال خون یا آهن مکمل نیاز باشد و به دنبال آن یک رژیم غذایی با پروتئین بالا تا زمانی که سطح هموگلوبین خون نرمال باشد، انجام شود.

هنگامی که توله سگهای تازه متولد شده به دلیل عفونت کرم قلاب می میرند، باید پس از آن از همان مادر، پس از آن از 12 هفتهگی هفته ای کرم های قلابدار را درمان کرد. علاوه بر این، دامپزشک شما ممکن است از روز 40 حاملگی تا روز 2 پس از چرخیدن قلاب برای سگ های باردار دارو تجویز کند. این امر انتقال بیماری به توله سگها را از طریق پرستاری بسیار کاهش می دهد. دامپزشک شما مناسب ترین برنامه دارویی را برای سگ شما تجویز می کند.

سگ های ماده باید قبل از تولید مثل عاری از کرم قلاب باشند و در دوران بارداری از مناطق آلوده دور باشند. مسکن و تختخواب سگهای باردار و شیرده باید بهداشتی و مرتب تمیز شود. در مورد مواد ضدعفونی کننده ویژه برای افزودن به محلول های تمیز کننده یا آب لباسشوئی با دامپزشک خود مشورت کنید. برای فعالیت های بیرون، باند های بتونی که حداقل دو بار در هفته می توانند در هوای گرم شسته شوند، بهترین هستند. باندهای رس یا آفتابگیر ماسه ای را می توان با بورات سدیم ضد عفونی کرد.

کرم های شلاق، یکی دیگر از انگل های دستگاه گوارش سگ ها می باشد.

انگل های دستگاه گوارش سگ ها | دام و پت

کرم های شلاق بزرگسالان (Trichuris vulpis) به طور معمول در روده بزرگ و سکوم، بخشی از روده بزرگ یافت می شود. آنها خود را محکم به دیواره روده متصل می کنند. تخمها از مدفوع دفع می شوند و در حدود 4 تا 8 هفته عفونی می شوند. در شرایط ایده آل، تخم مرغ می تواند برای چندین سال در محیط خاموش باقی بماند، مگر اینکه خشک شود. به محض بلع تخم های عفونی، لاروها در روده کوچک ایجاد می شوند و سپس به سکوم و روده بزرگ منتقل می شوند، جایی که بزرگسالان بالغ می شوند.

هیچ علامتی در عفونت های نور دیده نمی شود، اما با افزایش تعداد کرم ها، ناحیه روده بزرگ و روده بزرگ ملتهب می شوند که می تواند باعث اسهال و کاهش وزن شود. خون تازه ممکن است در مدفوع در عفونت های سنگین دیده شود و همچنین ممکن است کم خونی ایجاد شود.

از آنجا که عفونی شدن تخمک های کرم یک ماه طول می کشد، می توان با بهداشت مناسب کرم های شیری را کنترل کرد. از بین بردن سریع و دفع مدفوع بسیار مهم است. کرم های شلاق حساس به خشک شدن هستند. بنابراین نگهداری سگ در محیطی تمیز و خشک خطر ابتلا را بطور قابل توجهی کاهش می دهد. به همین دلیل، سگهای کنی باید روی دال های بتونی نگهداری شوند و هرگز روی خاک نباشند. انواع مختلفی از داروها برای درمان عفونت های کرم سفید در دسترس هستند. دامپزشک یکی از موارد مناسب سگ خود را انتخاب می کند.

کرم های نواری

انگل های دستگاه گوارش سگ ها | دام و پت

انواع مختلفی از کرم های نواری – که به درستی به عنوان cestodes شناخته می شوند – ممکن است سگ ها را آلوده کنند. کرم های بزرگسال کرم های قطعه قطعه شده ای هستند که در روده سگ ها یافت می شوند. آنها بندرت باعث بیماری جدی می شوند.

اکثر سگهای شهری غذاهای آماده می خورند و دسترسی محدود به طعمه های طبیعی دارند. این سگها ممکن است از خوردن کک، دیپیلیدیم کانینوم (کرم شایع سگها و گربه ها) بدست آورند. سگهای حومه ای، روستایی و شکارچی علاوه بر گوشت خام و احشا موجود در پستانداران بزرگ، به پستانداران کوچک مختلف دسترسی بیشتری دارند. احتمال قرار گرفتن در معرض تعدادی از گونه های مختلف کرم نواری در چنین سگ هایی قابل انتظار است و به طور معمول گونه های Taenia یا Echinococcus granulosus است. گونه های دیگر کرم های نواری که ممکن است سگ ها را آلوده کنند شامل گونه های Spirometra mansonoides و Diphyllobothrium و Mesocestoides است.

علائم عفونت از عدم هضم و جذب طبیعی غذا، ضعف، تحریک پذیری، اشتهای متغیر و پوشش کرکی گرفته تا کولیک و اسهال خفیف متفاوت است. در موارد خفیف ممکن است هیچ نشانه ای وجود نداشته باشد. در موارد نادر، تلسکوپ روده (انسداد روده)، لاغری و تشنج دیده می شود. تشخیص بر اساس یافتن قسمتهای کرم نواری یا تخمهای موجود در مدفوع یا چسبیده به موهای اطراف مقعد است.

درمان کرم های نواری

کنترل کرم های نواری هم به درمان و هم به پیشگیری نیاز دارد. حتی سگ های محصور نیز می توانند با دیپیلیدیم کانینوم منقبض شوند. زیرا می تواند از طریق کک ها چرخه پیدا کند. بنابراین، کنترل کک مرحله پیشگیرانه حیاتی حتی برای سگهای داخل منزل است. حیواناتی که آزادانه پرسه می زنند معمولاً با خوردن حیوانات مرده یا طعمه مجدداً آلوده می شوند. جلوگیری از چنین تغذیه ای، مواجهه با سایر گونه های کرم نواری را محدود می کند. تشخیص دقیق دامپزشک را قادر می سازد تا در مورد درمان عفونت و جلوگیری از عفونت مجدد توصیه های موثری ارائه دهد.

ولع

Flukes (همچنین ترماتود نیز نامیده می شود) دسته ای از انگلی است که می تواند سگ ها و بسیاری از انواع دیگر حیوانات را آلوده کند. آنها یک چرخه زندگی پیچیده دارند که می تواند چندین میزبان متوسط ​​را درگیر کند.

بیماری های روده ای

انگل های دستگاه گوارش سگ ها | دام و پت

به طور کلی، ابتلا به بیماری های روده ای بیماری ایجاد نمی کند مگر اینکه تعداد زیادی آنفولانزا باشد. عفونت های سنگین می توانند باعث التهاب روده، به ویژه روده کوچک شوند. چندین داروی ضد انگلی در برابر ابتلا به روده موثر است. در مورد پیشگیری از عفونت های لخته در حیوان خانگی خود با دامپزشک مشورت کنید. زیرا خطر ابتلا به این بیماری در مناطق مختلف جهان بسیار متفاوت است.

فیبروز کبد

وقفه در مجاری صفراوی و کیسه صفرا باعث بیماری خفیف تا شدید کبدی (فیبروز) می شود. گونه های مختلف گرگرفتگی از کبد سگ ها در بیشتر مناطق جهان گزارش شده است. عفونت ها به طور کلی غیر معمول هستند. عفونت های خفیف ممکن است بدون توجه عبور کنند. با این حال، در عفونت های شدید، سگ ها ممکن است دچار ضعف تدریجی شوند و در برخی موارد به خستگی کامل و مرگ منجر شود.

منبع:

https://www.msdvetmanual.com/dog-owners/digestive-disorders-of-dogs/gastrointestinal-parasites-of-dogs

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا