پرنده ها

اشتباهات رایج در پرورش مرغ گوشتی

مهمترین اشتباهات در پرورش مرغ گوشتی

برای پیشگیری از تلف شدن گله های مرغ در مرغداری ها، شما باید از اشتباهات رایج در پرورش مرغ گوشتی، آگاه بوده و آز آن ها اجتناب کنید‌. البته، باید به این نکته توجه داشته باشید که در هر مرغداری، در طول پرورش این پرنده ها، تلفات طبیعی ایجاد می شود‌. این تلفات، معمولا در اثر علل خارج از کنترل پرورش دهنده بروز پیدا می کنند. اما تلفات گسترده، که باعث از بین رفتن بسیاری از جوجه ها می شود، قابل پیشگیری بوده و‌ به سطح تجربه و آگاهی پرورش دهنده بستگی‌ دارد.

اگر به پرورش مرغ Cornish Cross، برای تولید گوشت، فکر می کنید، در پرورش آن ها، ممکن است اشتباهات زیادی  مرتکب شوید. از عدم تأمین غذا یا آب کافی تا نگه داری پرندگان در شرایط بسیار گرم، دانستن نیازهای مرغ های گوشتی، برای جلوگیری از ایجاد ضرر و زیان، می تواند در جلوگیری از اشتباهات، بسیار موثر باشد.

در این مقاله، برخی از مهم ترین اشتباهاتی که می توانید در پرورش جوجه های گوشتی مرتکب شوید، ذکر شده است. جوجه های گوشتی، نژادهایی منحصر به فرد، با نیازهای بسیار خاص هستند. به طور کلی، درک نیازهای آن ها، به شما کمک می کند تا از اشتباهات و ضرر های بزرگ، جلوگیری کنید.

اطلاعاتی درباره جوجه های کورنیش کراس

اگر به پرورش مرغ های گوشتی فکر می کنید، حتما فکر پرورش جوجه های کورنیش کراس، به ذهن شما خطور کرده است. این پرندگان، که گاهی اوقات به عنوان Cornish X، Cornish Rock یا Jumbo Cornish X Rock شناخته می شوند، استثنایی ترین پرندگان تولید کننده گوشت در میان مرغ ها هستند.

این جوجه ها، نژادی ترکیبی هستند که از طریق جفت گیری مرغ های White Rock با جوجه های Cornish ایجاد شده اند. آن ها جوجه هایی با سینه پهن، ران های بزرگ و گوشتی و پوست زرد هستند.

نکته جالب توجه پرورش مرغ های Cornish Cross این است که آن ها بسیار سریعتر از جوجه های دیگر نژادهای گوشتی، رشد می کنند. آن ها می توانند در کمتر از 8 هفته، به وزن 3-4 پوند برسند. در بیشتر موارد، این سرعت رشد بدین معنا است که هنگام پرورش آن ها، زمان و پول کمتری برای تغذیه صرف خواهید کرد.

از آن جا که این جوجه ها، دورگه هستند، نباید از آن ها برای جوجه گیری استفاده شود. در صورت تکثیر نسل، شما در نسل بعدی، پرندگان مشابهی نخواهید داشت. بعلاوه، از آن جا که این مرغ ها، خیلی سریع بزرگ می شوند، به احتمال زیاد زنده نمی مانند تا به بلوغ جنسی برسند.

از آن جا که این جوجه های گوشتی، سریع رشد می کنند، دارای نیازهای خاصی می باشند. بنابراین به دقت زیادی در پرورش آن ها نیاز است. در این قسمت از مقاله، برخی از رایج ترین نیازهای مرغ گوشتی و اشتباهاتی که افراد هنگام پرورش جوجه های کورنیش کراس به عنوان مرغ های گوشتی، مرتکب می شوند، آورده شده است.

غذا دادن زیاد به مرغ های گوشتی یکی از اشتباهات رایج در پرورش مرغ گوشتی

اشتباهات رایج در پرورش مرغ گوشتی | دام و پت

مرغ های کورنیش کراس، به داشتن مشکل نارسایی احتقانی قلب، شناخته شده اند. در واقع، آن ها آنقدر سریع رشد می کنند که ماهیچه های آن ها، از اندام هایشان بزرگتر می شود. همین مسئله، باعث می شود که این مرغ های گوشتی، در سنین جوانی بمیرند.

خوشبختانه، می توانید با رعایت نکاتی درباره تغذیه این پرندگان، از این امر جلوگیری کنید. تغذیه بیش از حد جوجه های Cornish Cross بسیار شایع است و این کار می تواند باعث بروز مشکلات پا، سکته قلبی و البته مرگ شود. اجازه ندهید که مرغ های گوشتی تان، بیش از حد غذا مصرف کنند.

به طور متوسط، یک مرغ کورنیش کراس، در طول 8-10 هفته، در حدود 10-15 پوند غذا مصرف می کند. ممکن است مجبور شوید که به جوجه ها اجازه دهید به طور مداوم غذا بخورند. اما، برای پیشگیری از بروز مشکلات مختلف در سلامتی آن ها، باید از این وضعیت اجتناب کنید.

مصرف غذای کم تر از حد نیاز، اشتباهات رایج در پرورش مرغ گوشتی،

به وجود میل بالا برای مصرف غذا، گاهی اوقات ممکن است که مرغ های گوشتی تان، کم تر از حد نیاز غذا مصرف کنند. بین مصرف بسیار زیاد غذا و خوردن غذا به میزان کم، یک مرز بسیار ظریف وجود دارد. باید مطمئن شوید که مرغ های تان، به اندازه نیاز شان غذا مصرف می کنند.

نگه داری طولانی‌ مدت، یکی دیگر از اشتباهات رایج در پرورش مرغ گوشتی

اشتباهات رایج در پرورش مرغ گوشتی | دام و پت

یک اشتباه بسیار رایج که افراد (به ویژه مبتدیان)، هنگام نگه داری از جوجه های گوشتی، مرتکب می شوند، نگهداری طولانی مدت آن ها است. این پرندگان، ویژگی های خاصی دارند. آن ها در بازه سنی 10-8 هفتگی، آماده کشتار هستند. غیرممکن به نظر می رسد که آن ها بتوانند از جوجه های کوچک، به اندازه کامل و 6 پوند، در این مدت کوتاه، تبدیل شوند. اما این موضوع، واقعیت دارد!

در واقع، در گذشته، این مرغ های گوشتی را در اوایل 6-7 هفتگی، به کشتارگاه می فرستادند!  اگر در پرورش مرغ، تازه کار بوده و مطمئن نیستید که چقدر طول می کشد تا پرورش مرغ ها کامل شود، از قبل برنامه ریزی کنید. به خودتان زمان داده و تمام وسایل مورد نیاز خود را جمع آوری کنید تا بتوانید برای بیش از 10 هفته، از مرغ های تان نگهداری کنید.

به یاد داشته باشید که گاهی اوقات، حتی 10 هفته نیز ممکن است خیلی طولانی باشد.

چرا نباید مرغ های گوشتی را بیش از حد نگه داریم؟ 

نکته منفی این کار، فقط این نیست که گوشت آن ها سفت می شود. اگر‌ جوجه های Cornish Cross خود را برای مدت طولانی نگه دارید، آنها واقعاً خود به خود می میرند. اگر در کشتار به موقع جوجه های خود دقت نکنید، ممکن است برخی از تلفات بسیار جدی را تجربه کنید.

این پرندگان قرار نیست عمر طولانی داشته باشند. البته این یک حقیقت تلخ است اما اگر تصمیم به پرورش آن ها دارید باید از آن آگاه باشید.

این مرغ ها، به سرعت رشد کرده و بزرگ می شوند و نهایتا، در کمتر از 3 ماهگی، از بین می روند. اگر آن ها را بیش از حد نگه دارید، قلب و پاهای کوچک و ضعیف آن ها، از بین می رود. آن ها را در معرض چنین سرنوشتی قرار ندهید! مسئولیت پذیر بوده و برنامه ریزی کنید.

اصطلاحات رایج در پرورش مرغ را بشناسید.

تراکم و ازدحام بیش از حد مرغداری

اشتباهات رایج در پرورش مرغ گوشتی | دام و پت

پرورش جوجه های Cornish Cross فریبنده است. هنگامی که آنها را برای اولین بار به مزرعه آورده و در مرغ داری قرار می دهید، ممکن است وسوسه شوید که آن ها را در فضای کوچک تری نگه دارید. شاید گمان کنید که آن جوجه های کوچک، احتمالاً به فضای زیادی احتیاج ندارند.

این‌ تفکر، مطلقا اشتباه است. شما از سرعت رشد آن ها شوکه خواهید شد. از آن جا که این پرندگان، بدون تعادل و کند حرکت می کنند، باید مطمئن شوید که آن ها از حفاظت کافی در برابر شکارچیان برخوردارند. این مرغ ها، عاشق این هستند که بنشینند.

وسوسه نشوید که همه آن ها را در یک مکان کوچک نگه داری کنید. یک مرغ معمولی، حداقل به 2 فوت مربع فضا نیاز دارد. اما توصیه می کنیم در صورت امکان، این فضای مورد نیاز را دو برابر کنید. این کار می تواند رفتارهای پرخاشگرانه، رقابت و دعوا را کاهش دهد.

ورزش و فعالیت و مرغ های گوشتی

به طور کلی، شما باید نسبت به تهیه فضای کافی برای جوجه های گوشتی خود، اقدام کنید. یک تصور غلط رایج وجود دارد که به جوجه های گوشتی اجازه ورزش داده نمی شود. زیرا قلب کوچک آن ها نمی تواند با بدن در حال رشد سریع آن ها، هماهنگ شود.

این پرندگان در واقع بیشتر مستعد ابتلا به مشکلات سلامتی مرتبط با استرس هستند. زیرا بسیار سریع رشد می کنند. با این حال، داشتن کمی ورزش، برای آن ها مفید است.

شایع ترین بیماری های چینه دان در مرغ ها چیست؟

عدم تامین آب کافی برای مرغ های گوشتی

اشتباهات رایج در پرورش مرغ گوشتی | دام و پت

جوجه های Cornish Cross، بسیار بیشتر از سایر نژادهای مرغ گوشتی، غذا می خورند. بنابراین، آن ها به آب بیشتری نیز احتیاج دارند. یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی که افراد تازه کار، هنگام پرورش اولین دسته جوجه ها مرتکب می شوند، عدم تامین آب کافی است. به خاطر عدم تامین آب، ضرر و زیان های قابل توجهی ایجاد می شود.

برای 100 پرنده، شما حداقل به 6 گالن آب در روز احتیاج دارید. این آب را بین چند دستگاه آبیاری، با حداقل یک اینچ فضای آب برای هر پرنده، تقسیم کنید. این مرغ ها، تشنه هستند و شما هرگز نباید اجازه دهید که آب آن ها تمام شود. علاوه براین، به احتمال بسیار زیاد، در دوره های بسیار گرم، به بیش از 6 گالن آب برای تامین مایعات مرغ ها، نیاز خواهید داشت.

گرمای بیش از حد

بسیاری از پرورش دهندگان، جوجه های گوشتی خود را فقط در زمستان، بهار یا پاییز پرورش می دهند. در برخی از مناطق با آب و هوای خاص، آب و هوای تابستانی می تواند برای مرغ های گوشتی که دمای بالاتر از 75-80 درجه فارنهایت را تحمل نمی کنند، بسیار گرم و نامطلوب باشد.

جوجه های Cornish Cross متابولیسم تقویت شده ای دارند، بنابراین، این گرما برای آن ها، دوچندان شدید خواهد بود. با این وجود، آن ها پرهای کمی دارند، بنابراین سرمای زیاد نیز برای این مرغ های گوشتی، شرایطی مشکل ساز خواهد بود.

البته، در تابستان نیز می توان جوجه های Cornish Cross را پرورش داد. در آب و هوای سرد نیز این کار امکان پذیر است. هنگام تصمیم گیری در مورد پرورش پرندگان، آب و هوای خود را در نظر بگیرید، اما به یاد داشته باشید که درجه حرارت گرم می تواند گله مرغ را به آسانی، از بین ببرد.

به طور ویژه ای جهش ناگهانی دما (در مقابل افزایش فصلی یا تدریجی)، می تواند برای مرغ های شما، کشنده باشد.

پرورش مرغ های گوشتی

به طور کلی، باید به این نکته توجه داشته باشید که پرورش مرغ های Cornish Cross بسیار دشوار است. در واقع، بسیاری از تولیدکنندگان، میزان مرگ و میر نزدیک به 30 درصد را گزارش می دهند. یعنی از هر 10 جوجه، 3 عدد. احتمالاً، این میزان مرگ و میر، چیزی نیست که بخواهید آن را در گله خود ببینید!

با این حال، با آگاهی از اشتباهات رایج در پرورش مرغ ها، می توانید این نرخ را به میزان بسیار قابل قبول تری، یعنی در حدود 5 درصد، کاهش دهید. در نهایت، جلوگیری از بروز همه موارد مرگ و میر در میان مرغ ها، تقریباً غیرممکن است. این پرندگان، اغلب بدون بروز علائم هشداردهنده ناشی از آسیب یا بیماری، خیلی زود می میرند.

بنابراین، پیش از شروع پرورش این‌ پرندگان، باید تمام اطلاعات لازم را بدست بیاورد تا از ضرر های اقتصادی، جلوگیری کنید.

چرا مرغ من سر و صدا عجیبی می کند؟

منبع
https://morningchores.com/raising-broiler-chicken-mistakes/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا