اسب هاچرا دام و پت

اسهال در اسب، علل تا گزینه های درمانی

اسهال در اسب، علل تا گزینه های درمانی

با وجود اینکه برخی از انواع اسهال در اسب خفیف بوده و خود به خودی درمان‌ می شوند. اما برخی از موارد اسهال در اسب ها می توانند شدید و خطرناک باشند. در این مقاله درباره علائم و درمان اسهال در اسب ها صحبت شده است. برای پیشگیری از برو اسهال در اسب باد درباره این اختلال اطلاعاتی کسب کنید.

اسهال در اسب می تواند بر اثر سموم، عوامل عفونی یا تغییرات رژیم غذایی، ایجاد شود. اسهال ناشی از عملکرد بد (نامناسب) بدن است. اسهال زمانی رخ می دهد که روده الکترولیت ها و آب را به طور معمول جذب نمی کند، در عوض به آنها اجازه می دهد تا در مدفوع شل یا آبکی از بدن خارج شوند. اسهال در اسب ها می تواند حاد یا مزمن باشد.

با وجود اینکه برخی از انواع اسهال ها در اسب نگران کننده نیست، برخی دیگر می توانند برای ادامه زندگی اسب خطرناک باشند.

در انسان ها، اسهال به طور کلی خوش خیم است. اما اسب ها دارای روده بزرگ نسبتاً ظریفی هستند که دارای فلور باکتریایی بسیار متعادل بوده و چیزی که این تعادل را مختل کند می تواند حتی بدون وجود عوامل بیماری زای خاص (بروز بیماری های مختلف) باعث ایجاد اسهال شود. دامپزشکان این شرایط را دیس بیوزیس کولون می نامند.

چه چیزی باعث بروز اسهال می شود و چرا؟ چه گزینه های درمانی برای رفع اسهال وجود دارند؟ چه زمانی می توانید با خیال راحت خودتان اسب را درمان کنید؟ در چه مرحله ای باید با دامپزشک تماس بگیرید؟ آیا می توانید انتظار تشخیص قطعی را داشته باشید یا حتی تشخیص مهم است؟ پاسخ این سوالات را در ادامه مقاله می توانید پیدا کنید.

چه چیزی باعث بروز اسهال در اسب می شود؟

اسهال در اسب، علل تا گزینه های درمانی | دام و پت

اسهال می تواند ناشی از طیف وسیعی از علل باشد. ممکن است حتی برخی از این علل به دستگاه گوارش مربوط نباشند. برخی از اسب ها با تغییر رژیم غذایی دچار اسهال خفیف می شوند و این شرایط به طور کلی مسئله مهمی نیست. اما وقتی سموم، ماسه، لاروهای انگل و عوامل عفونی مانند باکتری ها و ویروس ها باعث درگیر اسب می شوند، اسهال بسیار جدی تر می شود.

باکتریها

باکتریها یکی از منابع اصلی ایجاد اسهال در اسب هستند. گاهی اوقات باکتری های مضر وارد سیستم گوارش اسب می شوند. در مواقعی دیگر، عواملی می توانند تعادل باکتری های طبیعی روده را بر هم زده و اجازه دهد که باکتری های “بد” رشد کرده و از باکتری های خوب پیشی بگیرند.

گونه های سالمونلا و کلستریدیوم شایع ترین عاملان باکتریایی هستند. اکثر گونه های سالمونلا با دام ها و پرندگان ارتباط دارند. گونه های سالمونلایی که گاوها را تحت تأثیر قرار می دهند، بیماری زا ترین عوامل هستند و اثرات ثانویه ای بسیار شدیدی، بر روی روده، در سطح میکروسکوپی، می گذارند.

تا زمان بهبود اوضاع روده، در این شرایط اسب ها به مدت دو تا سه هفته مایعات IV (داخل وریدی) و پلاسما دریافت می کنند.

اسب ها می توانند بدون بروز هیچ علامتی ناقل سالمونلا باشند. بنابراین می توانند آن را به یکدیگر منتقل کنند. اگر فلور طبیعی باکتری در بدن اسب حتی با تغییر جزئی در رژیم غذایی یا علل دیگر مانند کولیک اسب یا مصرف آنتی بیوتیک ها از بین برود، سالمونلا می تواند به جای باکتری های خوب رشد کند.

Clostridium perfringens

Clostridium perfringens یکی از علل شایع اسهال در اسب ها است. گاهی اوقات آلودگی به این باکتری را در کره های بسیار جوان حتی در یکی دو روز اول زندگی مشاهده می کنیم. آلودگی به این باکتری باعث بروز اسهال و علائم قولنج می شود. البته در اسب های بالغ، به ویژه آن هایی که با آنتی بیوتیک درمان شده اند نیز آلودگی با این‌ باکتری مشاهده می شود.

Neorickettsia risticii (عامل ایجاد کننده تب اسب Potomac (PHF)) باکتری هایی هستند که در انگل هایی یافت می شوند که حلزون های آب شیرین را مبتلا کرده و لاروهایی مانند caddisfly و mayfly را آلوده می کنند. به همین دلیل آلودگی به PHF بیشتر در اطراف آب ها رایج است.

دامپزشکان معمولاً آلودگی با این باکتری را با اکسی تتراسایکلین IV یا مینوسیکلین/داکسی سایکلین خوراکی درمان می کنند. این داروها به ویژه در برابر ارگانیسم های نئورکتسیتیال موثر هستند. اسب های آلوده به این باکتری در مقایسه با انواع دیگر اسهال ها، تب های بسیار بالایی دارند.

کرونا

همچنین ویروس کرونا در اسب مخاط روده را تخریب کرده و باعث می شود اسب ها به شدت بیمار شوند.

آلودگی با ویروس کرونا، یک‌ بیماری نسبتاً جدید در اسب توصیف شده است.‌ آلودگی با این ویروس اغلب در همه جا رخ می دهد. علائم بالینی آلودگی به ویروس کرونا در اسب می تواند شامل تب بسیار بالا، اسهال خفیف و یا قولنج باشد. در اثر آلودگی به این ویروس، گاهی اسهال شدید بوده و تعداد گلبول های سفید خون بسیار پایین می آید.

ویروس کرونا پوشش روده را تخریب کرده و می تواند اسب ها را بسیار بیمار کند. بدن باید روده را تنظیم کند و این کار را سریع انجام می دهد، اما چند روز تا بیش از یک هفته طول می کشد، در این مدت اسب ممکن است دچار اسهال شدید و عفونت های ثانویه شود.

برخلاف عفونت های باکتریایی، شما نمی توانید مستقیماً آلودگی ویروسی را درمان کنید، زیرا داروهای مناسبی برای درمان مستقیم کرونا در اسب وجود ندارد.

التهاب و سمیت در اسب

اسهال در اسب، علل تا گزینه های درمانی | دام و پت

کولیت روده بزرگ (التهاب روده بزرگ)، ناشی از مسمومیت با داروهای غیر استروئیدی ضدالتهابی (NSAID)، می تواند ناشی از دوز بالا یا واکنش به دوز مناسب NSAID ها مانند فنیل بوتازون (Bute) یا فلونیکسین مگلومین (بانامین) باشد. در این اختلال، روده بزرگ ضخیم و زخمی می شود که می تواند باعث بروز اسهال خفیف و کاهش سطح پروتئین شود.

بیماری التهابی روده در اسب ها مانند انسان، باعث بروز اسهال مزمن می شود. خرما و سایر گیاهان سمی برای اسب نیز می توانند باعث ایجاد آن شوند.

لنفوم گوارشی (GI) سرطانی است که در آن لنفوسیت ها (نوعی گلبول سفید خون) به روده نفوذ می کنند. چنین مواردی معمولاً با اسهال شدیدتر همراه هستند که برای مدت طولانی تری ادامه می یابند. همچنین در این شرایط شاهد کاهش وزن مزمن و کاهش پروتئین خون خواهید بود. آزمایش خون جدید TK1، می تواند به تشخیص اسهال ناشی از IBD یا سایر مشکلات کمک کند.

خوردن شن و ماسه توسط اسب هایی که از زمین غذا می خورند از جمله عوامل محیطی بروز اسهال است. ماسه پوشش روده را تحریک می کند و می تواند از طریق سایش به آن آسیب برساند.

اسهال گرمایی در اسب ها

بروز اسهال گرمایی در یکی دو هفته بعد از تولد بسیار شایع است. اسب های مبتلا با اسهال گرمایی هوشیار بوده و خوب غذا می خورند. این اسب ها دچار اسهال خفیف می شوند.

درمان خانگی اسهال در اسب

اسهال در اسب، علل تا گزینه های درمانی | دام و پت

گاهی اوقات درمان خانگی اسب می تواند مفید باشد. به عنوان مثال، گاهی اوقات تغییر رژیم غذایی اسب می تواند باعث بروز اسهال شود. اما اگر این حالت به مدت 24 ساعت یا بیشتر ادامه پیدا کند یا اسب بیماری زمینه ای داشته باشد، ممکن است به دلیل از دست دادن آب، پروتئین و الکترولیت ها از طریق اسهال باشد.

مراقبت های حمایتی (دامپزشک شما مایعات IV را برای هیدراتاسیون اسب تجویز می کند، با مصرف مکمل ها، الکترولیت ها را متعادل می کند، پلاسما را جایگزین پروتئین از دست رفته در اثر عدم جذب می کند و pH روده را تنظیم می کند) می توانند جایگزین موارد درمان تخصصی شوند. در هر صورت باید با یک دامپزشک تماس داشته باشید.

مهمترین نکته ای که باید به خاطر بسپارید این است که در مورد اسب ها، چند مورد جدی است. اول، مشکلات فلور باکتریایی می تواند برای اسب کشنده باشد. روده ها ممکن است ملتهب شده و سموم باکتریایی (اندو و اگزوتوکسین) از محتویات روده به جریان خون نشت کرده و باعث بیماری های شدید یا حتی مرگ شوند.

بنابراین هر اسبی که اسهال آبکی دارد، باید در همان روز توسط دامپزشک ویزیت شود. مخصوصاً اگر اسب بی حال بوده و اشتها کاهش یافته باشد. یا لثه های آن قرمز یا بنفش شود.

تشخیص اسهال در اسب

بهترین روش تشخیص اسهال در اسب، انجام آزمایش DNA با استفاده از PCR (آزمایش واکنش زنجیره ای پلیمراز) است. اما حتی در این دوش نیز تعداد منفی کاذب زیاد است. اما در هر حال دامپزشک ممکن است برای کمک به اسب، درمان های حمایتی را تجویز کند‌.

با این حال، در برخی موارد، تشخیص علت اسهال بسیار مهم است. برخی از علل بروز اسهال، مانند سالمونلا، بسیار مسری هستند و حتی می توانند در محیط بیمارستان تثبیت شده و سایر بیماران را آلوده کنند. بنابراین رد علل مسری می تواند مهم باشد. همچنین، چند علت، مانند PHF، نیاز به درمان خاصی دارند که در صورت عدم ارائه به احتمال زیاد منجر به مرگ اسب می شوند.

بسته به علائم بالینی اسب، دامپزشکان می توانند از یک سری آزمایشات برای تعیین منشا اسهال استفاده کنند:
  • نمونه های مدفوع می توانند علل عفونی مانند ویروس کرونا، سالمونلا، C. difficile و C. perfringens و N. risticii، به علاوه R. equi و روتاویروس در کره اسب را تشخیص دهند. آزمایش خون سطح هیدراتاسیون، تعادل الکترولیت، سطح پروتئین خون و pH را نشان می دهد.
  • سونوگرافی می تواند روده های آسیب دیده را تشخیص دهد. در این روش می توان بخش های خاصی از روده آسیب دیده را مشخص کرده و آبسه ها، بزرگ شدن غدد لنفاوی یا مایعات اضافی یا عفونی در اطراف روده را تشخیص داد. بیوپسی یا ابدومینوسنتز (نمونه برداری از مایعات شکم با استفاده از سوزن توخالی برای انجام آزمایش) ممکن است سلول ها یا باکتری های غیر طبیعی را نشان دهد.

اگر علت اسهال اسب شما عفونی است، بهتر است حیوان را جدا کرده و اقدامات ایمنی زیستی را به مدت دو هفته کامل پس از رفع عفونت رعایت کنید. از آنجا که ویروس کرونا و سالمونلا در مدفوع دفع می شوند، از ابزارهای مخصوص تمیز کردن غرفه استفاده کرده و کود را بدون پخش آن در مزارع دفع کنید. از لباس های محافظ هنگام نظافت غرفه استفاده کنید.

برنامه های درمانی اسهال در اسب

اسهال در اسب، علل تا گزینه های درمانی | دام و پت

به طور معمول درمان اسهال شامل سه مرحله است:

  • ابتدا عامل ایجاد کننده را شناسایی کرده و برای درمان آن اقدام کنید. علاوه بر درمان های تشخیصی خاص، اکثر موارد اسهال نیاز به مراقبت حمایتی دارند. هیدراتاسیون کافی بدن اسب را حفظ کنید. همچنین اندوتوکسمی را درمان کنید. هنگامی که باکتری های باسیل می میرند، دیواره های انواع گرم منفی (میله ای شکل) آن ها برای اسب ها بسیار سمی می شوند.
  • در روده اسب سالم، به طور معمول اندوتوکسمی کافی برای کشتن 100 اسب وجود دارد. اما روده دارای اتصالات محکمی است، بنابراین باکتری ها به بیرون نشت نمی کنند. اما با اسهال، روده ملتهب می شود و اتصالات می توانند اندوتوکسین را به جریان خون نشت بدهند.
  • اسبهای مبتلا به اندوتوکسمی دارای لثه هایی به رنگ صورتی روشن تا قرمز تیره یا بنفش هستند. همچنین گاهی اوقات یک خط بنفش (که خط سمی نامیده می شود) در اطراف دندان های آن ها ایجاد می شود. تعداد گلبولهای سفید در این اسبها بسیار پایین است.

اسب های مبتلا به این‌ اختلال معمولا با فلونیکسین و سایر داروهای ضد اندوتوکسیک درمان می شوند. این درمان انجام می شود تا التهابی را که منجر به آسیب اندوتوکسمی می شود کاهش دهد.

منبع:

https://thehorse.com/159959/the-scoop-on-runny-poop-diarrhea-in-horses/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا