اسب ها

اسب چگونه می خوابد؟

اسب چگونه می خوابد؟

اگر به دنبال این هستید که اسب چگونه می خوابد باید بدانید که یکی از حقایق جالب در مورد نحوه خواب اسب ها این است که تمایل دارند در حالت ایستاده چرت بزنند. برخلاف تصور رایج، اسبها در حالت ایستاده به خواب نمی روند اما اغلب در طول روز در حالت ایستاده چرت می زنند. برای یک اسب مهم است که حداقل 2 تا 3 ساعت خواب عمیق داشته باشد. خواب عمیق این است که آنها به صورت دراز کشیده روی زمین انجام می دهند. با این حال، یک اسب فقط در صورتی دراز می کشد احساس امنیت می کند.

چرا اسب ها در حالت ایستاده می خوابند؟

خوابیدن در حالت ایستاده به اسب ها این مزیت را می دهد که از خود در برابر حمله ناگهانی محافظت کنند. چرت زدن در حالت ایستاده موثرتر است. اگر اسبها دراز بکشند، باید ابتدا بایستند و سپس شروع به دویدن کنند که این امر زمان کافی را برای شکارچیان در اختیار آنها می گذارد. جالب اینجاست که اسب ها همیشه سر خود را به سمت مسیر فرار نگه می دارند تا در اولین نگاه، خطر را احساس کنند.

برخلاف ما انسان ها، اسب ها ساعت های طولانی نمی خوابند، آنها در طول روز چرت های کوتاهی می زنند. این چرت ها اغلب هنگام ایستادن گرفته می شوند. با این حال، مهم است بدانید که یک اسب در واقع نمی تواند یک خواب REM ایستاده داشته باشد.

آنها به دو تا سه ساعت خواب REM نیاز دارند تا بتوانند روی زمین دراز بکشند. با این حال، در طول روز، آنها را در حال چرت زدن به حالت ایستاده خواهید دید.

چرا اسب من می لغزد؟

چگونه اسب ها در حالت ایستاده می خوابند؟

اسبها دارای این سیستم منحصر به فرد از رباط ها و تاندون ها به نام Stay Apparatus هستند که به آنها اجازه می دهد در حالت ایستاده بخوابند. بر خلاف ما انسان ها، اسب می تواند بدون زانو زدن ماهیچه های خود را شل کند. این سیستم به اسب و بسیاری از حیوانات دیگر مانند گاو، زرافه و فیل اجازه می دهد تا بدون استفاده از هیچ ماهیچه ای قائم بمانند.

هنگامی که اسب در وضعیت Stay apparatus قرار دارد، وزن خود را بین سه اندام تقسیم کرده و یکی از پاها را تکیه می دهد. آنها بیشتر تمایل دارند یکی از پاهای عقبی خود را استراحت دهند. سم پای عقبی در حال استراحت روی پنجه پا قرار می گیرد. هنگام خوابیدن در حالت ایستاده، سر و لب پایین اسب افتاده و گوش های آن آرام می شود. خوابیدن به این ترتیب به آنها اجازه می دهد تا با کارآیی بیشتری فرار کنند.

اهمیت خواب عمیق در اسبها

اسب چگونه می خوابد؟ | دام و پت

درست مانند سایر پستانداران و انسانها، اسبها برای حفظ سلامت به خواب عمیق نیاز دارند. اگرچه اسب ها در طول روز تمایل به خاموش شدن دارند، اما باید حداقل دو تا سه ساعت خواب عمیق داشته باشند.

خواب عمیق تنها زمانی امکان پذیر است که اسب روی زمین بخوابد. این خواب عمیق برای حفظ سیستم عصبی در اسب مهم است. علاوه بر این، خواب REM همچنین برای حافظه و توانایی یادگیری اسب ها مهم است. اسب هایی که 2 تا 3 ساعت بدون وقفه می خوابند، توانایی بیشتری برای یادگیری مهارت های جدید دارند.

اسب به عنوان طعمه، تنها در صورتی دراز می کشد که در محیط احساس امنیت کند. یک اسب اهلی نیازی به محافظت از خود در برابر شکارچیان ندارد، با این حال، او هنوز به یک سوله سرپوشیده خشک برای دراز کشیدن نیاز دارد.

اگر انبار در یک منطقه شلوغ با صداهای بلند یا بسیار کوچک است، اسب نمی خوابد و این مشکل جدی برای سلامتی او ایجاد می کند.

توجه به این نکته ضروری است که اگر اسب نتواند برای هفته های متوالی به خواب عمیق برسد، به احتمال زیاد دچار بی حالی می شود و ممکن است عصبانی شود. بنابراین، ایجاد یک محیط امن و راحت برای خواب اسب و سلامت آن مهم است.

اسب ها چقدر می خوابند؟

اسب ها هر شب حدود 2.5 تا 3 ساعت می خوابند. برخلاف ما، آنها ساعت ها به خواب عمیق و مداوم نیاز ندارند. شما اغلب با اسبی مواجه می شوید که هنگام ایستادن در اصطبل یا مزرعه چرت می زند. دلیل امر این است که اسب ها در طول روز چرت های کوتاهی می زنند و در ساعات پایانی شب برای خواب REM مناسب خواهند داشت.

الگوی خواب اسبها با افزایش سن تغییر می کند. به عنوان مثال، یک اسب جوانتر بیشتر از یک اسب بالغ تمایل به خواب دارد.

مهم است بدانید که الگوی خواب اسب نیز به شدت به محیط آن وابسته است. اگر محیط اسب تنها و ساکت شود، بیشتر از آن اسب هایی که در یک انبار بلند و شلوغ زندگی می کنند، می خوابد. بنابراین، مهم است که محیط خوب را برای خواب مناسب در نظر بگیرید زیرا یک اسب کاملاً استراحت شده در واقع یک اسب سالم است.

اسب ها چی می خورند؟ + بهترین رژیم غذایی را بشناسید.

محرومیت از خواب در اسبها و علل آن

اسب چگونه می خوابد؟ | دام و پت

با وجود اینکه هیچ بررسی خاصی برای الگوهای خواب اسب وجود ندارد، داده های تاریخی دلایل زیر را برای کمبود خواب در اسب نشان می دهد:

  • پرخاشگری: یک اسب تهاجمی نیز کمتر می خوابد.
  • کابوس ها: اسب هایی که در خواب می ترسند اغلب به سختی می خوابند.
  • ناراحتی محیطی: اگر اسب در محیط خود احساس ناراحتی یا ناامنی کند، از کمبود خواب رنج می برد.
  • ناراحتی جسمی: اگر اسب دچار هر گونه صدمه ای است که باعث درد می شود، به احتمال زیاد اسب نمی تواند بخوابد.
  • بیماری لایم: اگر آزمایش اسب برای بیماری لایم مثبت باشد، متوجه می شوید که بر الگوی خواب او تأثیر منفی می گذارد.
  • خستگی: اگر اسب برای مدت طولانی در مکانی آرام و بدون هیچ گونه فعالیتی ایستاده باشد، به احتمال زیاد به خواب نخواهد رفت.

مطمئن شوید اسب خوب می خوابد.

اگر اسب خوب نمی خوابد، مهم است که به دنبال علت اصلی بروید و مشکلاتی را که مانع خواب اسب می شوند را از بین ببرید.

با التهاب شروع کنید التهاب یکی از دلایل اصلی ناراحتی جسمی اسب است. التهاب را از بین ببرید تا اسب خوب بخوابد. بهترین راه برای کاهش التهاب، افزودن امگا 3 و اسیدهای چرب به رژیم غذایی اسب است.

اگر اسب تمایل به پرش دارد یا محیط پر سر و صدا است، سعی کنید او را در یک انبار آرام قرار دهید و مکمل هایی بدهید که او را آرام کند. این مکمل های آرام بخش به فعالیت انتقال دهنده های عصبی و سپس به مدیریت خواب اسب کمک می کند.

علاوه بر اینها، به اسب خود نیز توجه کنید. ببینید چه چیزی او را آزار می دهد و سعی کنید علل هرگونه بی نظمی در خواب را دریابید. پس از فهمیدن مشکل، آن را برطرف کرده و سپس تغییرات اسب را مشاهده کنید. علائم قابل مشاهده ای از سلامت و بهره وری بهتر را مشاهده خواهید کرد.

مهمترین ویتامین برای اسب کدامند؟

سوالات متداول مربوط به نحوه خواب اسبها

اسب چگونه می خوابد؟ | دام و پت

در اینجا چند سوال متداول در مورد الگوی خواب اسب وجود دارد:

آیا اسب ها ایستاده یا خوابیده می خوابند؟ اسب ها هنگام ایستادن چرت می زنند اما برای خواب عمیق کامل دراز می کشند. شما اغلب سر اسب خود را خم و لب پایینی حیوان را می بینید که آویزان است. اسب در این حالت چرت می زند. با این حال، برای خواب عمیق، که اغلب به خواب REM معروف است، یک اسب روی زمین می خوابد.

اسب ها چقدر ایستاده می خوابند؟ یک اسب در حالت ایستاده 15 تا 20 دقیقه می خوابد. نیازهای خواب اسب ها نسبت به ما انسان ها بسیار متفاوت است. برخلاف ما، آنها 5-6 ساعت مستقیم نمی خوابند، اما خواب خود را به چرت های کوتاه تقسیم می کنند. اسب در صورت ایستادن برای مدت کوتاهی چندین بار در طول روز، سریع چشم می بندد. با این حال، برای خواب عمیق، آنها دراز می کشند و 2 تا 3 ساعت در شب می خوابند.

از آنجایی که اسب ها باید همیشه در حالت آماده باش باشند، خوابیدن در حالت دراز کش در مواجهه با خطر به آنها آسیب می رساند. از آنجا که برای بیداری اسب زمان لازم است، زمان کافی برای شکارچیان برای گرفتن اسب در نظر گرفته می شود.

اسبها قسمتی از گونه های طعمه هستند. این بدان معناست که آنها تکامل یافته اند تا از خود در برابر حملات شکارچیان محافظت کنند. اگر آنها در حالت ایستاده بخوابند، در صورت وقوع حمله، مزیتی برای آنها ایجاد می کند.

چند وقت یکبار اسب ها به خواب REM نیاز دارند؟

به طور متوسط، اسب نیاز به 2-3 ساعت خواب عمیق دارد. با این حال، این تعداد با توجه به سن اسب متفاوت است.

همچنین اسب ها در طول روز چرت های کوتاهی می زنند. اغلب اسبی را خواهید دید که در مزرعه چرت می زند. اسب به عنوان یک حیوان طعمه، تمایل دارد که همیشه مراقب باشد. با این حال، آنها تمایل دارند هر از گاهی در حالت ایستاده چرت بزنند تا نیازهای خواب خود را برطرف کنند.

برای سلامت و عملکرد خوب، اسب به 2 تا 3 ساعت خواب REM نیاز دارد. REM مرحله ای از خواب عمیق که برای هر موجود زنده ضروری است. اسب ها با دراز کشیدن روی زمین به خواب REM می رسند.

حتی اگر اسبها حیوانات شکار شده ای هستند و در حالت ایستاده به خواب می روند، اما برای خواب REM آنها باید دراز بکشند. مهم است بدانید که اسب دراز نمی کشد مگر اینکه احساس امنیت کند. بنابراین، ایجاد محیطی امن برای آنها ضروری است تا بتوانند 2-3 ساعت خواب عمیق داشته باشند.

چرا اسب من سرش را تکان می دهد؟

چقدر اسب می تواند بدون ایستاده بخوابد؟

اسب چگونه می خوابد؟ | دام و پت

بررسی ها نشان می دهد که اسب می تواند بدون خواب عمیق یا ایستاده به مدت 7-14 روز بخوابد. با این حال، اسب که به اندازه کافی نمی خوابد تمایل به عقب ماندگی دارد و شاید مشکلات رفتاری نیز داشته باشد.

بنابراین، مهم است که اطمینان حاصل کنید که اسب به اندازه کافی می خوابد. کم خوابی می تواند نگرانی های جدی برای سلامتی اسب ایجاد کند.

آیا اسب ها می توانند با چراغ روشن بخوابند؟

اسبها از نظر طبیعت سازگار هستند و می توانند خود را با نورهای مختلف تنظیم کنند. با این حال، حفظ محیط بسیار مهم است تا اسب احساس راحتی کند.

یک اسب وارد حالت خواب REM نمی شود مگر اینکه احساس امنیت و راحتی کند. بنابراین اگر اسب به نور روشن عادت دارد، آن را در همان محیط نگه دارید و اگر ترجیح می دهند در تاریکی بخوابند، مطمئن شوید که چراغ ها برای آنها کم نور است.

اسب ها شاید نیازهای متفاوتی نسبت به ما انسان ها داشته باشند، اما هنوز برای سالم ماندن به خواب REM نیاز دارند. اگرچه اسب می تواند 7 تا 14 روز بدون خواب REM بماند، اما می تواند بر سلامت و عملکرد آن تأثیرات سوء بگذارد.

اسبها معمولاً احتیاط می کنند و تنها زمانی به خواب عمیق می روند که احساس امنیت کنند. بنابراین، بسیار مهم است اطمینان حاصل کنید که اصطبل یا انبار بنا به نیاز اسب ساخته می شود تا بتوانند به میزان دلخواه بخوابند.

منبع
https://horsyplanet.com/how-do-horses-sleep

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا