حیوانات خانگی کوچک

 آیا لاک پشت ها بوی بدی دارند؟

 آیا لاک پشت ها بوی بدی دارند؟

اگر قصد خرید لاک پشت را دارید، احتمالا این سوال از ذهنتان خواهد گذشت که  آیا لاک پشت ها بوی بدی دارند؟ در واقع می توان گفت که لاک پشت ها هیچ بویی ندارند. گاهی ممکن است لاک پشت بوی خاک یا هر بستری را بدهد که در محفظه نگهداری لاک پشت وجود دارد. به عبارت دیگر بوی بد لاک پشت می تواند مربوط به محیط یا روش نگهداری این حیوان باشد. بنابراین خوشبختانه لاک پشت ها بوی بدی ندارند.

علت بوی بد لاک پشت چیست؟

ممکن است گاهی بدن لاک پشت ها بوی بدی بدهد. با توجه به اینکه لاک پشت ها موجوداتی بدون بو هستند می توان گفت که علت این بو می تواند ناشی از شرایط محیطی باشد. برخی از مهمترین علل بوی بد لاک پشت عبارتند از:

کثیف بودن محوطه نگهداری لاک پشت

محفظه نگهداری از لاک پشت باید هر روز تمیز شود. اگر نظافت روزانه محفظه رعایت نشود، به تدریج بوی بدی می گیرد.  باقیمانده مواد غذایی و مدفوع لاک پشت باید هر روز از محفظه خارج شود. باقی ماندن مواد غذایی به مدت زیاد در محفظه لاک پشت می تواند محل تجمع باکتری ها شود. مواد زائد در اثر فساد و تجزیه بوی بدی را تولید می کنند. همچنین مدفوع لاک پشت دارای بوی بسیار بدی است.  بنابراین باید در اسرع وقت محفظه را از مدفوع لاک پشت تمیز کنید. بوی ناشی از مدفوع و غذاهای مانده و فاسد شده لاک پشت می تواند سگ ها و مگس ها را به خود جلب کند. بنابراین تمیز کردن محفظه نگهداری لاک پشت بخشی از کارهای روزانه شما خواهد بود.

کثیف بودن بستر لاک پشت

 آیا لاک پشت ها بوی بدی دارند؟ | دام و پت

نوع بستر مورد استفاده می تواند عامل بوی بد لاک پشت باشد. بخصوص خاک پیت بوی بدی می دهد و به همین دلیل بهتر است که فقط در فضای باز از بستر پیت استفاده کنید.

بسترهای مرطوب نیز می توانند باعث بوی نامطبوع شوند. لاک پشت ها در محفظه خود به مقداری رطوبت احتیاج دارند بنابراین لازم است که بستر لاک پشت دارای کمی رطوبت باشد. گاهی ترکیب شدن بوی رطوبت، مواد غذایی فاسد و مدفوع بوی بسیار بد و غیر قابل تحملی را تولید می کند.

گاهی ممکن است علت بوی نامطبوع از لایه های زیرین بستر لاک پشت باشد. این بوی بد نتیجه راکد ماندن قسمت زیرین بستر و شروع به تجزیه آن است. بنابراین هر ماه یکبار بستر لاک پشت را با دقت بررسی کنید. اگر متوجه بوی بد در قسمت های مختلف بستر شدید می توانید بستر را برداشته و بستر تمیز دیگری را جایگزین کنید.

کثیف بودن ظرف آب یا غذا

اگر ظرف آب لاک پشت را مرتب تعویض نکنید به سرعت لایه ای از کف بر روی آن ایجاد می شود.  بنابراین رعایت نظافت ظرف آب و غذای لاک پشت خانگی اهمیت زیادی دارد.  لاک پشت ها اغلب دوست دارند از ظروف آب خود به عنوان محلی برای دستشویی استفاده کنند. این مسئله باعث تشدید آلودگی ظرف آب لاک پشت می شود. تخلیه و دوباره پر کردن ظرف، با آب تمیز هیچ مشکلی را حل نمی کند. شما باید ظرف آب را حداقل هفته ای یکبار کاملاً تمیز و ضدعفونی کنید.

ظرف غذای لاک پشت نیز باید به همین ترتیب به صورت هفتگی تمیز شود. باقی ماندن اضافه غذا در ظرف باعث جمع شدن مگس ها و در نتیجه آلودگی بیشتر ظرف می شود. به همین علت شستن و ضدعفونی کردن ظرف غذا در تمیزی محفظه و رفع بوی بد اهمیت زیادی دارد.

مرطوب و پوسیده بودن محفظه

 آیا لاک پشت ها بوی بدی دارند؟ | دام و پت

گاهی ممکن است بعد از تمیز کردن محفظه لاک پشت خانگی خود متوجه شوید که بوی بد همچنان ادامه دارد. در این صورت احتمالا ممکن است محفظه چوبی نگهداری لاک پشت دچار مشکل شده باشد. مرطوب شدن این محفظه های چوبی، می تواند بوی بسیار نامطلبوعی را تولید کرده و همچنین باعث خراب شدن سریع تر محفظه شود.  به همین علت در صورت مشاهده بوی نامطبوع، محفظه  لاک پشت خود را از نظر هرگونه ساییدگی، آسیب دیدگی و رطوبت بررسی کنید.

بوی بد غذای لاک پشت

غذای لاک پشت باید حاوی مواد پروتئینی مانند میگو و ماهی باشد. ماهی ریز زنده بهترین غذا و منبع پروتئین برای لاک پشت ها است. لاک پشت ها عاشق خوردن فلس های ماهی هستند. ماهی ها دارای بوی زیادی هستند و به خصوص در صورت ماندن می توانند بوی بدی بگیرند. برای مقابله با بوی بد ماهی می توانید ماهی را قبل از دادن به لاک پشت به مدت 15 دقیقه در آب جوشانده یا آن را از چند روز قبل درداخل آب خیس کنید. اگر باز هم احساس می کنید بوی ماهی غیر قابل تحمل است می توانید از ماهی مرکب برای تغذیه لاک پشت خود استفاده کنید. ماه مرکب بوی کمتری دارد. همچنین اسکلت ماهی هم برای تغذیه لاک پشت مناسب است. اسکلت ماهی علاوه بر نداشتن بو می تواند کلسیم مورد نیاز لاک پشت را هم تامین کند.

خوشبو کننده هوا برای رفع بوی بد لاک پشت

 آیا لاک پشت ها بوی بدی دارند؟ | دام و پت

خوشبو کننده های هوا معمولا به دو صورت اسپری و جامد وجود دارند. استفاده از خوشبو کننده هایی که معلق در گاز بوده و اصطلاحا به آنها آئروسل گفته می شود برای سلامت لاک پشت ها مضر است.  به همین دلیل توصیه می کنیم که به هیچ وجه از اسپری های آئروسل برای خوشبو کردن محفظه نگهداری لاک پشت خانگی خود استفاده نکنید. اگر برای رفع بوی بد نیاز به استفاده از خوشبو کننده های هوا دارید، می توانید از بوگیرهای جامد استفاده کنید. این خوشبوکننده های جامد در مقایسه با آئروسل ها دارای خطرات کمتری هستند.

آیا می توان لاک پشت ها را شست؟

بله لاک پشت ها نیز گاهی به حمام نیاز دارند. در واقع، لاک پشت ها با قرار گرفتن در آب بدن خود را آبرسانی می کنند.  بنابراین می توانید حداقل هفته ای یک بار لاک پشت خانگی خود را در آب قرار دهید. نیازی به مالش لاک پشت برای تمیز شدن یا رفع بوی بد نیست. اما با این حال، اگر بدن لاک پشت شما خیلی کثیف است، می توانید دست خود را با ملایمت بر روی لاک حیوان بکشید. همچنین برای شستن لاک پشت می توانید از یک مسواک قدیمی با برس نرم استفاده کنید. ابتدا فلس های بزرگ و استخوانی لاک پشت را شسته و بعد به سمت پاها، بازوها و سر حرکت کنید.

مواظب باشید که مسواک را در قسمت های بدون فلس بدن لاک پشت نکشید. در حین شستن لاک پشت، دقت کنید که جراحت یا خراشی بر روی بدن لاک پشت وجود نداشته باشد. در صورت مشاهده هرگونه ناهنجاری یا جراحت، در اولین فرصت حیوان خانگی خود را برای معاینه نزد دامپزشک ببرید.

آیا می توان از صابون برای شستن لاک پشت استفاده کرد؟

خیر. توصیه می کنیم که هرگز لاک پشت را با آب و صابون نشویید. در واقع انواع صابون ها، شوینده ها و پاک کننده دارای مواد شیمیایی هستند. به همین علت استفاده از شوینده ها برای سلامت لاک پشت بسیار مضر بوده و می تواند به سلامت لاک پشت شما آسیب برساند. همچنین با توجه به اینکه لاک پشت ها بوی زیادی ندارند، شستن لاک پشت با آب خالی کافی است. می توانید لاک پشت خانگی خود را برای مدت کوتاهی در آب خالی و بدون مواد شوینده قرار دهید تا بدن حیوان از گرد و غبار و آلودگی های محیط تمیز شود.

چگونه لاک پشت خود را بشوییم؟

 آیا لاک پشت ها بوی بدی دارند؟ | دام و پت

یک ظرف کم عمق را پر از آب کنید. دیواره ظرف باید به اندازه کافی کوچک باشد تا لاک پشت شما بتواند از آن بالا برود. آب موجود در ظرف باید ولرم باشد. دقت کنید که سر لاک پشت باید در آب قرار بگیرد ولی عمق آب تا حد چانه لاک پشت باشد.

همچنین می توانید یک سر ظرف آب را بر روی روی یک پایه قرار دهید. این کار باعث می شود ظرف آب زاویه کمی پیدا کند. در نتیجه یک سمت ظرف آب کم عمق و انتهای دیگر ظرف عمیق می شود.لاک پشت خود را طوری در ظرف قرار دهید که سر لاک پشت در انتهای کم عمق آب قرار بگیرد.

لاک پشت شما وقتی در آب قرار می گیرد بدن خود را آبرسانی می کند. این حیوانات از طریق دریچه ای که کلواک نامیده می شود آب را جذب بدن می کنند. همچنین قرار دادن لاک پشت در آب علاوه بر آب رسانی به بدن، رفع گرد و خاک و آلودگی های محیطی باعث تحریک لاک پشت به نوشیدن آب نیز می شود.

لاک پشت باید حداقل 20 دقیقه در داخل آب بماند. نیازی نیست که پس از گذشت این زمان لاک پشت را از ظرف آب خارج کنید. لاک پشت بعد از آبرسانی به بدن خودش شروع به بالا رفتن از دیواره های ظرف می کند. بعد از خارج شدن لاک پشت آب ظرف را حتما دور بریزید. این کار باعث پیشگیری از گسترش میکروب ها می شود.

بدن لاک پشت را خشک کنید.

بدن لاک پشت را بعد از خارج شدن از آب حتما با استفاده از یک حوله نرم خشک کنید. اسفنج برای انجام این کار بسیار مناسب تر است. اسفنج را به آرامی بر روی بدن لاک پشت بکشید. همچنین، سر، بازوها و پاهای لاک پشت را نیز تیز کنید. فلس های زیر و استخوانی بدن لاک پشت دارای شیارهای زیادی هست. این شیارها می تواند محل جمع شدن آلودگی های زیادی باشد. بنابراین با کمک اسفنج شیار فلس ها را نیز کاملا تمیز و خشک کنید.

منابع: https://tortoiseexpert.com/do-tortoises-smell-bad/

https://www.wikihow.com/Bathe-a-Tortoise

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا