حیوانات خانگی کوچک

آیا لاک پشت ها به کلسیم نیاز‌ دارند؟

آیا لاک پشت ها به کلسیم نیاز‌ دارند؟

کلسیم یکی از مهمترین مواد معدنی مورد نیاز برای حفظ سلامتی لاک پشت شما است. کمبود کلسیم در لاک پشت ها می تواند مشکلات زیادی در سلامتی لاک پشت خانگی تان ایجاد کند. در این مقاله آنچه که شما باید در مورد لاک پشت و نیاز آن به کلسیم بدانید، ذکر شده است. اولین سوال این است: آیا لاک پشت ها به کلسیم احتیاج دارند؟

لاک پشت ها ۱۰۰ درصد به کلسیم احتیاج دارند. مصرف کافی کلسیم یکی از مهمترین کارهایی است که یک لاک پشت برای حفظ سلامتی خود باید انجام دهد. برخلاف آنچه تصور می کنید، لاک پشت های خانگی معمولاً بیشتر از لاک پشت های وحشی از کمبود کلسیم رنج می برند.

در مقابل لاک پشت های خانگی، آن هایی که در طبیعت زندگی می کنند، به طور کلی از طریق رژیم غذایی متنوع خود (که از طبیعت به دست می آورند) کلسیم کافی دریافت می کنند. بنابراین باید به فکر تامین کلسیم مورد نیاز لاک پشت خانگی تان باشید.

مواد مغذی مورد نیاز لاک پشت خانگی

اگرچه لاک پشت شما به طیف وسیعی از ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارد، اما 3 مورد از آن ها اهمیت ویژه ای دارند. این ۳ مورد عبارت اند از:

  • کلسیم
  • فسفر
  • ویتامین D3

هر سه این ویتامین ها و مواد معدنی در بدن لاک پشت عملکرد به هم پیوسته ای داشته و نقش مهمی در حفظ سلامتی لاک پشت خانگی شما ایفا می کنند. اساسا لاک پشت ها برای ساخت و حفظ استخوان ها، پوسته و عملکرد ماهیچه ای (و موارد بیشتر) به کلسیم نیاز دارند.

فسفر نیز برای ساخت و حفظ سلامتی استخوان و پوسته آن ها لازم است. همچنین ویتامین D3 برای جذب کلسیم‌ دریافتی یک‌ لاک پشت خانگی ضروری است. لاک پشت ها به طور معمول به کمک اشعه ماوراء بنفش، ویتامین D3 مورد نیاز خود را می سازند.

برای تامین کلسیم مورد نیاز لاک پشت باید با منابع و روش های مصرف این ماده معدنی در لاک پشت آشنا شوید. در ادامه مقاله درباره این موضوعات صحبت شده است.

بهترین منابع کلسیم برای لاک پشت ها

آیا لاک پشت ها به کلسیم نیاز‌ دارند؟ | دام و پت

لاک پشت ها به کلسیم زیادی برای تشکیل و ترمیم لاک خود احتیاج دارند. اگر شما هم یک لاک پشت خانگی دارید، باید مطمئن شوید که حیوان خانگی تان کلسیم کافی دریافت می کند. اما کدام منبع کلسیم برای لاک پشت ها مناسب هستند و چرا؟

به طور کلی، پودر کربنات کلسیم بهترین مکمل کلسیم برای لاک پشت ها در نظر گرفته می شود. همچنین پودر کربنات کلسیم  رایج ترین مکمل حاوی کلسیم برای لاک پشت ها است. محبوبیت این نوع از مکمل ها به این دلیل است که کربنات کلسیم دارای بالاترین غلظت کلسیم از نظر وزن (40) است.

علاوه بر این، از نظر نحوه افزودن مکمل به رژیم غذایی لاک پشت، بی خطر و آسان است.

سایر منابع کلسیم برای لاک پشت ها

البته، کربنات کلسیم تنها منبع کلسیم موجود برای لاک پشت ها نیست. منابع دیگر کلسیم نیز مزایای خاص خود را دارند. برخی از رایج ترین منابع کلسیم لاک پشت ها عبارت اند از:

پودر کربنات کلسیم

پودر کربنات کلسیم، یکی از منابع تامین کلسیم لاک پشت ها است. پودر کربنات کلسیم، بالاترین غلظت کلسیم از نظر وزن (40) را دارا است. همین موضوع آن را به یکی از پر کاربرد ترین منابع کلسیم تبدیل می کند. پودر کربنات کلسیم یک مکمل رایج است که به دلیل اثربخشی و ایمنی آن، مورد استفاده قرار می گیرد.

ممکن است سایر مکمل های حاوی کلسیم مانند دولومیت یا پودر استخوان حاوی آلاینده هایی مانند جیوه، آلومینیوم، سرب، آرسنیک و کادمیوم باشند. با این وجود پودر کربنات کلسیم به دلیل خلوص آن بی خطر است.

به طور کلی، تمام مکمل ها و داروهای حاوی کلسیم، پیش از مصرف توسط سازمان های مربوطه از جهات مختلف آزمایش می شوند. این محصولات نباید دارای ناخالصی های سمی باشند.

کربنات کلسیم دارای غلظت بسیار بالاتری از کلسیم (40٪) در مقایسه با ترکیبات جایگزین، شامل سیترات کلسیم و فسفات کلسیم است. این دو محصول به ترتیب به اندازه 21٪ و 8٪ وزن خود کلسیم دارند.

مهمترین عیب و نقطه ضعف کربنات کلسیم این است که به راحتی توسط دستگاه گوارش لاک پشت جذب نمی شود. در حالی که از نظر میزان جذب، سیترات کلسیم برتر از سایر ترکیبات است.

بلوک لاک پشت

آیا لاک پشت ها به کلسیم نیاز‌ دارند؟ | دام و پت

یکی دیگر از مکمل های کلسیم که اغلب در فروشگاه های حیوانات خانگی یافت می شود، به عنوان “بلوک لاک پشت” شناخته می شود. چنین بلوک هایی به گونه ای طراحی شده اند که لاک پشت ها می توانند آن ها را گاز بگیرند. این بلوک ها حاوی ترکیبی از کربنات کلسیم و سولفات کلسیم همی هیدرات هستند.

بدین ترتیب، کلسیم مورد نیاز لاک پشت به صورت خوراکی تامین می شود. این مکمل ها از این نظر خوب  و ایده آل هستند که در صورت نیاز به یک مکمل کلسیم به راحتی قابل تهیه هستند. با این حال به اندازه پودر کربنات کلسیم رایج نیستند.

به هر حال، دامپزشک ها استفاده از بلوک لاک پشت را به دلیل غلظت نسبی کم کربنات کلسیم به ازای وزن محصول، توصیه نمی کنن. نه تنها این محصول حاوی کلسیم پایین‌ تری است، بلکه میزان جذب آن در دستگاه گوارش نیز کمتر از سایر اشکال مکمل های کلسیم است.

در مقایسه با ایمنی پودر کربنات کلسیم، بلوک لاک پشت مکمل ایمنی نیست. بلوک های کلسیم ممکن است حاوی آلاینده هایی مانند فلزات سنگین یا گچ باشند، که مصرف هیچ کدام به دلیل مزایای تغذیه ای آن ها توصیه نمی شوند!

کف دریا

کف دریا (Cuttlebone) یکی دیگر از منابع خوب کلسیم برای لاک پشت ها‌ به حساب می آید. یافتن این محصول معمولا بسیار آسان است. شما می توانید کف دریا را در فروشگاه های حیوانات خانگی، که بیشتر برای پرندگان فروخته می شود، پیدا کنید. کف دریا حاوی کربنات کلسیم، فسفات کلسیم، نمک های منیزیم، کلرید سدیم و برخی عناصر کمیاب است.

کف دریا را می توان به راحتی به چند قسمت تقسیم کرد. در نتیجه خوردن آن توسط لاک پشت راحت تر می شود. در کنار مصرف راحت، کف دریا یک محصول ۱۰۰ درصد طبیعی است. همین ویژگی آن را به یک‌ گزینه عالی برای مصرف تبدیل می کند.

اما به هر حال، با وجود سهولت به دست آوردن و تهیه و نیز همچنین محتوای بالای کلسیم، نباید برای تامین کلسیم لاک پشت تنها به کف دریا تکیه کنید. با وجود اینکه لاک‌ پشت ها گاهی اوقات از مواد جامد، مانند کف دریا، برای تامین کلسیم استفاده می کنند، اما هیچ کدام نمی توانند جایگزین پودر های کلسیم دار‌ شوند.

غذاهای حاوی کلسیم برای لاک پشت ها

آیا لاک پشت ها به کلسیم نیاز‌ دارند؟ | دام و پت

علاوه بر استفاده از مکمل ها، می توان از طریق غذا به لاک پشت ها کلسیم داد. به عنوان مثال، خار شیر یک گیاه عالی برای افزودن کلسیم به رژیم لاک پشت است. گزینه عالی دیگر برای تامین کلسیم، قاصدک است. قاصدک حاوی مقدار زیادی کلسیم است. به همین دلیل اغلب از آنها به عنوان بخش مهمی از رژیم غذایی یک لاک پشت یاد می شود.

مانند دیگر منابع کلسیم، نکته مهم در مورد این گیاهان این است که به رشد پوسته و داشتن استخوان های سالم در لاک پشت ها کمک می کند.

پوسته حلزون نیز منبع خوبی برای تامین کلسیم لاک‌ پشت است. به ویژه اینکه لاک پشت ها به راحتی آنها را در محیط طبیعی زندگی خود یافته و مصرف می کنند. پوسته حلزون غنی از کلسیم است و لاک پشت ها خوشبختانه هر دو تکه یا پوسته کامل را به عنوان بخشی از رژیم غذایی خود مصرف می کنند.

چرا مصرف کلسیم برای لاک پشت ها بسیار مهم است؟

کلسیم بخش مهمی از رژیم غذایی لاک پشت است زیرا به رشد مناسب پوسته و اسکلت داخلی، به ویژه در لاک پشت های نوجوان کمک می کند. اگر می خواهید لاک پشت شما به خوبی رشد کرده، سالم و قوی باشد، در کنار رژیم غذایی سالم، گرمای مناسب و نور UV را نیز مهیا کنید.

علاوه بر نقش کلسیم در رشد ساختاری لاک پشت، این‌ ماده معدنی برای انجام فرآیندهای سلولی، از جمله انتقال پیام های عصبی نیز مورد نیاز است.

به منظور رشد خوب و کامل، لاک پشت ها به مقدار زیادی کلسیم نیاز دارند. به همین دلیل است که مصرف غلظت بالا و استفاده از منابع ساده این ماده معدنی، مانند پودر کربنات کلسیم، بسیار توصیه می شود. منابع دیگر نیز به خوبی کلسیم لاک پشت را تامین می کنند. اما برای به دست آوردن سطوح کافی کلسیم باید از مکمل های خوب استفاده کرد.

نحوه صحیح دادن کلسیم به لاک پشت خانگی

آیا لاک پشت ها به کلسیم نیاز‌ دارند؟ | دام و پت

اگر می خواهید لاک پشت خانگی سالمی داشته باشید، باید بدانید چگونه حیوان خانگی‌ تان را به مصرف کلسیم تشویق کنید. همچنین باید بدانید که چگونه و چه موقع کلسیم را به لاک پشت خود بدهید.

البته می توانید غذاهای غنی از کلسیم، مانند پوسته حلزون و قاصدک را، خودتان از طبیعت یا محیط زیست محل زندگی‌ تان تهیه کنید. همه اینها در طبیعت و در سراسر جهان، به صورت رایگان در دسترس است. در مورد مکمل های تجاری موجود، می توانید آنها را از فروشگاه های حیوانات خانگی یا به صورت آنلاین بیابید.

بنابراین هیچ بهانه ای وجود ندارد که نتوانید از مکمل های کلسیم استفاده کنید.

وقتی صحبت از مکمل هایی مانند پودر کربنات کلسیم می شود، می توانید آن را به تدریج روی غذای لاک پشت خود بپاشید. این کار، یک راه عالی برای تشویق (یا فریب دادن) لاک پشت به خوردن کلسیم بیشتر است. فقط مطمئن شوید که خیلی غذای لاک پشت را با مکمل کلسیم نپوشانید. زیرا طعم آن می تواند بسیار تلخ باشد و اگر پودر اضافی روی غذای لاک پشت وجود داشته باشد، لاک پشت ممکن است اصلاً غذا را نخورد.

به عنوان یک اصل کلی، می توانید ۲ تا ۳ بار از مکمل کلسیم برای غنی سازی غذای لاک پشت خانگی‌ تان استفاده کنید. کلسیم مصرفی باید به میزان مورد نیاز باشد. نه بیشتر و نه کمتر.

خوردن کف دریا به صورت طبیعی و در تکه های بزرگ، می تواند برای لاک پشت دشوار باشد. بنابراین بهتر است آن را پیش از دادن به لاک پشت، به تکه های کوچک تقسیم کنید. با این کار لاک پشت می تواند به راحتی تکه های کوچک را مصرف کند.

سخن آخر

کلسیم را می توان به روش های مختلف و در شکل های گوناگون به لاک پشت خانگی داد. شما فقط باید نوع محصول و مقدار مناسب کلسیم مورد نیاز را پیدا کنید و مطمئن شوید که به طور مداوم مکمل کلسیم را به لاک پشت خود برای رشد و نمو خوب و کامل ارائه می دهید.

منابع:

https://tortoiseexpert.com/the-best-calcium-sources-for-tortoises/

https://www.turtleholic.com/turtles-need-calcium/

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. سلام خسته نباشید،من از پرنده فروشی یه چیزی شبیه گچ خریدم،آیا اون هم برای لاکپشت میتونه خوب باشه؟با چکش کوبیدمش خورد شده الان گچه.یا اینکه گچ براش خطرناک هستش؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا