گربه ها

آفتاب سوختگی در گربه ها

ما انسان ها باید قبل از بیرون رفتن در یک روز گرم تابستان، کرم ضد آفتاب را روی پوست خودمان استفاده کنید. این مسئله برای اکثر انسان ها مهم نیست که نگران تأثیر خورشید بر حیوانات خانگی خود باشند. اما آیا حیوانات، به ویژه گربه ها، مستعد ابتلا به آفتاب سوختگی هستند؟ بله. در حالی که نادر است، اما همه گربه ها ممکن است دچار آفتاب سوختگی شوند.

به خواندن این مقاله از دام و پت مقاله ادامه دهید تا همه چیز را در مورد گربه ها و ایمنی آن ها در برابر نور خورشید بدانید. به طور خلاصه می توان گفت که بله، همه گربه ها می توانند به آفتاب سوختگی مبتلا شوند. نکته مهم این است که تشخیص آفتاب سوختگی در گربه ها دشوار است. زیرا علائم این اختلال نسبتاً ظریف هستند. آفتاب سوختگی اغلب به صورت قرمزی و تحریک پوست شروع می شود.

پوست آن ها نیز ممکن است در هنگام لمس به صورت گرم احساس شود. بچه گربه شما ممکن است در اطراف گوش و بینی خود تحریکاتی به شکل قرمزی یا پوسته پوسته شدن داشته باشد. این نواحی از بدن گربه های شما حساس و بدون مو هستند و این مسئله آنها را در برابر اشعه های خورشید آسیب پذیرتر می کند.

اگر بچه گربه خانگی شما به اندازه کافی بیرون از خانه باشد که آفتاب سوخته شود. ممکن است در معرض خطر گرمازدگی و کم آبی نیز باشد. این شرایط می توانند حیوان خانگی شما را خیلی سریع بیمار کنند. بنابراین اگر فکر می کنید ممکن است که گربه خانگی‌ تان در معرض خطر باشد، بهتر است به دنبال مراقبت های دامپزشکی باشید.

آیا همه گربه ها در معرض آفتاب سوختگی هستند؟

بله، هر گربه ای ممکن است دچار آفتاب سوختگی شود، اما این خطر در گربه هایی با انواع خز یا رنگ های خاص می تواند بسیار بیشتر باشد. به نظر می رسد گربه هایی با موهای سفید، خز نازک یا … بیشتر مستعد آفتاب سوختگی هستند. این گربه ها پوست حساس تری دارند. بنابراین بیشتر در معرض آسیب های ناشی از نور خورشید هستند.

به نظر می رسد حتی گربه هایی با تکه های خز سفید بیشتر در معرض خطر هستند. علاوه براین، پدهای پنجه گربه، می تواند در اثر تماس با سطوح داغ مانند سطح سیمانی که در تمام طول روز در زیر نور آفتاب بوده است، دچار سوختگی شود. گربه هایی با پد پنجه صورتی بیشتر مستعد ابتلا به آفتاب سوختگی هستند.

بچه گربه هایی که دوست دارند در زیر آفتاب گرم روی پشت خود بچرخند، ممکن است در ناحیه شکم یا ناحیه کشاله ران خود دچار سوختگی شوند. زیرا این نواحی دارای تکه های خز نازک تری هستند. آفتاب سوختگی ممکن است در هر قسمتی از بدن اتفاق بیفتد.

با این حال، در گربه ها بیشتر در گوش و بینی دیده می شود. این نواحی اغلب حساس و بدون مو هستند و همین امر آنها را در برابر نور خورشید آسیب پذیرتر می کند.

آیا قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای گربه ها خطراتی دارد؟

آفتاب سوختگی در گربه ها || دام و پت

هر چه انسان زمان بیشتری را در معرض نور خورشید قرار گیرد، احتمال ابتلا به سرطان پوست بیشتر می شود. همان قانون در مورد گربه ها نیز صدق می کند. انرژی موجود در پرتوهای خورشید می تواند باعث شود سلول های پوست گربه خانگی شما شروع به تغییر کرده و منجر به بروز بیماری به نام درماتیت خورشیدی شود.

درماتیت خورشیدی یک بیماری پیشرونده است که در نهایت می تواند باعث بروز سرطان پوست در گربه خانگی تان شود. این بیماری اغلب بر گوش و بینی گربه خانگی شما تأثیر می گذارد و باعث ایجاد لکه های پوسته پوسته و خشک می شود. بچه گربه خانگی شما این وضعیت را کاملاً ناراحت کننده و خارش دار خواهد یافت.

با ادامه پیشرفت بیماری، ممکن است زخم ایجاد شود و شروع به خونریزی کند. کارسینوم سلول سنگفرشی، نوعی سرطان پوست است که به صورت برآمدگی یا توده ظاهر نمی شود. اغلب شبیه یک ضایعه پوستی است که از بهبودی خودداری می کند.

اگر درمان نشود، این سرطان می تواند شروع به تخریب بافت های سالم گربه خانگی شما کند. هر بچه گربه ای که به درماتیت خورشیدی مبتلا می شود به سرطان پوست مبتلا نمی شود.

چگونه می توانم از بروز آفتاب سوختگی در گربه ی خود پیشگیری کنم؟

آفتاب سوختگی در گربه ها || دام و پت

ساده ترین راه برای اطمینان از اینکه بچه گربه خانگی شما دچار آفتاب سوخته نمی شود، این است که گربه خانگی تان را در داخل خانه یا در ساعات اوج نور خورشید در روز، از پرتوهای خورشید دور نگه دارید. این زمان معمولا بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر است.

اگر گربه خانگی تان کاملاً باید بیرون از خانه زندگی کند، مطمئن شوید که حیاط شما چندین مکان سایه دار دنج دارد که می تواند در مواقعی که نیاز به پناه گرفتن از گرما دارد، به گربه خانگی تان کمک کند. اگر بچه گربه های خانگی شما حیوانات خانگی هستند که فقط در داخل خانه اند، فریب احساس امنیت کاذب را نخورید.

آفتاب ‌گیرهای پنجره خانه شما می ‌توانند از طریق پنجره، گربه خانگی تان را دچار آفتاب سوختگی کند. اگر می ‌دانید که گربه خانگی شما دوست دارد در زیر نور مستقیم خورشید چرت بزند، ممکن است نیاز باشد که پرده‌ها را ببندید. گربه ها احمق نیستند، و متوجه خواهند شد که چگونه با پرده ها مانور دهند تا بتوانند پرتوهای آفتاب را بر روی پوست خود احساس کنند.

اگر در مورد حیوانات خانگی شما نیز داستان اینطور است، ممکن است به فکر نصب پوشش مسدود کننده اشعه ماوراء بنفش بر روی پنجره های خود باشید. نور همچنان از این پوشش عبور می کند، اما برخی از این پرتوهای مضر را می توان به کمک این پوشش فیلتر کرد. برخی از شرکت ها، کرم ضد آفتاب برای حیوانات خانگی تولید می کنند، اما پوشاندن خز با آن دشوار است.

بسیاری از گربه‌ های خانگی به محض اینکه فرصتی پیدا کنند، دست به کار می ‌شوند تا کرم را از روی خز خود تمیز کنند و این مسئله می ‌تواند بسیار خطرناک باشد. زیرا مواد تشکیل دهنده این فرمول ‌های ضد آفتاب نباید بلعیده شوند.

چگونه آفتاب سوختگی گربه خانگی خود را درمان کنم؟

یک بچه گربه مبتلا به آفتاب سوختگی ممکن است درد زیادی داشته باشد و در موارد شدید، دچار کم آبی یا در معرض خطر گرمازدگی باشد. اگر گربه خانگی شما پس از گذراندن مدت زمانی در زیر نور خورشید رفتار نگران کننده ای از خود نشان می دهد، باید در اسرع وقت برای ملاقات با دامپزشک حیوان خانگی خود وقت بگیرید.

گربه خانگی شما ممکن است به درمان IV برای معکوس کردن و پیشگیری از کم آبی بیشتر یا کمپرس سرد برای کمک به تسکین برخی از دردهای ناشی از آفتاب سوختگی نیاز داشته باشد. دامپزشک حیوان خانگی شما حتی ممکن است دارویی برای کمک به مبارزه با التهاب و بهبود زخم در موارد شدید تجویز کند.

در حالی که آفتاب سوختگی وضعیتی است که می تواند گربه های خانگی شما را تحت تاثیر قرار دهد، به این معنا نیست که بچه گربه خانگی شما باید آفتاب گرفتن بعدازظهر را ترک کند. سعی کنید گربه خانگی تان را چند روز در هفته در ساعات اوج تابش آفتاب در خانه نگه دارید یا اگر پنجره خانه تان آفتاب گیر است، در همان ساعات پرده‌ها را ببندید.

گربه ها عاشق دراز کشیدن زیر نور خورشید، چرت زدن در گرمای پرتوها و تماشای جهان با چشمانی نیمه باز هستند. اما آیا این زندگی شگفت انگیز زیر نور خورشید می تواند مشکلاتی ایجاد کند؟ گربه ها نیز مانند انسان ها در معرض خطر آفتاب سوختگی هستند. با طولانی تر شدن روزها و گرمتر شدن آفتاب، صاحبان گربه باید مراقب باشند تا مطمئن شوند حیوانات خانگی شان از عواقب مضر آفتاب سوختگی، ضرری متحمل نمی شوند.

آفتاب سوختگی در گربه های خانگی چگونه است؟

آفتاب سوختگی در گربه ها || دام و پت

آفتاب سوختگی در گربه ها در ابتدا به صورت قرمزی و سوزش در نواحی آسیب دیده پوست ظاهر می شود. ممکن است پوست هنگام لمس بسیار گرم احساس شود. پوست آسیب دیده بسیار حساس و اغلب دردناک خواهد بود، بنابراین احتیاط کنید و اگر مشکوک هستید که گربه شما ممکن است تحت تاثیر قرار گرفته باشد، سعی کنید با حداقل دست زدن به پوست  آن را معاینه کنید.

گربه هایی که به اندازه کافی در معرض نور خورشید قرار می گیرند تا سوختگی ایجاد شود، احتمالاً از درجه ای از گرمازدگی و کم آبی رنج می برند که می تواند آنها را کاملاً ناخوشایند کند. اگر گربه شما نفس نفس می زند، بسیار ساکت است، ضعیف یا بی حال است، مهم است که فورا با یک دامپزشک تماس بگیرید.

اگر فکر می کنید گربه شما دچار آفتاب سوختگی است، آنرا در داخل خانه دور از آفتاب نگه دارید. به حیوان خانگی تان آب بدهید، به آرامی ناحیه آسیب دیده را با آب سرد اسپری کنید یا در صورت تحمل از کمپرس سرد استفاده کنید. همچنین ممکن است نیاز برای مشاوره با جراح دامپزشک حیوان خانگی خود تماس بگیرید.

آیا گربه ها در اثر نور خورشید به سرطان پوست مبتلا می شوند؟

بله، به طور کلی، قرارگیری بیش از حد در معرض نور خورشید می تواند منجر به بروز “درماتیت خورشیدی” شود. در این اختلال، نواحی قرمز، دردناک و پوسته پوسته ایجاد می شوند که می توانند به انواع سرطان های پوست مانند کارسینوم سلول سنگفرشی مبتلا شوند.

در اغلب موارد، گربه هایی با موهای سفید یا خز نازک، تحت تأثیر این اختلال قرار می گیرند. سرطان ‌های پوست اغلب در بینی و گوش ایجاد می ‌شوند. زیرا هر دو ناحیه با موهای کم خود در معرض نور خورشید قرار دارند. کارسینوم های سلول سنگفرشی اغلب به صورت پوسته پوسته یا زخم هایی که بهبود نمی یابند و یا به صورت توده هایی ظاهر می شوند.

این نواحی، اغلب باعث بروز خارش و درد می شوند. خشکی پوست و پوسته پوسته شدن پوست روی گوش یا بینی که سپس به زخم تبدیل می شود. همیشه یکی از نگرانی های موجود درباره سرطان پوست است. سرطان های پوست می توانند بسیار تهاجمی باشند.

بنابراین مراقب نوک گوش و بینی گربه خانگی خود باشید. به خصوص اگر گربه خانگی تان موهای سفید یا خز نازک دارد. علاوه براین، در صورت نگرانی با جراح دامپزشک مشورت کنید.

سخن آخر

گربه ها عاشق حمام بدون آب و حمام آفتاب هستند و با برخی اقدامات احتیاطی معقول اکثر آنها کاملاً در شرایط معتدل و مطلوب قرار خواهند گرفت. همانطور که هوا شروع به گرم شدن می کند، دستورالعمل های ساده در مورد مصرف کرم ضد آفتاب مخصوص حیوانات خانگی و به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض نور خورشید را به خاطر بسپارید. تا گربه خانگی خود را در آب و هوای گرم و آفتابی ایمن نگه دارید. در صورتی که درباره بروز آفتاب سوختگی در گربه های خانگی و روش های مقابله و پیشگیری از آن، سوالات بیشتری دارید. با یک دامپزشک تماس بگیرید و با او مشورت کنید.

منبع
https://petkeen.com/https://vethelpdirect.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا