حیوانات خانگی کوچک

آبریزش بینی خرگوش ها

آبریزش بینی خرگوش ها

آبریزش بینی خرگوش ها می تواند علت های مختلفی داشته باشد. اما صاحبان این حیوان خانگی خیس شدن بینی خرگوش ها را طبیعی می دانند. این سوال که آیا آبریزش بینی در حیوانات، علائم طبیعی یا نشان دهنده بیماری است، بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی را به فکر کردن وادار می کند. آیا آبریزش بینی در خرگوش ها کاملاً عادی است یا باید به دنبال علت آن باشیم و به دامپزشک مراجعه کنیم؟ ما در این مقاله سعی کرده ایم علت های شایع آبریزش بینی در خرگوش ها را بررسی کرده و زمان های حیاتی مراجعه به دامپزشک در این شرایط را به شما یاد دهیم. برای اطلاعات بیشتر در مورد طبیعی و یا غیرطبیعی بودن آبریزش بینی در خرگوش ها ادامه مقاله را تا انتها بخوانید.

در شرایطی مانند گرم شدن بیش از حد و مواردی که حیوان خانگی شما بخواهد حس بویایی خودش را بهبود بخشد، ممکن است بینی حیوان شما خیس شود. بنابراین در حالی که برخی شرایط طبیعی وجود دارد که می تواند باعث خیس شدن بینی خرگوش ها شود، این بدان معنا نیست که آبریزش بینی یا ترشحات لزوماً شرایطی عادی هستند و می توان آنها را نادیده گرفت.

علل احتمالی آبریزش بینی در خرگوش ها

آبریزش بینی خرگوش ها | دام وپت

خرگوش ها به طور طبیعی بینی های مرطوب دارند و بسیاری از شرایط باعث آبریزش بینی در آنها می شود. به عنوان مثال، اگر آنها بیش از حد گرم شده اند، به عنوان دفاع، بینی خود را با زبان شان مرطوب می کنند. صاحبان سگ ممکن است با این عادت آشنا باشند، اگرچه صاحبان خرگوش، حیوان خانگی خود را مانند سگ در حال این وضعیت نخواهند دید.

خرگوش ها همچنین در هنگام گرم شدن بیش از حد بینی خود را در آب فرو می برند. در واقع، این کار باعث افزایش حس بویایی خرگوش می شود. حتی ممکن است باعث تعجب صاحبان آنها شود، اما خرگوش ها توانایی بویایی عالی دارند و از این غریزه برای تشخیص و کنجکاوری در محیط خود استفاده می کنند. در نتیجه، داشتن بینی مرطوب برای خرگوش می تواند یک مزیت واقعی باشد.

این بدان معنا نیست که آبریزش بینی در هر شرایطی مثبت است، زیرا برخی از علائم اولیه بیماری با آبریزش بینی بروز می کنند. به طور خاص، خرگوش ها مستعد ابتلا به بیماری های تنفسی هستند. بنابراین، با توجه به این نکته، توانایی تشخیص آبریزش بینی یا رطوبت بیش از حد بینی می تواند بسیار مهم باشد. تشخیص این تفاوت می تواند در درمان زودهنگام در وضعیت خرگوش حیاتی باشد.

مقابله با گرمای بیش از حد

حفظ دمای بدن سالم در حیوانات حیاتی است و خرگوش ها از این قاعده مستثنی نیستند. آنها به ویژه به شرایطی که باعث گرم شدن بیش از حد می شوند حساس هستند.

به طور معمول، دمای بدن یک خرگوش سالم بین 65 تا 72 درجه فارنهایت خواهد بود. اگر محیط اطراف به بیش از 80 درجه فارنهایت برسد، می توان این دمای مطلوب را به خطر انداخت. اکثر مناطق خانگی مرتباً دمای بالاتری دارند. بنابراین باید مراقب دمای بدن خرگوش خود باشید.

برخی از علائمی که نشان می دهد حیوان خانگی شما با گرمای بیش از حد دست و پنجه نرم می کنند، عبارتند از:

 • بینی مرطوب
 • داغ شدن گوش ها
 • انرژی کم یا خستگی
 • تنفس سریع و کم عمق
 • تنفس سریع با دهان باز
 • سر خود را به عقب پرتاب می کند.

اگر می توانید منطقه زندگی آن را زیر 80 درجه فارنهایت نگه دارید. در این شرایط خرگوش نباید با هیچ علامتی از گرمای بیش از حد مواجه شود. بنابراین، با توجه به این عوامل، یک خرگوش کاملا سالم ممکن است برای مقابله با گرمای بیش از حد بینی مرطوب داشته باشد.

تقویت حس بویایی

آبریزش بینی خرگوش ها | دام وپت

بویایی برای خرگوش ها بسیار مهم است و شاید حتی اهمیت بیشتری نسبت به بینایی یا شنوایی داشته باشد. این ممکن است برای ما غیرمعمول به نظر برسد، زیرا انسان ها به بینایی و شنوایی وابسته هستند، اما خرگوش ها به گونه دیگری تکامل یافته اند. در حالی که بینایی و شنوایی آنها خوب است، حس قوی بویایی شان به آنها اجازه می دهد تا محیط خود را به طور گسترده تری شناسایی کنند.

اما برخی از عللی که چرا خرگوش ها به حس بویایی قوی نیاز دارند، عبارتند از:
 • شنوایی خرگوش بسیار خوب است، و بر همین اساس با شنیدن صداهای بلند، می ترسند. با شنیدن صداهای بلند، آنها هوا را بو می کشند تا تجزیه و تحلیل کنند که آیا خطر در کمین شان است یا نیست.
 • در حالی که بینایی خرگوش ها ضعیف نیست. اما این حیوان خانگی محدودیت هایی از جمله عدم توانایی برای برداشتن اجسامی که حرکت نمی کنند، دارد. بعلاوه، خرگوش ها دوربین هستند، بر همین اساس بیشتر از حس بویایی و شنوایی برای تشخیص خطرات اطراف خود استفاده می کنند. زیرا بعید است خرگوشها قبل از بینی یا گوشهایشان از نظر بصری از آنها آگاه و از خطر مطلع شوند.
 • بچه های خرگوش تا ده روزگی قادر به دیدن نیستند. بنابراین بویایی اولین حسی است که به راهنمایی حواس آنها در یافتن مادر و تغذیه کمک می کند.

از آنجا که خرگوش ها از نظر ما خجالتی به نظر می رسند، تعجب آور است که آنها بسیار محلی و همچنین کنجکاو هستند. وقتی در مکان جدیدی قرار بگیرند، آنها می خواهند نگاهی به اطراف بیندازند. محیط را شناسایی و آن را قلمرو خودشان کنند. در این خصوص، حس بویایی آنها از سایر حواس اهمیت بیشتری دارد.

با توجه به موارد بالا، روشن می شود که چرا تقویت حس بویایی در خرگوش ها بسیار ارزشمند است. در نتیجه، داشتن بینی مرطوب برای خرگوش مزیت های زیادی دارد.

ترشحات بینی خرگوش

آبریزش بینی خرگوش ها | دام وپت

تشخیص فرق بین ترشحات نامطلوب و مطلوب از بینی خرگوش دشوار است. یکی از راههای اصلی برای تشخیص این دو از همدیگر این است که ضخامت و وضعیت ترشحات را بررسی کنید.

ترشحات طبیعی بینی خرگوش نباید حاوی مایع غلیظ باشد. در صورت غلیظ بودن بیش از حد باید آن را به عنوان ترشح غیرطبیعی تشخیص داد. در این صورت، خرگوش نیاز به توجه فوری دامپزشکی دارد، زیرا ممکن است به بیماری تنفسی یا بیماری دیگری مبتلا شده باشد.

درک این نکته مهم است که خرگوش ها مانند ما نمی توانند از طریق دهان خود نفس بکشند، بنابراین در شرایطی که بینی آنها مشکل داشته باشد می تواند منجر به بروز عوارض جانبی شده و حتی کشنده باشد.

بیماری ها

اهمیت ترشحات طبیعی از غیرطبیعی بینی خرگوش برای تشخیص بیماری های  تنفسی و شرایطی که حیوان خانگی ممکن است از آن رنج ببرد مهم است. برخی از این بیماری ها، عبارتند از:

خس خس (Snuffles)

به نظر می رسد این بیماری فقط در خرگوش ها وجود داشته و منجر به انواع عفونت های احتمالی در دهان، چشم ها، گوش ها و ریه ها می شود. در این صورت، ترشحات از بینی خرگوش ممکن است منجر به خفگی آنها شود.

در صورت شناسایی این شرایط، بهتر است که حیوان خانگی را از مجاورت خرگوش های دیگر خارج کنید. این یک بیماری مسری است و می تواند سایر خرگوش های دیگر در اطراف خرگوش بیمار را درگیر کند. عدم درمان مناسب این بیماری می تواند کشنده باشد. برخی از علائم مورد توجه آن، عبارتند از:

 • آبریزش بینی
 • پنجه های مرطوب
 • ترشحات بینی
 • زخم های پوستی
 • پوست صورت خیس یا مات شده

هنگامی که حیوان خانگی تحت تأثیر هر یک از این علائم قرار بگیرد، راهکار هایی وجود دارد که می توانید برای تسکین علائم  آنها انجام دهید. اما مراجعه به دامپزشک بسیار مهم است. در غیر این صورت حیوان خانگی ممکن است در معرض بروز عوارض جانبی قرار بگیرد.

ذات الریه

ابتلا حیوان خانگی به ذات الریه ممکن است تا حدودی نگران کننده باشد. ذات الریه در خرگوش ها، به ملتهب شدن ریه ها توسط پارانشیم مربوط می شود. علائم این امر می تواند کاهش اشتها، کم تحرکی، عطسه، سرفه و ترشح از چشم و بینی باشد.

اگرچه این موارد همچنین می تواند نشان دهنده سایر بیماری ها باشد، اما اگر دو روز ادامه پیدا کند باید با دامپزشک تماس بگیرید.

میکسوماتوز

آبریزش بینی خرگوش ها | دام وپت

میکسوماتوز یک بیماری است که قبلا جمعیت خرگوش های وحشی را از بین برده است و ویروس Myxoma احتمالاً هرگز به طور کامل از بین نخواهد رفت و به طور بالقوه حیوان خانگی را تحت تأثیر قرار می دهد.

منبع اصلی، اما نه انحصاری مایکسوماتوز، کک، مگس و کنه خز است. در واقع، گیاهان آلوده، به ویژه آنهایی که خارهای سر تیز و بوته های خاردار دارند، نیز می توانند بیماری را انتقال دهند.

تعدادی از علائم این بیماری در خرگوش شامل عدم تحرک، پلک های پف کرده و ملتحمه چرکی (تولید چرک) است. حتی ین می تواند منجر به ترشح از بینی و چشم شود و امید به زندگی حیوان خانگی را به چند هفته کاهش دهد. بنابراین، مراقب میکسوماتوز باشید و همیشه در صورت بروز علائم خرگوش، آماده مراجعه به دامپزشک باشید.

سخن آخر

بنابراین، تا آنجا که به خرگوش مربوط می شود، آبریزش بینی لزوما مشکل ساز نیست. این احتمال بیشتر وجود دارد که آنها بدنبال کار با محیط مورد علاقه خود از طریق حس مورد علاقه خود باشند. به علاوه، آبریزش بینی در خرگوش ها می توانند از گرم شدن بیش از حد آنها پیشگیری کنند.

با این حال، اگر ترشحات بینی خرگوش ضخیم باید، باید آن را جدی بگیرید چون می تواند نشان دهنده عفونت باشد. حتی  ممکن است خرگوش شما را در معرض خطر ابتلا به یک بیماری قرار دهد. بسیاری از عفونت ها با آنتی بیوتیک  قابل درمان هستند. در صورت عدم درمان، ممکن است وضعیت آنها به سرعت بدتر شده و حتی کشنده باشد.

در نتیجه، یک خرگوش با بینی مرطوب احتمالاً نیازی به مراجعه به دامپزشک ندارد. اگر به نظر می رسد رطوبت زیاد است، پس این کار را به صورت اضطراری انجام دهید و خرگوش خود را در اسرع وقت با دامپزشک تماس بگیرید.

منبع: https://www.rabbitcaretips.com/wet-nose-rabbit-guide/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا