چرا دام و پت

8 مزیت عقیم کردن حیوانات خانگی

یکی از نکات مهم نگهداری از حیوانات خانگی عقیم کردن حیوانات خانگی است. عقیم کردن حیوانات فوائد بسیار زیادی برای آنها دارد. اگر حیوان خانگی خود را عقیم کنید مطمئنا زندگی سالم تر و ایمن تری خواهد داشت.

برخی افراد به نگهداری از حیوانات خانگی علاقه بسیار زیادی دارند. ایده نگهداری از یک بچه گربه، توله سگ یا حتی خرگوش ممکن است برای بسیاری از افراد هیجان انگیز به نظر برسد. اما با این حال باید با نحوه ی مراقبت از حیوانات خانگی آشنا باشید تا بتوانید زندگی شاد و سالمی را برای این حیوانات فراهم کنید.

هر فردی بر اساس سلیقه و نوع علاقه خود از حیوان خانگی متفاوتی نگهداری می کند. بنابراین لازم است هنگامی که برای اولین بار حیوان خانگی جدیدی را به خانه می آورید، پیش از هر چیز برای عقیم کردن آن اقدام کنید.

عقیم کردن از نظر پزشکی و رفتاری برای حیوان خانگی شما مفید خواهد بود. چه برای مصلحت خود و چه برای پیشگیری از تولید مثل حیوان خانگی خود این کار را انجام دهید، عقیم کردن حیوان خانگی اعم از نر یا ماده مزایای بسیاری دارد. بررسی ها نشان می دهد حیوانات خانگی ماده ای که عقیم می شوند نسبت به حیواناتی که همچنان دوره فحلی دارند، دارای طول عمر بیشتری هستند. عقیم سازی گربه خانگی چگونه انجام می شود؟

8 مزیت عقیم کردن حیوانات خانگی

سن عقیم کردن حیوانات خانگی به عوامل مختلفی از جمله وزن و نژاد بستگی دارد. اما با این حال شما تقریباً در هر زمانی می توانید حیوان خانگی خود را عقیم کنید. عقیم کردن حیوانات خانگی حتی در سنین بالا بهتر از انجام ندادن این کار است. انجمن بیمارستان حیوانات آمریکا (AAHA) توصیه می کند که عقیم کردن گربه های خانگی را تا قبل از رسیدن به سن 5 ماهگی انجام دهید.

انجمن AAHA در مورد سگ‌ها، توصیه می‌کند که سگ‌های نژاد کوچکی که در بزرگسالی وزنشان کمتر از 20 کیلوگرم است، قبل از اینکه در 5 یا 6 ماهگی به دوره فحلی برسند باید عقیم شده باشند. سگ های نژاد بزرگ که در بزرگسالی بیش از 20 کیلوگرم وزن دارند، باید پس از پایان رشد در حدود 9 تا 15 ماهگی عقیم شوند.

همچنین اگر از یک خرگوش به عنوان حیوان خانگی نگهداری می کنید باید بدانید که بهترین سن عقیم کردن این حیوانات در حدود سن 10 الی 12 هفتگی است. دامپزشک می تواند به شما در انتخاب بهترین زمان کمک کند، که ممکن است به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. عقیم سازی سگ چگونه انجام می شود؟

عمر طولانی‌ تر و سلامت بیشتر

8 مزیت عقیم کردن حیوانات خانگی || دام و پت

حیوانات خانگی که عقیم می شوند عمر طولانی تری دارند. علت آن این است که عقیم‌ سازی به پیشگیری از عفونت رحم و سرطان پستان در حیوانات ماده کمک می‌کند. سرطان رحم مهمترین عامل مرگ و میر در 50 درصد سگ‌ها و 90 درصد گربه‌های ماده است. عقیم کردن حیوانات خانگی قبل از اولین دوره فحلی بهترین محافظت را در برابر این بیماری ها ارائه می دهد.

دوره فحلی به چرخه قاعدگی در حیوانات ماده گفته می شود. شروع دوره فحلی نشان می دهد که حیوان خانگی شما آماده باروری و تولید مثل است. بررسی هایی که روی 460000 گربه و 2 میلیون سگ انجام شد، نشان داد که گربه های عقیم شده 39 درصد بیشتر و سگ های عقیم شده 23 درصد بیشتر از همتایان عقیم نشده خود عمر می کنند.

سگ های عقیم شده نیز مانند گربه ها کمتر به سرطان های رحم و پستان و همچنین پیومترا که یک عفونت کشنده رحم است، مبتلا می شوند. همچنین عقیم کردن مزایای سلامتی عمده ای را برای حیوانات خانگی نر به همراه دارد. عقیم یا اخته کردن حیوانات نر علاوه بر پیشگیری از مشکلات رفتاری، احتمال مبتلا شدن به سرطان بیضه را در حیوانات نر کاهش می دهد.

کاهش خطر سرطان پستان

عقیم کردن بچه گربه در سن 3 تا 6 ماهگی، عملاً خطر ابتلا به سرطان پستان در سنین بالاتر را از بین می برد. علاوه بر این، عقیم کردن بچه گربه از بسیاری از عفونت ها و سرطان هایی که در رحم و تخمدان ها رخ می دهند، پیشگیری می کند. سگ های نر عقیم به سرطان بیضه مبتلا نمی شوند.

در حالیکه ابتلا به این سرطان در سگ هایی با سن بالاتر که عقیم نشده اند، تا حد زیادی شایع است. همچنین عقیم کردن خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده را در حیوانات خانگی کاهش می دهد و امید به زندگی در این حیوانات تا 18 درصد افزایش می یابد. عقیم کردن گربه های نر نیز احتمال سرطان بیضه را از بین می برد و احتمال سرطان پانکراس را تا حد زیادی کاهش می دهد.

پیشگیری از دوره های فحلی

یکی از مهمترین مزایای عقیم کردن حیوانات خانگی این است که ماده عقیم شده شما دچار دوره های فحلی نمی شود. چرخه های قائدگی در حیوانات مختلف متفاوت است. به عنوان مثال گربه سانان ماده معمولاً در طول فصل تولید مثل هر سه هفته یکبار چهار تا پنج روز دوره فحلی دارند.

در حالیکه در سگ های ماده دوره فحلی هر 6 ماه یکبار تکرار می شود. چرخه قائدگی در این حیوانات حدود 3 هفته طول می کشد. دوره فحلی دوره کوتاه باروری است که در آن تخمک گذاری رخ می دهد. شروع دوره فحلی در سگ های ماده می تواند سگ های نر را به خانه شما جذب کند.

همچنین گربه ها نیز هنگامی که در دوره فحلی و باروری هستند، بسیار پر سر و صدا و پرخاشگر می شوند. گربه ها در طول سیکل خود خونریزی و ادرار بیش از حد دارند.

پیشگیری از فرار حیوانات

8 مزیت عقیم کردن حیوانات خانگی || دام و پت

یک حیوان خانگی نر که عقیم نشده است، تقریباً هر کاری را برای یافتن جفت انجام می دهد. حتی ممکن است حیوان خانگی شما برای رفتن به دنبال جفت در زمین زیر حصار یک تونل بلند حفر کند. حیوان خانگی شما از طریق این راه زیرزمینی می تواند از خانه فرار کند.

سگ های نر پس از فرار کردن از خانه در خیابان ها پرسه می زنند. در نتیجه سگ خانگی شما در معرض خطرات مختلفی مانند گم شدن، تصادف با ماشین ها و دعوا با سگ های دیگر قرار می گیرد.

همچنین گربه های خانگی عقیم شده نیز کمتر از خانه دور می‌شوند و کمتر با گربه‌های نر دیگر دعوا می‌کنند. عقیم سازی باعث توقف تولید تستوسترون در حیوانات می شود. توقف یا کاهش تولید تستوسترون رفتار تهاجمی را در حیوانات کاهش می دهد.

پیشگیری از مشکلات رفتاری

حیوانات خانگی عقیم شده از جمله سگ ها، گربه ها و همچنین خرگوش ها تمام توجه خود را به صاحب خود معطوف می کنند. در نتیجه این وضعیت باعث قوی تر شدن ارتباط عاطفی بین شما و حیوان خانگی تان می شود. از سوی دیگر، سگ‌ها و گربه‌های عقیم‌ نشده ممکن است برای نشانه گذاری قلمرو، سراسر خانه شما را با ادرار خود بدبو کنند.

رفتار تعیین قلمرو در حیوانات از روی غریزه انجام می شود و این مساله یکی از مشکلات مهمی است که اغلب صاحبان حیوانات خانگی با آن مواجه هستند. عقیم سازی رفتار تعیین قلمرو را در حیوانات خانگی تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد. همچنین عقیم سازی اولیه و پیش از آغاز دوره باروری باعث پیشگیری از رفتارهای پرخاشگرانه در حیوانات خانگی می شود.

پیشگیری از چاقی

یکی دیگر از مزایای عقیم کردن حیوانات خانگی پیشگیری از چاقی است. اما با این حال بررسی ها نشان می دهد که ارتباط بسیار کمی میان عقیم کردن حیوانات خانگی و ابتلا این حیوانات به چاقی وجود دارد.

در واقع  عدم ورزش و تحرک و تغذیه بیش از حد از مهمترین عواملی هستند که می توانند باعث ابتلا حیوان خانگی شما به اضافه وزن شوند. بنابراین تا زمانی که به ورزش و نظارت بر مصرف غذا ادامه دهید، حیوان خانگی شما تناسب اندام خوبی خواهد داشت. عقیم سازی در خرگوش و هر آنچه که باید بدانید.

مقرون به صرفه بودن

8 مزیت عقیم کردن حیوانات خانگی || دام و پت

نگهداری از تعداد زیادی حیوان خانگی در فضای کوچک آپارتمان ها بسیار دشوار است. نگهداری از حیوانات تازه متولد شده به فضا و هزینه زیادی نیاز دارد. هزینه عقیم سازی حیوان خانگی شما بسیار کمتر از هزینه نگهداری و مراقبت از بچه های این حیوانات خواهد بود.

شما به هر حال برای اخته یا عقیم کردن حیوان خانگی خود باید هزینه پرداخت کنید. با این حال، عقیم کردن حیوان خانگی باعث می شود که با پیشگیری از ابتلا بسیاری از بیماری ها، در دراز مدت در پول خود صرفه جویی کنید. اگر هزینه عقیم کردن حیوان خانگی برای شما بسیار بالا است، می توانید با مراکز نگهداری از حیوانات مشورت کنید. بسیاری از این مراکز گزینه های کم هزینه یا بدون هزینه را در دسترس دارند.

مبارزه با افزایش جمعیت حیوانات

هر ساله میلیون‌ها گربه و سگ در هر سن و نژادی به عنوان حیوانات ولگرد کشته می شوند. این اعداد بالا نتیجه زالد و ولد بی برنامه ای است که در این حیوانات رخ می دهد. سگ ها 15 برابر سریعتر از انسان تولید مثل می کنند. تولید مثل گربه ها 45 برابر سریعتر از تولید مثل انسان است.

سایر حیوانات خانگی از جمله خرگوش ها نیز نرخ تولید مثل بالایی دارند.  میزان کشتار حیوانات در مناطقی که هیچ گزینه ای برای عقیم سازی وجود ندارد بسیار بالاتر است. در حالیکه کشتار حیوانات نه تنها تاثیر بلند مدتی در کاهش جمعیت این حیوانات ندارد بلکه باعث بر هم زدن تعادل اکوسیستم محیط نیز می شود.

بررسی ها نشان می دهد که تنها راه صحیح کنترل جمعیت حیوانات، عقیم سازی است. عقیم سازی نه تنها به حفظ سلامت حیوانات کمک می کند بلکه باعث پیشگیری از مرگ این حیوانات بی پناه می شود.

منبع
https://www.effinghamvets.comhttps://pets.webmd.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا