گربه ها

18 علت کاهش وزن در گربه ها

18 علت کاهش وزن در گربه ها را بشناسید.

گربه ها به دلیل عادت به خوردن وعده های غذایی کوچک متعدد در روز، در حفظ وزن طبیعی بسیار خوب عمل می کنند. به همین دلیل است که هر گونه تغییر قابل توجهی در وزن بدن آنها باید زودهنگام بررسی شود. شرایط مختلف می تواند باعث کاهش وزن گربه شود. بدانید زمان مناسب برای مراجعه به دامپزشک چیست. اگر گربه شما علیرغم اشتهای شدید وزن خود را کم می کند، ممکن است به دلیل رژیم ناکافی یا بیماریهایی باشد که باعث سوء جذب، سوء هاضمه و کاهش وزن بیش از حد می شود. اینک شما می توانید، 18 علت کاهش وزن در گربه ها را بشناسید.

رژیم غذایی نامناسب و علت کاهش وزن در گربه ها

گربه ها بر اساس نحوه تغذیه از سنین جوانی تمایل زیادی به انواع غذاها دارند. گاهی اوقات گربه ها از خوردن غذای یکسان خسته می شوند و رژیم جدیدی از نوع مشابه را ترجیح می دهند. اگر رژیم غذایی برای مرحله رشد گربه نامناسب باشد، بدن با وجود غذا خوردن مواد مغذی مورد نیاز را دریافت نمی کند.

رژیم غذایی بی کیفیت

کیفیت رژیم غذایی باید برای هر نوع غذای گربه براساس توصیه های رو بسته بندی باشد. یک راه برای انجام این کار، جستجوی عبارت AAFCO روی بسته است. غذاها یا تحت آزمایش تغذیه AAFCO قرار می گیرند یا آزمایش شیمیایی می شوند. مقدار غذا و مقدار تغذیه مورد نیاز در هر وعده غذایی متفاوت است. این بستگی به سن گربه، وزن آن و گاهی نژاد دارد.

دیابت قندی

این وضعیت یک بیماری هورمونی شایع در گربه ها است. دیابت نوع یک در گربه ها منجر به کمبود مطلق انسولین می شود. به این نوع دیابت، دیابت قندی وابسته به انسولین (IDDM) گفته می شود. انسولین هورمونی است که در متابولیسم انرژی، پروتئین ها، کربوهیدرات ها و لیپیدها نقش دارد. با کمبود انسولین، متابولیسم بدن مختل می شود.

گربه ممکن است کاهش وزن، ادرار زیاد، افزایش اشتها و تشنگی بیش از حد را تجربه کند. علائم با پیشرفت بیماری شدید می شوند و منجر به استفراغ، بی اشتهایی، تشنج می شوند. به گربه رژیم غذایی سرشار از فیبر و کالری بدهید. رژیم های سرشار از فیبر حساسیت به انسولین را افزایش داده و از افزایش قندهای بعد از غذا جلوگیری می کند. رژیم غذایی پر کالری به شما کمک می کند تا وضعیت بدن سالم گربه ای را که قبلاً مقدار قابل توجهی وزن خود را کاهش داده است حفظ کنید.

پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید شایع ترین اختلال غدد درون ریز در گربه ها است. این شرایط باعث افزایش بیش از حد هورمون های تیروئید می شود. بیشتر در گربه های سنین 12 یا 13 سالگی تشخیص داده می شود و کمتر از پنج درصد موارد در گربه های زیر 10 سال تشخیص داده می شود. مانند دیابت، پرکاری تیروئید نیز متابولیسم، نیاز به انرژی و تولید گرما را افزایش می دهد. این باعث می شود گربه شما اغلب احساس گرسنگی کند و همچنان وزن خود را کاهش دهد.

در موارد نادر، گربه ها ممکن است اشتهای کم، ضعف عضلات، ادرار زیاد و عدم تحمل گرما، بیش فعالی، عصبی بودن و لرزش را نشان دهند. اکثر گربه های مبتلا به پرکاری تیروئید کم وزن هستند. توصیه می شود از رژیم غذایی سرشار از چربی و پروتئین استفاده کنید. توجه به این نکته ضروری است که با شروع درمان پرکاری تیروئید، اشتها کاهش می یابد و بنابراین ممکن است مجبور شوید در تغییر رژیم غذایی خود تجدید نظر کنید. همچنین توجه داشته باشید که پرکاری تیروئید در گربه ها اغلب با بیماری کلیوی همراه است. تنها پس از اطمینان از عاری بودن گربه از بیماری کلیوی، میزان پروتئین را افزایش دهید.

بیماری التهابی روده (IBD)

18 علت کاهش وزن در گربه ها | دام و پت

IBD همانطور که از نامش پیداست به التهاب روده کوچک یا بزرگ یا هر دو اشاره دارد. این بیماری بیشتر در گربه های پنج تا ده ساله یا بزرگتر رخ می دهد. شایع ترین علامت شامل کاهش وزن، استفراغ و اسهال است. کاهش وزن با وجود خوردن عادی به دلیل جذب ضعیف غذا به دلیل بیماری روده کوچک است. برعکس، ممکن است اشتها به دلیل حالت تهوع کاهش یابد. اگر روده بزرگ نیز تحت تأثیر قرار گیرد، هنگام دفع مدفوع مشکل ایجاد می شود. اگر مدفوع همراه با خون باشد و کاهش وزن هم رخ دهد، دلیل کافی برای مشکوک شدن به بیماری روده کوچک و بزرگ وجود دارد. اما اگر روده بزرگ فقط تحت تأثیر قرار گیرد، معمولاً هیچ نشانه ای از کاهش وزن وجود ندارد.

نارسایی برون ریز لوزالمعده (EPI)

قسمت برون ریز لوزالمعده آنزیم های گوارشی را سنتز و ترشح می کند. هنگامی که پانکراس قادر به سنتز و ترشح مقادیر کافی از این آنزیم ها نیست، منجر به EPI می شود. سوء هاضمه ناشی از EPI با وجود غذا خوردن معمولی در گربه ها باعث کاهش وزن می شود. این حالت در گربه ها نادر است اما شاید در حال حاضر بیشتر تشخیص داده شود. افزایش اشتها و استفراغ همراه یا بدون اسهال از علائم توصیف شده برای EPI است. مدفوع ممکن است طبیعی یا زرد یا کم رنگ با افزایش دفعات باشد. گربه های مبتلا به EPI نیز معمولاً تحت تأثیر IBD قرار می گیرند. بنابراین، علائم ممکن است گاهی IBD را نشان دهند. مکمل غذایی با آنزیم های پانکراس در گربه های مبتلا به EPI موثر است.

هیپرآدرنوکورتیسیسم

هیپرآدرنوکورتیسیسم یا سندرم کوشینگ در گربه ها ناشی از هورمون گلوکوکورتیکوئید اضافی است. این با عملکرد بیش از حد غده هیپوفیز یا غده فوق کلیوی یا دوز بالای گلوکوکورتیکوئیدهای برونزا اتفاق می افتد. برخلاف سگها، گربه های مبتلا به هیپرآدرنوکورتیسیسم کاهش وزن نشان می دهند. نود درصد گربه های مبتلا به هیپرآدرنوکورتیسیسم مبتلا به دیابت هستند. در این گربه ها، کاهش وزن اغلب ممکن است ناشی از کنترل نادرست دیابت باشد. در مراحل پیشرفته تر، علائم در این گربه ها شامل تشنگی، ادرار زیاد، افزایش اشتها و تغییر در پوست می باشد.

اختلالات ژنتیکی

سندرم بچه گربه های سینه صاف یک بیماری ارثی در گربه های برخی از خطوط بنگال، برمه و مونکین است. این وضعیت توسط پرورش دهندگان شناخته شده است و کمتر در ادبیات دامپزشک گزارش شده است. بچه گربه ها در سالهای اولیه رشدشان افزایش وزن ضعیفی نشان می دهند.

ناهنجاری های ارثی سلول های قرمز در نتیجه کم خونی. کمبود پیروات کیناز مربوط به نژادهای حبشی و سومالی گربه بر طول عمر گلبول های قرمز خون تأثیر می گذارد. این یک اختلال اتوزومی مغلوب در گربه های زیر 1 سال است.

کم خونی همولیتیک منفی کومب. علائم نشان داده شده توسط گربه ها شامل رخوت، ضعف، رنگ پریدگی، کاهش اشتها و وزن است.

کرم گرد

18 علت کاهش وزن در گربه ها | دام و پت

کرم های گرد شایع ترین نوع کرم ها هستند که حداقل یک چهارم گربه ها را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. این کرم ها حدود 4 اینچ طول دارند و رنگ کرم دارند که در روده گربه زندگی می کنند و با غذای بلعیده گربه زنده می مانند. بچه گربه ها بیشتر از گربه های مسن به این عفونت مبتلا می شوند. گربه ها هنگام بلعیدن تخمها هنگام نظافت یا خوردن جوندگانی که لارو کرم را در بافت خود جمع می کنند، کرم های گرد را بلع می کنند. شیر مادر همچنین می تواند بچه گربه ها را آلوده کند. گربه های آلوده استفراغ، اسهال، یبوست، از دست دادن اشتها و تورم شکم را نشان می دهند. اگرچه عفونت ناشی از کرم های گرد نسبتاً خوش خیم است، اما در صورت عدم درمان ممکن است منجر به کم خونی شود.

کرم نواری

کرم های نواری بدن بلندی دارند که شبیه نوار است. آنها معمولاً توسط گربه ها با بلعیدن حشرات آلوده مانند کک هنگام نظافت یا خوردن جوندگان وارد بدن گربه می شوند. کرم ها در روده گربه رشد می کنند و سر آن در غشای مخاطی قرار گرفته و مواد مغذی را از غذای گربه می خورد. از علائم هجوم کرم های نواری در گربه می توان به کاهش وزن، اسهال گاه به گاه و استفراغ اشاره کرد.

کرم قلبی و علت کاهش وزن در گربه ها

کرم های قلبی گرچه غیر معمول هستند می توانند گربه ها را آلوده کنند. آنها توسط پشه منتقل می شوند. علائم شامل کاهش وزن، استفراغ، سرفه، کم خونی، تورم پاها و شکم است. در موارد جدی، آسیب قلبی و کبدی ممکن است منجر به مرگ شود.

کرم قلاب دار

کرم قلاب دار کرم های باریکی هستند که طول آنها کمتر از نیم اینچ است. آنها به دیواره روده متصل شده و از خون گربه آلوده تغذیه می کنند. به دلیل اندازه کوچک آنها، در مدفوع قابل مشاهده نیستند. عفونت می تواند منجر به اسهال و کاهش وزن شود. عفونت شدید می تواند به علت از دست دادن خون از طریق مدفوع منجر به کم خونی و در صورت عدم درمان، می تواند منجر به مرگ شود.

بیماریهای مری و علت کاهش وزن در گربه ها

بیماری مری در گربه ها در مقایسه با سگ ها بسیار نادر است. اما نباید نشانه هایی مانند آبریزش، کاهش اشتها، درد هنگام بلع و دفع غیرفعال غذا یا مایع از مری را نادیده گرفت. گربه ها هنگام بلع، هنگام بلعیدن، سر و گردن خود را منبسط می کنند. با تشدید بیماری گربه ها غذا خوردن برایشان دشوار می شود. این علائم نشان دهنده التهاب در مری یا تنگی است:

  • فتق هیاتال
  • مواد شیمیایی
  • مواد سوزاننده
  • استفراغ مداوم
  • بیماری رفلاکس
  • بیهوشی عمومی
  • تحریک کننده اجسام خارجی

مشکلات حفره دهان (استوماتیت، التهاب لثه، درد دندان)

التهاب دهان یا لثه و دندان درد همراه با حفره یا کهولت سن برخی از مشکلات رایج در گربه ها است که باعث می شود آنها از غذا اجتناب کنند. گربه هایی که این مشکلات را دارند اغلب اشتهای ضعیفی دارند. گربه های آسیب دیده به صورت خود پنجه می زنند، ممکن است آب دهان خود را بچکانند و نظافت ضعیفی از خود نشان دهند. بسیاری از گربه هایی که از استوماتیت رنج می برند، وجود ویروس های گربه را نشان می دهند. وعده های غذایی کوچک نرم و وسوسه کننده به گربه بدهید. ناحیه دهان را با کمک آب نمک گرم تمیز نگه دارید.

بیماری مزمن کلیه

18 علت کاهش وزن در گربه ها | دام و پت

گربه های مسن مستعد مشکلات کلیوی هستند. گربه های مبتلا به بیماری مزمن کلیه علائمی از جمله کاهش وزن، کاهش توده عضلانی و بدشدن وضعیت خز را نشان می دهند. برخی از گربه های مبتلا به CKD اشتهای خود را کاهش می دهند. رژیم غذایی با محتوای چربی بالا برای این گربه ها توصیه می شود. پروتئین های غذایی را به میزان 28 تا 32 درصد بر اساس ماده خشک محدود کنید. بیماری کلیه پلی کیستیک یک بیماری ژنتیکی است. این بیماری باعث افزایش تشنگی با ادرار، کاهش وزن و ضعف در گربه ها می شود.

پریتونیت عفونی گربه

FIP یک بیماری عصبی عفونی است که توسط کرونا روده ای گربه (FIPV) ایجاد می شود. این بیماری بیشتر گربه های زیر دو سال را تحت تأثیر قرار می دهد. FIP به دو صورت خشک یا مرطوب ظاهر می شود، اگرچه شکل خشک شایع تر است. گربه های دارای FIP علائم عصبی مانند کج شدن سر، کوری، آتاکسی را نشان می دهند. علائم دیگر شامل درگیری چشم با التهاب یووا (یووئیت)، کوروئید و شبکیه (کوریورتینیت)، کم آبی بدن، کاهش وزن، ضعف و تب است.

سرطان (لنفوم و گاسترینوما)

لنفوم شایع ترین سرطان گربه است. در گربه های هر سنی و هر نژادی یافت می شود. گربه های اصیل مانند Manx، Burmese و Siamese در معرض خطر بیشتری هستند. علل لنفوم اغلب ناشناخته است. با این حال، ویروس لوسمی گربه و ویروس نقص ایمنی گربه ها علل سرطان هستند. علائم لنفوم مجرای گوارشی استفراغ، اسهال، بی اشتهایی و کاهش وزن است. تومور دیگری در لوزالمعده وجود دارد که منجر به ترشح بیش از حد گاسترین می شود. ترشح زیاد گاسترین منجر به ترشح بیش از حد اسید کلریدریک در معده می شود. این می تواند باعث ایجاد زخم و سوراخ در معده و اثنی عشر شود. علائم گاسترینوما در گربه ها شامل استفراغ، کاهش وزن و وضعیت بد بدن است.

بیماری کبدی، یکی دیگر از 18 علت کاهش وزن در گربه ها

کبد بسیاری از عملکردهای مهم از جمله متابولیسم و سم زدایی سموم و داروها را در بدن انجام می دهد. شرایط التهابی که بر مجاری صفراوی، کیسه صفرا و کبد تأثیر می گذارد، علائم بیماری عمومی مانند اشتهای ضعیف، استفراغ و کاهش وزن را ایجاد می کند. تب و زردی نیز ممکن است وجود داشته باشد. تومورهای کبدی در گربه ها بیشتر از آنچه تصور می شود شایع هستند، اگرچه خوش خیم تر هستند. علائم مشکلات کبدی کاهش اشتها، کاهش وزن، ضعف، استفراغ، تورم شکم به دلیل تجمع مایعات و زردی است.

پانکراتیت. پانکراتیت التهاب لوزالمعده است. این اندام آنزیم ها و هورمون های مهمی را برای هضم و متابولیسم ترشح می کند. علائم پانکراتیت شامل کاهش اشتها، ضعف، استفراغ، اسهال و کاهش وزن، کم آبی بدن، تب و درد شکم است.

استرس و تنهایی. استرس یا تنهایی در گربه ها می تواند منجر به تغییر رفتار، کاهش اشتها و کاهش وزن شود.

تأثیرات هورمونی در گربه ماده. گربه های ماده ممکن است به دلیل تأثیرات هورمونی در طول فصل تولید مثل، اشتهای خود را کاهش دهند.

اختلالات خونی، یکی از 18 علت کاهش وزن در گربه ها

طحال اندامی است که گلبول های قرمز را تولید می کند. اختلال در طحال باعث بروز علائم می شود. در این شرایط گربه اشتهایش را از دست می دهد. هموپلاسموز گربه یک اختلال خونی است که در نتیجه هموپلاسمای گربه، ارگانیسم های گرم منفی باعث کم خونی و بیماری در گربه ها می شود. گربه ها علائمی مانند ضعف، رنگ پریدگی، کاهش اشتها و کاهش وزن را نشان می دهند.

کمبود تیامین، یکی دیگر از 18 علت کاهش وزن در گربه ها

18 علت کاهش وزن در گربه ها | دام و پت

تیامین یک ویتامین B محلول در آب است. گربه ها در رژیم غذایی خود چهار برابر بیشتر از سگ به تیامین نیاز دارند. برخی ماهی های خام حاوی آنزیم تیامیناز هستند که تیامین را تجزیه می کند. علائم کمبود تیامین شامل کاهش مصرف غذا، آبریزش، کاهش وزن و افسردگی است. در برخی موارد این ممکن است به اتساع مردمک چشم، ضعف، انقباضات عضلانی ناهماهنگ، تشنج و در نهایت مرگ منجر شود.

داروها و علت کاهش وزن در گربه ها

برخی از داروها می توانند به عنوان یک عارضه جانبی در گربه ها باعث کاهش وزن شوند. Enilconazole و tocenarib این عارضه جانبی را نشان می دهند. انیلکونازول یک داروی ضد قارچ است که برای استفاده در بسیاری از کشورها مجوز ندارد. توسناریب دارویی است که در تومورها استفاده می شود. داروهای ضد ویروسی و برخی داروهای تعدیل کننده رفتار نیز ممکن است باعث کاهش وزن در گربه ها شوند.

کاهش وزن در گربه سالمند

در سن ده تا دوازده سالگی، گربه ها تمایل به کاهش وزن دارند و وضعیت بدن آنها کاهش می یابد. برخی از نژادهای گربه مانند موهای کوتاه رنگ بطور قابل ملاحظه ای و معمولاً نسبت به سایر نژادها وزن خود را کاهش می دهند. توصیه می شود یک برنامه تغذیه برای گربه بزرگتر خود بر اساس نیازهای تغذیه ای او تهیه کنید. دلایل دیگر می تواند جدی باشد مانند وجود یک بیماری. دلایل کاهش وزن که در بالا ذکر شد در مورد گربه های پیر نیز صدق می کند. علاوه بر این، تومور دهان، بیماری های دندانی و سایر بیماری های عفونی نیز ممکن است مسئول کاهش وزن باشند.

منبع
https://pethelpful.com/cats/Why-is-My-Cat-Losing-Weight-What-Should-I-do

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا