پرنده ها

10 علائم خطرناک بیماری در پرنده خانگی

10 علائم خطرناک بیماری در پرنده خانگی را بشناسید.

صاحبان پرندگان باید دائماً مراقب 10 علائم خطرناک در پرنده خانگی خود باشند. حتی ظریف ترین علائم می تواند “پرچم های قرمز” باشد که نشان می دهد حیوان خانگی آنها به شدت به درمان دامپزشکی نیاز دارد.

اگرچه برخی از پرندگان قادر به “صحبت” هستند، اما آنها نمی توانند به صاحبان خود بگویند که بیمار هستند یا درد دارند. پرندگان به طور مشهوری در پنهان کردن علائم بیماری یا جراحت خود تبحر خاصی دارند زیرا در صورت بروز هر گونه ضعف و درد ممکن است توسط  شکارچیان شناسایی و شکار شوند. اگر پرنده شما ناراحتی جسمی خاصی دارد بهتر است به دنبال علائم ظریف بیماری در پرنده خانگی خود باشید.

این علائم رایج به این معنی است که پرنده شما درد دارد یا بیمار است. در صورت مشاهده هر یک از این علائم بیماری در پرنده خود، در اسرع وقت با دامپزشک تماس بگیرید.

برخی از شایع ترین، علائم بیماری در پرنده های خانگی عبارتند از:

بی حالی، از 10 علائم خطرناک در پرنده خانگی

پرندگان به طور معمول بسیار فعال هستند، بنابراین هرگونه علائم رخوت، افسردگی یا خستگی باید به عنوان یک علامت جدی در نظرگرفته شود. پرنده ای که در پایین قفس دراز کشیده شده یا از ترک لانه یا نشیمن خودداری می کنند، اغلب به شدت بیمار هستند و به مراقبت فوری دامپزشکی نیاز دارند.

حساسیت نسبت به قسمت خاص بدن

اگر متوجه شدید که پرنده شما بیشتر وقت خود را صرف توجه بیش از حد روی یک قسمت خاصی از بدنش می کند، مثلا به پاهای خود حساسیت زیادی را نشان می دهد، یا فکر می کنید که پرنده شما از استفاده از بال خاص یا حرکت به روشی خاص خودداری می کند، پس باید به این موضوع شک کنید که شاید چیزی باعث درد پرنده در این مناطق شده است.

در حالی که طبیعی است که پرندگان سعی در پنهان کردن علائم بیماری دارند، پرندگانی که درد زیادی را تجربه می کنند اغلب قادر به مخفی کردن ناراحتی خود شان نیستند.

چشمک زدن بیش از حد

10 علائم خطرناک بیماری در پرنده خانگی | دام و پت

شاید تمام حواس و تلاش شما این باشد که پرنده خانگی شما آسیب نبیند. اما واقعیت این است که احتمال بروز هر گونه تصادف و جراحات در هر مکان و زمان برای پرنده ها وجود دارد.

پرندگان حیوانات خانگی حتی ممکن است با رعایت تمام نکات حفاظتی باز هم در قفس های خود آسیب ببینند. اگر مشاهده کردید که پرنده شما زیاد چشمک می زند، هوشمندانه است که آن را به عنوان نشانه ای از ناراحتی پرنده خود در نظربگیرید و با دامپزشک مشورت کنید. لزوماً ممکن است این موضوع ربطی به آسیب چشم در پرنده شما نداشته باشد.

تحریک پذیری، از 10 علائم خطرناک در پرنده خانگی

پرندگان خانگی اهلی و رام شده هنوز هم ممکن است گاهی اوقات بدخلق باشند و این کاملا طبیعی است. با این حال، تحریک پذیری بیش از حد یا پر و بال زدن که برای پرنده خاص شما غیرطبیعی به نظر می رسد، می تواند علائم یک بیماری در پرنده خانگی شما باشد.

از دست دادن اشتها

طوطی ها و سایر پرندگان متابولیسم فوق العاده بالایی دارند و همین باعث می شود که آنها همیشه غذا بخورند. کم اشتها بودن بعضی از طوطی ها و پارکت ها نسبت به بقیه طبیعی است و قطعاً هر نوع پرنده رژیم غذایی خاص خودش را دارد اما پرنده ای که کاملا کم اشتها شده و یا از غذا خوردن امتناع می کند بهتر است توسط دامپزشک معاینه شود. اگر پرنده شما به اندازه غذای معمولی غذا نمی خورد، سعی کنید یک خوراکی مورد علاقه مانند ارزن یا نوع دیگری از میان وعده تازه و امن پرندگان را به آنها بدهید. بهتر است علت اصلی کم اشتهایی در پرندگان را تشخیص دهید.

تغییر در فضله پرندگان

تغییر در فضولات پرنده شما (از جمله رنگ، قوام و فرکانس) می تواند نشان دهنده یک مشکل احتمالی باشد. به طور مرتب فضولات پرنده خود را بررسی کنید تا ظاهر آنها را ارزیابی کرده و از یک برنامه منظم اطمینان حاصل کنید. اسهال می تواند نشانه ای از تغییرات ساده رژیم غذایی یا بیماری باشد.

در حالی که رنگ فضولات پرنده شما ممکن است بسته به نوع رژیم غذایی آنها کمی متفاوت باشد، باید مراقب مدفوع زرد، قهوه ای زنگ زده یا سیاه قیری باشید. این می تواند علائم خونریزی داخلی یا سایر مشکلات جدی در حیوانات خانگی شما باشد. به هرگونه تغییر عمده در قوام فضولات پرنده خود توجه کنید.

پرهای ژولیده و کاهش وزن

10 علائم خطرناک بیماری در پرنده خانگی | دام و پت

پرهای ژولیده ممکن است کاهش وزن را پنهان کنند، در حالی که کاهش وزن در پرنده ها ممکن است خطرناک باشد. اگر بیش از یک روز یا بیشتر این رفتار را در حیوان خانگی خود مشاهده کردید، باید در اسرع وقت با دامپزشک خود تماس بگیرید. کاهش وزن نه تنها از نظر کاهش قدرت بلکه مهار عملکرد اعضای بدن می تواند برای سلامتی پرندگان مخرب باشد. پرنده خود را مرتباً وزن کنید تا بدانید حیوان خانگی شما در حفظ وزن خود مشکلی دارد یا خیر.

غلات پرنده شما همان چیزی است که ممکن است به عنوان بینی آن درک کنید. این تکه کوچک بالای منقار است که سوراخ های بینی را نگه می دارد. به غلات پرنده خود بسیار توجه کنید. اگر هرگونه قرمزی، التهاب یا ترشح مشاهده کردید، احتمال زیادی وجود دارد که حیوان خانگی بیمار شده باشد.

به همین ترتیب، اگر چشم پرنده شما کدر به نظر برسد یا ترشحاتی از آن خارج شود، پرنده شما ممکن است تحت تأثیر اختلال تنفسی، عصبی یا عضلانی قرار گرفته باشد.

تنفس با دهان باز

مشکلات تنفسی از جمله شایع ترین بیماری های پرندگان و متأسفانه جدی ترین آنها است. اگر دیدید که پرنده شما در حالت استراحت با دهان باز نفس می کشد، این احتمال وجود دارد که نه تنها بیمار باشد بلکه مدتی هم بیمار بوده است و نیاز به توجه فوری دامپزشکی دارد و ممکن است منجر به بستری در بیمارستان شود.

دم بوبینگ، 10 علائم خطرناک در پرنده خانگی

همانند بسیاری از علائم شایع بیماری در پرندگان، تکان خوردن طولانی و تکراری دم می تواند نشان دهنده عفونت تنفسی باشد. برخلاف انسان ها، پرندگان فاقد دیافراگم هستند که حفره قفسه سینه را از معده جدا کند. ماهیچه هایی که در قسمت پایینی دم قرار دارند در گسترش ریه های خود برای دریافت هوا، به پرندگان کمک می کنند تا نفس بکشند.

اگر پرنده ای در تنفس مشکلی داشته باشد، عضلات دم بیشتر کار می کنند و باعث بالا آمدن و پایین آمدن دم می شوند. تکان دادن بیش از حد دم اغلب تا مراحل جدی تر بیماری زیاد مورد توجه قرار نمی گیرد. بنابراین اگر می بینید پرنده شما چنین رفتاری دارد، فوراً با دامپزشک تماس بگیرید.

تغییر در آواز

دقیقاً مانند انسان، پرندگانی که احساس خوبی ندارند اغلب کمتر از حد معمول حرف می زنند. به پرنده خود بسیار توجه کنید تا بتوانید الگوهای آوازی عادی آن را یاد بگیرید. اگر متوجه تغییراتی در فرکانس یا میزان صدای کلی صدای پرنده خود شدید، طی چند روز آینده آن را برای علائم دیگر کنترل کنید.

نشانه های یک پرنده سالم

10 علائم خطرناک بیماری در پرنده خانگی | دام و پت

طبق آمار انجمن پزشکی دامپزشکی آمریکا، نزدیک به چهار میلیون خانوار حداقل یک پرنده خانگی را در سال 2012 در خانه خود نگه داشته اند. اگر شما هم یکی از این خانواده ها هستید که دوست دارید از یک پرنده به عنوان حیوان خانگی نگهداری کنید، بهتر است نشانه های یک پرنده سالم را کاملا بشناسید تا در صورت بروز هر گونه تغییر در این نشانه، و بروز هر نوع علائم بیماری در پرنده ها بتوانید در اولین فرصت مشکل را شناسایی کرده و از بروز عوارض احتمالی پیشگیری کنید.

برخی از بارز ترین نشانه های یک پرنده سالم،  عبارتند از:

عدم ترشح چشمی و بینی

چشم یک پرنده سالم فاقد ترشح است و بدون قرمزی و تورم روشن و هوشیار به نظر می رسد. به همین ترتیب، سوراخ های بینی پرنده سالم نباید ترشح خااصی خارج شود. حتی منقار پرنده شما باید به راحتی باز و بسته شود و به درستی بهم برخورد کند. یک پرنده سالم خصوصیات جسمی عادی (از جمله منقار، پاها و بالهایش) را از خود نشان می دهد و ظاهری درخشان و برنده دارد.

یک بیان هوشیارانه

یک پرنده سالم به محیط اطراف خود توجه دارد و به آنچه در اطرافش می گذرد فعال و علاقه مند است. مراقب علائم کاهش علاقه یا بی حالی باشید. پرنده شما باید شور و شوق طبیعی و صدای متداول خود را به نمایش بگذارد. اگر پرنده شما روی زمین نشسته باشد، این می تواند یک پرچم قرمز باشد.

پوست تمیز

اگرچه بدن پرندگان با پرهای حجیم پوشانده شده اند. اما تمیز بودن پوست برای سلامتی آنها کاملاً حیاتی است. پوست سالم شفاف و عاری از التهاب، قرمزی یا تورم است.

پرهای زیبا

پرهای یک پرنده شکوه تاجگذاری حیوان خانگی شما است و پرهای پرنده سالم، براق و صاف است. پرهای آسیب دیده یا نقاط طاس با پرهای از دست رفته می تواند نشان دهنده وجود یک مشکل باشد. پرکنی در پرندگان می تواند بی حوصلگی در پرنده شما را نشان دهد. اما همچنین می تواند نشانه ای از بیماری باشد.

تنفس آرام

تنفس پرنده شما باید صاف، آرام و ساکت باشد. افتادگی پرهای دم پرنده شما هنگام نفس کشیدن می تواند نشان دهنده بیماری تنفسی باشد.

عادات خوب خوردن و آشامیدن

10 علائم خطرناک بیماری در پرنده خانگی | دام و پت

پرنده شما باید به غذا و آب خود علاقه مند باشد و برنامه منظم خوردن و آشامیدن را حفظ کند. هر گونه انحراف از این روال می تواند بیماری را نشان دهد، اگرچه یک پرنده بیمار ممکن است مدت زمان زیادی را با ظرف غذا خودش کلنجار برود اما ممکن است در نهایت غذا نخورد و غذای خودش را دست نخورده بگذارد.

حفظ وزن مناسب

وزن یک پرنده بالغ باید به طور کلی ثابت باشد. افزایش یا کاهش وزن غیر قابل توضیح باید توسط دامپزشک ارزیابی شود. یک معاینه سالانه می تواند به کوچکترین تغییر در وزن پرنده کمک کند.

دریچه تمیز و خشک

کلوآکا یا دریچه دهانه مجاری گوارشی، زایشی و ادراری پرنده است و اورات، مدفوع، ادرار و تخم مرغ (در ماده) را ذخیره می کند. مواد دفعی نباید در این قسمت وجود داشته باشد و ناحیه دریچه باید بدون ترشح یا تورم باشد.

سخن آخر

بسیاری از صاحبان پرندگان خانگی ممکن است علائم بیماری در حیوان خانگی خود را نشناسند و پرندگان اغلب در پنهان کردن آنها مهارت دارند. در حالی که به عنوان صاحب این حیوانات خانگی، باید علائم هشدار دهنده و پرچم های قرمز سلامتی آنها را بشناسید. پرندگان موجودی حساس و باهوش هستند. در حالی که آنها ممکن است سعی کنند علائم خود را پنهان کنند، باید به فعالیت های روزمره، رفتار و نگرش عمومی آنها زیاد توجه کنید. اگر پرنده شما هر یک از این علائم را دارد، در اسرع وقت با دامپزشک خود تماس بگیرید.

منابع:

https://www.thesprucepets.com/signs-that-your-bird-is-in-pain-390424

https://www.petco.com/shop/PetcoContentDisplayView?catalogId=10051&storeId=10151&langId=-1&path=/content/petco/PetcoStore/en_US/pet-services/resource-center/health-wellness/Signs-of-a-Healthy-Bird-Your-Birds-Feathers-Eyes-Weight-and-More.html

https://www.thesprucepets.com/how-to-tell-if-bird-is-sick-390399

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا