پرنده ها

۸ گونه از بهترین طوطی های سخنگو

۸ گونه از بهترین طوطی های سخنگو

8گونه از بهترین طوطی های سخنگو را بشناسید تا بتوانید در هنگام تصمیم گیری برای انتخاب پرنده متناسب با شیوه زندگی خود بهترین طوطی سخنگو را انتخاب کنید. طوطی ها موجودات کوچک شگفت انگیزی هستند که دارای شخصیت و محبت زیادی می باشند. برخی از گونه ها با توانایی عالی در یادگیری و تقلید کلمات و صداهای غیر گفتاری متولد می شوند. آنها ممکن است این کار را برای جلب توجه صاحبان خود یا طوطی های دیگر انجام دهند یا فقط به این دلیل که آنها بامزه هستند.

پتانسیل صحبت کردن طوطی بستگی به نوع آن دارد اما همه طوطی ها متعلق به یک گونه خاص ممکن است نتوانند صحبت کنند. با این حال، آموزش مناسب و وضعیت سلامتی خوب این طوطی ها تقریباً تضمین می کند که آنها صحبت می کنند.

ارقام واژگان برای انواع طوطی های ذکر شده در این مقاله حداکثر اعداد آشکاری است که برای نویسنده شناخته شده است. توجه داشته باشید که طوطی ممکن است در کل کلمات بیشتری را در طول عمر خود بیاموزد.

به طور کلی، اکثر ما، وقتی کلمه “طوطی” را می شنویم، تصویری نمادین به ذهن ما خطور می کند: پرنده ای بزرگ و رنگارنگ که بارزترین ویژگی آن توانایی تقلید گفتار انسان است. هر چقدر هم که مایل باشید پرنده ای با توانایی های گفتاری استثنایی پیدا کنید، بسیار مهم است که فقط پرنده ای را انتخاب کنید که ویژگی های آن با شخصیت و شیوه زندگی شما سازگار باشد.

در این مقاله، درباره 8 گونه از بهترین طوطی های سخنگو بخوانید تا بدانید که آیا این پرندگان، حیوان خانگی مناسبی برای خانواده شما خواهند بود یا خیر.

ماکائو، یکی از 8گونه از بهترین طوطی های سخنگو

 

۸ گونه از بهترین طوطی های سخنگو | دام و پت

ماکائوها به خاطر رنگ های زیبا، شخصیت جسور و قابلیت های پیشرفته در تقلید از گفتار انسان ها شناخته می شوند. Macaws قادر به یادگیری بسیاری از کلمات هستند و حتی به نظر می رسد برخی از آنها قادر به استفاده از آنها در زمینه متناسب با آن کلمات، هستند. مانند برخی دیگر از انواع طوطی های بزرگ، Macaws در یادگیری عبارات کوتاه بسیار ماهر هستند. برخی حتی یاد می گیرند که قطعاتی از آهنگ ها را بخوانند.

ویژگی های ماکائو

به طور معمول، طول این پرنده ها 32 اینچ است. نیمی از طول کل بدن ناشی از پرهای دم است.

وزن آن ها در حدود 35 اونس است. برخی از مشخصات فیزیکی آنها، عبارت اند از:

 • طول عمر: تا 50 سال
 • واژگان: 30-50 کلمه
 • پرهای مایل به قرمز، آبی روشن، زرد و پرهای پرواز آبی تیره، قرمز تیره، طلایی، گاهی سبز، سفیدی پوست دور چشم
 • ماکائو را می توان پرندگانی پر جنب و جوش و دیدنی نامید که گونه ای باهوش، اجتماعی، پرانرژی، بسیار بلند، بازیگوش، گاهی مخرب هستند. آنها دارای قدرت صحبت کردن متوسط ​​و صدای بلند و واضح هستند. تربیت ماکائوها سخت است اما پس از آموزش آنها نازترین و حیوان خانگی کامل هستند. کنترل مداوم و محکم می تواند آنها را به حیوانات خانگی عالی تبدیل کند.

معایب نگهداری از ماکائوها:

 • برای آپارتمان نشینی مناسب نیست.
 • نیاز به تغذیه دستی برای چهار تا پنج ماه است.
 • برای تمرکز بر انرژی خود نیاز به آموزش و بازی ساختارمند دارند.

کاکادو، یکی دیگر از 8گونه از بهترین طوطی های سخنگو

 

کاکادو، یکی دیگر از گونه های بزرگ طوطی است که در صورت نگه داری خانگی، توانایی گفتاری خود را بروز می دهد. در حالی که گزارش شده است که آموزش کاکادوها برای صحبت کردن دشوار است، با این وجود این پرنده می تواند صدای نرم تر و شیرین تری نسبت به سایر طوطی ها داشته باشد.

طول این طوطی ها در حدود 18 اینچ و وزن شان 14 تا 28 اونس است. برخی از خصوصیات فیزیکی کاکادوها عبارت اند از:

 • واژگان: 10 تا 30 کلمه
 • بیشتر بدن آن ها سفید است. چند پر زرد در زیر بالها دیده می شود؛ چشمهای قرمز در ماده ها، چشمهای قهوه ای تا سیاه در نرها.
 • کاکادوها (نرها) بسیار باهوش و افسانه ای صحبت می کنند. اگرچه همه آنها نمی توانند کلمات را بیان کنند، اما آنها واقعاً پر سر و صدا هستند و همیشه آماده اند تا به کسی گوش بدهند. وضوح گفتار آنها را می توان به عنوان متوسط ​​رتبه بندی کرد.

آنها باهوش و دوست داشتنی هستند اما گاهی اوقات می توانند بلند و کثیف باشند. پرورش دهندگان پرنده رفتار کاکادوها را آنقدر مكانیكی توصیف می كنند كه می توانند از قفس خود فرار كنند، از این رو قبلاً به آنها “هنرمندان فراری” گفته می شد.

آنها صدای بلندی دارند و به خاطر رفتارهای جیغ و دادشان معروف هستند. آنها از تماس فیزیکی لذت می برند و دوست دارند در نزدیکی صاحبان یا پرندگان همراه خود باشند. مالکان باید دارای تجربه نگهداری از پرندگان و دانش کافی برای نگهداری از کاکادو باشند. کاکادوها هر سه ویژگی یک حیوان خانگی عالی را دارند- دوستانه، باهوش و مقاوم است.

معایب نگهداری از کاکادوها:

 • آنها بیشتر مستعد ابتلا به مشکلات رفتاری هستند.
 • از آنجا که بلندترین طوطی ها هستند، برای آپارتمان ها و همسایگان نزدیک مناسب نیستند.

طوطی خاکستری آفریقایی

۸ گونه از بهترین طوطی های سخنگو | دام و پت

طوطی های خاکستری آفریقایی که اغلب به عنوان بهترین تعامل کنندگان و سخن گویان در دنیای پرندگان شناخته می شوند، نه تنها توانایی تقلید تا 1000 کلمه را از خود نشان داده اند، بلکه گزارش شده است که برخی از پرندگانی از این نوع که مورد مطالعه قرار گرفته اند نیز می توانند این کلمات را با معنای آنها مرتبط کنند. به همین دلیل، به طور موثر، امکان برقراری ارتباط بین آن ها و صاحبان شان وجود دارد.

ویژگی ‌های طوطی خاکستری آفریقایی
 • واژگان: 50-200 کلمه
 • نامهای دیگر: کامرون، غنا
 • طول عمر: 40-50 سال
 • طول این طوطی ها حدود13 اینچ و وزن شان 14 تا 18 اونس است.

چندین محقق ثابت کرده اند خاکستری آفریقایی از نظر هوش و توانایی صحبت کردن برترین گونه پرندگان است. اینشتین، الکس و گریفین طوطی های معروفی هستند که پس از نشان دادن مجموعه ای از توانایی های شناختی و ارتباطی، جهان را متقاعد کرده اند که طوطی ها دارای حالات روحی و روانی هستند. اگرچه این پرندگان مشهور می توانستند حدود 200 کلمه صحبت کنند، اما برخی از محققان معتقدند که خاکستری آفریقایی با آموزش گسترده می تواند 500 و حتی 1000 کلمه را صحبت کند.

دو تن از خاکستری های آفریقایی یعنی کنگو و تیمنه بهترین گوینده های جهان طوطی هستند. کنگو بزرگتر و بسیار محبوب است در حالی که تیمنه یک خاکستری آفریقایی کوچکتر و ارزش کم تر بوده و بنابراین ارزان تر است. با این حال، هر دو به یک اندازه خوب صحبت می کنند.

اگر بخواهیم تیمنه را با کنگو مقایسه کنیم، توانایی یادگیری کمتری از خود نشان می دهد اما می تواند در سنین پایین تر شروع به یادگیری کند.

بر خلاف دیگر طوطی های صحبت کننده، یک جوان خاکستری آفریقایی ممکن است تا یک سالگی خود شروع به صحبت نکند. اما آنها توانایی یادگیری عالی دارند.

معایب طوطی خاکستری آفریقایی، عبارتند از:

 • برای مشغول بودن و تحریک فکری به تعامل انسانی بالا نیاز دارید.
 • اجتماعی شدن زودهنگام برای آنها مهم است در غیر این صورت با تغییر بر آنها تأکید می شود.
 • عدم اجتماعی شدن اولیه آنها را مستعد تخریب پر و رفتارهای مخرب می کند.

طوطی آمازون، یکی دیگر از 8گونه از بهترین طوطی های سخنگو

۸ گونه از بهترین طوطی های سخنگو | دام و پت

طوطی های رنگارنگ و چشم نواز آمازون جنس کاملی از پرندگان بزرگتر به نام آمازونا هستند که می توانند واژگان زیادی را در ذهن شان جمع آوری کنند. در حالی که سر و صدای زیادی در مورد مهارت های صحبت کردن خاکستری های آفریقایی در دنیا وجود دارد، طوطی های آمازون به دلیل داشتن واضح ترین صداها و مهارت های دقیق تلفظ در بین صاحبان پرندگان باتجربه بیشتر مورد توجه قرار می گیرند. طول این پرندگان در حدود 13 تا 15 اینچ بوده و وزن شان 7 تا 25 اونس است. پرهای بدن شان سبز رنگ است. بیش از 15 زیرگونه طوطی آمازون با رنگ های مختلف سر شناخته شاه است.

طوطی آمازون صورت زرد

طوطی آمازون صورت زرد محبوب ترین پرنده در بین جنس طوطی های آمازون هستند. حتی بسیاری از آنها تبدیل به خواننده های ماهر می شوند. اگر پرنده ای می خواهید که گپ و گفتی واقعی داشته باشد، آمازون صورت زرد برای شما مناسب است. طول این طوطی ها 12 تا 15 اینچ و وزن شان تقریبا 21 اونس است. این طوطی ها دارای رنگ سبز روشن با قسمت های زرد در پشت گردن هستند.

طوطی اکلکتوس، یکی دیگر از 8گونه از بهترین طوطی های سخنگو

شاید فکر کنید جالب ترین نکته در مورد طوطی های Eclectus رنگ آمیزی زیبا و تفاوت های شدید بین نر و ماده این پرندگان است. با این حال Eclectus Parrots دارای قابلیت های گفتاری و تقلیدی قوی هستند. این پرندگان، به راحتی گفتار‌ صاحبان خود را تقلید می کنند. این طوطی های خانگی با داشتن عمر 30 ساله، همراهان خوبی هستند. طول این پرندگان‌ در حدود 14 اینچ و وزن شان تقریبا 12 تا 19 اونس است. بدن نرها سبز به همراه آبی و قرمز و رنگ زرد روی سر است. بدن ماده ها به رنگ قرمز همراه با بنفش، آبی و کمی زرد رنگ است.

Ringneck Parakeet هندی

در حالی که Ringneck Parakeet هندی متخصص تقلید صدا نیست، اما این پرنده از صدای خود برای بیان احساسات استفاده می کند. برخی از این‌ پرندگان تا 250 کلمه را یاد گرفته اند. طول این‌ پرندگان در حدود 16 اینچ و وزن شان 4 تا 6 اونس است. این پرندگان، بدن سبز روشن، حلقه گردن قرمز و مشکی در پرنده نر، بدون حلقه یا سایه کم رنگ بر روی گردن ماده، دارند.

Monk Parakeet (Quaker Parakeet)

۸ گونه از بهترین طوطی های سخنگو | دام و پت

Monk Parakeet در واقع یک طوطی کوچک است. این پرنده به دلیل توانایی خود در ایجاد صدای واژگان یا کلمات و عبارات مشهور است. این ‌پرندگان، طولی در حدود 11 اینچ و وزنی در حدود 3 تا 4 اونس دارند.

سخن آخر

همه گونه های پرنده ها، کیفیت و کمیت توانایی های گفتاری آنها با یکدیگر متفاوت است. برخی از پرندگان حتی تصمیم می گیرند که اصلا صحبت نکنند. داشتن یک برنامه تمرینی منظم و اطمینان از انجام تمرینات می تواند کمک بزرگی به پرنده سخنگو، برای تقلید صدا کند.

طوطی ها پرندگان زیبا، صوتی و رسا هستند که سرگرمی های فوق العاده ای هستند. اما متاسفانه، آنها رها شده ترین حیوانات خانگی توسط صاحبان خود هستند. بسیاری از مردم می خواهند طوطی ها را به دلیل عجیب و غریب بودن و توانایی صحبت کردنشان نگه دارند، اما نمی توانند مقدار زمان، محبت و پولی را که باید برای مراقبت از دوستان پر و پر صحبت کنند، محاسبه کنند. برای نگهداری طوطی باید در مورد او وسواس داشته باشید و مایل باشید او را نگه دارید، حتی اگر آنها نتوانند صحبت کنند یا حیوان خانگی خوبی باشند.

منابع:

https://www.thesprucepets.com/large-parrots-that-can-talk-390522

https://pethelpful.com/birds/parrots-that-can-talk

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا