سگ ها

آیا سگ گریه می کند؟

آیا سگ گریه می کند؟ واقعیت این است که پاسخ این سوال، اندکی پیچیده است. رسانه ‌های اجتماعی مملو از عکس ‌ها و ویدیوهای سگ ‌های پناهگاه هستند که به نظر می ‌رسد در لانه‌ های خود، در حالی که منتظرند به خانه‌ های صاحبان جدیدشان بروند، گریه می کنند. با وجود این که سگ ها در عکس ها و فیلم های رسانه های اجتماعی، به نظر می رسد غمگین هستند، اما سگ ها، هنگام غمگین بودن، اشک نمی ریزند. به گفته دامپزشکان و متخصصان، سگ ها به عنوان نشانه بالینی احساس غم و اندوه، اشک نمی ریزند.

سگ ها دارای غدد اشکی هستند. این غدد، مسئول تولید اشک در چشم هستند. ما انسان ها، هنگام گریه کردن، اشک تولید شده در این غده ها را به بیرون چشم ترشح می کنیم. اما به طور کلی، epiphora، که یک اصطلاح پزشکی برای اشک یا آبریزش بیش از حد چشم است. epiphora اغلب نشانه یک مسئله پزشکی است، نه یک وضعیت احساسی.

به علت کاهش ترشح از مجاری اشکی، چشمان سگ ممکن است پر از آب شود (که به آن ها ظاهری مانند گریه کردن می دهد). التهاب یا درد نیز می تواند باعث افزایش تولید اشک در چشم های سگ ها شوند. به عبارت دیگر، اشک، پاسخی طبیعی به یک بیماری یا آسیب است.

چرا سگ اشک می ریزد؟

تولید اشک، روش طبیعی بدن برای تمیز کردن چشم است. تولید اشک اضافی می تواند چشم را از مواد زائد، گرده، گرد و غبار و سایر مواد محرک، پاک کند. دامپزشک شما، به این علت نگاه دقیق تری به چشمان سگ شما می اندازد که مشخص کند چه چیزی باعث آبریزش چشم های آن ها شده است.

تولید اشک و ترشح بیش از حد، تنها در یک چشم، می تواند ناشی از مسدود شدن مجرای اشک، آسیب، یا تماس با یک عامل تحریک کننده مانند گرد و غبار یا خاک باشد. با این وجود، تولید اشک در هر دو چشم اغلب نشانه یک مشکل سیستمیک مانند عفونت یا آلرژی به گرده است.

آناتومی صورت نژادهای پاگ، باکسر، بولداگ و سایر نژادهای پوزه کوتاه نیز ممکن است باعث شود که این سگ ها بیشتر «گریه کنند». بسیاری از این سگ ‌ها، چشم‌ های پیازی با مجرای اشک باریک دارند. همچنین، چشم های آن ها، تماس بیشتری با هوا دارد. به این معنی که بیشتر تحریک می ‌شوند و به طور همزمان، کمتر قادر به تخلیه طبیعی ترشحات هستند.

آیا سگ ها وقتی غمگین هستند گریه می کنند؟

آیا سگ گریه می کند؟ || پزشکت

از آن جایی که سگ ها به عنوان نشانه ای از احساسات، اشک تولید نمی کنند، پس هنگام غمگین بودن، برای نشان دادن احساسات خود، چه کار می کنند؟ برای تعیین اینکه آیا سگ تان غمگین است یا خیر، باید به نشانه های دیگری توجه داشته باشید.

اطلاعاتی که در مورد احساسات سگ ها موجود می باشند، محدود هستند. زیرا ها نمی توانند با انسان ها صحبت کنند و احساسات شان را انتقال دهند. اما، قطعاً، سگ‌ ها می ‌توانند احساس شادی، غم، ترس و صدمه را داشته باشند. معمولاً این احساسات به روش های ظریف تری ظاهر می شوند.

به عنوان مثال، حالت های ‌دم یک سگ خانگی، می‌ تواند اطلاعات زیادی را در اختیار شما بگذارد. یادگیری معنای حالت های دم یک سگ، به شما کمک می کند تا زبان بدن سگ خود را بهتر درک کرده و با حیوان خانگی خود، ارتباط بهتری برقرار کنید.

علت تولید اشک زیاد در سگ، چیست؟

بیماری ‌هایی مانند گلوکوم یا ناهنجاری ‌های فیزیکی مانند پلک ‌های معکوس (آنتروپیون) یا موهای زائد مژه (دیستیشیازیس) نیز می‌ توانند تولید اشک را در چشمان سگ شما افزایش دهند. علاوه بر تولید اشک، وضعیت سلامتی سگ شما ممکن است سرنخ های دیگری مبنی بر وجود یک مشکل پزشکی به شما بدهد، از جمله پلک زدن بیش از حد، بسته نگه داشتن چشم ها، ترشحات زرد یا سبز، یا پنجه زدن در چشم.

هر مشکلی که با سلامتی چشم سگ خانگی شما ارتباط داشته باشد، باید توسط دامپزشک بررسی شود. تولید بیش از حد اشک نیز می تواند باعث ایجاد لکه های اشک شود. لکه‌ های قهوه ‌ای مایل به قرمز تیره در سگ ‌هایی که خز های روشن ‌تری دارند، بیشتر دیده می ‌شود. این ‌لکه ها، اغلب با ترکیبی از آب گرم و محلول نمک پاک می ‌شوند.

سگ ها وقتی غمگین هستند چه می کنند؟

آیا سگ گریه می کند؟ || پزشکت

کاهش اشتها، ناله کردن، کاهش سطح انرژی، و عدم علاقه به اسباب بازی ها و سایر چیزهای مورد علاقه، نشانه های احتمالی غمگین بودن در سگ های خانگی هستند. اما به طور کلی، این علائم می توانند نشان دهنده مشکلات دیگری باشند. به همین علت است که در صورت مشاهده این علائم، برای تشخیص صحیح مشکل سگ خانگی تان، باید با یک دامپزشک تماس بگیرید.

منشا مشکلات سلامتی سگ های خانگی، به همان اندازه که می توانند جسمی باشند، به احتمال زیاد می توانند یک مشکل عاطفی نیز باشند. سگی با ناراحتی معده یا پنجه زخمی، ممکن است علائم مشابه سگی را نشان دهد که واکنش عاطفی به تغییر برنامه زندگی یا اضافه شدن عضو جدید به خانواده را دارد.

اگر همه علل پزشکی احتمالی رد شوند و به نظر برسد علت تغییر رفتار، وجود افسردگی در سگ است، دامپزشک شما ممکن است داروهای ضد افسردگی تجویز کند. همچنین می ‌توانید با پیاده روی همراه با سگ ‌ها، پاداش های مثبت، مانند نوازش و بازی‌ و ارائه غذاهای مورد علاقه، خلق و خوی آن ‌ها را تقویت کنید.

حتی اگر سگ ها هنگام غمگینی، از نظر فیزیکی، گریه نمی کنند یا اشک نمی ریزند، اما باد بدانید که آن ها نیز‌ احساس غمگینی می کنند. بنابراین به یاد داشته باشید که اگر متوجه  بروز تغییرات رفتاری شدید، با دامپزشک حیوان خانگی خود صحبت کنید. تغییر در رفتار سگ ممکن است نشانه وجود یک مشکل جدی در سلامتی آن ها باشد.

ترشح اشک در سگ ها نشان دهنده چیست؟

آیا سگ گریه می کند؟ || پزشکت

همه ما می دانیم که سگ ها می توانند زوزه بکشند، جیغ بزنند و ناله کنند. اما آیا سگ ها به همان شکلی که ما انسان ها گریه می کنیم، می کنند؟ به هر حال، سگ ها موجوداتی فوق العاده اجتماعی هستند. در برخی مواقع، ممکن است سگ خود را با چشمان اشک بار دیده باشید.

یا حتی ممکن است دیده باشید که سگ شما اشک می ریزد. با این حال، در حالی که ما انسان ها می توانیم به علل احساسی، گریه کنیم، سگ ها این کار را نمی کنند. سگ ‌ها از ابزارهای دیگری برای بیان احساسات خود استفاده می ‌کنند. رفتارهایی مانند تکان دادن دم یا تغییر حالت گوش، از جمله این روش ها است.

بنابراین وقتی می‌ بینید که سگ خانگی تان در حال «گریه کردن» با اشک ‌های واقعی است، شاید از خود بپرسید که این حالت، چه معنایی دارد؟ در ادامه مقاله، درباره علل بروز ترشحات چشمی در سگ ها، اطلاعاتی ذکر شده است.

آلرژی

درست مانند انسان، سگ شما می ‌تواند حساسیت ‌های فصلی، یا ناشی از عوامل دیگری مانند مواد شوینده لباس ‌شویی یا مواد غذایی، داشته باشد. اگر مشکوک هستید که آلرژی علت گریه سگ خانگی شما است، آن را نزد دامپزشک ببرید تا او آزمایشاتی انجام دهد که به شما در شناسایی و از بین بردن آلرژن ها کمک می کنند.

سایر علائم آلرژی، عبارت اند از:

  • سرفه
  • کهیر
  • تورم
  • عطسه
  • التهاب و غیره

در صورت مشاهده سایر علائم آلرژی، آن ها را به دامپزشک گزارش دهید. این اطلاعات به آن ها کمک می کند تا علت ترشح اشک سگ خانگی شما را محدود و درمان مورد نیاز را تجویز کنند.

انسداد مجاری اشک

سگ‌ ها نیز مانند انسان ‌ها، مجرای اشکی دارند که به حفظ عملکرد و سلامت چشم ‌های شان کمک می ‌کند. برخلاف انسان‌ ها که مجاری اشک‌ شان، مایعات را بیرون می ‌ریزند، مجاری اشک سگ ‌ها، مایع را به سمت ناحیه گلو و بینی، تخلیه می ‌کند. اگر مجاری اشک سگ خانگی شما انسداد دارد، اشک ممکن است به سمت بیرون ترشح شود. مانند زمانی که انسان گریه می کند. این ترشحات چشمی به عنوان اپی فورا شناخته می شوند.

اگر سگ شما به اپی فورا مبتلا است، خز اطراف چشم ‌هایش مرطوب می ‌شود. این شرایط، می ‌تواند منجر به تحریک پوست یا لکه دار شدن خز قهوه‌ ای و قرمزی دور چشم شود. اگر علائم انسداد مجرای اشک برای مدتی ادامه داشت، سگ خود را نزد دامپزشک ببرید.

عفونت

آیا سگ گریه می کند؟ || پزشکت

اگر سگ شما به جای اشک های شفاف، اشک های زرد، پر از مخاط یا خونی، ترشح می کند، این حالت، نشانه این است که سگ شما به عفونت چشمی مبتلا است. سایر علائم عفونت چشم شامل تورم در ناحیه چشم یا قرمزی چشم است. اگر سگ شما هر یک از این علائم را بروز می دهد، ضروری است که آن ها را در اسرع وقت نزد دامپزشک ببرید.

تماس چشم با مواد تحریک کننده

یکی دیگر از عللی که باعث می شود چشم های سگ شما ترشح داشته باشد، این است که یک ماده تحریک کننده مانند خاک یا گرد و غبار، وارد چشم آن ها شده است. پلک بالایی و پایینی آن ها را به آرامی بالا بیاورید تا آلودگی احتمالی را بررسی کنید. در این حالت، اشک‌ ها باید فقط تا زمانی که طول می ‌کشد تا لکه‌ های کثیفی یا گرد و غبار از بین بروند، باقی بمانند.

چشم را با آب خنک یا روش شستشوی چشم مورد تایید دامپزشک، بشویید. اگر چشم سگ شما هنوز علائمی از سوزش دارد، به دامپزشک مراجعه کنید تا به شما کمک کند. اگر آلودگی های بزرگی را دیدید که به چشم سگ خانگی شما آسیب می رسانند، سعی نکنید آن را شستشو دهید.

چشم را پانسمان کنید و بلافاصله نزد دامپزشک بروید. مطمئن شوید که سگ تان قبل از رسیدن به مطب، به چشم خود، پنجه نزند.

خراشیدگی قرنیه

یکی دیگر از عللی که باعث ترشح چشم سگ های خانگی می شود، خراشیدگی قرنیه چشم است. خراش قرنیه، بیشتر در سگ های فعال و بازیگوشی بروز می کند که ممکن است در حین بازی با سگ دیگر، آسیب ببیند. اگر چشم سگ شما اشک می ریزد و حیوان، مدام به آن ضربه می زند، سگ را نزد دامپزشک ببرید تا از بروز آسیب جدی به بینایی، به علت خراش قرنیه، پیشگیری شود.

اگرچه سگ ها از نظر احساسی گریه نمی کنند، اما هنوز راه هایی برای ابراز ناراحتی دارند. هنگامی که سگ ها احساس درد، ناامیدی یا غم را تجربه می کنند، آن را از طریق صداهایی مانند زوزه و ناله، نشان می دهند. آن ها همچنین ممکن است از فعالیت هایی که معمولاً از انجام آن ها لذت می برند، دوری کنند.

اگر نگران سلامت عاطفی سگ خود هستید، اینها علائمی هستند که باید مراقب آن ها باشید. با این حال، ترشح اشک نشان دهنده وجود یک مشکل در سلامتی سگ است که باید با کمک دامپزشک خود، آن را به درستی درمان کنید.

منبع
https://www.greatpetcare.com/dog-behavior/can-dogs-cry/https://dogtime.com/dog-health/55685-can-dogs-cry/amp

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا