حیوانات خانگی کوچک

گرمازدگی در خوکچه هندی

خوکچه هندی بومی آمریکای جنوبی است و در مناطق مختلف از جنگل گرفته تا باتلاق تا ساوانا یافت می شود. به عنوان حیوانات خانگی، این جوندگان پشمالو همراهان خوبی هستند اما می توانند به تغییرات ناگهانی در محیط خود حساس باشند. به ویژه دمای بالا می تواند برای خوکچه هندی مشکل ساز باشد زیرا می تواند منجر به گرمازدگی شود.

گرمازدگی چیست؟

گرمازدگی اغلب به عنوان سکته خورشیدی نیز شناخته می شود و زمانی رخ می دهد که دمای بدن خوکچه هندی بیش از حد بالا رود. دمای طبیعی بدن خوکچه هندی بین 102 تا 104 درجه است، بنابراین اگر دمای بدن خوکچه هندی بیش از 104 درجه شود ، گرمازدگی رخ می دهد، اما گرمازدگی مانند تب به دلیل یک بیماری نیست. هنگامی که بدن قادر به تنظیم حرارت خود نباشد، دمای بالای بدن در اثر گرمازدگی می تواند مشکلات جسمی ایجاد کند. به عبارت ساده، خوکچه هندی مبتلا به گرمازدگی بیش از حد گرم می شود و درست مانند موتور ماشین که بیش از حد گرم می شود، آسیب های داخلی جدی می تواند رخ دهد. التهاب و مشکلات لخته شدن خون می تواند در خوکچه هندی هنگام گرمازدگی ایجاد شود و این وضعیت در صورت عدم درمان حتی می تواند کشنده باشد.

علائم گرمازدگی در خوکچه هندی

 • کما
 • مرگ
 • تشنج
 • بی حالی
 • آب دهان
 • دراز کشیدن به پهلو
 • تنفس سریع و پی در پی
 • تنفس با دهان باز یا نفس نفس زدن

علائم گرمازدگی در خوکچه هندی ممکن است در ابتدا ضعیف به نظر برسند، اما اگر متوجه شدید که خوکچه هندی کندتر و بی حال تر از حد معمول است، اینها می توانند اولین نشانه های گرمازدگی باشد. اگر به سینه آنها نگاه کنید و ببینید که سریعتر از حد معمول در حال حرکت است، ممکن است تنفس سریع، نفس نفس زدن یا تنفس با دهان باز نیز مشاهده شود. ریزش آب دهان یا چرت زدن بیش از حد، دراز کشیدن به پهلو و حتی تشنج نیز می تواند همرا با گرمازدگی رخ دهد. در نهایت، اگر علائم گرمازدگی به سرعت برطرف نشود، کما و در نهایت مرگ را به همراه دارد.

علل گرمازدگی در خوکچه هندی

گرمازدگی در خوکچه هندی || دام و پت

گرمازدگی در خوکچه هندی می تواند در کمتر از یک ساعت اتفاق بیفتد و می تواند ناشی از هر چیزی باشد که باعث شود بدن خوکچه هندی خیلی سریع گرم شود. چند نمونه از موقعیت هایی که ممکن است منجر به گرمازدگی خوکچه هندی شود عبارتند از:

 • نشستن زیر آفتاب
 • نشستن زیر نور گرما
 • جلوی دریچه گرما نشسته
 • بیرون بودن در یک روز گرم
 • رها شدن در یک وسیله نقلیه داغ
 • بودن در خانه ای که بالای 80 درجه است

درمان گرمازدگی در خوکچه هندی

اگر مشکوک هستید که خوکچه هندی شما در حال رشد است یا دچار گرمازدگی شده است، فوراً آن را به مکان خنک‌تری ببرید. این ممکن است به این معنا باشد که باید آن را به خانه ای با تهویه مطبوع بیاورید، آن را از نور مستقیم خورشید خارج کنید، یا آن را از دریچه گرما دور کنید، اما صرف نظر از علت گرمازدگی، باید خوکچه هندی خود را خنک کنید. یک حمام آب خنک برای کاهش دمای بدن مفید است، اما تنها در صورتی که حمام به حفره فشار وارد نکند. در غیر این صورت، مه پاشی با آب سرد از یک بطری اسپری، یک حوله سرد و مرطوب در پشت و زیر پاهای آن و نوشیدنی آب سرد از سرنگ، همگی می توانند به کاهش دمای بدن خوکچه هندی کمک کنند. اگر خوکچه هندی آنقدر ضعیف باشد که نتواند بایستد یا تشنج کند، باید فوراً به دامپزشک مراجعه کرد.

بسیاری از خوکچه های هندی مبتلا به گرمازدگی شدید نیز کم آب هستند و سطح قند خونشان پایین است. اگر این مورد برای خوکچه هندی شما صادق است، پس از اینکه کمی خنک شد، ممکن است نیاز به تغذیه با یک رژیم گیاهخواری مایع با کالری بالا، مانند EmerAid یا  Critical Careداشته باشد. دامپزشک می تواند تشخیص دهد که آیا خوکچه هندی شما برای اصلاح کم آبی بدن به مایعات IV یا زیر جلدی نیاز دارد، و همچنین ممکن است محلول قند خوراکی یا داروهایی برای درمان علائم خاص گرمازدگی ضروری باشد.

نحوه جلوگیری از گرمازدگی در خوکچه هندی

گرمازدگی در خوکچه هندی || دام و پت

چند راه ساده وجود دارد که می توان به وسیله آن ها از گرمازدگی در خوکچه های هندی جلوگیری کرد:

اگر قصد دارید خوکچه هندی خود را در یک روز گرم با خود به بیرون ببرید، حتماً آن را از نور خورشید دور نگه دارید. اگر هوا در بیرون بیش از 80 درجه است، بهتر است خوکچه هندی خود را در داخل خانه نگهداری کنید. اما اگر دمای بیرون بیش از 80 درجه نیست، باید یک نقطه سایه در چمن، مقدار زیادی آب برای نوشیدن، و مقداری سبزی تازه، تیره و برگدار در اختیار داشته باشید. این چیزها می توانند کمک کنند خوکچه هندی را هیدراته و شاد نگه دارد.

اگر خوکچه هندی در یک روز گرم ماشین سواری داشته باشد، مطمئن شوید که آن را بدون تهویه مطبوع در ماشین رها نکنید. ماشین‌ها خیلی سریع گرم می‌شوند، حتی با پایین آمدن شیشه‌ها. در نهایت مطمئن شوید که دمای داخل خانه شما همیشه زیر 80 درجه باشد. برای خنک نگه داشتن خوکچه هندی و جلوگیری از قرار دادن محفظه آن در مقابل دریچه گرما یا پنجره آفتابی باید یک فن یا هر نوع گردش هوا دیگری وجود داشته باشد.

گرمازدگی یک مشکل بهداشتی رایج برای خوکچه‌های هندی است

خوکچه هندی به دماهای شدید حساس است. آنها می توانند زمانی که خیلی سرد است سرما بخورند و وقتی خیلی گرم است دچار گرمازدگی شوند. همچنین به یاد داشته باشید که خوکچه هندی فقط در خارج نیست که می تواند دچار گرمازدگی شود. بلکه در داخل خانه در صورتی که دچار کم آبی شده و بیش از حد گرم شوند نیز دچار گرمازدگی می شوند. برخلاف انسان‌ها که گرمازدگی در مدت زمان طولانی در آن ها  اتفاق می افتد، خوکچه‌های هندی تجملات مشابهی ندارند و وقتی خیلی گرم است، خوکچه‌های هندی فقط به 10 تا 15 دقیقه زمان نیاز دارند تا دچار گرمازدگی شوند. دمای بالای 80 درجه فارنهایت می تواند باعث استرس گرمایی یا گرمازدگی شود

در آناهیم، میانگین دمای تابستان می تواند از 78 تا 89 درجه فارنهایت باشد. این بدان معناست که گرمازدگی چیزی است که اعضای جامعه محلی ما باید به آن توجه کنند.

چگونه باید علائم گرمازدگی را تشخیص دهیم؟

علائم گرمازدگی عبارتند از:

 • کم آبی بدن
 • کمبود انرژی و ناتوانی در حرکت
 • تشنج، تشنج و افزایش ضربان قلب
 • تنفس سریع، نفس نفس زدن و آب دهان

نکته کلیدی برای ایمن نگه داشتن خوکچه هندی این است که قفس/آکواریوم آنها را دور از نور مستقیم خورشید یا هر منبع گرمایی دیگر بردارید.

کارهایی که می توانید برای جلوگیری از گرمازدگی انجام دهید؟

گرمازدگی در خوکچه هندی || دام و پت

هنگامی که دما گرم است، مهمترین چیزهایی که باید به خاطر بسپارید این است که خوکچه های هندی را از هر محیطی که خیلی گرم است خارج کنید. اگر خوکچه های هندی بیرون هستند، آنها را داخل ببرید. اگر نمی توانید فورا آنها را به داخل ببرید، مطمئن شوید که خوکچه هندی در یک منطقه خنک و سایه قرار دارد. اطمینان حاصل کنید که آنها نیز هیدراته بمانند.

هنگامی که خوکچه هندی در قفس است یا آکواریوم نزدیک یک پنکه یا هر چیزی است که گردش هوای خنک را فراهم می کند. با این حال، بسیار مهم است که پنکه را مستقیماً به سمت خوکچه هندی نگیرید زیرا این امر می تواند باعث عفونت دستگاه تنفسی فوقانی آن ها  شود .

علاوه بر این، می توانید از کیسه های یخ یا هر چیز یخ زده برای خنک شدن خوکچه هندی استفاده کنید. کیسه یخ یا هر چیزی که انتخاب می کنید را در یک پارچه یا روزنامه بپیچید سپس خوکچه هندی می تواند روی سطح دراز بکشد و بدن خود را خنک کند. و درست مانند انسان ها، وقتی هوا برای ما گرم است، آب بیشتری می نوشیم. در مورد خوکچه هندی هم همینطور می باشد. بنابراین اطمینان حاصل کنید که آب کافی، خنک و تمیز برای نوشیدن خوکچه هندی وجود دارد.

چگونه از خوکچه هندی گرمازده مراقبت کنیم؟

در اینجا یک مرور کلی از کارهایی که باید انجام دهید در صورت مشکوک شدن به گرمای بیش از حد حیوان خانگی آورده شده است. گاهی اوقات  فضای بیرون برای خوکچه هندی خیلی گرم است. برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد آنها، در حالت ایده آل، آن ها نباید در گرمای بیش از 75 درجه قرار بگیرند.

خوکچه هندی خود را از منبع گرما خارج کنید.

اگر خوکچه هندی شما در مکانی گرم بوده است و یک یا چند مورد از علائم بالا را نشان می دهد، فوراً آن را از گرما خارج کرده و به یک مکان خنک منتقل کنید.

آنها را به یک مکان خنک ببرید.

گرمازدگی در خوکچه هندی || دام و پت

پس از خارج کردن حیوان خانگی خود از منبع گرما، آنها را به مکانی امن که بسیار خنک تر است منتقل کنید. مثلا:

 • اگر بیرون بودند، آنها را به AC داخل خانه بیاورید.
 • نمی توانید آنها را به داخل ببرید، آنها را در سایه قرار دهید.
 • اگر آنها در یک توپ ورزشی یا یک قفس از هر نوعی بودند، آنها را از آن بیرون بکشید.

دست خود را خیس کنید و از خز خوکچه هندی خود عبور دهید تا بتوانید او را به آرامی خنک کنید.

آنها را بلافاصله خنک کنید

کار بعدی که باید انجام دهید این است که بدن آنها را با آب خنک، خنک کنید. مراقب باشید آنها را در آب سرد خیس نکنید زیرا ممکن است به سیستم آنها شوک وارد شود.

یا اینکه می توانید با ماساژ قطرات آب روی پوست و خز، آن‌ها را به تدریج خنک کنید. همچنین میتوانید چند دستمال یا حوله‌های قدیمی را با آب خنک خیس کنید، آب اضافی را خارج کنید و سپس خوکچه هندی خود را در حوله‌های خنک و مرطوب بپیچید.

این تکنیک‌ها برای خنک کردن بدن آن‌ها بدون ضربه زدن به سیستم و قرار دادن آن‌ها در وضعیت بدتر از آنچه در حال حاضر هستند، کار می‌کنند. هنگامی که آنها را از منبع گرما خارج کردید و از پارچه های مرطوب برای خنک کردن آنها استفاده کردید، می توانید آنها را زیر یک فن نیز قرار دهید. فن را روی متوسط به بالا قرار دهید  این کار به خنک کردن دمای بدن آنها کمک می کند.

خوکچه هندی خود را هیدراته کنید.

در میان سرد کردن خوکچه هندی پس از گرم شدن بیش از حد، باید به فکر آبرسانی مجدد به او نیز باشید. هنگامی که خوکچه هندی بیش از حد گرم می شود، ذخایر آب بدنش کم می شود، بنابراین جایگزینی آن بخش مهمی از کم آبی بدن ضروری و مهم است.

می توانید خوکچه هندی را با انجام سریع موارد زیر آبرسانی کرد:

 • ارائه سبزیجاتی که محتوای آب بالایی دارند، مانند خیار، کاهو، خربزه.
 • تغذیه به او از طریق قطره چکان یا قطره چکان دارو

خیار یک غذای مناسب افزایش مصرف مایعات برای خوکچه هندی است.

خوکچه هندی خود را در اسرع وقت نزد دامپزشک ببرید

اگر شما خوکچه هندی خود را آبرسانی و خنک کرده اید، اما همچنان عادی رفتار نمی کند، خسته عمل می‌کند، زیاد حرکت نمی‌کند و یا خودش نمی‌خورد یا نمی‌نوشد. اکنون زمان آن است که به دامپزشک مراجعه کنید.

اگر تشخیص داده شود که خوکچه هندی شانس زنده ماندن دارد، دامپزشک مایعاتی را در اختیار خوکچه هندی قرار می دهد تا او را دوباره به حالت نرما بازگرداند

حیوان خانگی خود را بعد از مراجعه به دامپزشک ، نظارت کنید.

دامپزشک احتمالاً ممکن است  توصیه کند که بهبودی خوکچه هندی خود را در 24 تا 48 ساعت آینده زیر نظر داشته باشید. این نظارت به دلیل این است که خوکچه هندی ممکن است به تغذیه با نوع خاصی از غذای پودری (تهیه شده توسط دامپزشک) با قطره چکان نیاز داشته باشد تا زمانی که خوکچه شما بتواند دوباره به تنهایی غذا بخورد.

 در نهایت اگر رفتار خوکچه هندی شما در عرض 24 تا 48 ساعت پس از گرم شدن بیش از حد بهبود نیافت، ممکن است مجددا  لازم باشد با دامپزشک خود تماس بگیرید.

 

منبع
https://brookhurstanimal.com/https://pethelpful.comhttps://brookhurstanimal.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا