گربه ها

گربه من چند سال دارد؟

تشخیص سن گربه ممکن است کمی معما و چالش برانگیز باشد. مگر اینکه از زمان بچگی گربه خود را داشته باشید. شما می‌دانید که چند سالی است که گربه را در زندگی خود داشته‌اید، اما ممکن است ندانید که او واقعاً چند ساله بوده است که برای اولین بار او را دیده اید. خوشبختانه، چندین نکته وجود دارد شما می توانید سن واقعی حیوان خانگی خود را تخمین بزنید.

مراحل سن گربه

گربه هایی که فقط در داخل خانه هستند به طور متوسط 12-15 سال عمر می کنند. آنهایی که دسترسی به فضای باز دارند یا کاملاً در فضای باز زندگی می کنند، به دلیل خطر بالاتر بیماری، جراحت، شکار و تروما با وسیله نقلیه، میانگین عمر کوتاه تری دارند، فقط 2 تا 7 سال عمر می کنند.

گربه ها در زمان های مختلف زندگی خود به مراقبت های متفاوتی نیاز دارند، از غذا و تغذیه گرفته تا ورزش و بازی، حتی دفعات مراجعه با  دامپزشک در گربه های مختلف، متفوات است.

مراحل زندگی گربه را می توان به شش دسته تقسیم کرد:

بچه گربه نوزاد

تا سن 4 تا 6 هفتگی، بچه گربه ها برای تقریبا تمام نیازهای خود به شدت به مادر خود وابسته هستند. تقریباً حدود 4 هفته زمانی است که بچه گربه ها معمولاً شروع به از شیر گرفتن می کنند . در این مرحله، گربه مادر باید از غذای بچه گربه تغذیه شود.

بچه گربه

گربه من چند سال دارد؟ || دام و پت

هنگامی که یک بچه گربه شروع به خوردن غذا و استفاده از جعبه بستر می کند، وارد مرحله بچه گربه می شود. آنها تا حدود 12 ماهگی بچه گربه محسوب می شوند. بچه گربه ها تا حداقل 16 هفتگی به چندین دور واکسن نیاز دارند. آنها باید حداقل در 6 ماه اول زندگی یا تا زمانی که عقیم یا عقیم شوند، هر کدام که دیرتر باشد، با غذای بچه گربه تغذیه شوند. غذای بچه گربه به طور ویژه برای حمایت از رشد و نمو سالم تهیه شده است. بچه گربه ها به زمان بازی و تعامل زیادی نیاز دارند.

گربه شما کثیف است؟ مقاله چرا گربه من خودش را تمیز نمی کند؟ در دام و پت را بخوانید.

گربه بالغ جوان

از 1-4 سالگی، گربه ها در مرحله بلوغ جوانی زندگی می کنند. این اوج آنهاست. آنها فعال و پرانرژی هستند و بسیاری از ویژگی های بچه گربه خود را حفظ می کنند اما رفتارهای مخرب کمتری دارند.

گربه بالغ

گربه ها تا سن 4 سالگی تا حدود 10 سالگی بالغ در نظر گرفته می شوند. مدیریت وزن احتمالاً در این مرحله از زندگی مهم می شود، زیرا سطح فعالیت گربه ها کاهش می یابد. گربه‌های بالغ بالغ باید سالانه آزمایش خون را همراه با معاینه فیزیکی سالانه و هرگونه واکسن مناسب انجام دهند.

گربه ارشد یا بزرگسال

سنین 10-15 سال سن برای گربه ارشد است. در این مرحله از زندگی، گربه ها باید با رژیم غذایی سالمندان تغذیه شوند و هر شش ماه یکبار برای معاینه به دامپزشک خود مراجعه کنند. آزمایش فشار خون و ادرار باید به کار خون سالانه آنها اضافه شود. گربه های سالخورده ممکن است نیاز به توجه ویژه ای در خانه داشته باشند، مانند رختخواب گرم شده در زمستان و جعبه های بستر کم.

سالمند

گربه هایی که بیش از 15 سال عمر می کنند به مرحله سالمندی زندگی خود می رسند. حتی گربه های سالخورده تمایل دارند به آرامی حرکت کنند و بیشتر روز را می خوابند. ممکن است برای نظافت به کمک نیاز داشته باشند.

گربه من چند ساله است؟

گربه ها در مراحل مختلف زندگی با سرعت های متفاوتی پیر می شوند. آنها در سال های اولیه خود به سرعت پیر می شوند. 6 ماه اول زندگی یک گربه معادل حدود 10 سال انسان است. در 1 سالگی، گربه شما در حال حاضر یک انسان نوجوان است و در 2 سالگی، گربه ها در سال های انسانی حدود 24 سال سن دارند.

بعد از 2 سالگی، هر سال از زندگی یک گربه معادل حدود 4 سال انسان است. این ماشین حساب سن گربه راهنمای مفیدی برای تعیین سن گربه شما در سال های انسانی است.

چرا گربه ها پشت هم را بو می کنند؟

راه های تشخیص سن گربه ها

گربه من چند سال دارد؟ || دام و پت

در اینجا هفت سرنخ برای کمک به تعیین سن گربه وجود دارد:

وزن

تا حدود 5 ماهگی، می توان سن گربه را از روی وزن آن تخمین زد. بچه گربه ها در ماه حدود 1 پوند وزن اضافه می کنند، بنابراین وزن آنها برابر با سن آنها در ماه است. به عنوان مثال، یک گربه 4 پوندی حدود 4 ماه سن دارد.

دندان های بالغ

دندان های گربه می تواند نکات ارزشمندی در مورد سن واقعی آنها ارائه دهد. بچه گربه ها از 3 ماهگی در دندان های بالغ خود شروع به رشد می کنند، نیش بالغ آنها در 6 ماهگی رشد می کند و تا 8 ماهگی تمام دندان های بالغ خود را دارند.

رنگ دندان، پلاک و تارتار

گربه ها معمولاً از ۲ تا ۳ سالگی شروع به لکه دار شدن دندان های خود می کنند. حتی گربه‌هایی که دندان‌های بسیار سالم و تمیزی دارند تا 3 سالگی یک خط لکه در وسط دندان نیش‌شان ایجاد می‌شود. هرچه دندان های دیگر بیشتر لکه دار شود، گربه پیرتر می شود.

با بالا رفتن سن گربه ها، پلاک و تارتار ایجاد می کنند که معمولاً با پرمولرهای فوقانی بزرگ در پشت دهان شروع می شود. در حدود 2 تا 3 سالگی متوجه مقداری تارتار خواهید شد که به مرور زمان افزایش می یابد. گربه های مسن تر تارتار بیشتری دارند مگر اینکه دندان هایشان توسط دامپزشک تمیز شود. التهاب لثه (بیماری لثه) است نه یک پروکسی مفید برای سن به دلیل برخی از گربه التهاب لثه شدید از سن بسیار جوان است.

دامپزشک شما همچنین می تواند چیزی به نام نسبت پالپ به دندان را در عکس های اشعه ایکس دندان ارزیابی کند تا سن گربه شما را تخمین بزند. اندازه گیری پهنای حفره پالپ (جایی که عصب و رگ خونی دندان قرار دارد) نسبت به عرض دندان نیش (نیش) است. این نسبت با افزایش سن کاهش می یابد.

تغییرات چشم

گربه من چند سال دارد؟ || دام و پت

تغییرات زیادی در چشم ها وجود دارد که با رسیدن گربه ها به سنین بالا رخ می دهد که می تواند برای تخمین سن مفید باشد. اسکلروز عدسی (اسکلروز هسته ای) یک تغییر طبیعی پیری است. عدسی چشم در حدود 10 سالگی ظاهری مایل به آبی و مه آلود پیدا می کند.

آتروفی عنبیه نیز یک تغییر طبیعی پیری در گربه ها است که در بسیاری از سالمندان بالای 10 سال مشاهده می شود. اگر به لبه داخلی عنبیه گربه سالخورده (قسمت رنگی) دقت کنید، ممکن است متوجه شوید که لبه آن کاملا صاف نیست، بلکه ظاهری کمی پر دارد. آتروفی عنبیه بینایی گربه شما را تحت تاثیر قرار نمی دهد، اما ممکن است او را نسبت به نور روشن بیشتر حساس کند، زیرا او دیگر نمی تواند مردمک چشم خود را به اندازه کافی منقبض کند.

چرا گربه ها قوز می کنند؟

رنگ کت

همانطور که انسان ها خاکستری می شوند و سگ ها پوزه های خاکستری پیدا می کنند، پوست و کت نیز می توانند نکاتی را در مورد سن گربه نشان دهند. پوزه‌های خاکستری گربه‌ها مانند سگ‌ها ایجاد نمی‌شود، اما رنگ‌های پر جنب و جوش آن‌ها ممکن است با افزایش سن برخی از آنها محو شوند. این امر به ویژه برای رنگ های بسیار تیره صادق است. گربه هایی که به بیرون می روند ممکن است در سنین جوانی به دلیل آسیب خورشید دچار تغییراتی در رنگ کت خود شوند. تغییرات واقعی در رنگ کت و نه فقط محو شدن تدریجی ممکن است نشان دهنده یک مشکل هورمونی باشد و باید توسط دامپزشک برطرف شود.

سلامت پوست و کت

گربه من چند سال دارد؟ || دام و پت

گربه‌های مسن و سالمند ممکن است دیگر به خوبی خودشان را تمیز نکنند و خز آن‌ها کدر، چرب یا مات شود. نکته مهم این است که گربه‌های دارای اضافه وزن ممکن است نتوانند به تمام قسمت‌های بدن خود برای تمیز کردن دسترسی پیدا کنند، بنابراین ممکن است ظاهر یک گربه سالخورده را در اوایل زندگی ایجاد کنند. علاوه بر این، گربه‌های سالمند معمولاً پوست کاغذی بسیار نازکی شبیه به انسان‌های سالمند دارند.

حرکت

گربه ها حداقل در مرحله بلوغ خود بسیار چابک هستند. پس از آن، ممکن است متوجه شوید که گربه شما کمتر روی بالاترین کانتر می پرد یا شاهکارهای آکروباتیک دوران جوانی خود را انجام می دهد. گربه‌های سالخورده و سالمند ممکن است حتی در پا گذاشتن روی جعبه‌های زباله با لبه‌های بلند مشکل داشته باشند و ممکن است صبح‌ها دیر بلند شوند که می‌تواند نشان دهنده آرتریت باشد.

سن و سلامت گربه

مگر اینکه بدانید گربه شما چه زمانی به دنیا آمده است، حتی مطمئن ترین حدس ها هنوز هم فقط یک تخمین است. اما، سلامتی مهم‌تر از سن تقویمی است، بنابراین هرچه قدم‌های بیشتری برای حفظ سلامت گربه خود بردارید، سال‌های خوبی برای او خواهد داشت.

هرگز تصور نکنید که تغییر در گربه شما “فقط پیری” است. دامپزشکان ضرب المثلی دارند که می گویند ” سن بیماری نیست”. فقط به این دلیل که گربه شما بزرگتر می شود به این معنی نیست که او باید چیزی کمتر از بهترین خود احساس کند. اگر متوجه تغییر شدید، ارزش دارد که دامپزشک گربه خود را معاینه کند. ممکن است راه‌حل‌ها یا استراتژی‌های مدیریتی ساده‌ای وجود داشته باشد تا گربه شما بتواند از سال‌های طلایی خود، صرف نظر از سن واقعی‌اش، لذت ببرد.

چرا گربه‌ ها جای فرزندانشان را عوض می‌کنند؟

منبع
https://www.greatpetcare.com/wellness/how-old-is-my-cat-7-ways-to-tell/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا