سگ ها

گاباپنتین برای سگ از عوارض تا کاربرد

گاباپنتین برای سگ در درمان انواع اختلالات از جمله تشنج، درد و اضطراب، نیز استفاده می شود. اما برای شناخت عوارض گاباپنتین در سگ خانگی خود بهتر است ادامه مقاله از دام و پت را بخوانید. اما به این توجه داشته باشید که مزایای بالینی گاباپنتین، همراه با خطر کم بروز عوارض جانبی نامطلوب، آن را به یک داروی پر استفاده در بسیاری از شیوه ها و روش های درمانی دامپزشکی، تبدیل کرده است. گاباپنتین، در ابتدا در سال 1975 برای درمان تشنج در انسان ساخته شد. مصرف نسخه برند دارو، نورونتین، توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در سال 1993 تایید شد. تقریباً ده سال بعد، در سال 2002، مصرف نورونتین برای درمان دردهای عصبی پس از هرپس نیز، تایید شد.

با گذشت زمان، گاباپنتین به یک داروی پر استفاده در دامپزشکی تبدیل شد. این دارو توسط بسیاری از دامپزشکان در سراسر کشور های جهان، برای درمان تعدادی از اختلالات و مشکلات مربوط به سلامتی در حیوانات، تجویز می شود. مانند طب انسانی، گاباپنتین ممکن است برای درمان اختلالاتی مانند تشنج و درد عصبی در سگ ها، تجویز شود.

علاوه براین، گاباپنتین می تواند برای درمان انواع دیگر دردهای مزمن در سگ ها، از جمله آرتریت و درد سرطان نیز استفاده شود. علاوه بر تجویز گاباپنتین برای درمان تشنج و درد، دامپزشکان مشاهده کردند که گاباپنتین می تواند اضطراب موقعیتی را در سگ ها کاهش دهد.

این دارو در حال حاضر معمولاً برای حیوانات خانگی که در طول مراجعه به کلینیک دامپزشکی و سایر موقعیت ‌های پر استرس، مضطرب می ‌شوند، تجویز می ‌شود. در صورتی که می خواهید از این دارو برای درمان سگ خانگی تان استفاده کنید، با یک دام پزشک مشورت کند.

علت استفاده از گاباپنتین در سگ ها چیست؟

گاباپنتین را می توان برای کنترل تشنج در سگ های مبتلا به صرع، چه به تنهایی و چه در ترکیب با سایر داروها، استفاده کرد. علاوه براین، داروی گاباپنتین، در کنترل درد در سگ ها، نقش دارد. مصرف این دارو، فواید خاصی برای دردهای عصبی (به عنوان مثال، بیماری دیسک بین مهره ای یا عصب فشرده) ارائه می دهد، اما همچنین برای کنترل درد مرتبط با سرطان و سایر شرایط نیز استفاده شده است.

در نهایت، داروی گاباپنتین اغلب به عنوان یک آرام بخش خفیف، برای کاهش اضطراب در سگ های مبتلا به اضطراب موقعیتی (به عنوان مثال، ترس از مراجعه به کلینیک دامپزشکی) استفاده می شود.  پس به طور کلی، می توان گفت که داروی گاباپنتین، برای کنترل موارد زیر در سگ های خانگی، تجویز می شود:

 • کنترل تشنج
 • درد های عصبی
 • اضطراب موقعیتی
 • انواع دیگر درد ها
 • درد ناشی از سرطان
 • درد ناشی از آرتریت

بسته به شرایط سگ خانگی تان، دام پزشک دوز مناسبی از این دارو را تجویز خواهد کرد.

عوارض جانبی مصرف گاباپنتین در سگ ها

گاباپنتین برای سگ از عوارض تا کاربرد || دام و پت

گاباپنتین به طور کلی به عنوان یک داروی بی خطر برای سگ ها در نظر گرفته می شود که با عوارض جانبی کمی همراه است. اگر این دارو، با سایر داروهای آرام بخش تجویز شود یا بیش از حد به یک سگ داده شود، ممکن است اثرات آرام بخشی شدید و یا ضعف رخ دهد.

علائم گوارشی مانند استفراغ و اسهال نیز ممکن است در سگ هایی که با گاباپنتین درمان می شوند، به خصوص در دوزهای بالاتر، رخ دهد.  اگر سگ خانگی شما گاباپنتین مصرف می کند، در صورت مشاهده عوارض زیر، با دام پزشک خود تماس بگیرید:

 • اسهال
 • استفراغ
 • کاهش اشتها
 • آرام بخشی غیر عادی
 • واکنش با سایر داروها و محصولات
 • آتاکسی (تلو خوردن یا لرزش هنگام راه رفتن)

در صورت بروز این علائم، با یک دام پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی گاباپنتین

گاباپنتین نباید در عرض دو ساعت پس از مصرف محصولات آنتی اسید، به سگ خانگی داده شود. آنتی اسیدها جذب گاباپنتین را کاهش داده و ممکن است مزایای بالینی آن را کاهش دهند. هنگام دادن گاباپنتین به سگ هایی که مورفین، فنوباربیتال یا برومید پتاسیم نیز دریافت می کنند، باید احتیاط کرد.

این سگ ها ممکن است سطوح بالاتر آرام بخشی مرتبط با گاباپنتین را تجربه کنند. آرام ‌بخشی معمولاً در عرض چند روز برطرف می ‌شود. زیرا سگ به این دارو عادت می ‌کند. اما در صورت تداوم آرام ‌بخشی ممکن است تغییر دوز مصرفی دارو، لازم باشد.

گاباپنتین اغلب در ترکیب با ترازودون، برای سگ های مبتلا به اضطراب موقعیتی تجویز می شود. به ویژه، این ترکیب از داروها ممکن است برای سگ هایی که در کلینیک دامپزشکی ترسیده اند، استفاده شود. به نظر می رسد ترکیب گاباپنتین و ترازودون نسبت به استفاده از هر یک از داروها به تنهایی، مزایای آرام بخشی و ضد اضطراب بیشتری دارد و اثرات هر دو دارو را افزایش می دهد.

دوز مناسب گاباپنتین برای استفاده در سگ های خانگی

گاباپنتین برای سگ از عوارض تا کاربرد || دام و پت

دوز مصرفی گاباپنتین، بسته به عوامل مختلفی، می تواند متفاوت است. اولاً، گاباپنتین دامنه دوز وسیعی دارد. در برخی از شرایط و اختلالات، به دوزهای بالاتر گاباپنتین در واحد وزن بدن نیاز خواهد بود، در حالی که برخی از اختلالات و شرایط، به مصرف دوزهای کمتری نیاز دارند. دوما، دوز دارو در دامپزشکی، همیشه بر اساس وزن یک حیوان خانگی تعیین می شود.

دام پزشک، دوز مناسب گاباپنتین برای سگ خانگی تان را بر اساس وزن بدن و شرایط فیزیکی حیوان خانگی تان، تعیین خواهد کرد‌. پس به طور کلی، می توان گفت که محدوده دوز گاباپنتین، بسته به علتی که این دارو برای درمان آن استفاده می شود، می تواند بسیار متفاوت باشد.

علاوه براین، باید به این نکته توجه داشته باشید که گاباپنتین در حیوانات مبتلا به بیماری کبدی یا کلیوی، باید با احتیاط مصرف شود، زیرا متابولیسم آن به زمان بیشتری نیاز دارد. گاباپنتین به اشکال مختلفی در دسترس است. این محصولات، دارای برچسب انسانی هستند. اشکال دارویی گاباپنتین، عبارت اند از:

 • 100 میلی گرم (کپسول و قرص)
 • 300 میلی گرم (کپسول و قرص)
 • 400 میلی گرم (کپسول و قرص)

همچنین محلول خوراکی 250 میلی گرم در 5 میلی لیتر نیز وجود دارد. با این حال، از آن جایی که زایلیتول برای سگ های خانگی سمی‌ است، نمی توانید از این محصول در آن ها استفاده کنید. دام پزشک، به شما در یافتن گاباپنتین بدون زایلیتول، کمک خواهد کرد. این نوع محصولات، برای سگ ها ضرری نخواهند داشت. زیرا فاقد زایلیتول هستند.

گاهی اوقات، یک سگ برای استفاده از دارو های فرمول شده برای انسان، بسیار کوچک است. در این صورت، یک داروساز متخصص، می تواند هر شکل و دوزی را که دام پزشک درخواست می کند، فرموله کند. به این ترتیب، داروی مناسب برای سگ خانگی تان، تهیه خواهد شد.

نحوه مصرف گاباپنتین در سگ

به طور کلی، داروی گاباپنتین معمولاً سه تا چهار بار، با یا بدون غذا، از طریق خوراکی به سگ خانگی داده می شود. دستورالعمل های روی بسته بندی دارو را بررسی کنید. علاوه براین، برای تعیین دوز مناسب، می تواند از یک دام پزشک کمک بخواهید.

گاباپنتین باید نسبتاً سریع شروع به اثر کند و تسکین آن باید ظرف یک یا دو ساعت پس از تجویز مشاهده شود. از آن جایی که گاباپنتین، یک داروی کوتاه اثر است، اثرات آن در عرض 24 ساعت از بین خواهد رفت. با این حال، این دارو ممکن است در سگ های مبتلا به نارسایی کلیوی یا کبدی، اثرات طولانی تری ایجاد کند.

مصرف این دارو برای درمان تشنج، نباید به طور ناگهانی قطع شود، زیرا می تواند منجر به بروز تشنج شود. همیشه قبل از قطع هر دارویی، با دام پزشک مشورت کنید.

ترامادول یا گاباپنتین؟ کدام برای سگ مناسبند؟

گاباپنتین برای سگ از عوارض تا کاربرد || دام و پت

ترازودون یک داروی ضد اضطراب است که معمولاً برای سگ ها تجویز می شود. در حالی که مصرف آن با ترامادول توصیه نمی شود، استفاده از آن با گاباپنتین بی خطر است. محلول‌ های ترکیبی در داروخانه‌ ها وجود دارد که حاوی ترازودون و گاباپنتین هستند و این محلول‌ ها معمولاً برای درمان اختلالات رفتاری مانند اضطراب، تجویز می ‌شوند.

سوال پر تکرار دیگر، این است که آیا سگ ها می توانند گاباپنتین را با روغن CBD مصرف کنند یا خیر. این کار به علت خطر افزایش آرامبخشی این دو محصول، توصیه نمی شود. همیشه قبل از شروع مصرف هر گونه دارو یا مکمل های اضافی که توسط دام پزشک تجویز نشده اند، با یک دام پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید که با داروهای فعلی سگ شما تداخل ندارند.

ترامادول، داروی دیگری است که معمولاً برای درمان درد در سگ های خانگی تجویز می شود. با این حال، تجویز این دارو، به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده است. مطالعات نشان داده اند که ترامادول ممکن است به اندازه تصور اولیه ای که ممکن است در مورد آن داشته باشیم، موثر نباشد. در واقع، مشخص شد که این دارو، در کنترل درد مرتبط با آرتروز در سگ ‌های خانگی، بی ‌اثر است. با این حال، مطالعات مختلفی در حال انجام است، و بحث در مورد اثربخشی ترامادول هنوز ادامه دارد.

در این میان، دام پزشکان برای تسکین درد سگ های خانگی، بیشتر به سمت گاباپنتین روی آورده اند. اگر سگ خانگی تان با مشکلات رفتاری و اضطراب رو به رو است، برای درمان مشکل آن، می توانید با یک دامپزشک مشورت کنید. علاوه براین، در صورتی که سوالات بیشتری دارید، می توانید با یک دام پزشک تماس بگیرید و با او مشورت کنید.

به هیچ عنوان، هیچ دارویی‌ را به صورت خودسرانه، به سگ خانگی تان ندهید.

مکانیسم عمل داروی گاباپنتین

گاباپنتین برای سگ از عوارض تا کاربرد || دام و پت

گاباپنتین در فرمولاسیون های مختلفی موجود است. با این حال، رایج ترین فرمول مورد استفاده در دامپزشکی، یک کپسول کوچک است. رنگ این کپسول به طور معمول سفید یا زرد است. اگرچه برخی از کپسول ها ممکن است ترکیبی از سفید و زرد باشند. گاباپنتین به صورت قرص نیز موجود است که ممکن است سفید یا به رنگ دیگری باشد.

شکل دارویی مایع گاباپنتین، اگرچه در دسترس است، اما به ندرت برای سگ ها تجویز می شود. بسیاری از فرمول های مایع، حاوی زایلیتول، که به عنوان یک شیرین کننده مصنوعی استفاده می‌ شود، هستند. در حالی که این شیرین کننده ممکن است طعم گاباپنتین را برای بیماران انسانی بهبود بخشد، با این حال، زایلیتول برای سگ ها سمی است.

اگر دام پزشک شما به تجویز فرمول مایع گاباپنتین نیاز دارد، ممکن است نیاز باشد که شکل دارویی و فرمولاسیون بدون زایلیتول را تجویز کند. این شکل دارویی، می تواند به طور خاص برای سگ های خانگی تهیه شود. زیرا زایلیتول برای این حیوانات، سمی است.

گاباپنتین از نظر ساختاری، شبیه به GABA (γ-آمینوبوتیریک اسید)، یک انتقال دهنده عصبی است که سیگنال های شیمیایی را در مغز منتقل می کند. این شباهت ممکن است علت اعمالی باشد که این دارو می تواند انجام دهد. اگرچه هنوز مکانیسم دقیقی را برای نحوه تاثیر این دارو بر نخاع و مغز سگ ارائه نکرده اند.

اثرات گاباپنتین بر مغز، فعالیت تشنجی را کاهش می دهد. علاوه براین، این دارو اضطراب را کاهش می دهد و می تواند باعث آرام بخشی خفیف (در دوزهای بالاتر) شود. اعمال گاباپنتین بر روی نخاع، با تداخل در انتقال سیگنال ‌های درد، احساس درد را کاهش می ‌دهد.

منبع
https://www.greatpetcare.com/https://www.petmd.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا