پرنده ها

کوکسیدیوز در طیور

کوکسیدیوز در طیور

کوکسیدیوز در طیور یا ایمریا، نوعی بیماری روده ای است که در اثر انگل های تک یاخته ای داخل سلول ایجاد می شود. کوکسیدیوز زمانی اتفاق می افتد که جمعیت های بیماریزا عامل ایجاد کننده با هم جمع باشند.

اگرچه ممکن است بین سیستم های مدیریت طیور در مورد میزان خطر ابتلا به کوکسیدیا تفاوت هایی وجود داشته باشد، اما به طور کلی این بیماری ممکن است در بیشتر سیستم ها، چه در محیط داخلی و چه در فضای باز مشاهده شود.

به طور معمول، این بیماری در پرندگان 3-6 هفته ای دیده می شود. پرندگان آلوده پرهای بهم ریخته خواهند داشت و اختلال در عملکرد روده اولین علامت قابل تشخیص کوکسیدیوز است. بسته به سویه کوکسیدیا که بر روی پرنده تأثیر می گذارد، ممکن است خون در مدفوع مشاهده شود.

میزان بیماری زایی به گونه های انگلی، تعداد تخمک های عفونی (اسپور) در محیط و سن و حساسیت پرندگان بستگی دارد.

ویروس ترین سویه ها باعث اسهال و افزایش ناگهانی تلفات گله می شوند. سویه های بدخیم کمتر منجر به رشد ضعیف و کاهش بازده خوراک می شوند. به طور معمول میزان خوراک و آب مصرفی در بین طیور کاهش می یابد. از این رو، تلفات ناشی از کوکسیدیوز متغیر است.

بیشتر دانش علمی در مورد کوکسیدیوز از مرغ ها به دست آمده است زیرا این مرض انگلی بیشترین آسیب را در بین پرندگانی که در کنار هم در تعداد زیاد و تراکم زیاد نگهداری می شوند، وارد می کند.

علائم کوکسیدیوز در پرندگان

کوکسیدیوز در طیور | دام و پت

همه گونه های بیماری زا ایمیمریا ممکن است باعث افت ناگهانی و شدید تولید تخم مرغ به مدت سه تا شش هفته شوند. هرگونه بهبودی از عفونت شدید ممکن است 10-14 روز طول بکشد و رسیدن به وضعیت تولید تخم مرغ قبل از عفونت بیشتر طول می کشد.

شایع ترین شکل بیماری، کوکسیدیوز حلق است که توسط Eimeria tenella ایجاد می شود. این به طور معمول بین 4 تا 6 هفتگی رخ می دهد.

در صورت بروزاین بیماری، افزایش کمی اما ناگهانی مرگ و میر ممکن است اتفاق بیفتد و پرندگان مرده دچار کم حونی شوند. این شیوع در بین یک گروه یا لانه تک پرنده اتفاق میفتد. تشخیص زودهنگام بیماری بسیار مهم است.

کوکسیدیوز ممکن است در هنگام مرگ پس از مرگ با وجود ضایعات مشخصه در دستگاه روده تشخیص داده شود، اگرچه تغییرات سریع در روده بیش از یک ساعت پس از مرگ ممکن است اجازه شناسایی آسان را ندهد.

از تعداد تخم های مدفوع می توان برای تشخیص اووسیست کوکسیدیال استفاده کرد، با این حال ممکن است سطح بالایی در نمونه های سرگین بدون وجود بیماری دیده شود.

طبقه بندی کوکسیدیوز در طیور

necatrix و E. tenella بیماری زا ترین در مرغ ها هستند. عفونت با E. tenella از طریق خون در فضله و اطراف کلوآکا قابل تشخیص است. از سویه های مهم دیگر که کمتر بیماری زا هستند و جوجه ها را تحت تأثیر قرار می دهد شامل E. acervulina، E. maxima، E. praecox و E. mitis می باشد.

مهمترین گونه های Eimeria که باعث بوجود آمدن بیماری در بوقلمون ها می شود، E. adenoides و E. meleagrimitis است.

عوامل خطر کوکسیدیوز در طیور

کوکسیدیوز در طیور | دام و پت

پرندگان پرورش یافته در بستر همیشه در معرض خطر هستند. تجمع ذخیره غذایی و شرایط محیطی نامناسب ناشی از عوامل مهمی برای بروز این بیماری هستند. شرایط گرم، مرطوب و تحت تهویه مناسب برای تکثیر گسترده انگل ایده آل است. هنگامی که پرندگان در تماس مستقیم با مدفوع خود قرار می گیرند، خطر عفونت بسیار افزایش می یابد.

انگل ها ممکن است از دسته قبلی پرندگان در لانه ها  و مرغداری ها باقی بمانند و توسط وسایل مکانیکی، از جمله تجهیزات، لباس، حشرات و سایر حیوانات حمل شوند. دریافت كه بهداشت نامناسب مربوط به پرسنل، تغذیه و آشامیدن مهم است، همچنین وجود و تشخیص بیماریهای دیگر در مزرعه و در صورت مشاهده گونه های ایمریا در گله قبلی مهم است.

نشان داده شده است که تغذیه گندم کامل، در مقایسه با یک خوراک کامل، باعث افزایش رشد انگلی در طی آلودگی به E. tenella می شود.

عوامل خطر ابتلا به کوکسیدیا مرتبط با پرنده، عبارتند از:
 • عدم رعایت بهداشتی پرسنل، وسایل نقلیه و ساختمانها
 • سن. پرندگان جوان بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند.
 • حشرات و حیوانات موذی. آنها می توانند کوکسیدیا را به مناطق “تمیز” برگردانند.
 • وضعیت سلامتی پرندگان. پرندگان ناسالم سیستم ایمنی ضعیف تری دارند و بیشتر مستعد به عفونت هستند.
 • خوراک. اگر خوراک مطبوع نباشد یا پرندگان مدفوع خود را بخورند، احتمال اینکه تعداد اووسیست کوکسیدیائی را بخورند افزایش می دهد.
 • کیفیت بستر. بستر پرندگان باید خشک باشد. اگر بستر تمیز و خشک نگه داشته شود و زباله های قدیمی از بین برود، احتمال بروز بیماری کمتر خواهد شد.
 • تهویه. تهویه نامناسب و رطوبت بالا رشد کوکسیدیا را بیشتر می کند. امنیت زیستی برای بسیاری از بیماری ها مهم است، اما کوکسیدیوز را از بین نخواهد برد.

بیماری های سرکوب کننده سیستم ایمنی، مانند بیماری مارک، بیماری عفونی روده (IBD) و سایر موارد، در ایجاد ایمنی اختلال ایجاد می کنند و پرندگان آلوده ممکن است بیشتر در معرض کوکسیدیوز باشند.

کنترل کوکسیدیوز در طیور

کوکسیدیوز در طیور | دام و پت

پرندگان در هر سنی مستعد ابتلا به این بیماری هستند. مرغ ها پس از عفونت می توانند مصونیت ایجاد کنند. مصونیت نسبت به گونه های Eimeria به تدریج بدست می آید و تا زمان 7 هفتگی کامل پرندگان، آنها در معرض خطر هستند.

معمولاً ایمنی توسط گله با واکسن “قطره ای” بدون بروز بیماری بالینی بدست می آید. با این حال، اگر شرایط محیطی، مانند بستر مرطوب، باعث رشد اسپور شود، پرندگانی که واکسن (به طور معمول 3-6 هفته) را دریافت نکرده اند در معرض خطر ابتلا به بیماری قرار دارند.

حذف کامل تخمک های کوکسیدیائی از محیط مزرعه غیرممکن است. از این رو، کنترل آنها باید بر تولید شرایط محیطی متمرکز باشد. بهبود شرایط محیطی به طور قابل توجهی می تواند تعداد تخمدان های عفونی را کاهش دهد. بررسی ها نشان داده که اووسیست های کوکسیدیا قادر به مقاومت در برابر برخی ضد عفونی کننده ها هستند، اگرچه در اثر گازهای مضر مانند آمونیاک و متیل بروماید از بین می روند.

با این حال، پرورش خوب در پیشگیری از گسترش کوکسیدیوز در اطراف مزرعه اساسی است. تخمدان ها ممکن است از راه مدفوع، بستر، بی مهرگان، حیوانات موذی، پرسنل و وسایل نقلیه انتشار پیدا کنند.

بستر مرغداری

بستر مرغ باید به ویژه در مناطقی که نزدیک آبخوری ها هستند خشک نگه داشته شود. خشک نگه داشتن بستر با توجه ویژه به مناطق نزدیک به آبخوری ها می تواند در به حداقل رساندن اسپور تخمک موثر باشد. موقعیت تأسیسات آبیاری به ویژه می تواند در کنترل رطوبت بستر حیاتی باشد. فیدرها و آبخوری ها باید در ارتفاعی نگهداری شوند که مدفوع نتواند آنها را آلوده کند. بعلاوه، از آنجا که حیوانات مسن ممکن است تعداد زیادی تخمک تولید کنند که در صورت خوردن توسط جوجه های جوان ممکن است کشنده باشد، بهتر است از گروه های سنی جدا شوند.

واکسن های کوکسیدیوز طیور

حدود 50 سال است که صنعت مرغداری از واکسن کوکسیدیال به میزان محدودی استفاده می کند. اثربخشی آنها به بازیافت دوزهای اولیه بسیار کم اووسیت و تجمع تدریجی ایمنی جامد بستگی دارد.

واکسنهای کوکسیدیوز مختلفی در دسترس است، با دامپزشک یا مشاور دیگر درمورد اینکه کدام واکسن و روش تجویز برای مرغداری شما مناسب است، صحبت کنید. توجه داشته باشید که تولید واکسن ها (به خصوص واکسن هایی که بسیاری از موارد ایمریا را پوشش می دهد) دشوار است و شاید گاهی اوقات در دسترس نباشد.

به منظور دستیابی به کنترل کوکسیدیوز پایدار، پرورش دقیق در ترکیب با واکسیناسیون را می توان در نظر گرفت.

بعضی از تولیدکنندگان ترجیح می دهند از درمان های پیشگیری کننده برای کنترل کوکسیدیوز در طیور استفاده نکنند و در صورت بروز علائم عفونت، حیوانات را از نظر درمانی تحت درمان قرار دهند. چنین استراتژی توسعه ایمنی طبیعی را امکان پذیر می کند، اما برای جلوگیری از شیوع جدی به سطح بالای مدیریت و هوشیاری نیاز دارد.

مواد افزودنی خوراک طبیعی

تعدادی از محصولات طبیعی یا مواد غذایی به عنوان افزودنی های غذایی ضد کوکیدی آزمایش شده اند. به عنوان یک نتیجه، پیشرفت های مهمی صورت گرفته است.

در مورد تغذیه عصاره پونه کوهی یا روغن اساسی جوجه ها نتایج بسیار خوبی حاصل شده است. با شواهدی مبنی بر اینکه روغن ضروری پونه کوهی اثر ضد کوکسیدیایی بر علیه E. tenella اعمال کرده است، در حالی که جوجه های تیمار شده نشان می دهند افزایش وزن و نسبت تبدیل خوراک هیچ تفاوتی با گروه کنترل بدون عفونت ندارد.

با این حال، یک بررسی نشان داد که پونه کوهی ممکن است فقط در پرندگانی که قبلاً علیه کوکسیدیا واکسینه نشده اند موثر باشد.

درمان کوکسیدیوز

کوکسیدیوز در طیور | دام و پت

بسیاری از محصولات برای پیشگیری یا درمان کوکسیدیوز در مرغ ها، از طریق خوراک و آب، در دسترس هستند. برخی از داروها می توانند برای درمان بیماری و حمایت از ایجاد ایمنی استفاده شوند، در حالی که برخی دیگر فقط در زمان تجویز، با دوزهای پیگیری لازم، عفونت را درمان می کنند. کوکسیدیواستات ها رشد انگلی را سرکوب می کنند و داروهای کوکسیدکش انگلی را از بین می برند. به دلیل وجود بقایای احتمالی دارو در تخم مرغ ها برای مصرف انسان، نباید از داروهای ضد سم استفاده کرد.

برخی تحقیقات وجود دارد که نشان می دهد برگهای خشک گیاه Artemisia annua که دارای خواص ضد مالاریا نیز می باشد، هنگامی که به عنوان مکمل در غذا داده می شود دارای خواص ضد کوکیدیایی در برابر برخی از گونه های Eimeria است.

هنگامی که در رژیم های غذایی با میزان 8.5 و 17 ppm تغذیه می شود، در کاهش تولید اووسیست از عفونت های E. acervulina و E. tenella موثر شناخته شده است.

پیشگیری از کوکسیدیوز

کوکسیدیوز تقریباً به طور جهانی در هر مرغداری وجود دارد، اما بیماری بالینی فقط زمانی اتفاق میفتد که حیوانات حساس تعداد زیادی تخمک اسپور را بلعند، بنابراین کنترل بیماری می تواند از ابتلا به کوکسیدیوز بالینی در این پرندگان پیشگیری کند.

 • پرندگان گروه های سنی مختلف را جدا نگه دارید.
 • از استانداردهای بالای بهداشت پرسنل اطمینان حاصل کنید
 • اگر خطرات بیماری زیاد است، پرندگان خود را واکسن بزنید.
 • از بهداشت مناسب تجهیزات تغذیه و آشامیدن مطمئن شوید.
 • هوشیاری را حفظ کرده و به محض مشاهده اولین علائم آن را درمان کنید.
 • همچنان که جوجه ها رشد می کنند سطح نوشیدنی را بالا ببرید تا آلودگی را کاهش دهد.
 • اطمینان حاصل کنید که بستر خشک است اما حاوی گرد و غبار نیست. از هرگونه رطوبت در بستر جلوگیری کنید.

منبع:

https://www.farmhealthonline.com/disease-management/poultry-diseases/coccidiosis-in-poultry/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا