حیوانات خانگی کوچک

کنده شدن ناخن پا در خرگوش

هنگام کنده شدن ناخن پا در خرگوش قبل از هر چیز، باید از ایجاد عفونت جلوگیری کنید. بستر ناخن باید تمیز و خشک باشد. به مدت یک یا دو دقیقه به ناحیه مورد نظر فشار وارد کنید تا خونریزی را به حداقل برسانید. محل را با گاز و باند تمیز بپیچید. در طی چند روز آینده، مراقب عفونت باکتریایی به شکل قرمزی یا تورم باشید.

زمان کنده شدن ناخن پا در خرگوش چه باید کرد؟

کنده شدن ناخن پا در خرگوش بسیار دردناک است و معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که ناخن‌های کوتاه‌نشده روی قفس‌های سیمی، فرش‌ها یا شکاف‌های سطح شیبدار گیر کند. اما پاره شدن، شکسته شدن و آویزان شدن ناخن های پا به مراقبت های بعدی پس از کنترل مناسب جریان خون نیاز ندارد.

ناخن پاره شده

ناخن های پاره شده معمولا مقداری خونریزی را تجربه می کنند. با اعمال فشار ملایم به ناحیه آسیب دیده به مدت چند دقیقه می توانید خونریزی را متوقف کنید. خرگوش شما ممکن است به دلیل درد پرخاشگری نشان دهد. عدم کاهش درد پس از آسیب ناخن پا و پنجه می تواند منجر به استرس و عوارض بیشتر مانند کاهش اشتها و بی اشتهایی شود.

ناخن آویزان

با توجه به دانشکده پزشکی مورهاوس، خرگوش شما پس از کاهش درد به عادات غذایی و نوشیدنی عادی خود باز خواهد گشت. در برخی موارد، بافت در معرض ممکن است دچار عفونت شود. اگر متوجه تورم یا قرمزی شدید، باید توسط دامپزشک بررسی شود.

ناخن شکسته و آویزان شده

اگر ناخن درست در جایی که با گوشت برخورد می کند شکسته است، باید ناخن آویزان را با دقت قطع کنید. شما باید از یک جفت موبر قیچی استفاده کنید. قبل از ارزیابی رفتار خرگوش خود اجازه دهید تا دور زمین بپرد. اگر خرگوش شما نشانه هایی از رفتار طبیعی را نشان می دهد و خلق و خوی خوب یا خوشحالی دارد، احتمالاً نیازی به انجام کار دیگری ندارید.

با این حال، اگر ناخن در بستر ناخن پاره شده و به پوست آسیب رسانده است، سعی کنید هر ناخن آسیب دیده ای را که می توانید کوتاه کنید. برای کوتاه کردن ناخن های خرگوش خود می توانید از دستگاه اصلاح پنجه گربه استفاده کنید.

بر اساس اندازه خرگوش یک گیره انتخاب کنید. اکثر مردم به دلیل آزادی حرکتی که ارائه می دهند، گیره های قیچی را که برای ناخن گربه استفاده می شود، ترجیح می دهند.

با این حال، هنگام کوتاه کردن ناخن خرگوش خود باید از هر یک از مشکلات زیر جلوگیری کنید:
  • برش سریع این رگ خونی داخل ناخن است. هر گونه آسیب به “سریع” باعث درد و خونریزی شدید می شود.
  • فشار آوردن به ستون فقرات. ستون فقرات به شدت حساس و در برابر شکستگی آسیب پذیر است. برای آسیب رساندن به آن فشار زیادی لازم نیست.
  • وقتی کارتان تمام شد، خرگوش خود را دوباره روی زمین قرار دهید و رفتار او را برای هر گونه علائم واضح ناراحتی زیر نظر بگیرید.

نحوه درمان پزشکی ناخن شکسته پا در خرگوش

کنده شدن ناخن پا در خرگوش || دام و پت

برای تمیز کردن بستر ناخن می توانید از یک پماد ضد باکتری استفاده کنید، اما فقط از یک پماد که توسط دامپزشک توصیه می شود. بسیاری از داروهایی که برای انسان کاربرد دارد، برای حیوانات کوچک مفید نیستند. پودر استیپتیک می تواند خونریزی را کاهش دهد. این یک نوع پودر ضد عفونی کننده است که به عنوان یک عامل لخته کننده عمل می کند.

آراسته‌ها برای مواقعی که حوادثی در حین نظافت حیواناتشان اتفاق می‌افتد، این کار را خواهند داشت. پودر استیپتیک معمولا به توقف خونریزی های جزئی در کمتر از 30 ثانیه کمک می کند.همچنین به عنوان یک بی حس کننده عمل می کند، بنابراین استفاده از آن به کاهش درد نیز کمک می کند.  از طرف دیگر، می‌توانید از مقداری نشاسته ذرت یا آرد استفاده کنید و آن را مستقیماً با یک حوله روی زخم به مدت حدود 30 ثانیه تا 1 دقیقه نیز بمالید.

اگر هیچ کدام از آن ها را ندارید، چند توپ پنبه ای یا یک پارچه نرم پیدا کنید و به مدت 2 دقیقه به ناخن پا فشار ملایمی وارد کنید. اگر نمی توانید خونریزی را متوقف کنید یا اگر عفونتی رخ داد، خرگوش خود را نزد دامپزشک ببرید. دامپزشک حتی ممکن است کوتریزاسیون را امتحان کند. خرگوش خانگی در مقابل خرگوش وحشی چه تفاوتی دارند؟

اگر ناخن پای خرگوش شما شل است، چه کاری باید انجام دهید؟

اگر خونریزی وجود ندارد و ناخن فقط شل به نظر می رسد، بهتر است آن را رها کنید تا زمانی که خود به خود بیفتد. پنجه خرگوش شما کمی حساس است، اما می گذرد. اگر ناخن شکسته اما آویزان شده است، می توانید با قطع کردن آن به حیوان خانگی خود کمک کنید.

افتادگی ناخن پای خرگوش چه حسی دارد؟

خود ناخن هیچ احساسی ندارد، اما بستر ناخن با اعصاب خام گیر کرده است. خرگوش ها عموماً موجودات آرام و ملایمی هستند که صداهای بلند و رفتارهای پرخاشگرانه نشانه درد خرگوش است. بدیهی است که عفونت، آن ناحیه را نسبت به لمس بسیار حساس و راه رفتن روی آن را بسیار دردناک می کند. بخوانید که چگونه درد خرگوش را کاهش دهیم؟

اگر متوجه لنگیدن خرگوش خود شدید یا حیوان خانگی شما سعی می کند از یکی از پنجه هایش استفاده نکند، مراقب باشید. اگر بستر ناخن خیلی آسیب ندیده باشد، ناخن به احتمال زیاد دوباره رشد خواهد کرد. با این حال، این یک روند طولانی است که می تواند تا شش ماه طول بکشد.

آیا افتادن ناخن پای خرگوش من طبیعی است؟

کنده شدن ناخن پا در خرگوش || دام و پت

افتادگی ناخن کاملاً طبیعی نیست، اما نادر هم نیست. در طبیعت، خرگوش ها  پاهای خود را در زمین فرو می کنند و ناخن های خود را روی سطوح سخت می خراشند. به همین دلیل، از دست دادن ناخن خرگوش غیر معمول نیست. ناخن های خرگوش خود را کوتاه کنید و مراقب خطراتی باشید که می تواند منجر به آسیب شود. اگر ناخن پای خرگوش خود را بدون درمان رها کنید، ممکن است عفونت ایجاد شود.

دو مشکل عمده می تواند از ناخن بدون درمان ایجاد شود:

  • عفونت های باکتریایی. اگر قرمزی یا تورم وجود داشته باشد، احتمالاً به دلیل عفونت باکتریایی است. اگر درمان نشود، عفونت های باکتریایی بدتر می شوند. خرگوش شما به آنتی بیوتیک نیاز دارد. این چیزی است که فقط دامپزشک شما می تواند تجویز کند، بنابراین مهم است که در اسرع وقت با او تماس بگیرید.
  • زخم هاکس یا پودودرماتیت. این اتفاق زمانی رخ می دهد که خز روی هاک عفونی و دردناک می شود. ناخن های خرگوش خود را کوتاه کنید و این مشکل را نخواهید داشت. مجدداً، ممکن است عفونت رخ دهد و اگر پس از رفع مشکل خود به خود برطرف نشد، ممکن است لازم باشد به دامپزشک مراجعه کنید.

دلایل شل شدن ناخن خرگوش چیست؟

در طبیعت، ناخن های خرگوش در اثر نقب زدن، جستجوی غذا و بالا رفتن از ریشه ها و کنده ها فرسوده می شود. یک حیوان خانگی نوازش شده به کسی نیاز دارد که ناخن ها را قبل از شروع به باز شدن کوتاه کند. زمانی که ناخن خرگوش بیش از حد بلند شود، ممکن است به راحتی گیر کند و حتی در نقطه خاصی بشکند که می تواند برای خرگوش بسیار دردناک باشد.

آیا عادت ناخن جویدن باعث کنده شدن ناخن پا در خرگوش می شود؟

ناخن جویدن یک عادت وحشتناک برای انسان و حتی بدتر از آن برای خرگوش ها است. خرگوشی که ناخن های خود را می جود دچار استرس می شود، ممکن است به اندازه کافی تغذیه نشود یا به درستی نظافت شود.

جویدن ناخن نه تنها می تواند باعث آسیب شود، بلکه نشانه یک مشکل بزرگتر است. اگر ناخن شروع به فر شدن کند، خیلی بلند است. می‌خواهید ناخن‌ها را قبل از بلند شدن آن‌قدر کوتاه کنید که خرگوشتان نتواند راحت بپرد.

اجازه ندهید ناخن های خرگوش خیلی بلند شوند. پنجه ها نه تنها می توانند شما را خراش دهند، بلکه ممکن است به چیزی گیر کرده و شل شوند. حتی بدتر از آن، ممکن است انگشت پا دررفته شود. اگر ناخن شروع به پیچیدن کند، خرگوش شما ممکن است نتواند بدون درد حرکت کند.

چگونه ناخن خرگوش را کوتاه کنیم؟

کنده شدن ناخن پا در خرگوش || دام و پت

هنگام کوتاه کردن ناخن خرگوش موارد زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. شما بهتر است برنامه ای برای کوتاه کردن ناخن تنظیم کنید تا در زمان مناسب انجام شود. شما می خواهید خرگوش شما در طول عمل آرام باشد. سخت ترین چیز در مورد کوتاه کردن ناخن هر حیوانی، کوتاه نکردن سریع ناخن است. باید ناخن های خرگوش خود را دو بار در هفته یا یک روز در میان کوتاه کنید. این همچنین باعث می‌شود که برش سریع در تصادف کوتاه‌تر و سخت‌تر شود.

از برش سریع خودداری کنید. سریع سیاهرگی است که خون را به ناخن داخل ناخن می رساند. بریدن آن منجر به درد و خونریزی شدید می شود. ناخن های خرگوش تیره هستند، بنابراین ممکن است برای دیدن آنها به یک چراغ قوه کوچک اما قدرتمند نیاز داشته باشید. آن را مستقیماً به ناخن بتابانید و سعی کنید ببینید آیا می توانید شبح رگ را تشخیص دهید. فقط نوک ناخن را ببرید.

طول ناخن های خرگوش چقدر باید باشد؟

ناخن خرگوش باید نسبتا کوتاه باشد. یک قانون خوب این است که آنها نباید بلندتر از خز روی پای خرگوش رشد کنند. خرگوش ها به طور طبیعی از ناخن های خود برای حفر لانه های زیر زمینی استفاده می کنند. حتی گاهی برای سرگرمی این کار را انجام می دهند.

در طبیعت، خرگوش ها به طور طبیعی ناخن های خود را به سادگی با حرکت در اطراف، بالا رفتن و حفاری روی سطوح سخت می تراشند. با این حال، در قفس، ممکن است برای خرگوش ها سخت تر باشد که بتوانند این کار را انجام دهند. یاد بگیرید که ناخن های خرگوش خود را کوتاه کنید و مشکلی برای آنها ایجاد نخواهند شد.

سخن آخر

شکستگی ناخن ها و پنجه های خرگوش زمانی اتفاق می افتد که بیش از حد بلند و خم شوند. ناخن های پای خرگوش شما می تواند به راحتی گیر کرده و کنده شود. ناخن زخمی می تواند خونریزی کند یا عفونی شود. همچنین ممکن است متوجه شوید که ناخن های برخی از خرگوش ها بدون هیچ نشانه ای از خون می افتد.

ناخن های پاره خرگوش به طور معمول دوباره رشد می کنند، اما این فرآیندی است که بیش از 6 ماه طول می کشد. هر یک از ناخن ها با سرعت متفاوتی رشد می کنند. برخی از خرگوش ها یک خرده کوچک را دوباره رشد می کنند. همچنین اگر آسیب زیادی به بستر ناخن وارد شود، پنجه زخمی ممکن است اصلاً دوباره رشد نکند.

هنگامی که ناخن کشیده می شود، تمیز و خشک نگه داشتن بستر ناخن برای جلوگیری از عفونت ضروری است. اعمال فشار بر روی ناحیه به مدت 1-2 دقیقه خونریزی را به حداقل می رساند. هر گونه قرمزی و تورمی که در طی 24 تا 72 ساعت آینده رخ دهد واضح ترین نشانه وجود عفونت باکتریایی است.

منبع
https://abouteverythingpets.com/https://www.rabbitcaretips.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا