گربه ها

کمبود آب بدن در گربه ها، علل و درمان

کمبود آب بدن در گربه ها را چگونه درمان کنیم؟

کمبود آب بدن در گربه ها می تواند به سرعت خطرناک شود. چون آب 60-70 درصد از وزن بدن گربه ها را تشکیل می دهد. علائم کم شدن آب در بدن گربه ها، شامل خشکی دهان، کم اشتهایی، افزایش ضربان قلب، ضعف عضلانی و موارد دیگر است. علل کمبود آب بدن در گربه ها شامل گرما، دسترسی محدود به آب و مصرف برخی از داروها است. اگر مشکوک به کمبود آب در گربه خانگی خودتان هستید، بهتر است از دامپزشک باتجربه مشورت بگیرید.

اگر تا به حال کم آبی را تجربه کرده اید، می دانید که چقدر سخت  است. حالت تهوع، گرفتگی عضلات و بی حالی، می تواند به سرعت باعث ناخوشی حال شما شود. مثل انسان ها، بی آبی بدن در گربه ها، می تواند عوارض جانبی مشابهی را ایجاد کند که حتی این عوارض می تواند خطرناک باشند. بر همین اساس ما در این مقاله سعی کرده ایم وضعیت گربه هایی که دچار کمبود آب بدن شده اند و در مورد علائمی که باید جستجو کنیم، چگونگی کمبود آب بدن در گربه ها و اینکه چگونه می توانید از بروز آن برای گربه های مورد علاقه خود جلوگیری کنید، اطلاعاتی را  عنوان کرده ایم. پس برای یادگیری آنها ادامه مقاله را تا انتها بخوانید.

کم آبی بدن در گربه ها چیست؟

کم آبی، کم شدن کسری از آب در بدن است، دکتر استیسی سامرز، دامپزشک و متخصص داخلی در کالج کارلسون دانشگاه ایالتی اورگان در دامپزشکی می گوید: آب 70-60 درصد از وزن بدن گربه ها را تشکیل می دهد و جزء اصلی اکثر بافت های بدن حیوان خانگی شما است.

سامرز توضیح می دهد که آب موجود در بدن گربه به جریان طبیعی خون در اندام ها کمک کرده، مواد مغذی را حمل می کند و مواد زائد مضر را از طریق کلیه ها دفع می کند. اما کمبود آب بدن در گربه ها می تواند فرایندهای مهم را مختل کرده و به سرعت خطرناک شود.

سامرز می گوید: “کمبود آب جریان خون و اکسیژن به اندام های حیاتی را کاهش می دهد. حتی باعث اختلالات جدی الکترولیت می شود. همچنین اجازه می دهد مواد زائد مضر در بدن جمع شوند.”

دکتر لیا کوهن، دامپزشک و متخصص داخلی حیوانات کوچک در کالج دامپزشکی دانشگاه میسوری می گوید، تشخیص کمبود آب در گربه ها آسان نیست.

کمترین میزان کم آبی قابل تشخیص 5 درصد است، به این معنی که حیوان خانگی 5 درصد از آب بدن خود را از دست داده است. اما در شرایطی که حیوان خانگی 10 درصد از کمبود آب بدن برخوردار باشد، به شدت بیمار می شود. گربه ها با بیش از 12 درصد از کمبود آب بدن بدون مراقبت های ویژه زنده نمی مانند.

علائم کم آبی در گربه ها کدامند؟

کمبود آب بدن در گربه ها، علل و درمان | دام و پت

کمبود آب بدن در گربه می تواند با بروز برخی علائم تشخیص داده شود. دکتر سامرز می گوید علائم کم آبی در گربه ها، عبارتند از:

  • بی حالی
  • خشکی دهان
  • اشتهای ضعیف
  • افزایش ضربان قلب
  • ضعف عضلانی (ناشی از اختلالات الکترولیت)
  • خاصیت ارتجاعی ضعیف پوست (اگر پوست گربه را به آرامی بلند کنید در صورت کم آبی بازگشت پوست به حالت طبیعی آن طولانی تر شود).

کم آبی شدید، منجر به تورم مغز می شود. همچنین می تواند باعث نارسایی کلیه و شوک ناشی از فشار خون پایین  هم شود.

چه عواملی باعث کم شدن آب بدن در گربه می شود؟

کمبود آب بدن در گربه ها، علل و درمان | دام و پت

گربه های سالم که به آب تمیز دسترسی دارند معمولاً به اندازه کافی می توانند آب بدن را حفظ کنند. با این حال، دلایلی وجود دارد که ممکن است گربه ها دچار کم آبی شوند. برخی از این موارد عبارتند از:

دسترسی محدود به آب. گربه هایی که نتوانند به کاسه آب دسترسی پیدا کنند به راحتی کم آب می شوند. کوهن توضیح می دهد که اگر کاسه های آب دوباره پر نشوند. اگر گربه ای در یک اتاق دور از آب بسته نگهداری شود. یا اگر گربه از نظر تحرک محدود باشد، ممکن است نتواند به آب کافی دسترسی پیدا کند و کم آبی در آنها اتفاق بیفتد.

گرمای بیش از حد. دکتر سامرز می گوید: ” گرمای بیش از حد، می تواند باعث کم آبی بدن شود. به خصوص اگر گربه دسترسی آزاد به آب نداشته باشد.” هنگامی که درجه حرارت بالا است، صاحبان حیوان خانگی باید توجه زیادی داشته باشند و از دسترسی گربه های خود به آب سالم مطمئن شوند.

از دست دادن مایعات دستگاه گوارش. کوهن می گوید: “استفراغ مکرر، نارسایی مجدد یا اسهال می تواند منجر به از دست دادن آب شود.”

بیماری ها یا شرایط پزشکی. کوهن می گوید: برخی بیماری های گربه ای ممکن است بیش از حد طبیعی منجر به از دست دادن مایعات از طریق کلیه ها شود. وی می گوید: “دو دلیل عمده برای این امر، بیماری کلیوی و دیابت است.”

داروها. برخی از داروها برای گربه ها به عنوان ادرار آور عمل می کنند که باعث افزایش بیش از حد آب و نمک دفعی در گربه ها می شود که از طریق ادرار از بدن دفع خواهد شد. دکتر سامرز می گوید: “از داروهای ادرار آور، مانند فوروزماید، برای درمان نارسایی احتقانی قلب استفاده می شود.”

تشخیص کم آبی در گربه ها

کمبود آب بدن در گربه ها، علل و درمان | دام و پت

اگر مشکوک به کمبود آب در گربه خود هستید، بهتر است با یک دامپزشک مشورت کنید. دامپزشک شما یک معاینه بدنی و آزمایش آزمایشگاهی انجام می دهد، که ممکن است شامل آزمایش خون باشد که گلبول های قرمز خون و پروتئین های خون را بررسی می کند. آزمایش ادرار نیز ممکن است برای بررسی غلظت آن انجام شود.

درمان کمبود آب برای گربه ها

بسته به شدت کمبود آب بدن حیوان خانگی شما ممکن است به  درمان توسط دامپزشک نیاز داشته باشد.

کوهن می گوید: “اگر کمبود آب بدن خفیف باشد، یا کم آبی بدن گربه شما ناشی از یک بیماری باشد. بنابراین حیوان به تزریف مایعات داخل وریدی نیاز دارد.” “اگر کم آبی خفیف وجود داشته باشد، تجویز مایعات در زیر پوست ممکن است کافی باشد.”

سامرز توضیح می دهد که مایعات داخل وریدی از یک محلول آب الکترولیت استریل تشکیل شده است که از طریق سوزن به حیوان خانگی شما تزریق می شود. او می گوید: “سپس محلول آب به آرامی در بافت های بدن و جریان خون جذب می شود.”

صاحبان گربه های خانگی همچنین می توانند برای درمان موارد بسیار خفیف کم آبی در خانه از دامپزشک کمک بگیرند.

سامرز می گوید: “محلول های بی عطر و طعم الکترولیت مانند پدیالیت ممکن است به طور متوسط به گربه ها تحت نظر دامپزشک و تنها در صورت دسترسی آزاد گربه به آب ارائه شود.”

هزینه درمان کم آبی بدن در گربه ها

هزینه درمان کم آبی بدن در گربه ها بسیار متغیر است و به شدت و موقعیت بیماری بستگی دارد. برای کمبود آب خفیف در اولین باری که به دامپزشک مراجعه می کنید، هزینه این قرار ملاقات 150 تا 300 دلار خواهد بود. بسته به آزمایش مورد نیاز برای تعیین دلیل کمبود آب گربه در مرحله اول و در صورت نیاز به درمان بیشتر هزینه ممکن است افزایش یابد.

سامرز می گوید: هزینه مایعات زیر پوستی از 50 تا 100 دلار در ماه است.

پس بهتر است برای صرفه جویی از این هزینه ها برای درمان کم آبی بدن در گربه های خانگی خود، از بروز این وضعیت پیشگیری کرده و در صورت بروز هر گونه علائم احتمالی سریعا با دامپزشک مشورت کنید.

نحوه پیشگیری از کمبود آب در گربه ها

کمبود آب بدن در گربه ها، علل و درمان | دام و پت

صاحبان گربه می توانند با مشورت با دامپزشک و ایجاد برخی تغییرات ساده در شیوه زندگی، از کم آبی بدن حیوان خانگی خود جلوگیری کنند. دسترسی آسان به آب تمیز مهمترین کاری است که صاحبان گربه می توانند انجام دهند. برخی از گربه ها آب روان را دوست دارند، بنابراین استفاده از چشمه حیوانات خانگی باعث تشویق آنها به نوشیدن آب می کند.

تغییر رژیم غذایی گربه ها به رژیم غذایی با غذای مرطوب یا ترکیب غذای مرطوب و خشک نیز ممکن است رطوبت اضافی ایجاد کرده و از کمبود آب بدن جلوگیری کند. “غذای مرطوب گربه حاوی حدود 70 درصد رطوبت و غذای خشک گربه حاوی حدود 10 درصد رطوبت است.”

اگر نمی خواهید از غذای مرطوب گربه اضافه کنید، می توانید به غذای خشک گربه آب اضافه کرده تا به آنها کمک کند تا بدن را هیدراته کند. با این حال، این ممکن است بعضی گربه ها را از خوردن غذا باز دارد. بنابراین بهتر  است آب را به تدریج اضافه کنید.

قبل از اینکه هر چیزی را در خانه امتحان کنید، فقط مطمئن شوید که با دامپزشک خود مشورت کنید.

سامرز می گوید: ” صاحبان گربه های خانگی  باید قبل از اعمال هرگونه تغییر در خانه یا رژیم غذایی، با دامپزشکان خود در مورد نیازهای خاص گربه خود مشورت کنند.”

منبع:

https://www.greatpetcare.com/cat-health/dehydration-in-cats/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا