اسب ها

کرم حلقوی در اسب چگونه درمان می شود؟

کرم حلقوی در اسب یک عفونت قارچی بسیار مسری پوست است که می تواند به سرعت از اسبی به اسب دیگر یا از اسبی به انسان سرایت کند. با وجود نام، کرم حلقوی همیشه حلقه ای شکل نیست و ربطی به کرم ها ندارد. گونه های Trichophyton. و قارچ های Microsporum spp که باعث بیماری می شوند در هوای مرطوب زمستانی شکوفا می شوند. آنها در سراسر سطح پوست و اطراف موها رشد می کنند و تغییرات مختلفی را ایجاد خواهند کرد که روی پوست اسب تأثیر می گذارد.

علائم کرم حلقوی در اسب

اغلب تنها چیزی که در مراحل اولیه مورد توجه قرار می گیرد، دسته های مو هستند که ممکن است از بقیه قسمت های کت بلند شده و در زیر آن کمی ورم کند. در حالی که انتظار می رود که لکه های کرم حلقوی دایره ای باشند، اما می توانند به هر شکلی باشند. معمولاً تافت‌های موی آسیب‌دیده می‌ریزند و پوست زیر آن حالت خام و دردناک به‌نظر می‌رسد. به طور کلاسیک، کرم حلقوی به نواحی خاکستری و پوسته پوسته با موهای شکسته تبدیل می شود، اما پوشش به تدریج طی ماه آینده دوباره رشد می کند.

کرم حلقوی می تواند به شکل های مختلف ظاهر شود. اگر اسب شما دارای بثورات پوستی، زخم یا طاسی است که هیچ توضیح واضح دیگری برای آن وجود ندارد، باید اسب خود را از نظر کرم حلقوی معاینه و درمان کنید تا خطر گسترش بیشتر عفونت کاهش یابد.

کرم حلقوی می‌تواند در هر جایی از بدن ظاهر شود، اما شایع‌ترین مکان‌ها جایی است که پوست در تماس با چسب یا مهار است، مانند نواحی زین یا دور کمر. هر گونه ساییدگی ریز روی پوست می تواند به قارچ فرصتی برای نفوذ به پوست بدهد. اسب‌های جوان معمولاً بیشتر در معرض خطر هستند، احتمالاً به این دلیل که ایمنی کمتری دارند. اسب‌های مسن‌تر معمولاً علائم خفیف‌تری از کرم حلقوی دارند و سریع‌تر بهبود می‌یابند.

علت شیهه کشیدن اسب ها چیست؟

آیا عفونت کرم حلقوی در اسب ها جدی است؟

کرم حلقوی در اسب || دام و پت

اسب‌ها در اثر کرم حلقوی نمی‌میرند، بنابراین این بیماری یک مورد جدی نیست، اما بسیار مسری است و اگر اقدامات احتیاطی مناسب را انجام ندهید، می‌تواند به سرعت از یک اسب به اسب دیگر و همچنین به انسان و سایر حیوانات سرایت کند.

عفونت یا از طریق تماس مستقیم یا روی چسب، فرش، کیت نظافت یا سطل گسترش می یابد. همچنین قارچ حلقوی، اسپورهایی تولید می‌کند که می‌توانند بیش از یک سال روی چوب‌ها خاموش بمانند و اصطبل‌ها و حصارها را آلوده کنند.

اسب‌های مبتلا به کرم حلقوی فعال نباید به جاهای دیگر منتقل شوند، زیرا این بیماری را گسترش می‌دهند. بنابراین هر چه سریع‌تر عمل کنید، احتمال تأثیر کمتری خواهد داشت. اسب های مسابقه ای مبتلا به درماتیت (بیماری پوستی) که ممکن است کرم حلقوی باشند نیاز به گواهی دامپزشکی مبنی بر مسری نبودن آنها قبل از مسابقه دارند.

چگونه با کرم حلقوی در اسب مقابله کنیم؟

اگر مشکوک هستید که اسب شما به کرم حلقوی مبتلا شده است، باید اقدامات کنترلی زیر را انجام دهید.

  • هر مورد مشکوک را در سکوی خود جدا نگه دارید.
  • از سوار شدن بر اسب آسیب دیده خودداری کنید. این امر احتمال گسترش عفونت را کاهش می دهد و از مالش زخم های پوستی توسط چسب جلوگیری می کند
  • فرش، چسب یا کیت نظافت را به اشتراک نگذارید. افسار یک مورد رایج است که کرم حلقوی روی آن پخش می شود. از دامپزشک خود بخواهید هر اسب مشکوک را بررسی کند.

کرم حلقوی در اسب چگونه تشخیص داده می شود؟

دامپزشک شما ممکن است بتواند با مشاهده ضایعات پوستی، کرم حلقوی را تشخیص دهد، به خصوص اگر چندین اسب درگیر باشند. اغلب، آزمایش‌های آزمایشگاهی برای اطمینان لازم است. نمونه‌ها از نظر اسپور قارچ زیر میکروسکوپ بررسی می‌شوند. گاهی اوقات، کشت قارچ مورد نیاز است، به این معنی که ممکن است 10 روز یا بیشتر طول بکشد تا دامپزشک پاسخ قطعی را بدهد، اما آزمایشی برای تشخیص DNA قارچ در نمونه‌های مو 1 ایجاد شده است که معمولاً نتایج را بسیار سریع‌تر می‌دهد. در طی 24 ساعت.

اسب ها می توانند کرم حلقوی را از حیوانات دیگر، به ویژه گاو یا سگ بگیرند، اما می توانند آن را به انسان نیز منتقل کنند. این یکی از معدود شرایطی است که می توانید از اسب خود بگیرید، بنابراین تنها به همین دلیل، عفونت باید به طور جدی درمان شود.

اگر اسب شما حتی یک تحریک پوستی خفیف دارد و شما دچار بثورات می شوید، باید فوراً به دنبال مشاوره پزشکی باشید. پاییز، زمستان و اوایل بهار شایع ترین زمان شیوع عفونت است.

بهترین راه برای افزایش وزن اسب چیست؟

کرم حلقوی در اسب چگونه درمان می شود؟

کرم حلقوی در اسب || دام و پت

دوره کمون برای کرم حلقوی بین یک تا چهار هفته است. به دنبال عفونت، ضایعات معمولاً در عرض 7 تا 21 روز بسته به وضعیت ایمنی اسب ظاهر می شوند. اگر باقی بماند، بیشتر موارد در نهایت برطرف می‌شوند، اما برای جلوگیری از گسترش بیشتر، درمان سریع توصیه می‌شود. هدف از درمان دو جنبه است: اول، از بین بردن قارچ و دوم، از بین بردن هاگ های عفونی. درمان اسب آلوده مهم است، اما برای کاهش آلودگی محیطی نیز حیاتی است.

برای درمان اسب، تعدادی شستشو، شامپو و اسپری موثر وجود دارد که می توان آنها را روی پوست بمالید. کل بدن اسب باید در ابتدا درمان شود، سپس هر ناحیه ای که علائم واضح عفونت را نشان می دهد طبق توصیه دامپزشک درمان شود. در هنگام درمان ضایعات باید از دستکش یکبار مصرف استفاده شود و پس از آن باید دستان خود را با شستشوی مناسب تمیز کرد. دامپزشک شما ممکن است یک پودر ضد قارچ برای تغذیه به اسب شما تجویز کند، اما از آنجایی که شواهد اندکی مبنی بر موثر بودن این داروی خوراکی وجود دارد، دیگر به طور منظم تجویز نمی شود. در صورت استفاده باید مراقب بود زیرا هم برای زنان باردار و هم برای مادیان خطرناک است.  هر اصطبل درگیر باید به طور کامل تمیز شود و ملافه ها از بین بروند.

پیش آگهی کرم حلقوی در اسب چیست؟

دیوارهای اصطبل چوبی مکانی ایده آل برای نگهداری هاگ های کرم حلقوی هستند. انواع ترکیبات موثر برای استفاده روی چسب، فرش و کیت نظافت بدون ایجاد آسیب در دسترس هستند. درمان محیطی می تواند پیچیده باشد زیرا محصولات می توانند محرک و یا سمی باشند.

گزینه های درمان ممکن است شامل 5 تا 10 درصد سفید کننده برای بتن باشد. اگر یک حیاط اصطبل بزرگ نیاز به درمان داشته باشد، می توان از مه پاش های باغبانی حاوی عوامل ضد قارچ استفاده کرد. این ممکن است برای اقلام خاصی مانند بهترین فرش و زین شما مفید باشد که نمی توان آنها را با یک ضد عفونی کننده خشن درمان کرد.

اگر درمان نشود، یک مورد کرم حلقوی در یک اسب معمولاً طی چند ماه خود به خود برطرف می‌شود و اسب را با سطح ایمنی در برابر موارد بعدی همان نوع کرم حلقوی، اما نه همه بیماری‌های پوستی قارچی، حفظ می‌کند

آیا اسب می تواند دو بار به کرم حلقوی مبتلا شود؟

همیشه این امکان وجود دارد که اسب شما برای بار دوم به کرم حلقوی مبتلا شود. به راحتی پخش می شود و می تواند در شرایط سخت رشد کند. هنگامی که یک بار آن را از بین بردید، بسیار مهم است که روش های پیشگیری شما ایمن باشند، زیرا ممکن است در منطقه ای قرار داشته باشید که به ویژه در معرض عفونت است.

اگرچه بسیار بعید است، قطعاً ممکن است که شما عفونت را از اسب خود بگیرید. این وضعیت صرفاً از طریق تماس با محل عفونی پخش می شود، بنابراین هر زمان که در نزدیکی ضایعات کرم حلقوی قرار دارید، در معرض خطر آلودگی هستید. اگر اسب خود را معاینه می کنید، همیشه ارزش دارد که برای اطمینان از شما، نیز آزمایشاتی انجام دهید.

کوتاه کردن دم اسب، عوارض و مزایا را بشناسید.

پیشگیری از کرم حلقوی

کرم حلقوی در اسب || دام و پت

پیروی از این مراحل می تواند هر عفونتی را ظرف دو هفته کوتاه از بین ببرد:

موهایی که باعث رشد قارچ می شوند را ببرید.

این به این دلیل است که سعی می کند از مواد غنی از پروتئین مانند کراتین تغذیه کند که موها را می سازد.

از یک اسکراب ضد قارچ استفاده کنید.

پس از اصلاح، ناحیه را کمی خیس کنید و سعی کنید یک ضد عفونی کننده بر پایه صابون پیدا کنید تا آن ناحیه را ماساژ دهید. پس از ایجاد فوم، باید آن را حدود ده دقیقه قبل از شستشو بگذارید تا عمل کند. بتادین یک راه حل توصیه شده در این مرحله است.

از ناحیه با پانسمان محافظت کنید.

این می تواند به اشکال مختلف باشد، اما باید روزانه تعویض شود تا زمانی که نتایج پیشرونده را مشاهده کنید. این نه تنها کرم حلقوی قدیمی را از بین می برد، بلکه به طور گسترده به جلوگیری از ایجاد شرایط جدید کمک می کند.

عفونت را در معرض هوا قرار دهید.

با خشک کردن و گرم کردن ناحیه، باکتری ها را از بین خواهید برد. در شرایط مرطوب که نور کمی وجود دارد شتاب می گیرد، بنابراین خورشید و هوای آزاد عامل توقف رشد هستند.

مطمئن شوید که اصطبل شما عاری از کرم حلقوی است. اگر انبار یا اصطبل شما و غیره تمیز یا ضدعفونی نشده باشد، احتمال بازگشت کرم حلقوی وجود دارد.

منبع
https://www.horsemart.co.uk

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا