حیوانات خانگی کوچک

کدام دارو برای خرگوش ها مناسب است؟

کدام دارو برای خرگوش ها مناسب است؟

قبل از اینکه پاسخ نابی به این پرسش بدهیم که، کدام دارو برای خرگوش ها مناسب است؟ باید بدانیم که دارو ها و روش های ضد درد زیادی برای خرگوش وجود دارد که بسته به علت و شدت درد می توانند مورد استفاده قرار گیرد. برخی از روش ها شامل استفاده از داروها یا ترکیبات دارویی است. خرگوش ها به همان صورتی که انسان ها احساس می کنند، درد های جسمی را تجربه می کنند. همچنین خرگوش ها به طرز باورنکردنی در برابر استرس آسیب پذیر هستند. بنابراین، اگر درد های متوسط ​​تا شدید در این حیوانات خانگی به طور مناسب کنترل نشوند، می توانند عواقب جدی به دنبال داشته باشند.

تسکین درد می تواند کیفیت زندگی خرگوش شما را بهبود بخشیده و شانس بهبودی آن از بیماری را افزایش دهد. روش های مدیریت درد در خرگوش ها، معمولا در موارد زیر استفاده می شوند:

  • ضربه
  • آرتروز
  • بیماری دندان
  • مداخله جراحی
  • بیماری دستگاه گوارش

برای درمان درد های مزمن خفیف تا متوسط ​​ممکن است از داروهایی مانند آسپرین استفاده شود. اگر یک خرگوش نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد، دامپزشک شما ممکن است داروهایی را تجویز کند که همراه با داروهای ضد درد اضطراب حیوان را کاهش دهند. بوپرنورفین نوعی داروی افیونی است که ممکن است برای تسکین ناراحتی قبل، حین یا بعد از عمل جراحی استفاده شود.

به خاطر داشته باشید که هیچ دارویی به طور خاص برای خرگوش طراحی نشده است، اما بسیاری از داروهای تسکین دهنده درد برای مصرف در خرگوش ها با دوزهای مناسب، ایمن ارزیابی شده اند.

اگر مشاهده می کنید که بی قراری خرگوش تان روز به روز بیشتر می شود، برای تشخیص و روش درمانی مناسب برای رفع درد، سریعا با یک دامپزشک تماس بگیرید.

کدام داروهای مسکن برای خرگوش ها مناسب اند؟

کدام دارو برای خرگوش ها مناسب است؟ | دام و پت

دامپزشک پس از تشخیص علت درد، یک برنامه درمانی مناسب برای تسکین درد خرگوش شما پیشنهاد می کند. همچنین با انجام یک معاینه دامپزشکی دقیق می توان طول دوره درمان خرگوش را تشخیص داد.

آیا NSAIDs برای خرگوش ها مناسب است؟

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs)  شامل ایبوپروفن، فلونیکسین مگلومین، آسپرین، کارپروفن و ملوکسیکام هستند. این دارو ها معمولاً برای درمان درد، التهاب و تورم در خرگوش ها استفاده می شوند. NSAID رایج ترین داروهای تسکین دهنده دردی هستند که برای درمان درد های مزمن خرگوش استفاده می شوند. این دارو ها خاصیت ضد التهابی و تسکین دهنده درد دارند، بنابراین اغلب برای درد های خفیف تا متوسط ​​خرگوش ها انتخاب می شوند.

این داروها می توانند به صورت خوراکی یا از طریق تزریق تجویز شوند. همچنین خرگوش ها مصرف طولانی مدت، این دارو ها را به خوبی تحمل می کنند. اثربخشی NSAID های مختلف با توجه به نوع دارو، دوز مصرفی و شدت و علت درد متفاوت است.

آیا می توانم به خرگوشم آسپرین بدهم؟

گاهی اوقات ممکن است از آسپرین در دوزهای بالا برای تسکین درد استفاده کرد. آسپرین دارویی بسیار موثر است. پس از مشورت با دامپزشک می توانید از آسپرین، در خانه استفاده کنید. با این حال، آسپرین داروی رقیق کننده خون نیز است و هرگز نباید قبل از جراحی و وجود خونریزی داخلی، از آن استفاده شود.

برای جلوگیری از بروز عوارض جانبی این دارو ها در کلیه ها و دستگاه های گوارشی، باید نسبت به مصرف طولانی مدت آنها با احتیاط رفتار کرد. اگر خرگوش شما به خاطر دردهای مزمن، مانند آرتروز، به مصرف NSAID نیاز دارد، دامپزشک ممکن است مس از رفع مشکل، از آزمایش خون استفاده کند تا از سلامت اندام های خرگوش اطمینان حاصل کند.

آیا دارو های افیونی برای خرگوش مناسب است؟

دارو های افیونی گروه متنوعی از داروهای مشتق از مواد مخدر، مانند فنتانیل هستند. این دارو ها قوی ترین مسکن ها برای درمان درد هستند، و اغلب برای درمان درد استخوان و همچنین مدیریت درد قبل از جراحی یا بعد از جراحی استفاده می شوند. مواد افیونی معمولاً از طریق تزریق تجویز می شوند، اما برخی از آنها می توانند به صورت خوراکی یا به صورت برچسب های پوستی تجویز شوند. اکثر داروهای افیونی توسط FDA کنترل می شوند و بندرت برای استفاده خانگی در خرگوش ها تجویز می شوند.

آیا بی حس کننده های موضعی در خرگوش کاربرد دارد؟

کدام دارو برای خرگوش ها مناسب است؟ | دام و پت

داروهای بی حسی موضعی در خرگوش یا به صورت قطره، کرم موضعی یا تزریق در پوست تجویز می شوند. دامپزشکان معمولاً از داروهای بیهوش کننده موضعی قبل از عمل های جزئی پوستی مانند بیوپسی پوست، قرار دادن کاتتر IV و یا درمان های چشم (معاینه کامل چشم و التهاب مجرای اشک)، قرار دادن لوله نازوفگال و برداشتن تومورهای کوچک استفاده می کنند.

از داروهای بی حسی موضعی برای تسکین درد های مزمن و طولانی مدت استفاده نمی شود زیرا نیمه عمر و مدت زمان تاثیر آنها کوتاه است.

آیا بیهوشی اپیدورال برای خرگوش مناسب است؟

بی حسی اپیدورال با تزریق ماده بی حس کننده به مایع نخاعی انجام می شود.  هدف از بی حسی اپیدورال بی حس کردن محل تزریق در ستون فقرات است. این دارو معمولاً در هنگام زایمان زنان استفاده می شود. در خرگوشها، برای کنترل درد پس از هرگونه عمل جراحی شکم، مانند جراحی دستگاه گوارش، استفاده می شود. بیهوشی اپیدورال نوعی بی حسی کوتاه مدت است که فقط در کلینیک دامپزشکی انجام می شود. هرگز سعی نکنید داروهای خانگی یا برنامه درمانی تجویز شده برای خودتان را برای تسکین درد در خرگوش خانگی  استفاده کنید. هر دارویی عوارض جانبی خاصی دارد که می تواند برای سلامتی خرگوش تان مضر باشد.

کدام داروهای ضد درد برای خرگوش مناسبند؟

برخی از دارو های مسکن موجود در بازار، برای استفاده در خرگوش ها مناسب هستند. البته باید توجه داشت که باید دوز مصرفی، روش تجویز و عوارض احتمالی آن را به خوبی دانست. همچنین بدون مشورت با یک دامپزشک نباید به درمان خود سرانه اقدام کرد. در ادامه به چند مورد از دارو های ضد درد مناسب برای خرگوش ها اشاره می کنیم:

آسپرین

آسپرین یک داروی رقیق کننده خون است و در صورت وجود برنامه عمل جراحی یا در صورت خونریزی داخلی از مصرف آسپرین باید خودداری کنید. همچنین باید توجه داشته باشید که دوز مصرفی مناسب آسپرین در خرگوش ها 10-100 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم بدن (حداکثر 400 میلی گرم در کیلوگرم) است. این دارو به صورت خوراکی و یک بار در روز (حداکثر 3 بار در روز) مصرف می شود.

ایبوپروفن

داروی بعدی ایبوپروفن نام دارد. باید در مصرف این دارو احتیاط کنید زیرا می تواند باعث تحریک یا ایجاد زخم معده شود‌. میزان مناسب مصرف این دارو برای خرگوش ها 2-10 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم بدن است. همچنین این دارو به صورت خوراکی و یک بار در روز (حداکثر 3 بار در روز) مصرف می شود.

فلوربی پروفن

شکل دارویی این مورد مایع بوده و به شکل قطره موضعی به بازار عرضه شده است. دوز مناسب این دارو برای خرگوش ها ۱ قطره به صورت موضعی و 2-3 بار در روز می باشد. این دارو فقط برای بینی و چشم کاربرد دارد.

کتوپروفن

دوز مصرفی مناسب این دارو برای خرگوش ها 3-1 میلی گرم برای هر کیلوگرم وزن بدن است. این دارو به صورت تزریق عضلانی و 1-2 بار در روز تجویز می شود. داروی کتوپروفن به مدت 24 ساعت موثر است و با داروهای مدر و آسپرین تداخل دارد.

ملوکسیکام

کدام دارو برای خرگوش ها مناسب است؟ | دام و پت

دوز مناسب مصرفی ملوکسیکام برای خرگوش ها 0.3-0.6 میلی گرم در هر کیلوگرم و نهایتا تا 1.5 میلی گرم در هر کیلوگرم (برای درد شدید) است. این دارو به سه شیوه خوراکی، تزریق عضلانی یا تزریق زیر جلدی 1-2 بار در روز تجویز می شود. این دارو به مدت 12 تا 24 ساعت موثر است. باید به این نکته توجه داشته باشید که این دارو نباید با سایر NSAID ها، داروهای کورتیکواستروئید یا نفروتیک استفاده شود. همچنین در صورت وجود نارسایی کلیه و کبد در خرگوش نباید از ملوکسیکام استفاده شود.

فلونیکسین

دوز مناسب مصرفی این دارو برای خرگوش ها 0.3-1.1 میلی گرم / کیلوگرم بوده و به چهار شکل خوراکی، تزریق زیر جلدی، تزریق داخل وریدی یا تزریق عضلانی و 1-2 بار در روز قابل تجویز است.

فنتانیل

این دارو به شکل پچ های 12.5 میکروگرمی برای خرگوش 3 کیلویی موجود است. فنتانیل یک داروی موضعی بوده و استعمال آن ممکن است باعث خواب آلودگی شود.

ترامادول

دوز مناسب این دارو برای خرگوش ها 5-10 میلی گرم در کیلوگرم، برای استفاده خوراکی و 5 میلی گرم در کیلوگرم برای تزریق داخل وریدی یا زیر جلدی است. تعداد دفعات مصرف دارو در شکل خوراکی هر 8 تا 12 ساعت یک بار و در شکل تزریق داخل وریدی یا زیر جلدی  هر 8 ساعت یک بار است. این دارو برای تسکین درد های متوسط ​​یا مزمن در خرگوش ها استفاده می شود. دوزهای بالاتر (مانند 10 میلی گرم در کیلوگرم یا بالاتر) ممکن است باعث خواب آلودگی و اختلال در سیستم عصبی مرکزی شود.

مورفین

دو مصرفی مناسب این دارو برای خرگوش ها 2-5 میلی گرم در هر کیلوگرم بدن است. این دارو به شکل تزریق زیر جلدی یا عضلانی تجویز می شود. این دارو برای 2-3 ساعت موثر است.

پنتازوسین

دوز مناسب این دارو 5-10 میلی گرم در کیلوگرم بوده و به شکل تزریق زیر جلدی یا عضلانی تجویز می شود. این دارو ممکن است برای تسکین درد های بعد از جراحی استفاده شود.

اکسی مورفون

این دارو در دوز های 0.05-0.2 میلی گرم / کیلوگرم و به صورت تزریق زیر جلدی یا عضلانی تجویز می شود. این دارو ممکن است باعث برادی کاردی و اختلال تنفسی شود. ثابت شده است که مصرف تایلنول یا استامینوفن برای گربه ها و سگ ها سمی است. بنابراین، استفاده از این دارو ها برای درمان خرگوش نیز توصیه نمی شود.

بوپرنورفین

کدام دارو برای خرگوش ها مناسب است؟ | دام و پت

دو مصرفی مناسب برای این دارو 0.01-0.05 میلی گرم / کیلوگرم است. این دارو به صورت تزریق عضلانی، وریدی یا زیر جلدی و به تعداد 2-4 بار در روز تجویز می شود. بوپرنورفین به مدت 6-12 ساعت موثر است. مصرف بوپرنورفین ممکن است باعث ایجاد اختلال تنفسی شود. همچنین این دارو ممکن است برای تسکین درد بعد از جراحی استفاده شود.

بوتورفانول

دوز مناسب بوتورفانول برای خرگوش ها 0.1-0.5 میلی گرم / کیلوگرم است. این دارو به سه شکل تزریق عضلانی، داخل وریدی یا زیر جلدی تجویز می شود.

هیدرومورفون

دوز مصرفی مناسب این دارو برای خرگوش ها 0.1-0.2 میلی گرم / کیلوگرم است و به صورت وریدی تزریق می شود. این دارو برای تسکین دردهای متوسط ​​تا شدید استفاده می شود.

مپریدین (پتیدین)

روز مناسب این دارو 5-10 میلی گرم در کیلوگرم بوده و به شکل تزریق زیر جلدی یا عضلانی استفاده می شود.

نبولفین

میزان دوز مناسب این دارو1-2 میلی گرم در کیلوگرم بدن است و به صورت تزریق عضلانی یا داخل وریدی تجویز می شود. این دارو برای تسکین درد های پس از جراحی استفاده می شود.

منبع:

https://www.rabbitcaretips.com/what-can-you-give-a-rabbit-for-pain/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا