پرنده ها

کاکادو گالارز، ویژگی های رفتاری تا راهنمای نگهداری آن

کاکادو گالارز، ویژگی های رفتاری تا راهنمای نگهداری آن

کاکادو گالارز که بیشتر با نام بومی استرالیا “galah” شناخته می شود، یک گونه طوطی مناسب برای صاحب حیوان خانگی است که دوست دارد مرتباً با یک پرنده خانگی تعامل داشته باشد. این پرنده صورتی بسیار فوق العاده باهوش و بسیار دوست داشتنی می تواند به راحتی کلمات زیادی را بیان کند و با آموزش منظم، ترفندهای پیچیده ای را انجام دهد.

مروری بر گونه های کاکادو گالارز

نامهای متداولی که برای این طوطی سخنگو در نظر گرفته می شوند، زیاد هستند که عبارتند از:

 • گالاه
 • طوطی گالا
 • کاکادو گالاه
 • کاکادوی گل رز
 • کاکادوی سرمه ای
 • کاکادوی گل سرخ
 • کاکادوی صورتی و خاکستری

اندازه طوطی های بزرگسال کاکادو گالارز به طول 12 تا 15 اینچ و وزن آنها 10 تا 14 اونس می رسد. این طوطی های سخن گو معمولاً 40 سال یا بیشتر زندگی می کند.

خاستگاه و تاریخ کاکادو گالارز

گالا بومی استرالیا است، جایی که می توان آن را در علفزارهای باز و در بیشتر مناطق کشور یافت. کاکادوهای گالاه در گله های بزرگ، اغلب به صورت گروهی که شامل کاکادوهای گوگرددار نیز می شوند، سفر می کنند. آنها با گونه های دیگر کاکادو جفت می شوند. این پرندگان بیشتر در مناطق ساکن شایع هستند زیرا محصولات کشاورزی را می خورند و از حوضچه های مصنوعی و آبگیرهای دام استفاده می کنند. بسیاری از کشاورزان پرندگان را آفات می دانند.

نام “galah” در زبان بومی استرالیا Yuwaalaraay به معنی “احمق” یا “دلقک” است. این پرنده بسیار باهوش به دلیل مزاحم شدید به این اسم نامگذاری شده است. اصطلاح “galah” یک کلمه عامیانه و تحقیرآمیز در استرالیا است که به معنی “احمق با دهان بلند” است.

مزاج کاکادو گالارز

کاکادو با محبت به عنوان یک حیوان خانگی دوست داشتنی شهرت دارد. برخلاف کاکادوی چتر، این پرندگان برای در آغوش گرفتن زیاد بزرگ نیستند. اما، آنها به رفتارها زود عادت می کنند.

اگر علاقه مند به داشتن یک کاکادو گالارز هستید، مطمئن شوید که وقت آزاد زیادی برای گذراندن با حیوان خانگی خود دارید. این پرنده حساس است و نیاز به توجه و تعامل زیادی از طرف صاحبانش دارد. به طور طبیعی پرنده ای که در گله زندگی می کند، اگر صاحبانشان آنها را نادیده بگیرند، ممکن است افسرده، عصبانی شوند. حتی رفتارهای مخرب را از خودشان بروز دهند.

گفتار و آوازها کاکادو گالارز

کاکادو گالارز، ویژگی های رفتاری تا راهنمای نگهداری آن | دام و پت

اولین چیزی که در مورد کاکادوها یاد می گیرید این است که آنها فقط دوست دارند با صدای بلند صحبت کنند. از طرف دیگر، گالاها می توانند به دلیل رفتار خجالتی خود نسبت به خویشاوندان خود بسیار ساکت تر باشند. اما آنها همچنان عاشق صحبت کردن و تقلید گفتار انسانی به شیوه عجیب و غریب و بی پایان خود هستند. این طوطی های باهوش هرگز با یک کلمه جدید یا راهی جدید برای رسیدن به خواسته خود شما را غافلگیر نمی کنند. گالاها و کاکادوها به دلیل سر و صدای احتمالی آنها، به طور کلی، بهترین انتخاب برای پرندگان آپارتمانی نیستند.

گالاهای وحشی هنگام پروازهای گروهی صداهای بلندی را منتشر می کنند. آنها ممکن است هنگام ترس، هیجان یا درخواست توجه، صدای جیغ جیغی طنین انداز کنند. این پرنده باهوش می تواند صدای مردم و صداهای تکراری مانند سوت قطار، بوق ماشین یا زنگ تلفن را تقلید کند. برخی می گویند طوطی های نر پرکارتر از ماده ها هستند.

با این حال، نگهداریاز این پرنده ها برای زندگی در آپارتمان یا مناطق مسکونی توصیه نمی شود. چون آنها معمولاً دو دوره پر سر و صدا، یکبار هنگام بیدار شدن با خورشید و هنگام غروب دارند.

رنگها و نشانه های مارک کاکادو گالارز

رنگهای جسورانه و شخصیتهای دوستانه کاکادو گالارز باعث شده است که آنها به عنوان حیوانات خانگی محبوبیت بیشتری پیدا کنند. همانطور که از نام توصیفی آن پیداست، کاکادوهای گل رز دارای پرهای صورتی روشن در قفسه سینه، شکم و نیمه پایینی صورت هستند. آنها تاج های صورتی مایل به سفید و پشت خاکستری، بالها و پرهای دم، پاهای خاکستری و منقارهای رنگ شاخ دارند. همانطور که در مورد همه کاکادوها صادق است، گالا دارای یک تاج سر است که وقتی پرنده می ترسد یا هیجان زده می شود آن را به سمت بیرون پرتاب می کند.

ساده ترین راه برای تعیین جنسیت یک گالا این است که به چشمان آن نگاه کنید. نرها دارای عنبیه تیره و تقریبا قهوه ای هستند (ناحیه چشم که مردمک را احاطه کرده است) در حالی که ماده ها دارای عنبیه صورتی روشن تر هستند. به طور ناخواسته، نرها ممکن است بیشتر صحبت کنند، و ماده ها تمایل دارند روی پهلو بنشینند و پاهایشان از هم دورتر باشد.

مراقبت از کاکادو گالاه

کاکادو گالارز، ویژگی های رفتاری تا راهنمای نگهداری آن | دام و پت

کاکادوی پستاندار رز به خاطر پرهای صورتی روشن در بین خویشاوندان خود برجسته است.

بهترین ویژگی کاکادوی پستاندار رز و چیزی که آنها را از هم متمایز می کند پرهای پر زرق و برق و زیبا است. با توجه به سفید بودن اکثر کاکاتیل های معمولی حیوان خانگی، Galah یک استثنا فوق العاده است. بالها، پشت و قسمت پشتی آنها خاکستری نقره ای هستند، در حالی که سینه، شکم و صورت صورتی روشن و روشن دارند. تاج متمایز آنها هنگام شل شدن کمتر برجسته است و رنگ آن به رنگ صورتی کم رنگ و روشن است و پرهای تیره تری در زیر آن پنهان شده است. این ترکیب زیبا و دوست داشتنی از رنگ های ساده، Galah را به عنوان یکی از زیباترین کاکادوها و طوطی ها در استرالیا متمایز می کند.

این طوطی های مهربان و سرگرم کننده تمایل زیادی به ایجاد پیوندهای عمیق با صاحبان خود دارند. هنگامی که با حیوان خانگی خود و شخصیت آن آشنا می شوید، ممکن است فقط با دوست جدید و مادام العمر خود ملاقات کنید. گالا مانند بسیاری دیگر از کاکادوها پرانرژی و پر از رفتارهای احمقانه است، اما بسیار محبت آمیز است. کاملا طبیعی است که یک کاکادوی پستاندار رز در بازی خود ساکت باشد یا در جستجوی برخی خراش ها صاحب خود را در آغوش بگیرد.

پرنده شما می خواهد مدت زمان قابل توجهی را با شما بگذراند و نیاز به توجه و نگهداری بیش از حدی دارد. اگر زمان کافی برای تعامل با آنها را ندارید، بهتر است آنها را برای نگهداری انتخاب نکنید.

این طوطی ها به خواب آرام در مکانی تاریک و آرام نیاز دارند. پوشاندن قفس پرنده در شب معمولاً به آنها اطمینان خاطر می دهد. آنها از نظر اندازه زیاد بزرگ نیستند اما هنوز به فضای زیادی احتیاج دارد. حداقل، به یک قفس 5 فوت مربعی نیاز دارد.

در مورد باهوش ترین طوطی برای نگهداری در خانه اطلاعات بیشتری کسب کنید.

شایع ترین بیماری ها در کاکادو گالارز

کاکادو گالارز، ویژگی های رفتاری تا راهنمای نگهداری آن | دام و پت

به نظر می رسد گالاها کمتر از سایر کاکادوها مستعد ابتلا به بیماری های پرندگان هستند. با این حال، آنها مانند دیگر طوطی ها و کاکادوها مستعد ابتلا به اختلالات تغذیه ای پرندگان هستند.

برخی از شایع ترین بیماری ها در کاکادو گالارز، عبارتند از:

 • بیماری کبد چرب
 • لیپوم (تومورهای چرب)
 • منقار و بیماری پر (PBFD)
 • جمع آوری پر و سایر اشکال خودزنی (در صورت بی توجهی)

تا کنون، شایع ترین مشکل کاکادوها چاقی است. چاقی در کاکادو گالارز تقریباً همیشه از کم تحرکی همراه با رژیم غذایی که کالری زیادی دارد، ناشی می شود. با ورزش کافی و رژیم غذایی متعادل، طوطی سخن گوی شما می تواند وزن مناسب خودش را حفظ کند.

در مورد شکستن منقار در پرندگان اطلاعات بیشتری کسب کنید.

رژیم غذایی و تغذیه مناسب

گالاها در طبیعت علف، جوانه برگ، گل، دانه و گاهی اوقات حشرات را برای پروتئین اضافی می خورند.

اگر کاکادو گالارز را به عنوان حیوان خانگی نگهداری می کنید، به آنها رژیم غذایی متعادل بدهید. گلوله های فرموله شده با کیفیت بالا می توانند تمام نیازهای تغذیه ای پرنده شما را برطرف کنند. حداقل 50 درصد از رژیم غذایی پرنده شما باید به شکل گلوله باشد. نیمی دیگر از رژیم غذایی آنها باید میوه و سبزیجات باشد. با تغذیه روزانه 1/4 فنجان گلوله و 1/4 فنجان سالاد تازه شروع کنید. در صورت نیاز میزان آن را افزایش دهید.

انتخابهای عالی برای سبزیجات تازه شامل سبزیجات برگدار مانن کلم پیچ، کلم چینی و رومی است. آنها بیشتر میوه ها و انواع توت ها را دوست دارند. گردو، بادام و فندق را به میزان کم به عنوان میان وعده غذایی به آنها بدهید. آب شیرین باید همیشه در دسترس کاکادو گالارز باشد.

ورزش مناسب برای کاکادو گالارز

کاکادو گالارز، ویژگی های رفتاری تا راهنمای نگهداری آن | دام و پت

کاکادوهای گالاه پرندگان فعالی هستند و برای حفظ سلامت جسمانی خود به ورزش زیاد احتیاج دارند. سعی کنید حداقل سه تا چهار ساعت زمان فعال در خارج از قفس برای این پرنده در نظر بگیرید.

کاکادوها دارای منقار و فک قوی هستند، بنابراین تهیه اسباب بازی های ایمن ساخته شده از چوب یا چرم که به آنها اجازه می دهد ماهیچه های فک خود را تمرین داده و غریزه طبیعی جویدن را برآورده کنند، ضروری است.

اسباب بازی ها، بخش مهمی از قوانین نگهداری و پرورش این پرندگان هستند. اسباب بازی ها را به طور مرتب عوض کنید تا پرندگان به آنها علاقه مند شوند.

برخی طرفداران نگهداری از این طوطی ها را به دلایل زیر دوست دارند:

 • می توان صحبت کردن را به آنها آموزش داد.
 • آنها می توانند ترفندها را یاد بگیرند.
 • کمتر مستعد ابتلا به بیماری های پرندگان هستند.

اما برخی از مخالفان نگهداری از کاکادو گالارز به علت موارد زیر با نگهداری آنها در آپارتمان ها مخالف هستند:

 • حداقل به 3 تا 4 ساعت زمان نظارت خارج از قفس نیاز دارند.
 • پودری از خود ساطع می کند که می تواند آلرژی را تشدید کند.
 • این طوطی ها پرسروصدا هستند، برای همین اساس گزینه مناسبی برای نگهداری در آپارتمان ها نیستند.

از کجا می توان کاکادو گالا را پذیرفت یا خرید؟

اگر قصد نگهداری و پرورش کاکادو گالارز دارید می توانید آنها را از یک پرورش دهنده معتبر خریداری کنید. قبل از تصمیم گیری در مورد اینکه آیا این پرندگان برای شما مناسب هستند یا خیر، با فردی که تجربه پرورش این پرندگان را دارد آشنا شوید. همچنین، توجه داشته باشید که هزینه این پرندگان حدود 700 تا 3000 دلار است.

مطمئن شوید پرنده ای که می خواهید به خانه ببرید هوشیار و فعال است و تمام علائم یک پرنده سالم مانند چشم های روشن، پرهای تمیز و محصولات کامل را در خود دارد.

طوطی هایی شبیه به کاکادوی گل رز شامل موارد زیر هستند:

 • کاکادوی چشم برهنه (کورلا کوچک)
 • مشخصات گونه سیکترون کاکادو
 • مشخصات گونه های کاکادوی نخل سیاه

در غیر این صورت، انواع دیگر کاکادو را بررسی کنید.

در مورد طوطی و رفتار های آن ها اطلاعات بیشتری کسب کنید.

منابع:

https://www.petguide.com/breeds/bird/rose-breasted-cockatoo

https://www.thesprucepets.com/rose-breasted-cockatoos-390569

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا