اسب ها

چگونه یک اسب را تربیت کنیم؟

برخلاف تصور رایج، آموزش اسب سواری به روش صحیح، بسیار ساده تر و بسیار دلپذیرتر از روش های قدیمی است. اگر علاقه مند به آموزش اسب سواری هستید، مراحلی وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید تا این روند،‌ برای شما آسان تر شود. در ادامه مقاله، نکات مهمی درباره تربیت یک‌ اسب ذکر شده است.

وقتی صحبت از شروع تربیت یک اسب می شود، نباید عجله ای برای تسلط بر همه مراحل به یکباره، داشته باشید. در واقع، اگر فکر می کنید که در یک روز بر همه این مراحل تسلط پیدا کرده اید، احتمالاً چیزی را از دست داده اید که باید به عقب برگشته و آن را اصلاح کنید.

چگونه از تشنج در اسب ها پیشگیری کنیم؟

مرحله 1 آموزش اسب سواری، ایجاد پیوند

اولین جنبه آموزش هر اسبی، ایجاد پیوند با آن ها است. اگر اسبی به شما اعتماد نداشته و یا در کنار شما احساس راحتی نکند، وادار کردن اسب به انجام کاری که می ‌خواهید انجام دهد، بسیار دشوار تر خواهد بود. به اسب خود زمان بدهید تا شما را بشناسد، ارتباط بین شما دو نفر، آموزش اسب را بسیار آسان تر می کند.

بنابراین، سوال اصلی این است که چگونه می توان با اسب پیوند برقرار کرد؟ در ادامه مقاله، به چند روش برای ایجاد یک ارتباط صمیمی با اسب ها، اشاره شده است:

 • وقت خود را با اسب تان بگذرانید.
 • نحوه ارتباط با به اسب تان بیاموزید.
 • روزها و زمان های مثبتی را برای اسب تان ایجاد کنید.

وقتی بین شما و اسب تان پیوند ایجاد می شود، اسب شما به جای اینکه به گله یا طویله اش برگردد، شروع به گذراندن وقت با شما خواهد کرد. در واقع، اسب، شما را عضوی از گله خود خواهد دانست. از آن جایی که بیشتر تکنیک‌ های آموزشی که افراد با تجربه از آن ها استفاده می‌ کنند، رفتار طبیعی اسب ‌ها را در یک گله، تقلید می ‌کنند، این روش، نقطه ای عالی برای شروع آموزش یک اسب خواهد بود.

گذراندن وقت با اسب ها

چگونه یک اسب را تربیت کنیم؟ | دام و پت

برای ایجاد پیوند با اسب، شما باید وقت خود را با اسب تان بگذرانید. گذراندن وقت با اسب، یکی از بهترین راه ها برای ایجاد پیوند با آن ها است. اسب‌ ها موجوداتی هستند که می توانند به شرایط مختلف، عادت کنند. بنابراین هر چه بیشتر با آن ها وقت بگذرانید، ممکن است که با بودن در اطراف شما احساس آشنایی و راحتی بیشتری داشته باشند.

در طبیعت، اسب ها تمام روز خود را با گله خود می گذرانند. همانطور که با اسب خود وقت می گذرانید، آنها شما را به عنوان بخشی از گله خود می بینند. راه های زیادی وجود دارد که می توانید به کمک آن ها، با اسب خود وقت بگذرانید. می‌ توانید آنها را اصلاح کرده، حمام داده، یال‌ های شان را بافته، یا اجازه دهید که در اطراف شما قدم بزنند.

با دست آن ها را در مزرعه تان، همراهی کنید. هرچه زمان بیشتری را با آن ها بگذرانده و تنوع بیشتری به فعالیت های خود دهید، اسب شما را بیشتر دوست خواهد داشت. در ابتدا، روی فعالیت های کم استرس که می توانید با اسب خود انجام دهید، تمرکز کنید. این کار آن ها را تشویق می کند تا به جای استرس و ناامیدی، شما را با آرامش همراهی کنند.

کدام نژاد اسب بیشتر عمر می کند؟

تصویر سازی ذهنی

همچنین، شما باید تصویری مثبت از خودتان، در ذهن اسب ایجاد کنید. مهم است که اسب شما به جای منفی بافی، شما را با مثبت اندیشی همراه کند. شما باید کاری کنید که اسب شما به جای احساسی که همیشه مستلزم ناامیدی است، به بودن با شما، به عنوان یک حضور آرامش بخش فکر کند.

وقت گذاشتن برای تمرکز روی فعالیت های کم استرس با اسب، داشتن نگرش مثبت، و پاداش دادن به اسب در زمان مقرر، به اسب کمک می کند تا به شما به عنوان یک فرد خوب و بی خطر، نگاه کند. اسب ها، انسان را با فضایی که شخص ایجاد می کند، مرتبط می کنند. اگر فضای پر فشار و پر استرس ایجاد کنید، اسب مضطرب می شود. اگر شما محیطی ایمن، آرام و صلح آمیز ایجاد کنید، احتمال کمتری دارد که اسب از شما بترسد.

یک راه عالی برای ایجاد تداعی های مثبت در اسب  این است که همه چیز را سرگرم کننده کنید! تمرین های اسب خود را با هم ترکیب کرده، یک چالش در نظر گرفته و به سادگی، اسب خود را سرگرم کنید. با چنین رویه ای، به احتمال بسیار زیاد، اسب به شما عادت خواهد کرد.

برقراری ارتباط با اسب

همچنین، شما باید نحوه ارتباط با اسب تان را بیاموزید. یکی دیگر از علل ضرورت تمرکز بر پیوند با اسب خود، این است که بتوانید نحوه ارتباط با اسب خود را یاد بگیرید. شما باید بدانید که اسب تان، چه چیزی را دوست داشته و چه چیزی را دوست ندارد؟

شما باید بدانید که آیا آن ها از چیزهای خاصی می ترسند؟ وقتی برای شناخت اسب خود وقت بگذارید، این کار به شما کمک می کند تا برای آنچه که بعداً در تمرینات با آن ها برخورد خواهید کرد، آماده شوید.

ممکن است که این سوال به ذهن تان رسیده باشد که چقدر طول می کشد تا با اسب خود پیوند برقرار کنید. زمان برقراری ارتباط با اسب، بر اساس تعهد شما و همچنین شخصیت و سابقه اسب شما تعیین می شود. خبر خوب این است که شما می توانید با گذشت زمان، با اسب خود پیوند قوی تری ایجاد کنید، حتی پس از اینکه سوار آن می شوید.

اسب چگونه می خوابد؟

مرحله 2 آموزش اسب سواری، مقدمات اصلی

چگونه یک اسب را تربیت کنیم؟ | دام و پت

Groundwork، پایه و اساس هر آموزشی است که قصد انجام آن را دارید. اساساً، کار اساسی هر تمرینی، این است که روی زمین، باید تمرینات را با اسب خود انجام دهید. تمریناتی که باید برای سوارکاری بر روی اسب تان انجام دهید، ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • خم شدن
 • هدایت کردن
 • ثابت ایستادن
 • آرام کردن اسب
 • حرکت دادن شانه ها
 • حرکت کردن با اسب روی یک مسیر دایره ای

برای یادگیری هر کدام از این موارد، می توانید با یک ‌مربی باتجربه، همکاری کنید.

مرحله 3: اسب خود را حساسیت زدایی کنید.

چگونه یک اسب را تربیت کنیم؟ | دام و پت

حساسیت زدایی اسب، یعنی این که اسب تان را به چیزهایی عادت دهید که نسبت به آن ها، دیدگاه مطلوبی ندارند. وقتی نوبت به آموزش اسب برای گذاشتن زین می‌ رسد، باید حساسیت اسب خود را از بین ببرید تا به اسب تان کمک کنید که به چیزهایی که روی پشت و اطراف شکم آن ها قرار گرفته و فشاری که به پهلو های آن ها وارد می کنند، عادت کنند.

پس سوال اصلی این است که چرا باید قبل از قرارگیری زین روی اسب خود، حساسیت زدایی کنید؟ در این قسمت از مقاله، چند علت برای این کار وجود دارد:

 • برای ایجاد اعتماد
 • آماده سازی اسب برای قرار دادن زین
 • عادت دادن اسب به فشارهای وارد شده به بدن

به طور کلی، حساسیت زدایی از اسب باعث می شود که در اولین باری که سعی می کنید زین اسب را قرار بدهید، این کار را راحت تر انجام دهید. اسب ها حیواناتی در حال حرکت هستند، بنابراین اولین غریزه آن ها، فرار کردن است. با حساسیت زدایی از آن ها، اسب می تواند با آرامش بیشتری با شما همراهی کند.

از آنجایی که این کار، بیش از هر چیز، یک تمرین برای ایجاد اعتماد است، مهم است که به یاد داشته باشید که اسب شما به دنبال راهنمایی شما است. برای اینکه آرامش و امنیت را به اسب خود منتقل کنید، باید آرام و صبور باشید. بهترین کاری که می توانید انجام دهید تا به اسب خود کمک کنید که به شما اعتماد کند، این است که به آن ها پاداش دهید. هنگام کار روی حساسیت زدایی، حتما این کار را انجام دهید.

آموزش اسب سواری، قرارگیری زین اسب

همچنین، شما باید برای آماده شدن برای قرار دادن زین اسب، این حیوان را حساسیت زدایی کنید. به طور کلی، حساسیت زدایی از اسب به آن ها کمک می کند تا نسبت به سوار شدن یک انسان، حساس نبوده و عملکرد مطلوب و مورد انتظار را، از خود نشان بدهد.

پد های زین، برزنت ها و کیسه های پلاستیکی، وسایلی عالی برای حساسیت زدایی هستند. آن ها با اسب تماس داشته، سر و صدا کرده و باعث حساسیت زدایی می شوند. همچنین، شما باید اسب خود را نسبت به فشار حساسیت زدایی کنید. یکی دیگر از مواردی که اسب شما باید در هنگام شروع به سواری، با آن آشنا شود، فشار به پهلو ها، پشت و دهان است.

این فشار از دست ها، پاها و زین اسب، در حالی که سوار این حیوان می شوید، وارد بدن اسب می شود. قبل از اینکه واقعاً سوار اسب شوید، باید اسب خود را به این فشار عادت دهید. برای شروع حساسیت زدایی از اسب در برابر فشار به پهلو ها، که ناشی از کمک ساق پا است، با یک کار مقدماتی شروع کنید.

وقتی از اسب می خواهید که شانه ‌ها یا قسمت عقبی ‌اش را حرکت دهد، با فشار دادن انگشت شست خود به پهلوی اسب، به جایی که پاشنه پای شما قرار دارد، به این حیوان فشار وارد کنید. این کار یه اسب یاد می دهد که از فشار “پا” دور شود، درست همانطور که باید در هنگام سوار شدن شما عمل کد.

در مورد حساسیت زدایی اسب خود نسبت به فشار وارد به صورت، جلو بروید و یک افسار روی صورت آن ها بگذارید و اجازه دهید به این شرایط عادت کنند.

مرحله 4 آموزش اسب سواری، اسب را به زین عادت دهید.

چگونه یک اسب را تربیت کنیم؟ | دام و پت

حالا وقت آن است که زین را روی اسب خود بگذارید! مهم است که به یاد داشته باشید که همه اینها یک تجربه جدید برای اسب شما هستند. دانستن اینکه دقیقاً چگونه این بخش از تمرین را انجام دهید، به شما و اسب تان کمک می کند که ناامید و ناراحت نشوید.

بنابراین، سوال اصلی این است که چگونه می توان اسب را به زین عادت داد؟ در ادامه مقاله، مراحلی وجود دارد که می توانید آن ها را انجام دهید:

اسب خود را با قرارگیری آرام زین روی پشت آن، راحت کنید. سپس، بند را به زین وصل کرده و حساسیت زدایی کنید. رکاب ها را به زین اضافه و حساسیت زدایی کنید. به طور کلی، وقت خود را صرف قرار گیری زین روی پشت اسب خود کنید. تمام زمانی را که نیاز دارید صرف کنید تا زین را پشت اسب قرار دهید، با آرامش سپری کنید. اجازه دهید اسب شما تا زمانی که به رکاب های کناری خود عادت نکرده است، به قدم زدن در مسیر دایره ای، ادامه دهد.

کوتاه کردن دم اسب، عوارض و مزایا

منبع
https://equinehelper.com/how-to-train-a-horse/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا