حیوانات خانگی کوچک

چگونه یک خرگوش مضطرب را آرام کنیم؟

چگونه یک خرگوش مضطرب را آرام کنیم؟

برای آرام کردن خرگوش مضطرب، باید به این موضوع توجه داشته باشید که خرگوش ها، چه در طبیعت باشند و چه در خانه و به عنوان یک حیوان نگهداری شوند، حیواناتی عصبی و مضطرب هستند. خرگوش ها ممکن است تحت فشار قرار بگیرند زیرا بسیار آسیب پذیر هستند. اگر خرگوش شما از موضوعات واضحی مانند صداهای ناگهانی، ناراحت است، پس باید برای از بین بردن عامل ایجاد کننده استرس اقدام کنید. خرگوش ها ذاتاً موجوداتی مضطرب و نگران هستند، بنابراین باید این موضوع را در نگهداری از آنها لحاظ کنید.

آیا استرس برای خرگوش خطرناک است؟

حیوان خانگی شما همیشه مراقب حیوانات درنده و شکارچیانی است که ممکن است او را بخورند. برای آرام کردن خرگوش مضطرب با تربیت مناسب خرگوش، او برای حفظ امنیت و آرامش خود به شما اعتماد خواهد کرد. این می تواند استرس آنها را تا حد زیادی کاهش دهد. اگر سعی کنید تا خرگوش با استرس خودش کنار بیاید، این کار می تواند منجر به حمله قلبی شود. خرگوش ها از مرگ می ترسند. ایست قلبی می تواند ناگهانی یا ناشی از یک سری شوک های کوچکتر باشد.

چه عواملی باعث ایجاد استرس در خرگوش می شود؟

چگونه یک خرگوش مضطرب را آرام کنیم؟ | دام و پت

عوامل مختلفی وجود دارند که می توانند باعث ایجاد استرس در خرگوش ها شوند. تعدادی از آنها عبارتند از:

کمبود فضا. خرگوش شما باید در مکانی زندگی کند که به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتواند نیازهای خود را برآورده کند. اگر مکان یک خرگوش تنگ باشد، دچار استرس می شود.

برنامه منظم روزانه. اگر خرگوش بداند چه زمانی به او غذا داده می شود یا با آن بازی می کنید، بسیار آرامتر خواهد بود.

جا به جایی. سعی کنید خرگوش تان را زیاد جا به جا نکنید و او را با خود به مکان های مختلف و نا آشنا نبرید. در صورت لزوم، حیوان را در یک قفسی که با آن آشنا هست، جا به جا کنید.

سروصدا های بلند. خرگوش ها شنوایی بسیار خوبی دارند. صداهای بلند می توانند خرگوش ها را وحشت زده کنند.

لمس غیر منتظره یا بیش از حد. خرگوش ها ترجیح می دهند هر چهار پنجه خود را تا جایی که ممکن است روی زمین نگه دارند. خرگوش خود را مگر در مواقعی که از آن استقبال کند، لمس نکنید. بسیاری از نژادهای خرگوش ها‌ هنگام آغوش گرفتن از ترس منجمد می شوند.

دمای نامتعادل. دمای بدن خرگوش ها باید بین 101-103 درجه فارنهایت حفظ شود. خرگوش ها در دماهای خنک و پایین راحت تر هستند. اگر دمای بدن و محیط خرگوش بیش از حد بالا باشد، خرگوش دچار اضطراب و استرس می شود.

ترس از تاریکی و تنهایی در خرگوش ها

خرگوش ها از تاریک شدن هوا می ترسند. اگر حیوان خانگی شما در هوای تاریک، در یک فضای باز تنها بماند، دچار استرس و اضطراب خواهد شد. خرگوش ها حیواناتی اجتماعی هستند و تنها بودن را دوست ندارند. اگر خرگوش شما جفت ندارد، باید با او معاشرت کنید. به خرگوش خود وقت اختصاص دهید و مرتباً به او سر بزنید.

خرگوش ها با صاحبان خود و سایر خرگوش ها پیوند عاطفی می بندند. اگر دو خرگوش با هم زندگی کنند و یکی ناگهان از دست برود، خرگوش باقی مانده مضطرب خواهد شد. از دست دادن مالک نیز همان نتیجه را خواهد داشت.

اگر خرگوش شما بیمار باشد، دچار اضطراب خواهد شد. این اضطراب تا حدی به این دلیل خواهد بود که او مصمم است بیماری خود را از شما پنهان کند.

خرگوش های اهلی با همتایان وحشی خود متفاوت هستند، اما غرایز مشترکی دارند. اگر خرگوش شما نتواند غرایز خود مانند حفاری، دویدن یا جویدن را انجام دهد، دچار استرس خواهد شد.

علائم اضطراب در خرگوش کدامند؟

چگونه یک خرگوش مضطرب را آرام کنیم؟ | دام و پت

خرگوش ها از طریق بسیاری از رفتارها، استرس و اضطراب خود را نشان می دهند. یکی از اولین کارهایی که باید انجام دهید یادگیری علائم نشان دهنده استرس در خرگوش ها است. این علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • رفتار هیجانی. اگر خرگوش شما با هر صدا یا حرکتی از جا تکان می خورد، پس مضطرب است.
 • نفس نفس زدن. اگر حیوان خانگی شما از طریق دهان خود نفس بکشد، احتمالا دچار پریشانی جدی است.
 • یبوست. خرگوشی که دچار استرس و اضطراب است، به یبوست مبتلا می شود. یبوست ممکن است باعث انسداد شود.
 • امتناع از خوردن و آشامیدن. اگر خرگوش استرس داشته باشد، غذا نمی خورد یا آب نمی نوشد. این روند ظرف 24 ساعت می تواند خطرناک شود.
 • نظافت بیش از حد. نظافت برای خرگوش ها مهم است، اما این کار حدی دارد. اگر خرگوش شما بیش از حد خود را نظافت می کند، سعی در تسکین خود دارد.
 • پنهان شدن. خرگوش ها در طبیعت، به طور غریزی از تهدیدها پنهان می شوند. اگر حیوان خانگی شما احساس نا امنی داشته باشد، پنهان می شود. این امر احتمالاً نشان دهنده استرس است.

چگونه استرس خرگوش را کاهش دهیم؟

اجازه ندهید گه اضطراب و استرس در حیوان خانگی شما ادامه پیدا کند. تلاش خود را برای آرام کردن خرگوش انجام دهید.

روند آرامش بخشی خرگوش خود را با صحبت کردن شروع کنید. با لحنی آرامش بخش با خرگوش خود صحبت کنید. هیچ نشانه ای از اضطراب را در کلمات خود بروز ندهید و از عصبانیت و با صدای بلند حرف زدن بپرهیزید.

نزدیک صورت خرگوش، با او صحبت کنید. از عبارات کوتاه و اطمینان بخش مانند “اوضاع خوب است” و “آرام باش” استفاده کنید. با گذشت زمان، می توانید این کلمات را به عنوان علائم اطمینان بخش در مغز حیوان خانگی خود شرطی کنید.

اگر چیزی وجود دارد که خرگوش شما با دیدن آن می ترسد، چشمان او را بپوشانید. اگر صدای بلندی وجود دارد، گوش های او را بپوشانید. قرار گرفتن در معرض عامل استرس یک روش درمانی مناسب برای خرگوشها نیست. این کار فقط او را بیشتر تحت فشار قرار خواهد داد.

هنگامی که خرگوش شما علائم آرام شدن را نشان داد، کمی فعالیت های لذت بخش با او انجام دهید. می توانید با او بازی کنید. با این کار حواس حیوان خانگی خود را از عامل ایجاد کننده ترس پرت می کنید. خرگوش ها موجوداتی باهوش هستند.

استرس ناشی از تغییر مکان

چگونه یک خرگوش مضطرب را آرام کنیم؟ | دام و پت

خانه تکانی و تغییر مکان زندگی خرگوش، باعث ایجاد اضطراب در او خواهد شد. زیرا تغییر محیط یعنی وارد شدن به مکانی ناشناخته و نا آشنا. هنگامی که اسباب کشی کردید به خانه جدید خود رسیدید، قسمتی از خانه را به طور اختصاصی برای خرگوش خود اختصاص دهید. اتاق را با وسایلی پر کنید که خرگوش شما با آن ها آشناست. با این کار او کمی احساس آرامش خواهد کرد.

با گذشت زمان، خرگوش شروع به گشت و گذار در اتاق خواهد کرد و هنگامی که با سرزمین جدید آشنا شد، حیوان خانگی شما شروع به اکتشاف بیشتر محیط خواهد کرد. اجازه بدهید که اتاق های خانه را یکی یکی بررسی کند. با گذشت زمان، خرگوش به خانه جدید عادت کرده و آرامش خود را باز خواهد یافت.

استرس بعد از ویزیت دامپزشک

هیچ حیوان خانگی از مراجعه به دامپزشک لذت نمی برد. خرگوش ها نیز از این قاعده مستثنا نیستند. بدتر از همه اینکه، خرگوش نمی فهمد چه اتفاقی میفتد. با انجام برخی اقدامات می توانید استرس خرگوش را به حداقل برسانید. مثلا می توانید چشمان خرگوش را بپوشانید تا نتواند اعمال دامپزشک را ببیند. حتی اتاق انتظار مملو از گربه و سگ نیز ممکن است او را بترساند. قفس خرگوش را با پارچه ای سبک بپوشانید.

استرس ناشی از سروصدای شهری

اگر در یک محیط شهری زندگی می کنید، ممکن است متوجه شوید که همواره یک صدای پس زمینه شنیده می شود. این صدا می تواند سر و صدای روزمره، مانند ماشین های حمل زباله یا بوق ماشین باشد. همچنین ممکن است صدای کارهای عمرانی، رژه های خیابانی، رعد و برق یا آتش بازی را بشنوید.

خرگوش ها همیشه نسبت به صداهای بلند و ناگهانی حساس هستند. اگر به نظر می رسد حیوان خانگی شما به خاطر سروصدا دچار پریشانی شده است، می توانید خانه او را در محیط آرامی از خانه قرار دهید. هر چند با این کار تمام مشکلات حل نمی شود.

خانه خرگوش را در کنار تلویزیون یا سیستم صوتی قرار ندهید. اگر فرزند دارید، توضیح دهید که آنها باید خرگوش را درک کنند. فریادهای ناگهانی می تواند حیوان خانگی شما را بترساند.

یک فضای امن برای خرگوش خود درست کنید که تا آنجا که ممکن است ضد صدا باشد. اگر اتاق اضافی دارید، خرگوش خود را آنجا نگه داری کنید. این کار باعث می شود حداقل خرگوش تان جایی برای پناه گرفتن داشته باشد.

استرس ناشی از گرمای هوا

هوای گرم برای خرگوش ناراحت کننده است. اگرچه حیوان خانگی شما مطابق با فصل ها خز خود را تنظیم می کند، اما خرگوش حیوان دوست دار گرما نیست. وقتی بدن یک خرگوش بیش از حد گرم شود، به شکل فزاینده ای مضطرب می شود.

اطمینان‌ حاصل کنید که خرگوش تان به مقدار کافی آب می نوشد. اگر هوا بیش از اندازه گرم است، می توانید چند تکه یخ در ظرف آب خرگوش قرار دهید. از پنکه برای خنک کردن خرگوش استفاده نکنید، زیرا امواج هوا باعث اضطراب خرگوش می شود.

استرس ناشی از نگهداری حیوان خانگی دیگر

چگونه یک خرگوش مضطرب را آرام کنیم؟ | دام و پت

خرگوش ها، حیواناتی اجتماعی هستند. این به این معنی نیست که خرید حیوان خانگی جدید باعث استرس خرگوش نخواهد شد. تا زمانی که دو خرگوش با هم صلح نکنند، با یکدیگر رقابت خواهند کرد. حیوانات جدید را به تدریج به خرگوش معرفی کنید و مراقب علائم حسادت باشید.

همچنین باید اطمینان حاصل کنید که فضای کافی برای نگهداری دو حیوان خانگی دارید. اجبار دو خرگوش برای زندگی در محیطی کوچک باعث استرس هر دو خواهد شد.

اگر حیوان خانگی شما از گونه دیگری باشد، خرگوش شما بیشتر احساس اضطراب و نگرانی خواهد کرد. کاهش استرس زندگی روزمره یک خرگوش، امری ضروری است. برای آرامش خرگوش باید هر کاری که از دستتان بر می آید انجام دهید.

برخی راهکارها برای آرام کردن خرگوش ها، عبارتند از:
 • به طور اجباری خرگوش خود را نوازش نکنید.
 • برای خرگوش خود یک دوست بیابید. دو خرگوش که با هم زندگی می کنند، با آرامش بیشتری رفتار خواهند کرد.
 • توجه و محبت. هرگز خرگوش خود را نادیده نگیرید. این به پیوند بین شما آسیب می رساند. اگر حیوان خانگی شما می خواهد او را نوازش یا نظافت کنید، دریغ نکنید.
 • تامین روشنایی و دما استاندارد و متوسط. اطمینان حاصل کنید که خرگوش شما درک خوبی از چرخه ی شب و روز دارد. اجازه ندهید هوای محل زندگی خرگوش خیلی گرم شود.
 • هرگز علائم هشدار دهنده استرس در خرگوش را نادیده نگیرید. این باعث می شود اعتماد حیوان خانگی به شما از بین برود و به سلامتی او آسیب برسد. یک خرگوش مضطرب بیشتر در معرض بیماری است.
 • یک الگو و برنامه برای رفع نیاز های خرگوش ایجاد کنید. اطمینان حاصل کنید که خرگوش شما متوجه می شود که تلاش می کنید تا نیازهای او برآورده شود. خرگوش ها باهوش هستند. آنها متوجه الگوها و ریتم ها می شوند و یاد می گیرند که بر اساس الگوها عمل کنند.
 • خرگوش خود را ایمن نگه دارید. اگر خرگوش شما خارج از خانه زندگی می کند، اطمینان حاصل کنید که او شب ها در لانه خود احساس امنیت می کند. خرگوشی که دائما در معرض شکارچیان قرار بگیرد شبها را با ترس سپری خواهد کرد.

منبع: https://www.rabbitcaretips.com/how-to-calm-down-a-stressed-rabbit/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا