حیوانات خانگی کوچک

چگونه توجه خرگوش را جلب کنیم؟

چگونه توجه خرگوش را جلب کنیم؟

جلب توجه خرگوش، شامل هشدار و مطلع شدن از حضور شما است. خرگوش شما در این شرایط به راحتی وحشت زده خواهد شد و غافلگیری بیش از حد و مداوم در خرگوش ها ممکن است منجر به ناراحتی آنها شود. خرگوش ها از دید و شنوایی خوبی برخوردار هستند، بنابراین استفاده از نشانه های کلامی و بصری در خرگوش ها، آنها را نسبت به حضور شما مطلع کرده و توجه حیوان خانگی را به خود جلب می کند.

خرگوش شما ممکن است عمدا یا ناخواسته شما را نادیده بگیرد. بنابراین، یک خرگوش که حس شنوایی یا بینایی خود را از دست می دهد ممکن است متوجه شما نشود. در غیر این صورت، ممکن است خرگوش عمدا شما را نادیده بگیرد. این شرایط به چند دلیل رخ دهد، مثلا:

 • به دلایلی از شما رنجیده است.
 • شما را به عنوان شکارچی می شناسد.
 • حیوان خانگی، خود را عضو غالب خانواده می داند.

جلب توجه یک خرگوش می تواند مشکل باشد، به خصوص برای یک خرگوش جدید یا جوان که هنوز در خانه شما راحت نیست.  واکنش آنها به محرکها با نحوه واکنش گربه یا سگ کودکی شما نسبت به تماس متفاوت است. یک خرگوش بیشتر تمایل دارد که تا زمانی که در خانه احساس امنیت کند، عمدا   شما را نادیده بگیرد.

علائم بصری برای جلب توجه خرگوش

چگونه توجه خرگوش را جلب کنیم؟ | دام و پت

خرگوش ها بینایی بسیار خوبی دارند. بینایی خرگوش اولین راه تشخیصی در خرگوش ها محسوب می شود و دامنه بینایی آن تقریباً 360 درجه است.

استفاده از نشانه های دیداری می تواند برای هشدار دادن به خرگوش از حضور شما و آموزش دستورات غیرکلامی خوب باشد. نشانه های دیداری همراه با دستورات شفاهی می توانند برای جلب توجه خرگوش مفید باشند.

علائم بصری در خرگوش نیز لازم نیست به صورت دستوری باشند. آنها می توانند راهی برای برقراری ارتباط با خرگوش شما باشند. خرگوش ها، اعم از اهلی و وحشی، از زبان بدن برای صحبت با همدیگر استفاده می کنند. می توانید از این ویژگی آنها به نفع خود استفاده کنید.

هنگام نزدیک شدن به خرگوش خود، آرام و ساکت باشید. از حرکات آسان و قابل پیش بینی استفاده کنید. این به خرگوش می گوید که شما تهدیدی برای آنها نیستید، در حالی که حرکات تند یا تیز می تواند مفهوم دیگری برای خرگوش داشته باشند. خرگوش ممکن است رفتارهای تند و تیز را به صورت زیر تعبیر کند:

 • تهدیدی وجود دارد که شما آن را کشف کرده اید.
 • شما برای خرگوش تهدید محسوب می شوید و در حال آماده شدن برای پاسخگویی هستید.

غذا و خوراکی ها برای جلب توجه خرگوش

نوع رفتار و حتی رژیم غذایی و خوراکی ها برای خرگوش خانگی شما یک روش تضمینی برای جلب توجه آن است. می توانید از آنها برای جلب توجه خرگوش خود استفاده کنید. مراقب رفتار خودتان با حیوان خانگی تان باشید. البته در این کار زیاده روی نکنید. خطر تغذیه بیش از حد خرگوش با رژیم های غذایی می تواند با خطر ایجاد یک رژیم غذایی نامتعادل و مشکلات وزن همراه باشد. همچنین این احتمال وجود دارد که خرگوش شما یاد بگیرد که هر تعامل با شما به معنای دریافت پاداش و جایزه است.

استفاده از خوراکی ها برای جلب توجه خرگوش شما برای آموزش و پاداش رفتار خوب مفید است. همچنین می توانید از خوراکی ها برای برقراری رابطه با خرگوش جدید استفاده کنید. در هر صورت، مطمئن شوید که از غذاهای متعادل استفاده می کنید. سبزیجات یا گلوله های معمولی خرگوش را به عنوان درمان جایگزین کنید تا از افزایش وزن در خرگوش شما جلوگیری شود.

دستورات شفاهی برای جلب توجه خرگوش

دستورات شفاهی، برای صاحبان حیوانات حیاتی است. دستورات شفاهی نه تنها توجه خرگوش شما را به خود جلب می کند، بلکه یک وسیله ارتباطی عالی است. با استفاده از دستورات شفاهی، یک خرگوش یاد می گیرد نام خود را تشخیص دهد. همچنین خرگوش شما لحنی را که هنگام گفتن نام آن استفاده می کنید را تشخیص می دهد. لحن “شام آماده است”، لحن “شما در دردسر هستید” و لحن “بیا اینجا” همه معنی خاص خودشان را دارند و خرگوش شما معنی همه آنها را یاد می گیرد.

تن و لحن برخی از دستورات شفاهی، ممکن است توجه خرگوش شما را بیشتر به خودش جلب کنند. صدایی را که خرگوش شما بیشتر به آن پاسخ می دهد را شناسایی کرده و در صورت لزوم آن را تنظیم کنید.   اگرچه یک صداهای بلندتر ممکن است در ابتدا توجه خرگوش شما را به خود جلب کند، اما ممکن است باعث استرس در حیوان خانگی شما شده و باعث شود در آینده شما را نادیده بگیرد.

چرا خرگوش شما را نادیده می گیرد؟

چگونه توجه خرگوش را جلب کنیم؟ | دام و پت

مواقعی وجود دارد که ممکن است خرگوش شما را نادیده بگیرد. این موضوع می تواند عمدی، یا تصادفی باشد. اما برخی از شایع ترین عواملی که باعث می شود، خرگوش تان شما را نادیده بگیرد، عبارتند از:

خرگوش فکر می کند شما خطرناک هستید.

خرگوش جدید شما ممکن است شما را نادیده بگیرد زیرا هنوز حیوان خانگی شما تشخیص نداده است که شما برای آن خطرناک هستید یا خیر. یک خرگوش به طور غریزی از جلب توجه به خود جلوگیری می کند. حتی ممکن است به نظر برسد وقتی شما واقعاً از حضور شما آگاه است، شما را نادیده می گیرد. با گذشت زمان، و با صبر و شکیبایی خود، به آنها یاد بدهید که دشمن نیستید.

خرگوش با شما پیوند نخورده است.

خرگوش شما نیز ممکن است شما را نادیده بگیرد زیرا هنوز نتوانسته است که با شما ارتباط برقرار کند. این می تواند به دلیل آموزش و رفتار های نادرست با خرگوش باشد. خرگوش ها ممکن است زیبا و ناز به نظر برسند، اما لزوماً از حمل کردن لذت نمی برند. به طور طبیعی، گرفتن و نگهداری از خرگوش به خصوص وقتی هنوز با شما رابطه برقرار نکرده، ممکن است باعث خشم آنها شود.

اجازه دهید خرگوش شما در زمان خودش برای نوازش و حیوانات خانگی به شما مراجعه کند. هنگامی که اعتماد خرگوش را جلب کردید، حیوان خودش برای نوازش و چرت زدن به سمت شما می آید.

حتی ممکن است با شما روی کاناپه بلند شود. خرگوشی که به شما اعتماد می کند ممکن است راحت در آغوش شما قرار بگیرد، اگرچه این مورد در مورد اکثر خرگوش ها وجود ندارد.

خرگوش سالمند یا بیمار است.

اگر خرگوش شنوایی یا بینایی خودش را از دست بدهد، ممکن است به طور تصادفی شما را نادیده بگیرد. آیا خرگوش شما پیر است و علائمی از پیری دارد؟ آیا حیوان خانگی شما عفونت چشم یا گوش دارد که احتمال دارد باعث آسیب دائمی حیوان شده باشد ؟ به دقت خرگوش خود را از نظر هرگونه مشکل سلامتی بررسی کنید و در صورت لزوم از یک دامپزشک مشورت بگیرید.

چرا خرگوش از قفس بیرون نمی آید؟

چگونه توجه خرگوش را جلب کنیم؟ | دام و پت

روند یادگیری نام خرگوش نیز می تواند مدتی طول بکشد. هنگام گفتن نام خرگوش مطمئن باشید که با لحن ملایم و یکنواختی صحبت می کنید. در نهایت، آن را یاد می گیرد که نام خود را تشخیص دهد.

یک خرگوش جدید ممکن است هنوز در محیط خود، یا اطراف شما راحت نباشد. خرگوشی که از آمدن امتناع می ورزد نیز ممکن است تمایلی به ترک قفس خود نداشته باشد. علت اینکه خرگوش شما حاضر نیست از قفس خودش بیرون بیایید این است که یا می ترسد (از شما یا عوامل استرس زا در محیط) یا درد دارد. یادگیری زبان خرگوش ها می تواند به شما در تعیین خلق و خوی خرگوش کمک کند، بنابراین دلایل پنهان شدن آن را بررسی کنید.

خرگوش از محیط اطرافش می ترسد.

در برخی شرایط ممکن است علت اصلی اینکه خرگوش از قفس خودش بیرون نمی آید این باشد که از محیط اطراف خودش می ترسد. برخی از عوامل وجود دارد که می تواند به طور جدی بر میزان راحتی خرگوش عصبی تأثیر بگذارد، از جمله:

 • موسیقی یا سایر صداهای بلند
 • وجود سایر حیوانات دیگر که به خرگوش فشار می آورند.
 • بوهای غیرمعمول، مانند خوشبو کننده های هوا یا پخش کننده های روغن ضروری باعث ناراحتی خرگوش می شوند.

خرگوش درد دارد.

یک خرگوش به غرایز خود توجه می کند تا در صورت عدم احساس بیماری یا درد پنهان شود. آیا قوز کرده و گوش هایش به پشت صاف گذاشته است؟ آیا از لمس و تلاش شما برای حرکت طفره می رود؟ در صورت بروز هر یک از علائم زیر ممکن است حیوان خانگی شما از درد رنج ببرد:

 • بی حالی
 • دندان ساییدن
 • از دست دادن اشتها
 • گشاد شدن مردمک چشم
 • برآمدگی یا تمرکز نداشتن چشم ها

چرا خرگوش من خجالتی است؟

چگونه توجه خرگوش را جلب کنیم؟ | دام و پت

هنگامی که خرگوش شما از مراجعه به شما امتناع ورزد ممکن است گیج کننده و نا امیدکننده باشد، خصوصاً اگر قبلاً با اشتیاق به حضور شما پاسخ می داده اما، الان شما را نادیده می گیرد.

خجالتی بودن یک خرگوش جدید نیز معمول است اما در عرض یک هفته، بیشتر خرگوش ها باید احساس راحتی کافی برای نزدیک شدن به شما داشته باشند. چند هفته دیگر طول می کشد تا نام خود را یاد بگیرد و در صورت صدا زدن، به سمت شما بیایند. اینکه چرا خرگوش به سمت شما نمی آید باید بررسی و علت آن مشخص شود.

یک خرگوش جدید یا خرگوش خجالتی طبیعتاً در ترک قفس خود بسیار مرددتر خواهد بود. به خرگوش اجازه دهید اطراف خودش را اکتشاف کند و طبیعتاً باید در محیط خود راحت باشد و به شما عادت کند. سعی کنید در هنگام استراحت خرگوش، راهکارهای زیر را رعایت کنید:

 • روی زمین بنشینید، اما نه خیلی نزدیک به قفس.
 • اجازه دهید خرگوش به حضور شما عادت کند.
 • شما همچنین می توانید با ارائه خوراکی ها، خرگوش را تشویق کنید تا از قفس خارج شود.
 • یکسری سوراخ های مخفی  مانند خانه های حیوان خانگی و جعبه های مقوایی را در  سراسر خانه قرار دهید.

یک ایده خوب برای معرفی یک خرگوش به یک محیط جدید، نگهداری آن در یک اتاق یک نفره است. پس از سازگاری، می توانید به آرامی اجازه دهید در خانه شما بیشتر رفت و آمد کند. از این روش را می توان برای خرگوشهای تازه پذیرفته شده، و برای معرفی خرگوشهای فعلی خود به خانه جدید پس از نقل مکان استفاده کنید.

سخن آخر

خرگوش ها موجوداتی بسیار اجتماعی هستند و بیشتر خرگوش های خانگی می توانند با صاحبان خود کاملاً مهربان باشند. به همین ترتیب، هرگونه تغییر ناگهانی در نحوه رفتار آن باید با نگرشی جدی درمان شود.

آیا اخیراً اتفاقی برای خرگوش شما افتاده است؟ آیا به خودش آسیب زده یا ترسیده است؟ آیا صدای خود را خیلی نزدیک یا بلند کرده اید؟

همه این موارد می توانند روی نحوه برخورد حیوان خانگی تان با شما تأثیر بگذارند. اگر از شما بترسد، ممکن است از نزدیک شدن شما خیلی ترسیده باشد یا حتی عمداً شما را نادیده بگیرد. با دقت به نحوه تعامل خود یا شاید اعضای خانواده خود با خرگوش نگاه کنید.

منبع:

https://www.rabbitcaretips.com/how-to-get-a-rabbits-attention/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا