آبزیان

چگونه به ماهی ها غذا بدهیم؟

اغلب اوقات اولین سؤالاتی که آکواریومی ها می پرسند، به خصوص کسانی که تازه وارد این سرگرمی شده اند، در مورد تغذیه است. اینکه چگونه به ماهی ها غذا بدهیم؟ به ماهی هایم چه غذا بدهم، چقدر باید به آنها غذا بدهم و هر چند وقت یکبار؟ در طبیعت، این که ماهی ها چه می خورند بستگی به این دارد که آیا آنها گیاهخوار، گوشتخوار یا همه چیزخوار (هر دو) هستند. اینکه چند وقت یکبار و چقدر می خورند به ترجیحات غذایی، اشتها و در دسترس بودن غذا بستگی دارد.

چند نکته برای کمک به ارائه بهترین برنامه تغذیه ممکن برای ماهی ها، عبارتند از:

 • ماهی‌های گیاه‌خوار تمایل دارند در طول روز علوفه بخرند، زیرا برای برآوردن نیازهای تغذیه‌ای آن‌ها به مواد گیاهی بسیار بیشتری نسبت به پروتئین گوشت برای گوشتخواران نیاز است.
 • ماهی های همه چیز خوار بهترین آن را دارند زیرا گزینه های بیشتری برای مواد غذایی مناسب دارند. شکارچیان و تغذیه کننده های تخصصی زمانی که غذا فراوان است بیشتر غذا می خورند، اما زمانی که چند روز فاصله بین وعده های غذایی باقی نمانده است. این می تواند توضیح دهد که چرا ماهی های آکواریومی به راحتی غذا را هر زمان که عرضه می شود می پذیرند. آنها نمی دانند وعده غذایی بعدی آنها کی خواهد بود!
 • ماهی های گوشتخوار کمتر غذا می خورند. این به این دلیل است که آنها کمتر در طبیعت غذا می گیرند و برنامه تغذیه آکواریوم آنها باید مطابق با آن باشد.

چه غذایی باید به ماهی خود بدهم؟

مهم است که بدانید ماهی های شما در طبیعت چه می خورند و بر اساس آن تغذیه کنند. آیا آنها گیاهخوار، گوشتخوار یا همه چیزخوار هستند؟ اکثر آکواریوم ها انواع مختلفی از گونه ها را در آکواریوم خود نگهداری می کنند، بنابراین ارائه ترکیبی از غذاهای مختلف بهترین است. به عنوان مثال، حاملان زنده عمدتاً گیاهخوار هستند، در حالی که تتراها بیشتر گوشتخوار هستند. اگر هر دو نوع ماهی را در آکواریوم خود نگهداری می کنید، همانطور که بسیاری از آکواریوم ها انجام می دهند، تغذیه متناوب از پروتئین گوشت و غذاهای گیاهی را برای شادی و سلامت همه ماهی ها تغییر دهید. تنوع صرف نظر از نوع ماهی که نگهداری می کنید مهم است، زیرا حتی گوشتخواران از برخی مواد گیاهی در رژیم غذایی خود بهره می برند و بالعکس.

اندازه غذایی که تغذیه می کنید باید با اندازه دهان ماهی های شما مطابقت داشته باشد. به عبارت دیگر، ماهی‌های شکارچی بزرگ معمولاً هیچ علاقه‌ای به کرامبل‌های پولکی کوچک نشان نمی‌دهند و ماهی‌های کوچکی مانند تتراهای نئون نمی‌توانند گلوله‌های بزرگ را در دهان خود جای دهند. غذای نخورده به سرعت آکواریوم شما را آلوده می کند.

هنگام غذا دادن به غذاهای منجمد، غذا را هر بار با استفاده از یک سرنگ بزرگ پخش کنید تا مطمئن شوید که همه مقداری از آن را دریافت می کنند. برای فیدرهای بالایی، کمی غذا را در سطح آب بیندازید و به آرامی مقداری از آن را در ستون آب برای فیدرهای میانی و پایینی بریزید.

چقدر غذا باید به ماهی ها بدهم؟

چگونه به ماهی ها غذا بدهیم؟ || دام و پت

همیشه بهترین کار این است که به خصوص در آکواریوم های جدید کم تغذیه کنید، زیرا غذای دست نخورده می تواند آب شما را کدر کند و باعث افزایش خطرناک سطح آمونیاک و نیتریت شود. یک قانون کلی این است که فقط چیزی را که ماهی شما می تواند مصرف کند در 2 تا 3 دقیقه تغذیه کنید. وقتی شک دارید، با مقدار کمی شروع کنید و ببینید ماهی شما چقدر سریع آن را مصرف می کند. اگر در کمتر از 2 دقیقه کاملا مصرف شد، کمی بیشتر به آنها بدهید. زمان زیادی طول نمی کشد تا بفهمیم در هر شیردهی چه مقدار غذا باید به آنها بدهید. مواد غذایی باقیمانده را بعد از پنج دقیقه با شیلنگ یا توری سیفون جدا کنید.

نکته دیگر این است که ماهی شما در چه بخشی از ستون آب تغذیه می کند. ماهی می تواند جزء موارد زیر باشد:

 • فیدرهای سطحی
 • فیدرهای پایین

بیشتر ماهی‌ها یاد می‌گیرند که غذا را از هر کجا که در دسترس است بخورند، اما ماهی‌های خجالتی ممکن است صبر کنند تا غذا به «منطقه امن» آن‌ها منتقل شود. این ماهی ها ممکن است نیاز به تغذیه هدف داشته باشند، به این معنی که غذا را مستقیماً به آنها هدایت کنید. پولک ها و برخی از غذاهای پلت معمولاً برای یک یا دو دقیقه قبل از شروع یک فرود آهسته به سمت پایین در سطح باقی می مانند و آنها را به گزینه های خوبی برای تغذیه کننده های سطحی و میانی آب تبدیل می کند. خیساندن غذاهای خشک یا “چرخاندن” آنها در سطح به ریزش سریعتر آنها برای فیدرهای میانی آب کمک می کند. اکثر و سایر فیدرهای پایینی بهترین عملکرد را در قرص ها، ویفرها و غذاهای پلت دارند.

هر چند وقت یکبار باید به ماهی غذا بدهم؟

در بیشتر موارد، تغذیه ماهی یک یا دو بار در روز کافی است. برخی از علاقه مندان حتی یک یا دو روز در هفته ماهی خود را روزه می گیرند تا دستگاه گوارش خود را پاک کنند. ماهی‌های بزرگ‌تر و کم‌تحرک‌تر نسبت به ماهی‌های کوچک‌تر و فعال‌تر می‌توانند بین وعده‌های غذایی طولانی‌تر باشند. علف خواران در طول روز علوفه می خورند، بنابراین باید به دفعات بیشتر تغذیه شوند، اما هر بار فقط به مقدار کم. ماهی‌های کوچک فعال مانند دانیوس و بچه‌های تازه تفریخ شده دارای سرعت متابولیسم بالاتری هستند و باید به طور مکرر تغذیه شوند، به خصوص زمانی که در دمای گرم‌تر نگهداری شوند.

ماهی های بالغ را می توان یک بار در روز، تقریباً در همان زمان، تغذیه کرد، اگرچه اگر در هر بار تغذیه مقدار کمتری به آنها بدهید، می توانید چندین بار در روز به آنها غذا بدهید. ماهی های جوان ممکن است به سه یا چهار بار در روز نیاز داشته باشند. علفخواران معمولاً شکم بزرگی برای نگهداری مقدار زیادی غذا ندارند، زیرا در طبیعت جلبک ها و گیاهان را در طول روز نیش می زنند.

آنها را می توان بیشتر از گوشتخواران تغذیه کرد، یا به آنها سبزی های زنده داد که می توانند در طول روز میان وعده بخورند. این قانون سرانگشتی را دنبال کنید که باید به ماهی ها فقط آنچه را که در عرض پنج دقیقه می خورند، غذا دهید. اگر بعد از این مدت غذا باقی مانده باشد (به جز سبزی تازه)، شما بیش از حد غذا می دهید. یک استثنا برای ماهی هایی است که تغذیه کننده شبانه (شب) هستند، جایی که باید غروب غذا را قبل از خاموش کردن چراغ ها در آکواریوم قرار داده و اجازه دهید ماهی یک شب بخورد.

چه زمانی باید به ماهی خود غذا بدهم؟

چگونه به ماهی ها غذا بدهیم؟ || دام و پت

اندازه آکواریوم را به عنوان نشانه ای از میزان غذای مورد نیاز تلقی نکنید. پنج ماهی در یک آکواریوم بزرگ به همان مقدار غذا نیاز دارند که پنج ماهی در یک آکواریوم کوچکتر – فقط آن را در سراسر آکواریوم پخش کنید تا همه بتوانند به راحتی به آن دسترسی پیدا کنند.

در طبیعت، بیشتر ماهی ها در صبح زود و هنگام غروب تغذیه می کنند. استثناء علف خواران و همه چیزخوارانی هستند که در طول روز علوفه می کنند و گونه های شبگرد. اگرچه ماهی های آکواریومی را می توان در هر زمانی از روز تغذیه کرد، تغذیه صبح و عصر بهترین است. آنها به سرعت یاد می گیرند که “زمان تغذیه” چه زمانی است، با اشتیاق به جلو و عقب در سطح شنا می کنند یا در انتظار وعده غذایی بعدی خود از مکان های مخفی خارج می شوند.

اطمینان حاصل کنید که چراغ آکواریوم حداقل 30 دقیقه قبل از تغذیه صبح روشن است و حداقل 30 دقیقه بعد از تغذیه عصر آن را روشن کنید. گونه‌های شب‌زی مانند چاقوماهی، گربه‌ماهی و برخی پلکوستوموس‌ها را می‌توان بلافاصله پس از خاموش شدن چراغ آکواریوم در شب با غذاهای غرق‌شده تغذیه کرد.

علائم تغذیه بیش از حد ماهی چیست؟

اصطلاح «تغذیه بیش از حد» به معنای تغذیه بیش از مقداری است که ماهی شما نیاز دارد یا می‌خواهد در یک تغذیه غذا بخورد. حتی علاقه مندانی که فقط یک بار در روز یا یک روز در میان غذا می دهند، اگر غذا در کمتر از 2 یا 3 دقیقه به طور کامل مصرف نشود، می توانند به دلیل تغذیه بیش از حد مقصر باشند.

برخی از نشانه های گویای تغذیه بیش از حد ماهی ها، عبارتند از:
 • رشد بیش از حد جلبک
 • سطح آمونیاک یا نیتریت بالا است.
 • نیترات مزمن بالا یا pH پایین
 • فیلتر در عرض چند روز پس از تمیز کردن مسدود می شود.
 • آب آکواریوم کدر یا تیره است و بوی بدی دارد. ممکن است کف یا کف روی سطح وجود داشته باشد.
 • غذای نخورده بعد از 5 دقیقه در آکواریوم باقی می ماند اما ماهی ها هیچ علاقه ای به آن نشان نمی دهند. در موارد شدید، یک قارچ سفید رنگ تیره یا پنبه ای ممکن است در پایین یا روی تزئینات و گیاهان شروع به رشد کند.

اگر آکواریوم شما علائمی از تغذیه بیش از حد را نشان می دهد، مواد غذایی نخورده را با سیفون خارج کنید، به آرامی سطح زیرین را جاروبرقی بکشید و مقدار غذا در هر تغذیه را تا 50 درصد کاهش دهید. ارائه رژیم غذایی و برنامه غذایی مناسب به ماهی، رشد، مقاومت در برابر بیماری، رنگ های زنده و زندگی طولانی و سالم را تضمین می کند.

آنچه به ماهی های خود غذا می دهید و میزان تغذیه آنها بخش مهمی از ایجاد یک محیط سالم برای آنها است. ارائه رژیم غذایی مناسب برای ماهی بسیار بیشتر از پاشیدن چند تکه روی آب چند بار در روز است.

احتمال اینکه صاحبان ماهی به ماهی های خود بیش از حد غذا بدهند، بیشتر از کم غذا دادن به آنها، باعث افزایش میزان ضایعات در مخزن می شود. این نه تنها ضایعاتی است که وقتی ماهی ها تمام غذا را نمی خورند، بلکه فضولات نیز از ماهی دفع می شود زیرا آنها بیش از حد لازم غذا می خورند. اگر متوجه شدید که سطح آمونیاک، نیتریت یا نیترات در حال افزایش است و مخزن آلوده به نظر می رسد، احتمالاً بیش از حد به ماهی غذا می دهید.

چگونه غذای مناسب برای ماهی انتخاب کنیم؟

چگونه به ماهی ها غذا بدهیم؟ || دام و پت

بخش غذای ماهی در فروشگاه حیوانات خانگی می تواند برای یک صاحب تازه کار خسته کننده باشد. ابتدا، درباره گونه‌های ماهی‌های خود بیشتر بیاموزید، از این که آیا این گونه‌ها گوشتخوار هستند یا گیاهخوار شروع کنید. از آنجا، گزینه هایی برای انتخاب عبارتند از:

غذای خشک

وقتی به غذای ماهی فکر می کنید، به فکر پرک هستید. این رایج‌ترین گزینه برای تغذیه یک مخزن ماهی است، اما غذای ماهی خشک نیز به صورت گرانول و گلوله، انواع غرق‌شده و شناور و همچنین گزینه‌هایی برای گونه‌های خاص وجود دارد. غذای ماهی خشک می تواند فیبر کمتری داشته باشد، اما افزودن غذاهای گیاهی به رژیم غذایی به کاهش خطر ابتلا به اختلالات مثانه شنا و نفخ برای گونه های گیاهخوار کمک می کند. فروشگاه‌های حیوانات خانگی همچنین ممکن است ورقه‌های اسپیرولینا یا جلبک نوری خشک شده را بفروشند که برای ماهی‌های گیاه‌خوار خوب است.

غذای منجمد

برخی از ماهی ها از غذای منجمد مانند میگو، کرم خونی، پلانکتون، میگو، کریل یا صدف لذت می برند. فروشگاه‌های حیوانات خانگی اغلب مکعب‌های اسپیرولینا یخ‌زده را برای تغذیه گیاه‌خواران می‌فروشند.

فریز خشک شده

کرم های Tubifex و میگو Mysis یا سایر مواد غذایی را می توان به صورت مکعبی خشک شده در انجماد یافت. اینها بسیار مغذی هستند و برای ماهی های گوشتخوار عالی هستند.

غذای زنده

گزینه ها شامل آب نمک زنده یا میگوی شبح، ماهی تغذیه کننده (برای ماهی های گوشتخوار بزرگتر)، جیرجیرک ها و کرم ها هستند.

سبزی ها

اگر ماهی های شما از گیاهان آکواریومی مانند آناچاریس می خورند، به آنها سبزی هم بدهید. گزینه ها شامل کاهو، خیار، کدو سبز و اسفناج است. سبزی ها را به کنار مخزن ببرید یا در محل نزدیک زیرلایه ببندید، اما سبزیجات نخورده را ظرف 24 ساعت بردارید یا جایگزین کنید. ماهی هایی مانند پلکوستوموس عاشق خوردن سبزیجات تازه هستند.

بیولوژی ماهی های مختلف به این معنی است که آنها اغلب به غذای متفاوتی نیاز دارند. بنابراین، اگر ماهی‌های متنوعی در آکواریوم خود دارید، از ترکیبی از غذاها استفاده کنید. مانند غذاهای شناور، غذاهایی که به آرامی غرق می‌شوند و غذاهایی که به سرعت غرق می‌شوند. تا مطمئن شوید که آنها تغذیه مورد نیاز خود را دریافت می‌کنند.

منبع
https://www.thesprucepets.comhttps://www.aqueon.co

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا