گربه ها

چگونه از گربه که پای آن شکسته مراقبت کنیم؟

 چگونه از گربه که پای آن شکسته مراقبت کنیم؟

مراقبت از شکستگی پای گربه ها ضروری می باشد، چون که گاهی کنجکاوی و انرژی بیش از حد گربه ها می‌تواند موجب حادثه و سبب شکستن پای آنها گردد. اغلب شکستگی اندامهای گربه می تواند به دلیل افتادن، یا قرار گرفتن مورد حمله حیوانات دیگر و یا تصادف با یک ماشین باشد. شکستن پای یک گربه می تواند بسیار درد آور و اذیت کننده برای شما و بچه گربه تان باشد. در موقع با فراهم سازی کمک های اولیه و کمک گرفتن از مراقبت های دامپزشکی می نوانید بچه گربه را تسکین دهید و مراقب بچه گربه و پای شکسته شده باشید.

فراهم‌ سازی کمک های اولیه برای بچه گربه

علائم شکسته شدن پای گربه را تشخیص دهیم. شما باید علائم پای شکسته شده را قبل از اینکه هر کمک اولیه را انجام دهید بررسی کنید این کار به شما کمک می کند که تشخیص دهید گربه شما نیاز دارد که پای آن را دامپزشک تان ببیند اینکه مربوط به موضوع دیگری می باشد. علائمی که شما باید آنها را در گربه خود چک کنید موارد زیر هستند:

 • بی میلی برای گذاشتن وزن روی پا
 • لنگیدن
 • ورم و غلنبه شدن پا
 • درد یا حساسیت
 • تغییر شکل اندام یا خم شدن غیرمعمول در پا
 • تنفس سریع و پی در پی
 • پاره شدن پوست پای شکسته شده و یا استخوان قابل مشاهده
 • نخوردن یا نظافت

بچه گربه را به آرامی چک کنید.

چگونه از گربه که پای آن شکسته مراقبت کنیم؟ | دام و پت

بچه گربه شما هر چقدر هم که آرام باشد، ممکن است به دلیل آسیب دیدگی و جراحت شما را گاز گرفته یا چنگ بزند. هنگام معاینه پای بچه گربه خود بسیار مراقب باشید تا خطر گاز گرفتن یا خراشیدن را به حداقل برسانید.  فاصله مطمئنی بین دهان بچه گربه و صورت خود داشته باشید. از تلاش برای در آغوش گرفتن آن خودداری کنید. پا را به آرامی، با دقت و تا حد ممکن ملایم بررسی کنید. با صدای ملایم به بچه گربه خود اطمینان دهید. اگر بچه گربه شما تحریک شد دیگر به دنبال نشانه ها نباشید. با دامپزشک یا کلینیک حیوانات اضطراری تماس بگیرید.

هنگامی که پای بچه گربه خود را بررسی کردید، با دفتر دامپزشک تماس بگیرید. برای کارمندان اداره توضیح دهید که ممکن است پای بچه گربه شما شکسته باشد و در این صورت در چه زودتر به شما وقت ملاقات با دامپزشک بدهند و اگر دامپزشک شما در دسترس نیست، بچه گربه خود را به یک اوژانس برسانید تا مطمئن شوید سریعا تحت درمان و مراقبت قرار می گیرد. تماس تلفنی همچنین می تواند به دامپزشک هشدار دهد که می آیید تا آنها بتوانند هرچه سریعتر بچه گربه شما را درمان کنند.

در مورد عقیم سازی گربه خانگی چگونه انجام می شود؟ اطلاعات بیشتری کسب کنید.

هرچه بیشتر در مورد علائم بچه گربه خود اطلاعات بدهید.

چگونه از گربه که پای آن شکسته مراقبت کنیم؟ | دام و پت

هر سوالی دارید بپرسید، مثلاً اینکه چه نوع کمک اولیه را باید تهیه کنید و بهترین روش برای حمل بچه گربه به مطب دامپزشک.

 • پای بچه گربه را صاف کنید و استخوان را در حالتی که به شکل اولیه باشند نگهدارید و ببندید. قبل از اینکه بچه گربه خود را به دامپزشک ببرید، پای او را با آتل یا باند ثابت کنید. این کار می تواند خطر آسیب دیدن  یا درد بیشتر را کاهش دهد. پا را فقط درصورتی که بچه گربه شما اجازه دهد ثبات دهید.
 • یک حوله یا پتو را به آرامی بالای سر بچه گربه خود قرار دهید تا از گاز گرفتن آن جلوگیری کند.
 • با وسایلی مانند  مقوا،  حوله کاغذی یا رول دستمال توالت، روزنامه پیچیده یا حوله ها آتل درست کنید. آتل را در کنار محل شکسته قرار دهید. برای نگه داشتن آتل از باند، جوراب شلواری یا نوار جراحی استفاده کنید. برای کاهش ناراحتی بچه گربه خود، اطراف آتل را پر کنید.
 • از عقب کشیدن پای گربه از طریق پوست شکسته خودداری کنید. در این حالت مقداری گاز استریل یا یک دستمال بهداشتی روی محل قرار داده و سپس آن را آتل را ببندید.

گربه خود را به دامپزشکی ببرید و تنها راه ایمن برای درمان  شکستگی پای بچه گربه این است که تحت مراقبت های دامپزشکی باشد. بعد از اینکه پا را تثبیت کردید و بستید و به دامپزشک اطلاع دهید  که به آنجا می روید و هر چه زودتر بچه گربه خود را برای درمان به مطب برسانید. بچه گربه خود را در یک حوله ضخیم بپیچید یا برای سوار ماشین شدن آن را روی یک سطح ضخیم و محکم قرار دهید. با این کار میتوانید نگرانی گربه درباره  خطر جراحت و زخم بیشتر را کم کنید. بچه گربه خود را در یک جعبه، باربر یا جعبه باز قرار دهید تا از حرکت در ماشین جلوگیری کند. آن را روی صندلی عقب سرنشین قرار دهید تا بتوانید بچه گربه خود را از طریق آینه عقب به راحتی ببینید برای محکم کردن کمربند ایمنی در قسمت جلواز یک جعبه یا حامل استفاده کنید.

رفتن به دامپزشکی برای درمان

 به دامپزشکی مراجعه کنید. اگر پای بچه گربه شما نیاز به مراقبت داشت هر چه زودتر دامپزشک را ببینید. نظر دامپزشک تنها راه تأیید شکستگی پا است. همچنین تضمین می کند که بچه گربه شما درمان مناسبی برای بهبودی پا دریافت خواهد کرد. هر گونه علائمی که بچه گربه شما نشان داده و نحوه آسیب دیدگی را به دامپزشک اطلاع دهید. به عنوان مثال، بگویید، “بخاطر ضربه گلوله برفی به پای بچه گربه چند روز است که لنگ می لنگید. من مطمئن نیستم که چگونه او آسیب دیده است. او هنگام راه رفتن می لنگید و پای راست خود را بالا نگه می دارد.

به همه سوالات دامپزشک در مورد آسیب دیدگی و جراحت یا بچه گربه خود پاسخ دهید. بچه گربه را برای معاینه ببرید  و دامپزشک شما ابچه گربه را معاینه میکند. این کار ممکن است شامل آزمایش های بیشتر مانند اشعه ایکس باشد. این معاینه و آزمایشات به دامپزشک کمک می کند تا دقیقاً محل شکستگی پا را تشخیص دهد و بهترین برنامه درمانی را تجویز کند.

در مورد کراتیت در گربه ها، از علائم ظاهری تا راه های پیشگیری اطلاعات بیشتری کسب کنید.

دامپزشک چگونه شکستگی را تشخیص می دهد؟

چگونه از گربه که پای آن شکسته مراقبت کنیم؟ | دام و پت

به منظور تشخیص دامپزشک ممکن است نقاط خاصی از پای بچه گربه شما را لمس کند یا فشار دهد تا ورم، زخم ،شکستگی و در رفتگی پا را بفهمد .دامپزشک همچنین ممکن است بچه گربه شما را روی زمین قرار دهد تا راه برود فقط برای اینکه خودش راه رفتن را مشاهده کند و ممکن است بچه گربه شما تحت اشعه ایکس قرار بگیرد یا سونوگرافی یا MRI انجام دهد تا آسیب داخلی را تشخیص دهد.

برنامه درمانی دامپزشک خود را دنبال کنید. دامپزشک شما یک دوره درمانی برای شکستگی پای بچه گربه شما پیشنهاد می کند. نوع درمان به میزان استراحت و سلامت کلی بچه گربه شما بستگی دارد. از دستورالعمل دامپزشک برای درمان بچه گربه، از جمله دادن آنتی بیوتیک به بچه گربه خود پیروی کنید. دامپزشک شما ممکن است مراقبت از شکستگی پای گربه ها

 • گچ یا آتل
 • جراحی، به خصوص اگر بافت اطراف آن آسیب دیده باشد
 • برای شکستگی های خیلی شدید احتمال قطع کردن وجود دارد.

ای بچه گربه خود را بدون حرکت نگهدارید. شکستگی های ساده در یک نقطه از پای بچه گربه یا شکستگی هایی که بافت آن پاره نشده است، اغلب به بی حرکتی با گچ یا آتل نیاز دارد. بهبود بیشتر درمان های بی حرکتی 4-6 هفته طول می کشد. هنگامی که دامپزشک از گچ سفت و سخت یا آتل ایمن تری روی پای بچه گربه شما استفاده می کند، خواهید دید که  گچ ها با گچ ساخته می شوند و آتل ها ممکن است پلاستیک، گچ یا آلومینیوم باشند. از دامپزشک خود بپرسید که آیا پر کردن اضافی باعث راحتی بچه گربه شما می شود یا خیر. اگر دامپزشک بچه گربه شما توصیه کرد که تا 10 روز آن را زنجیر کنید این کار را انجام دهید که می تواند بچه گربه شما را از حرکت و راه رفتن باز دارد.

مراقبت از پای شکسته شده بچه گربه

برای مراقبت بیشتر از پای شکسته شده بچه گربه تان بهتر است، راهکارهای زیر را در نظر بگیرید:

 • از خیس شدن گچ یا آتل جلوگیری کنید تا شکستگی بهبود یابد.
 • گچ یا آتل را در جای خود بگذارید تا زمانی که دامپزشک آنها را بردارد.
 • جراحی  را هم در نظر بگیرید. اگر بچه گربه شما یک شکستگی و جراحت بسیار شدید داشته باشد، دامپزشک شما ممکن است جراحی را پیشنهاد کند. این می تواند استخوان، مفاصل و بافت های اطراف را ترمیم و به شکل اول دراورد، که به بهبود کامل بچه گربه شما کمک می کند. در شکستگی های خیلی شدید، ممکن است قطع عضو نیاز باشد.

 برای اطمینان از سالم بودن بچه گربه برای جراحی، به هر نوع آزمایش پیش از جراحی رضایت دهید. از دامپزشک بپرسید چه نوع جراحی برای بچه گربه شما بهتر است. ممکن است از پین، سیم یا پیچ برای ایجاد ثبات در پا استفاده شود. همچنین ممکن است قطع عضو باشد. هرگونه دستورالعمل بعد از عمل دامپزشک را دنبال کنید. این شامل محدود کردن فعالیت برای 2-4 هفته، یک دوره آنتی بیوتیک یا داروی ضد درد و از بین بردن سنجاق ها و پیچ ها می باشد.

استراحت دادن به بچه گربه

چگونه از گربه که پای آن شکسته مراقبت کنیم؟ | دام و پت

بگذارید بچه گربه شما استراحت کند. شکستگی پا می تواند برای بچه گربه شما بسیار آسیب زا باشد. تا جایی که امکان دارد به بچه گربه خود استراحت دهید چراکه پای آن مجروح است. و به بهبودی کمک می کند و درد و ناراحتی را به حداقل می رساند. حرکت بچه گربه خود، به ویژه پریدن را تا آنجا که ممکن است محدود کنید. یک مکان دنج و ساکت ایجاد کنید. یکی از راه های کمک به محدود کردن حرکت و راحتی بچه گربه ایجاد یک منطقه برای خوابیدن، غذا خوردن و استفاده از جعبه بستر است. این می تواند یک اتاق کامل یا در یک جعبه باشد و همچنین  مطمین شوید که بچه گربه شما نیاز به حرکت مداوم ندارد و انرژی را که برای بهبودی صرف می شود، هدر نمی دهد.

یک پتو گرم در محل قرار دهید، که می تواند گرما و راحتی بچه گربه شما را فراهم کند. قرار دادن آن در فضایی که به شما اجازه می دهد با بچه گربه خود دراز بکشید که این کار می تواند به بچه گربه شما راحتی بیشتری بدهد. اطمینان حاصل کنید که بچه گربه شما غذا و آب تمیز در این ناحیه دارد و بدانید که بچه گربه شما تا زمانی که احساس بهتری نداشته باشد، نمی خواهد زیاد بخورد و بنوشد. یک جعبه کوچک یا پد برای دستشویی در این محل قرار دهید تا بچه گربه خود را هر ساعت  ببرید تا مجبور نشود وزن خود را روی پایش بیاندازد.

بچه گربه خود را به آرامی نوازش کنید.

ممکن است بچه گربه شما به دلیل شکسته شدن پا یا درمان ترسیده باشد یا سرو صدا کند. بچه گربه خود را بردارید یا کنار پتو بنشینید و او را به آرامی نوازش کنید. این می تواند بچه گربه شما را آرام کند و اعتماد دوباره را ایجاد کند. سر، گردن و زیر چانه بچه گربه را نوازش کنید واز لمس جای شکستگی پا و هرگونه قسمتی که حساس باشد خودداری کنید. بچه گربه شما همچنین احتمالا دوست ندارد حیوان خانگی شود. اگر این مورد است، کمی به آن فرصت دهید تا دوباره برای ارتباط دوباره آماده شود.

با بچه گربه خود صحبت کنید علاوه بر لمس، صحبت می تواند راحتی و اطمینان بچه گربه را نیز فراهم کند. هر گاه با بچه گربه خود هستید یا در حال بررسی آن هستید، چند کلمه آرامش بخش را بیان کنید. صدای ملایمی داشته باشید تا بچه گربه خود را نترسانید. در حین صحبت نام بچه گربه خود را بگویید و نوازشش کنید. به عنوان مثال، “من می دانم که صدمه دیده ای و می ترسی؟ تو خیلی بچه گربه خوبی هستی. ” هنگامی که در حال صحبت کردن با بچه گربه هستید آن را به آرامی نوازش دهید.

در مورد زبان بدن دم گربه را یاد بگیرید. اطلاعات بیشتری کسب کنید.

منبع: https://www.wikihow.com/Take-Care-of-a-Kitten-with-a-Broken-Leg

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا