حیوانات خانگی کوچک

چگونه از بلدرچین مراقبت کنیم؟

چگونه از بلدرچین مراقبت کنیم؟

مراقبت از بلدرچین نسبتاً آسان و ساده است زیرا این پرندگان بسیار کوچک هستند و می توان آنها را به راحتی در کنار سایر پرندگان کوچک نگهداری کرد. بلدرچین ها همچنین به عنوان حیوانات خانگی بسیار محبوب هستند و نگهداری از آنها بسیار عالی است.

حتی تماشای زیبایی های طرح و نقش بدن آنها نیز فوق العاده است و تقریباً هر روز تخم های خوشمزه ای تولید می کنند. بلدرچین ها پرندگان کوچکی هستند و در مقایسه با سایر پرندگان و طیور به فضای کمتری برای نگهداری نیاز دارند.

حتی می توانید در حیات کوچک پشت خانه خود بلدرچین پرورش دهید درحالی که چنین محوطه ای برای پرورش مرغ مناسب نیست.

نگهداری از بلدرچین

دلایل زیادی برای پرورش بلدرچین وجود دارد. بلدرچین ها پرنده هایی کوچک هستند و برای نگهداری از آنها به محوطه بزرگی نیاز نیست. اما برای پروش بلدرچین باید اطلاعات لازم را کسب کنید. افراد بلدرچین ها را یا برای تولید گوشت و یا برای تولید تخم پرورش می دهند.

پرورش دهندگان باتجربه بلدرچین توصیه می کنند که بهتر است این پرندگان را در قفس های بزرگ نگهداری کرد. در ادامه نکات ضروری در مورد پرورش بلدرچین ذکر شده است.

محل نگهداری بلدرچین

چگونه از بلدرچین مراقبت کنیم؟ | دام و پت

اول از همه شما باید یک لانه و محیط مناسب برای نگهداری پرندگان خود بسازید. بلدرچین ها پرندگان کوچکی هستند و در مقایسه با سایر پرندگان و طیور به فضای کمتری برای نگهداری احتیاج دارند.

سعی کنید بلدرچین های خود را از آسیب جانواران شکارچی و موذی در امان نگه دارید. موش ها یک عامل آسیب زا در نگهداری بلدرچین هستند و اولین چیزی که باید هنگام پرورش بلدرچین به عنوان حیوان خانگی در نظر بگیرید، امنیت آنها در محیط زندگی و محل نگهداری آنها است.

وجود سیستم تهویه مناسب در لانه بلدرچین ها نیز اجباری است، زیرا در مدفوع بلدرچین نسبت به سایر طیور آمونیاک بیشتری وجود دارد.

اگر خانه های مخصوص نگهداری خرگوش دارید، می توانید از آن برای نگهداری بلدرچین نیز استفاده کنید. باید به این نکته توجه داشته باشید که قفس هی مرغ برای نگهداری بلدرچین مناسب نیست.

بلدرچین ها در فصل زمستان و تابستان نیاز به مراقبت های ویژه دارند. در فصل زمستان باید از دمای مناسب محل زندگی بلدرچین ها اطمینان حاصل کنید. بلدرچین ها در برابر سرما آسیب پذیر هستند.

استفاده از شن و ماسه، چمن، تکه های روزنامه، پارچه های مناسب و تراشه های چوب به عنوان پوشش سطح محل نگهداری آنها مناسب است.

استفاده از مقداری یونجه و کاه در لانه آنها بسیار توصیه می شود. انجام این کار آنها را ترغیب به تخمگذاری می کند و حتی ممکن است باعث ایجاد رغبت برای جوجه کشی در آنها شود.

همچنین می توانید از قفس های آماده مخصوص بلدرچین که در بازار موجود هستند استفاده کنید.

تجهیزات ضروری برای نگهداری و مراقبت از بلدرچین

چگونه از بلدرچین مراقبت کنیم؟ | دام و پت

برای نگهداری مناسب از بلدرچین ها وجود چند وسیله و ابزار ضروری نیز احتیاج است. برخی از اقلام و تجهیزات مهم مورد نیاز برای پرورش بلدرچین در ادامه ذکر شده است:

ظرف آب: از آنجا که بلدرچین ها پرندگان کوچکی هستند، بنابراین به ظرف کوچک تری برای آشامیدن آب احتیاج دارند. ظرف آب بلدرچین ها نباید خیلی عمیق یا بزرگ باشد. ظرف باید به گونه ای باشد که بلدرجین ها بتوانند به راحتی به آن دسترسی داشته باشند و خطر غرق شدن وجود نداشته باشد. همیشه سعی کنید آب تمیز و کافی در ظرف آب بلدرچین ها داشته باشید.

ظرف غذا: بسته به تعداد بلدرچین ها باید تعداد کافی فیدر ظرف غذا تهیه کنید. همانند ظرف آب، بلدرچین ها باید بتوانند به راحتی به ظرف غذا دسترسی داشته باشند.

گیاهان کوچک: اگر پرندگان شما روی خاک یا علف زندگی می کنند، پرورش گیاهان کوچک در محیط زندگی آنها می تواند مفید باشد. به یاد داشته باشید، بلدرچین ها موجوداتی کنجکاو هستند و به وجود گیاهان مختلف در زیستگاه خود علاقه دارند. فقط مطمئن شوید که گیاهان موجود برای آنها سمی نیستند.

مکانی برای پنهان شدن: بلدرچین های عاشق پنهان شدن هستند. می توانید چند کلبه بزرگ همستر خریداری کنید و آنها را در قفس بلدرچین ها قرار دهید.

شن: وجود شن و ماسه برای بلدرچین ها بسیار مهم است زیرا آنها معمولاً نظافت روزانه را دوست دارند. شن و ماسه همچنین برای جلوگیری از ابتلا به انگلهای آزار دهنده ای مانند کنه ها بسیار موثر است. مخزن شن و ماسه را از ظرف آب دور نگه دارید، زیرا ممکن است باعث آلوده شدن آب شود.

انتخاب نژاد مناسب بلدرجین

نژادهای مختلفی از بلدرچین در سراسر جهان وجود دارد. به طور کلی بلدرچین های ژاپنی، دکمه ای یا سینه آبی، چینی و جامبو باب وایت را می توان از پرورش دهندگان بلدرچین تهیه کرد.

بسته به نیاز و هدف خود می توانید نژاد مورد نظر خود را انتخاب کنید. بلدرچین ژاپنی محبوب ترین نژاد بلدرچین است و معمولا این نژاد ها برای پرورش دهندگان مبتدی مناسب است.

مراقبت از بلدرچین های ژاپنی آسان و راحت است. این بلدرچین ها به خوبی تخم می گذارند و همچنین برای تولید گوشت بسیار مناسب هستند. این نژاد برای تولید گوشت و تخم بسیار مناسب است.

بلدرچین های دکمه ای بسیار کوچک هستند. بلدرچین های دکمه ای برای پرورش بسیار مناسب هستند و همچنین به خاطر زیبایی شان از آنها نگهداری می شوند.

بسته به هدف خود نژاد مناسب انتخاب کنید. می توانید از پرورش دهندگان محلی بلدرچین و یا از یک فروشگاه حیوان خانگی بلدرجین مورد نیاز تان را تهیه کنید.

تغذیه بلدرچین

چگونه از بلدرچین مراقبت کنیم؟ | دام و پت

رژیم غذایی کافی و مغذی از دیگر موارد مهم مراقبت از بلدرچین ها است. متناسب با سن بلدرچین می توانید به آنها غذاهای مختلفی بدهید.

در پرندگان جوان از غذاهای خرد شده حاوی پروتئین بالا استفاده کنید. از 5-6 هفتگی باید از یک رژیم غذایی کامل برای پرورش آنها استفاده کنید.

اگر قصد دارید بلدرچین ها را برای تولید مثل و جوجه کشی نگهداری کنید، به پرندگان خود غذاهای غنی شده با پروتئین بدهید.

همچنین باید از میزان مناسب چمن و سبزیجات در رژیم غذایی بلدرچین ها استفاده کنید.

نظافت قفس نگهداری بلدرچین

قفس بلدرچین های خود را در هر 1 یا 2 هفته یکبار، تمیز کنید. تمیز کردن قفس به جلوگیری از ابتلا به باکتری ها، کنه ها و بیماری ها کمک می کند.

همچنین باید تمام کاه و یونجه و تراشه های چوب و … کف قفس را دور ریخته، ظرف غذا و ظرف آب را شسته، مخزن شن و ماسه را با شن و ماسه تازه جایگزین کرده و ظرف غذا و ظرف آب آنها را با آب و غذای تازه پر کنید.

روشنایی

از وجود میزان مناسب نور در محیط زندگی پرندگان خود اطمینان حاصل کنید. بلدرچین ها فقط می توانند حداکثر تا 15 ساعت در روز نور داشته باشند، در غیر این صورت قادر به خوابیدن نیستند.

بلدرچین ها برای سالم ماندن، فعال بودن و در کل برای سالم ماندن به خواب کافی نیاز دارند.

هنگام خواب هیچ چراغی را روشن نگذارید یا حداقل بلدرچین را به یک اتاق تاریک منتقل کنید تا بتواند به درستی بخوابد.

محیط آرام و بدون استرس

سعی کنید محیط زندگی بلدرچین‌ را آرام نگه دارید. حیوانات خانگی پر سر و صدا یا خطرناک را از محل نگهداری بلدرچین دور کنید. حیوان خانگی پر سر و صدا می توانند آرامش بلدرچین را برهم زده و استرس ایجاد کنند.

جمع آوری روزانه تخم ها

شما باید تخم ها را به صورت روزانه جمع آوری کنید، به خصوص در روزهای گرم. می توانید تخم ها را در یخچال یا داخل کارتن مخصوص تخم قرار داده و کنار بگذارید.

نگه داشتن تخم ها در یخچال باعث تازه ماندن آن برای مدت زمان طولانی تری می شود. به طور متوسط هر بلدرچین ماده ​​هر هفته حدود 5-6 تخم تولید می کند.

معاینات منظم سلامتی بلدرچین ها

همیشه سعی کنید سلامتی پرنده خود را تحت نظر داشته باشید. مراقب سلامتی پرنده خود باشید. اگر به نظر می رسد که پرندگان شما کمی بی حال هستند یا در تغذیه آنها مشکلی ایجاد شده است، ممکن است به یک بیماری مبتلا شده اند.

می توانید با یک دامپزشک تماس بگیرید و با او مشورت کنید. می توانید برخی مشکلات کوچک و غیر جدی در سلامتی بلدرچین ها را خودتان درمان کنید. اگر پرندگان شما در گوشه قفس به حالت انزوا ساکن شده اند، احتمالا بیمار هستند یا به خاطر سرمای هوا در یک گوشه جمع شده اند.

اگر دمای محیط زندگی آنها پایین است باید سریعا نسبت به افزایش دمای محیط اقدام کنید. اگر پرندگان شما بیمار هستند می توانید آنها را نزد دامپزشک ببرید تا بیماری احتمالی شان تشخیص داده شود‌.

ابتلا به کنه یک ‌مشکل عمده در بلدرچین هاست. با مهیا کردن یک مخزن مناسب شن و ماسه، خرید داروی ضد کنه و یا هر روش صحیح دیگر، می توانید بلدرچین های خود را درمان کنید.

بلدرچین ها نمی توانند دمای بیش از حد گرم را تحمل کنند. در صورت گرم بودن هوا، می توانید پرندگان خود را به یک مکان خنک تر منتقل کنید.

اهلی کردن بلدرچین

چگونه از بلدرچین مراقبت کنیم؟ | دام و پت

اهلی کردن بلدرچین کار سختی است، اما اگر از زمان از تخم در آمدن با آنها کار کنید، اهلی کردن شان کار ساده ای خواهد بود. رام کردن جوجه بلدرچین ها خیلی سخت نیست.

می توانید گهگاه آنها را روی دست بگیرید یا مدتی با آنها بازی کنید. همچنین می توانید با دستان خود به آنها غذا دهید. بلدرچین ها پرنده های بسیار خوبی هستند و هنگام ترس می توانند پروازهای بسیار بلندی داشته باشند. اگر بلدرچین بتواند فرار کند، به دست آوردن دوباره آن سخت خواهد بود. می توانید بال های بلدرچین خود را کوتاه کنید تا نتواند با پرواز کردن فرار کند.

مراقبت های ویژه بلدرچین

در ادامه به چند مورد از مراقبت های تخصصی بلدرچین ها اشاره می کنیم:

بلدرچین های بزرگسال را به گله های جوان خود اضافه نکنید. شما باید بلدرچین های جوان و بزرگسال را در محیط های جداگانه ای نگه دارید. ظرف های غذا و ظرف آب را به طور منظم تمیز کنید. حداقل یک بار در هفته باید آنها را تمیز کنید. به پرندگان خود خوراک های کپک زده ندهید.

مقدار کافی ظرف غذا و ظرف آب داخل قفس بلدرچین ها قرار بدهید. اطمینان حاصل کنید که پرندگان شما همیشه آب سالم و تمیز داشته باشند. حشرات، پرندگان وحشی و جوندگان را از لانه بلدرچین ها دور نگهدارید.

بلدرچین های بیمار را به سرعت قرنطینه کنید‌. لاشه بلدرچین های مرده را سریع تر معدوم کنید. همچنین تجهیزات خود را با سایر صاحبان حیوانات خانگی به اشتراک نگذارید.

این موارد، روشهای معمول مراقبت از بلدرچین هستند. اگر قصد راه اندازی کسب و کار پرورش بلدرچین را دارید، پس این مراحل را با دقت دنبال کنید. سعی کنید پرندگان سالمی خریداری کنید، خانه مناسبی برای آنها درست کنید، غذای مقوی برای آنها تهیه کنید، بستر خوبی برای آنها آماده کنید و در نهایت همیشه سعی کنید از پرندگان خود به خوبی مراقبت کنید.

در صورت بروز مشکلات جدی با یک دامپزشک مشورت کنید.

منبع:

https://www.roysfarm.com/caring-for-quail/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا