آبزیانچرا دام و پت

چه کار کنیم ماهی قرمز بیشتر و بهتر رشد کند؟

ماهی قرمز چقدر رشد می کند؟

اگر به تازگی ماهی قرمز خریده اید، ممکن است از خود بپرسید که رشد ماهی های قرمز چگونه است؟ حتی ممکن است به دلیل سرعت کم رشد این ماهی، احساس کنید که ماهی های قرمز شما نمی توانند به خوبی رشد کنند. احتمالا‌ به نظر خواهد رسید که ماهی به هیچ وجه رشد نمی کند. شاید هم گمان کنید که ماهی های قرمز اصلا رشد نمی کنند!

پیش از ادامه مقاله، باید این‌ را بدانید که ماهی های قرمز می توانند به خوبی رشد کنند. در این مقاله نه تنها خواهید فهمید که چقدر طول می کشد تا یک ماهی قرمز رشد کند، بلکه شما خواهید آموخت که چگونه می توان‌ سرعت رشد ماهی قرمز را افزایش دهید. همچنین یاد می گیرید چه عواملی می توانند باعث کاهش سرعت رشد یک ماهی قرمز می شوند.

در این مقاله، اطلاعاتی کلی درباره نحوه رشد ماهی های قرمز آورده شده است. بنابراین به خواندن این مقاله ادامه دهید تا همه آنچه را که درباره رشد ماهی قرمز نیاز است بدانید، پیدا کنید!

سرعت رشد ماهی قرمز

چه کار کنیم ماهی قرمز بیشتر و بهتر رشد کند؟ | دام و پت

یکی از سوال هایی که صاحبان آکواریوم ها از دامپزشکان و متخصصان می پرسند، میزان و سرعت رشد یک ماهی است. صاحبان ماهی های قرمز باید بدانند که این ماهی ها حدود یک اینچ در سال رشد می کنند. به این ترتیب، اگر شما هم در خانه تان از ماهی های قرمز نگ داری می کنید، باید بداند که این‌ ماهی ها در هر ۳۶۵ رز فقط یک یا دو سانتی متر رشد می کنند.

با این حال، ماهی های قرمز، در ماه های اول زندگی خود، با سرعت بیشتری می توانند رشد کنند.

سرعت رشد یک ماهی قرمز کوچک

در چند ماه اول زندگی، سرعت رشد ماهی قرمز بسیار زیاد خواهد بود! در حقیقت، ممکن است پس از تکامل تخم به یک‌ ماهی کامل، در مدت کوتاهی شاهد دو برابر شدت طول بدن آن شوید. با گذشت زمان سرعت رشد ماهی قرمز کم تر از ماه های ابتدایی تولد خواهد شد‌. در ادامه این مقاله، سرعت رشد یک ماهی قرمز، در هفته های اول زندگی، به تفصیل مورد بحث قرار گرفته است.

سرعت رشد ماهی قرمز در هفته 1

حدود ۴ روز طول می کشد تا ماهی قرمز از تخم ریخته شده توسط ماهی ماده بیرون بیاید. پس از آن بچه ماهی ها در حوض، آکواریوم یا حوضچه شما شنا خواهند کرد. هنگامی که ماهی قرمز از تخم بیرون می آید، طول آن فقط 4.5 میلی متر خواهد بود! اما بعد از 3 روز اندازه آن باید به 5 میلی متر افزایش یابد.

سرعت رشد ماهی قرمز‌ در هفته 2

در طول هفته دوم، اندازه یک ماهی سرخ باید به حدود 7 میلی متر برسد. اگر بخواهیم این سرعت رشد را به صورت مقایسه ای در نظر بگیریم، در واقع 40 درصد افزایش اندازه خواهیم‌ داشت! در طول هفته 2، همچنین باید متوجه شوید که باله دم ماهی بسیار مشخص تر خواهد شد.

سرعت رشد ماهی قرمز در هفته 3

در هفته سوم، متوجه رشد انفجاری بیشتری در ماهی قرمز تان خواهید شد. چنین رشدی کاملا امکان پذیر است و در واقع انتظار می رود که اندازه آن ها تا 50 درصد افزایش یابد! در طول این هفته اندازه ماهی های قرمز به 11 میلی متر افزایش می یابند. هپچنین باید متوجه وجود یک باله پشتی کامل در ماهی قرمزتان شوید.

سرعت رشد ماهی قرمز در هفته 4

چه کار کنیم ماهی قرمز بیشتر و بهتر رشد کند؟ | دام و پت

هفته 4 زمانی است که سرعت رشد ماهی قرمز شروع به کند شدن می کند. در حالی که در هفته 3 پس از تولد، ماهی قرمز شما افزایش طول زیادی را تجربه می کند، در هفته 4 ممکن است فقط کمی بیش از 20 درصد رشد کند و به اندازه 13.5 میلی متر برسد.

با این حال، قابل توجه ترین تغییرات، شامل رشد باله های مقعدی و شکمی و همچنین رشد کامل باله پشتی در ماهی قرمز است.

سرعت رشد ماهی قرمز در هفته 5

همانند هفته قبل، فقط باید انتظار افزایش 20 درصدی در طول بدن ماهی قرمزتان را داشته باشید. در این مرحله، طول آن ها به 16 میلی متر می رسد. تمام باله های آنها در طول هفته 5 به طور کامل رشد می کنند و متوجه می شوید که رنگ ماهی های قرمزتان شروع به تیره شدن می کند.

سرعت رشد ماهی قرمز در هفته 6

در این هفته، سرعت رشد ماهی به معنای واقعی شروع به کند شدن خواهد کرد. در این هفته، طول ماهی قرمز شما باید به 18 میلی متر برسد.

سرعت رشد ماهی قرمز در هفته 7

در هفته هفتم اتفاق چندانی در جریان رشد ماهی نمی افتد. طول بدن ماهی، اندکی نسبت به هفته قبل، رشد خواهد کرد. به طور معمول، در این سن اندازه یک ماهی قرمز باید به 22 میلی متر برسد.

سرعت رشد ماهی قرمز در هفته 8

در هفته 8 طول بدن یک‌ ماهی قرمز به حدود 25.4 میلی متر می رسد. در واقع طول بدن ماهی در این هفته در حدود 15 درصد افزایش خواهد یافت.

سرعت رشد ماهی قرمز از هفته 9 به بعد

از هفته 9 به بعد، باید انتظار داشته باشید که سرعت رشد ماهی قرمز شما به طور چشمگیری کاهش یابد. با این حال، با انجام برخی اقدامات و مهیا کردن شرایط مناسب، می توانید به ماهی قرمز خود کمک کنید تا سریعتر رشد کند!

چه عواملی می توانند مانع رشد ماهی قرمز شوند؟

چه کار کنیم ماهی قرمز بیشتر و بهتر رشد کند؟ | دام و پت

همه آکواریوم داران دوست دارند ماهی قرمزشان تا حد ممکن بزرگ شده و سریع رشد کند. به همین دلیل برخی نکات‌ مهم وجود دارند که باید آن ها را به خاطر بسپارید تا مطمئن شوید از رشد آن ها جلوگیری نمی کنید! در ادامه این مقاله، به این نکات کلیدی و مخم اشاره شده است.

آکواریوم بزرگ

داشتن‌ یک آکواریوم بزرگ، یکی از عوامل بسیار مهم در افزایش سرعت رشد ماهی قرمز شما است. شما باید مطمئن شوید که مخزنی که ماهی قرمزتان را در آن نگه داری می کنید به اندازه کافی بزرگ باشد. اگرآکواریوم تان  به اندازه کافی بزرگ نباشد، رشد ماهی قرمز متوقف می شود.‌در چنین شرایطی ممکن است ماهی قرمز هرگز به اندازه کامل خود نرسد!

شما باید ماهی قرمز خود را در آکواریومی که اندازه آن حداقل 30 گالن باشد، نگه داری کنید. هرچند آکواریوم بزرگ تر همیشه بهتر است. علاوه بر این، برای هر ماهی قرمز اضافی موجود در یک کواریوم، باید 10 گالن به حجم آکواریوم اضافه کنید تا مطمئن شوید هر کدام از آن ها دارای فضای کافی هستند.

کیفیت آب

اگر آب مخزن شما از بالاترین کیفیت برخوردار نباشد، بر رشد ماهی قرمز شما تأثیر منفی خواهد گذاشت. به عنوان مثال، احتمال شیوع بیماری در یک آکواریوم‌ دارای آب کثیف و بی کیفیت بسیار بیشتر است. کاهش کیفیت آب، نه تنها از باکتری، انگل و قارچ های موجود در آب، بلکه از تجمع آمونیاک نیز ناشی می شود.

برای کمک به حفظ کیفیت آب تا آنجا که ممکن است، باید مطمئن شوید که اقدامات زیر را انجام‌ می دهید:

  • تغییر هفتگی آب آوواریوم
  • استفاده از فیلترهای مخصوص آب
  • عدم استفاده بیش از حد از یک‌ آکواریوم

رعایت همه این نکات کیفیت آب را بالا نگه داشته و به رشد سریع ماهی قرمز شما کمک می کنند.

درجه حرارت آب آکواریوم

برای کمک به رشد ماهی قرمز، باید مطمئن شوید که دمای آب متعادل باشد. به طور کلی ماهی قرمز در دماهایی بین 68 تا 74 درجه فارنهایت بهترین عملکرد را دارد. با این حال، شما باید درجه حرارت مورد نیاز نژاد ماهی قرمز خود را بررسی کنید. به عنوان مثال، شوبانکین ها زندگی در دمایی بین 60 تا 70 درجه فارنهایت را ترجیح می دهند.

اگر درجه حرارت آب آکواریوم خیلی پایین باشد، متابولیسم ماهی قرمز شما کند شده و تقریباً با سرعت کامل رشد نمی کند. به همین ترتیب وقتی آب بسیار گرم باشد، متابولیسم ماهی قرمز ممکن است بیش از حد افزایش یافته و باعث ایجاد استرس در آن ها شود. این شرایط می تواند باعث بروز بیماری و توقف رشد ماهی شود‌.

ازدحام آکواریوم

اگر آکواریوم شما بیش از حد شلوغ است، می تواند رشد ماهی قرمز تان‌ را نهایتا متوقف کند. تعداد زیاد ماهی نه تنها برای غذا رقابت می کنند، بلکه فضای کافی برای رشد مناسب را نیز نخواهند داشت. در چنین شرایطی ماهی ها دچار استرس می شوند. استرس می تواند بر سیستم ایمنی بدن آنه ا تأثیر بگذارد.

همچنین ممکن است ماهی ها در نهایت به مبارزه بپردازند یا تمام انرژی خود را صرف دفاع از حریم خود در برابر ماهی های دیگر کنند. بنابراین نباید آکواریوم خود را بیش از حد شلوغ کنید.

چگونه عقب ماندگی رشد ماهی قرمز را جبران کنیم؟

چه کار کنیم ماهی قرمز بیشتر و بهتر رشد کند؟ | دام و پت

جبران عقب ماندگی رشد ماهی قرمز، به زمان‌ تغییر مجیط زندگی آن‌ بستگی‌ دارد. با این حال، ماهی های قرمزی که بالغ شده اند یا برای مدت طولانی رشد نکرده اند، ممکن است هرگز به اندازه کامل خود نرسند.

هیچ ترفندی برای افزایش چشمگیر رشد ماهی قرمز وجود ندارد. کارهایی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا مطمئن شوید که ماهی های قرمزتان تا حد ممکن به حداکثر رشد خود رسیده اند! در ادامه این‌ مقاله چند روش وجود دارد که می توانید با انجام آن ها به رشد سریع ماهی قرمز خود کمک کنید.

تغذیه خوب

ماهی قرمز باید به خوبی غذا بخورد. تغذیه خوب و سالم به صورت چشمگیری بر روی رشد ماهی قرمز تاثیر می گذارد. هر چند غذای خوب فواید بیشماری دارد.

غذای ماهی قرمزتان را باید از میان‌ برندهای با کیفیت انتخاب کنید. برخی از شرکت ها، غذاهای مخصوص ماهی قرمز تولید می کنند. این‌ غذاها انتخابی ایده‌آل برای تغذیه ماهی قرمز هستند. همچنین باید مطمئن شوید که رژیم غذایی ماهی های قرمزتان سرشار از پروتئین باشد. به خصوص ماهی های جوان‌ باید پروتئین فراوانی مصرف کنند.

دافنیا و میگو آب شور، از بهترین انواع غذاهای گوشتی هستند که می توانید به ماهی قرمز خود بدهید! با این حال، به یاد داشته باشید که ماهی های قرمز همه چیز خوار هستند. بنابراین مطمئن شوید که رژیم غذایی آنها را نیز با سبزیجات نیز غنی کرده اید! کدو سبز و نخود فرنگی نیز غذاهای عالی برای ماهی قرمز هستند.

انتخاب ماهی خوب

ماهی قرمزی که انتخاب می کنید، باید سالم و قوی باشد. نژادهای دارای ژنتیک ضعیف و بیماری های مختلف، نخواهند توانست به رشد حداکثری برسند‌. ضروری است که از فروشگاه های معتبر، ماهی قرمز ایده آل خود را انتخاب کنید. فروشگاه های بزرگ از نژادهای ضعیف و بیمار استفاده نمی کنند.

سخن آخر

در دو سال اول زندگی ماهی قرمز، می توانید انتظار رشد زیادی داشته باشید. مخصوصاً اگر تمام تلاش خود را برای بهبود سرعت رشد ماهی قرمز خود انجام دهید، این ماهی به خوبی رشد خواهد کرد.

به طور کلی، می توانید انتظار داشته باشید که ماهی قرمز شما حدود یک اینچ در سال رشد کند. با این حال، طی چند سال اول و به ویژه، در اولین سال زندگی، ماهی قرمز شما رشد قابل توجهی خواهد داشت. با انجام برخی اقدامات، سرعت رشد ماهی افزایش خواهد یافت.

منبع:

https://www.bettacarefishguide.com/how-quickly-do-goldfish-grow/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا