سگ ها

چرا گوش سگ من بو می دهد؟

چرا گوش سگ من بو می دهد؟

بوی بد گوش در سگ ها مشکل رایجی است که اکثر صاحبان حیوان خانگی با آن روبرو هستند. بر همین اساس، آنها می پرسند که چرا گوش سگ من بو می دهد؟ در برخی شرایط ممکن است سگ خود را به طور منظم حمام کنید اما همچنان گوش حیوان خانگی شما بوی بدی بدهد. در این شرایط ممکن است متوجه نشوید که این بو از کجا ناشی می شود. حتی احتمال دارد در بررسی گوش سگ تان متوجه شوید که گوش آن کاملا تمیز است. بنابراین تعجب کنید که “چرا گوش سگ من بوی می دهد؟”

به طور معمول گوش سگ بویی ندارد. اما بوی بد گوش مشکلی رایج است که اکثر والدین حیوان خانگی با آن روبرو هستند.

مجرای گوش سگ از سه قسمت گوش خارجی، میانی و داخلی تشکیل شده است. گوش خارجی – قسمتی از گوش که می توانیم ببینیم – پینا نامیده می شود و از قسمت های داخلی گوش محافظت می کند که ساختارهای مهمی را که سگ های ما برای شنیدن استفاده می کنند، قرار می دهد.

اعصاب و عروق خونی مهم نیز از قسمت داخلی گوش عبور می کنند و باید محافظت شوند. بیماری های گوش می توانند این ساختارها را به خطر بیندازند و باعث آسیب دائمی شوند. به همین دلیل است که تا حد امکان سالم نگه داشتن گوش سگ شما بسیار مهم است.

شایع ترین علل بوی بد گوش در سگ ها

چرا گوش سگ من بو می دهد؟ | دام و پت

بوی بد گوش در سگ ها، علل مختلفی دارد، از جمله:

التهاب

التهاب هر قسمت از گوش داخلی در سگ ها می تواند باعث تحریک شود و منجر به تغییرات و ایجاد بوی بد می شود. گاهی اوقات بوی بدی مانند زباله یا بوی بد دهان در هنگام صبح زود است. در مواقع دیگر، ممکن است بوی تند مانند پنیر یا شیرین مانند کارامل باشد.

عفونت گوش

عفونت گوش، شایع ترین عامل ایجاد بوی بد گوش در سگ است، اما می تواند به دلایل مختلف رخ دهد. عفونتها اغلب توسط باکتریها یا مخمرها ایجاد می شوند و اغلب به عنوان عامل اولیه ثانویه (یا در پاسخ) رخ می دهند.

علائم عفونت گوش در سگ ها عبارتند از:

 • درد
 • خارش
 • سرخی
 • ترشح (با یا بدون بو)
 • مالیدن گوش به زمین یا مبلمان

نژاد سگ ها

برخی از نژادهای سگ، مانند آنهایی که دارای گوش فلاپی، مو در مجاری گوش خارجی و مجاری گوش باریک هستند، بیشتر از بقیه دارای گوشهای بو هستند. نژادهای سگ بیشتر مستعد مشکلات گوش هستند و بوی گوش شامل بولداگ، اسپانیل، رتریور، تریر و پودل می شود.

عفونت های باکتریایی گوش

این نوع عفونت های گوش معمولاً بیش از یک نوع باکتری را درگیر می کند. این باکتری ها می توانند بوی شیرینی مانند انگور یا کارامل یا فاسد شدن مانند مرغ پوسیده یا بوی بد دهان را ایجاد کنند. سگ هایی که عفونت های باکتریایی در گوش خود دارند ممکن است گوش های خود را برای از بین بردن خارش روی زمین یا مبلمان بمالند. نشانه های دیگر شامل تکان دادن یا کج شدن سر و دور شدن از دست زدن به گوش است.

عفونت های مخمری

عفونت های بد بو در گوش سگ توسط مالاسزیا، نوعی مخمر ایجاد می شود. ممکن است بویی شبیه پخت نان یا آبجو احساس کنید. این نوع عفونت های گوش برای سگ ها خارش آور است. ممکن است متوجه شوید سگ شما گوش هایش را در امتداد زمین می مالد یا به شدت آنها را می خاراند.

آلرژی

آلرژی یکی دیگر از علل شایع عفونت گوش و بوی بد در سگ است که تقریبا نیمی از موارد عفونت گوش را بر عهده دارد. سگ شما ممکن است به چیزی در محیط مانند گرده یا غذا حساسیت داشته باشد. تماس با یک ماده تحریک کننده ؛ آلرژی عمومی داشته یا واکنش دارویی موضعی را تجربه کرده اید. عفونت های ناشی از آلرژی ممکن است بویی نداشته باشند یا بوی تند یا شیرین عفونت گوش باکتریایی را به خود بگیرند.

علائم رایج حساسیت شامل گوش هایی است که هنگام لمس قرمز یا گرم می شوند، گوش ها را در امتداد کف زمین می کشند یا در گوش خراش می دهند، ترشحات از گوش ها یا زخم های روی گوش ایجاد می شود. در موارد شدید یا مزمن، ممکن است مجرای گوش سفت و ضخیم شود.

کنه گوش

چرا گوش سگ من بو می دهد؟ | دام و پت

کنه های گوش کوچک هستند و دیدن آنها با چشم غیر مسلح سخت است. Otodectes cynotis، Demodex و Sarcoptes شایع ترین کنه گوش در سگ ها هستند. آنها برای سگ ها بسیار خارش دار هستند. اغلب اوقات، می بینید که در گوش سگ شما تجمع یافته و شبیه به تفاله قهوه است. این تجمع می تواند باعث بوی بد گوش سگ شما شود، اما عفونی نباشد. این بو معمولاً شبیه زباله های مانده است.

کنه گوش باید فوراً درمان شود زیرا قادر است از یک سگ به سگ دیگری منتقل شود. ممکن است علائم مشابه عفونت گوش مانند خاراندن گوش، تکان دادن سر، قرمزی و کج شدن سر را مشاهده کنید.

اشیاء خارجی

با کمال تعجب، این غیر معمول نیست که سگ چیزهایی را به گوش خود برساند که طبیعی نیست. سگ شما همچنین ممکن است توده یا رشد در گوش خود ایجاد کند. رشد، پولیپ یا بزرگ شدن غدد ترشح کننده موم گوش نیز می تواند همین مشکل را ایجاد کند. تغییراتی مانند این باعث کاهش تهویه در گوش می شود. کانال گوش نمی تواند به درستی خشک شود و رطوبت داخل مجرای گوش افزایش می یابد، که باعث رشد بیش از حد مخمر و باکتری می شود.

سگ شما ممکن است بیشتر در ماه های تابستان چیزهایی را در گوش خود وارد کند. ممکن است او را در حال خاراندن گوش ها، تکان دادن سر و بسته به محل شیء مشاهده کنید. حتی احتمال دارد مقدار کمی خون وجود داشته باشد.

در مورد خون دماغ در سگ ها اطلاعات بیشتری کسب کنید.

چگونه می توان گوش های بد بو سگ را درمان کرد؟

چرا گوش سگ من بو می دهد؟ | دام و پت

برای رفع بوی ناشی از گوش سگ باید به دامپزشک مراجعه کنید. عفونت های طولانی مدت گوش می تواند منجر به پارگی پرده گوش و در نتیجه از دست دادن شنوایی شود. دامپزشک شما چندین کار را انجام می دهد تا تشخیص دقیقی از علت بوی بد گوش های سگ شما بدست آورد.

ابتدا دامپزشک از اتوسکوپ برای بررسی قسمت داخلی گوش استفاده می کند. در اینجا دامپزشک قادر به مشاهده قرمزی، ترشحات یا جرم یا جسم خارجی در گوش سگ شما خواهد بود.

در طول معاینه، دامپزشک شما همچنین ممکن است یک سواب از گوش سگ شما برای بررسی در زیر میکروسکوپ بگیرد. این نشان می دهد که آیا سگ شما کنه، باکتری یا مخمر در گوش خود دارد یا خیر. کشت باکتری برای سگهایی که عفونت گوش آنها به درمانهای قبلی پاسخ نداده است، ضروری است تا موثرترین آنتی بیوتیک را انتخاب کنند.

برای بررسی وسعت بیماری در گوش سگ شما ممکن است حیوان خانگی شما به تشخیص های بیشتری مانند رادیوگرافی، توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) نیاز داشته باشد. ممکن است جراحی برای بیماریهای خاصی مانند عفونت یا توده مزمن گوش توصیه شود.

در مورد اوتیت خارجی در سگ ها، علائم و درمان آن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

داروهایی برای درمان عفونت گوش در سگ

بسته به شدت علائم سگ، دامپزشک شما داروهای موضعی (مانند قطره گوش برای سگ) یا درمان سیستمیک (معمولاً به صورت خوراکی) تجویز می کند. رایج ترین درمانهای موضعی محصولات ترکیبی حاوی استروئید برای کاهش التهاب و خارش، آنتی بیوتیک و ضد قارچ برای کنترل عفونت است.

در مورد کنه گوش، می توان از داروهایی مانند ایورمکتین، سلامکتین و موکسیدکتین برای از بین بردن انگل استفاده کرد.

بهترین پاک کننده گوش برای سگ

اگر می خواهید خاک، زباله و موم را از گوش سگ خود پاک کنید، گوش پاک کن ضروری است. بسیاری از محصولات بدون نسخه وجود دارد که گزینه های عالی را در خانه ایجاد می کنند. اگر سوالی دارید که کدام پاک کننده برای سگ شما مناسب است، با دامپزشک خود مشورت کنید.

آیا باید گوش سگ خود را تمیز کنید؟

سگ ها دارای مکانیزم تمیز کردن گوش هستند که به طور طبیعی گوش آنها را تمیز نگه می دارد. این بدان معناست که تمیز کردن گوش در خانه فقط باید در شرایط زیر انجام شود:

 • سگ شما گوش های کثیفی دارد.
 • سگ شما شنا یا حمام کرده است.
 • گوش سگ شما باید با محلول مخصوص تمیز شود.
 • دامپزشک به شما توصیه کرد که این کار را در حین درمان عفونت گوش انجام دهید.

از دستور العمل های خانگی برای تمیز کردن گوش که حاوی پراکسید هیدروژن، سرکه یا الکل هستند استفاده نکنید ، زیرا ممکن است گوش را تحریک کرده یا مشکل موجود را بدتر کند.

مراحل تمیز کردن گوش سگ

چرا گوش سگ من بو می دهد؟ | دام و پت

اگر نیاز دارید گوش سگ خود را تمیز کنید، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • بطری گوش پاک کن مورد تایید دامپزشک را بالای گوش سگ خود نگه دارید و محلول را به آرامی در گوش فشار دهید. گوش را طوری پر کنید که تقریباً پر از محلول باشد. پایه گوش را به آرامی ماساژ دهید تا محلول تمیز کننده توزیع شود و باقی مانده ها شل شوند.
 • به سگ خود اجازه دهید سرش را تکان دهد. این امر باعث می شود که زباله ها به بیرون منتقل شوند تا تمیز کردن آنها آسان تر شود. (بهتر است بخواهید یک حوله در این نزدیکی داشته باشید تا از ریزش آوار بر روی شما جلوگیری شود.)
 • از یک پنبه برای پاک کردن ملایم موم و بقایای آن استفاده کنید. از سواب های نوک پنبه ای برای تمیز کردن گوش سگ خود استفاده نکنید. آنها ممکن است اثر ناخواسته ای در هل دادن آوار به داخل کانال گوش داشته باشند.

در مورد بیماری های گوش خارجی در سگ اطلاعات بیشتری کسب کنید.

چگونه از بوی بد گوش در سگ ها جلوگیری کنیم؟

برای حفظ سلامت گوش سگ خود، باید حداقل هفته ای یکبار آنها را چک کنید. این به شما امکان می دهد هر مشکلی را زود تشخیص دهید و قبل از اینکه به یک مشکل جدی تبدیل شود اقدام کنید.

برخی از نشانه هایی که باید به دنبال آنها باشید عبارتند از:

 • بو
 • چرک
 • خون
 • تورم

اگر سگ شما مشکل گوش دارد، ممکن است متوجه تغییراتی در رفتار او شوید ، مانند:

 • کج شدن سر
 • عدم تعادل
 • خاراندن در گوش
 • تکان دادن بیش از حد سر

اگر بیش از یک سگ دارید، اگر مشکلی وجود داشته باشد، سگ دیگر ممکن است توجه بیشتری به گوش هم حیوان بیمار داشته باشد.

اگر سگ شما دچار عفونت های مکرر گوش شده است، باید با دامپزشک خود در مورد رژیم درمانی و تمیز کردن مشورت کرده و علل احتمالی زمینه ای مشورت کنید.

منابع:

https://www.greatpetcare.com/wellness/all-the-reasons-your-dogs-ears-smell/

https://www.petmd.com/dog/general-health/why-do-my-dogs-ears-smell-bad

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا