گربه ها

چرا گربه ها با چشمان باز می خوابند؟

اگر به دنبال پاسخ به این سوال هستید که چرا گربه ها با چشمان باز می خوابند؟ باید بدانید که گربه ها کارهای عجیب و غریب زیادی انجام می دهند. اما یکی از عجیب ترین رفتارهای آنها زمانی است که گربه ها با چشمان باز می خوابند. این نه تنها ناراحت کننده است . بلکه برخی از صاحبان گربه ها نگران این مسئله هستند. گربه ها به طور غریزی با چشمان نیمه باز می خوابند تا بتوانند به سرعت در برابر خطر واکنش نشان دهند. این نوع خوابیدن به احتمال زیاد در خواب با موج آهسته اتفاق می افتد. همچنین برخی از گربه ها به دلیل آسیب های چشمی و پارگی غشای ساینده چشم های خود را هنگام خواب نمی بندند.

طبیعی است که گربه ها هنگام خواب چشمان خود را باز نگه دارند. زیرا به سختی می توانند مراقب تهدیدها باشند. با این حال، شما باید چشم های گربه خود را تحت نظر داشته باشید.

شایع ترین علل اینکه گربه ها با چشم باز می خوابند؟

توجه داشته باشید که همه گربه ها این رفتار را از خود نشان نمی دهند. همچنین، کسانی که به این شکل می خوابند، همیشه این کار را انجام نمی دهند. در بیشتر موارد، این رفتار کاملا طبیعی است، بنابراین جای نگرانی نیست. با این حال، اگر علائم دیگری وجود دارد، توصیه می شود گربه خود را مشاهده کنید زیرا ممکن است نشان دهنده یک مشکل پزشکی باشد (اگرچه نادر است).

غرایز طبیعی

از آنجایی که گربه ها در طبیعت شکارچی هستند، انرژی خود را در طول روز با خوابیدن حفظ می کنند. به همین دلیل، بسیاری از گربه ها هنگام خواب چشمان خود را کمی باز نگه می دارند. علاوه بر این، آنها طوری طراحی شده اند که از محیط اطراف خود آگاه باشند و در صورت وجود خطر احتمالی مراقب باشند.

چرخه خواب

گربه‌ها نیز مانند ما انسان‌ها یک چرخه خواب دارند که دارای چندین مرحله است. بنابراین وقتی چشمان گربه شما هنگام خواب باز است، به احتمال زیاد در خواب سبک یا مرحله اولیه چرخه خواب خود به نام NREM (حرکت غیر سریع چشم) است.

از سوی دیگر، هنگامی که آنها در مرحله REM (حرکت سریع چشم) یا خواب عمیق هستند، به احتمال زیاد با چشمان بسته می‌خوابند. اگرچه ممکن است گربه با چشمان نیمه باز حتی در REM بخوابد.

تحقیقات نشان می‌دهد که در طول دوره خواب NREM، چشم‌های گربه‌ها به آرامی حرکت می‌کنند و معمولاً غیرمجموعه هستند و باعث افزایش محور بینایی می‌شوند. در حالی که در طول دوره خواب REM، چشم گربه ها می توانند حتی پشت پلک های بسته هم به صورت افقی و هم به صورت عمودی حرکت کنند.

در مطالعه Michel Jouvet، مشاهده شد که در طول خواب REM، گربه ها نیز می توانند تکان بخورند و کاملاً سست شوند و تونوس عضلانی خود را از دست بدهند. آرامش عمیق عضلانی برای گربه ها مهم است که رویاهای خود را عملی نکنند. در طول دوره خواب NREM، عضلات گربه فعال هستند. به همین دلیل است که گربه ها می توانند در موقعیت های عجیب و غریب و واقعا ناراحت کننده بخوابند.

چرا گربه باسنش را روی زمین می کشد؟

جراحت

چرا گربه ها با چشمان باز می خوابند؟ || دام و پت

در زیر دو پلک گربه، لایه شفاف سومی وجود دارد که به نام غشای نشاط آور شناخته می شود ، و زمانی که این لایه خراشیده یا زخمی می شود، گربه شما ممکن است برای بستن چشمان خود دچار مشکل شود. اگر چنین باشد، گربه شما ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. اگرچه این یک سناریوی معمولی نیست که توضیح دهد چرا گربه شما با چشمان باز می خوابد، بهتر است در صورت وجود علائم دیگر، گربه خود را توسط دامپزشک معاینه کنید.

محیط پر سر و صدا

گربه های اهلی کمتر نگران خطرات زیست محیطی هستند. وقتی سروصدا می شود چشمان خود را باز نگه می دارند و اتفاقات زیادی در اطرافشان می افتد.

وقتی خانه در طول روز پر از جمعیت است. گربه ها در حالی که حداقل یک چشمشان را باز نگه دارند، خود را به خواب می برند. این به آنها اجازه می دهد تا مراقب خطراتی باشند که ممکن است نیاز به فرار از آنها داشته باشند.

چشم های آسیب دیده

گربه ها همیشه درگیر دعوا می شوند، به خصوص اگر شب ها بیرون بروند. در هنگام درگیری بین گربه ها امکان این وجود دارد که چشم و پلک آنها خراشیده شود. در نتیجه، بستن چشم ها برای آنها می تواند دردناک باشد.

به ویژه، پلک سوم ممکن است دچار پارگی شود. پارگی پلک سوم یک آسیب شایع است. این پارگی در گربه های فعال درگیر در دعوا دیده می شود. همچنین، خراش می تواند باعث زخم قرنیه شود.

علائم رایج ترومای چشم عبارتند از:
 • خشکی چشم
 • وجود جسم خارجی در چشم گربه ها
 • این آسیب های چشمی را می توان با قطره های چشمی درمان کرد، اما ممکن است چشم نیاز به بخیه زدن داشته باشد.
 • اجسام خارجی در داخل چشم، مانند شیشه یا خار، می توانند از خوابیدن گربه با چشمان بسته جلوگیری کنند. اگر جسم خارجی به سرعت خارج نشود، می تواند منجر به عفونت شود.

خشکی چشم در گربه ها به طور علمی به عنوان کراتوکونژونکتیویت سیکا شناخته می شود. خشکی چشم زمانی رخ می دهد که قرنیه ملتهب می شود و بافت اطراف آن خشک می شود.

این به دلیل ناتوانی در تولید مقادیر کافی فیلم مجرای اشک است. چشم را روان می کند و کثیفی و زباله را از بین می برد. علل شایع KCS عبارتند از:

 • برخی داروها
 • ویروس هرپس گربه
 • ضعف سیستم ایمنی که معمولا ارثی است.
 • اثرات سیستم عصبی ناشی از عفونت گوش داخلی
گربه های مبتلا به KCS معمولاً علائم زیر را دارند:
 • ظاهر کسل و خسته
 • چشمک زدن بیش از حد
 • ترشحات ضخیم و زرد رنگ
 • چشم های قرمز و تحریک شده

برخی از گربه ها چشمان خود را بسته نگه می دارند. در حالی که برخی دیگر به دلیل ناراحتی نمی توانند آنها را ببندند. گربه هایی که پیوند شدیدی با صاحب خود ایجاد کرده اند، گاهی اوقات نمی توانند دوری از آنها را تحمل کنند . دوست دارند همیشه بدانند کجا هستند.

با توجه به زیست شناسی فعلی، گربه ها خود را به صاحبان خود می چسبانند و آنها را نوعی امنیت می دانند. محققان دریافتند که گربه هایی که پیوند قوی با صاحبان خود ایجاد می کنند. محض بازگشت فرد از غیبت کوتاه، استرس کمتری و آرامش بیشتری داشتند.

این مطالعه نشان می دهد که برخی از گربه ها هنگام خواب چشمان خود را باز نگه می دارند تا حرکات صاحب خود را نظارت کنند. اگر صاحب آنها به اتاق دیگری نقل مکان کند، گربه احتمالاً از خواب بیدار می شود . به دنبال آنها می رود تا نزدیک آنها بماند.

گربه های گرسنه برای صرفه جویی در انرژی، کمتر می خوابند. اگر بدانند که غذا در نزدیکی است، یا نزدیک به شام ​​است، هوشیارتر می شوند. آنها بیدار می شوند تا خودشان را برای یک وعده غذایی آماده کنند.

به همین ترتیب، گربه های حریص یا فرصت طلب چشمان خود را باز نگه می دارند. آنها به محض اینکه صاحبشان به آشپزخانه یا منطقه ای که غذا ذخیره می شود، برود واکنش نشان می دهند. در اینجا، آنها در تلاش برای دریافت خوراکی یا غذای اضافی هستند.

چگونه از گربه در فحلی مراقبت کنیم؟

چرا گربه ها پلک سوم دارند؟

چرا گربه ها با چشمان باز می خوابند؟ || دام و پت

وقتی گربه ها با چشمان باز می خوابند، پلک سوم خود را نمایان می کنند. دو پلک اول در بالا و پایین چشم ایجاد می شوند و هر بار که گربه چشمان خود را می بندد در وسط چشم قرار می گیرند.

پلک سوم که به آن غشای نشاط آور نیز می گویند، در گوشه های داخلی چشم قرار دارد. پلک سوم هر بار که گربه پلک می زند مانند یک برف پاک کن عمل می کند. گرد و غبار، گرده، زباله ها و سایر اجسام خارجی را پاک می کند.

هنگامی که گربه ها آرام هستند و به خواب عمیق می روند چشمان آنها گاهی باز می ماند. به طور مشابه، اگر چشم ها شروع به بسته شدن کنند، با شل شدن عضلات گربه به تدریج باز می شوند. پلک سوم در طول مراحل استراحت گربه برای محافظت از قرنیه و مرطوب کردن چشم بیشتر قابل توجه است. در حالی که دیدن پلک سوم گربه در هنگام خواب طبیعی است. اما زمانی که گربه بیدار و هوشیار است خود را نشان دهد، می تواند نشانه ای از بیماری باشد.

علائم یک بیماری عبارتند از:

 • افزایش صدا
 • کاهش یا افزایش وزن
 • تغییر در عادات نظافت
 • کاهش یا افزایش اشتها
 • افزایش ادرار یا تشنگی
 • رفت و آمد مکرر به جعبه زباله

بنابراین، در حالی که ممکن است به نظر برسد که گربه ها هنگام خواب چشمانشان کاملاً باز است، پلک سوم آنها را از آلودگی و زباله محافظت می کند.

چرا گربه من دیگر نمی پرد؟

چگونه به گربه خود کمک کنیم بهتر بخوابد؟

چرا گربه ها با چشمان باز می خوابند؟ || دام و پت

اطمینان از سلامت گربه شما ضروری است و اطمینان از اینکه گربه خوب می خوابد بخشی از این امر است. در زیر چند روش برای کمک به خواب گربه شما آورده شده است.

به آنها زمان بازی کافی بدهید.

از آنجایی که گربه ها دوست دارند از نظر جسمی و ذهنی تحریک شوند، جلسات بازی به آنها اجازه می دهد انرژی خود را در طول روز مصرف کنند، که به احتمال زیاد به آنها کمک می کند تا سریعتر به خواب عمیق تری برسند. اگر زمان کافی برای بازی با گربه خود ندارید، یک دوربین هوشمند حیوان خانگی Petcube Play 2 با یک اسباب بازی لیزری بخرید، و می توانید حتی زمانی که دور از گربه هستید، بازی کنید، دوست خود را ببینید و با آن صحبت کنید.

برنامه خواب آنها را ثابت نگه دارید.

پایبندی به عادات و روال‌های خاص ممکن است به گربه‌تان آموزش دهد که چه موقع و کجا بخوابد، و بنابراین از مزاحمت‌ها و سناریوهای غیرمنتظره جلوگیری می‌کند.

رژیم غذایی مناسب را حفظ کنید.

جذب مواد مغذی مناسب برای سلامت بهینه گربه ضروری است. همچنین باید یاد بگیرید که آیا گربه شما برای حفظ یک رژیم غذایی سالم و متعادل به مکمل نیاز دارد یا خیر. قبل از صحبت با دامپزشک، در اینجا بیاموزید که چه مکمل هایی به طور کلی به گربه سانان ارائه می شود. ناگفته نماند که تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن گربه به خواب بهتر او نیز کمک می کند.

در طول شب به گربه خود غذا دهید.

گربه‌ها اغلب بعد از خوردن یک وعده غذایی خوب می‌خوابند. اگر چند ساعت قبل از زمان خواب آنها وعده غذایی خود را بدهید، ممکن است به دلیل احساس گرسنگی از خواب بیدار شوند. برعکس، اگر وعده غذایی آنها قبل از زمان خواب معمولی داده شود، احتمال کمتری دارد که در نیمه شب از خواب بیدار شوند زیرا هوس غذا می کنند.

گربه ها زیاد می خوابند، اما اغلب در طول روز در حالت خواب سبک هستند. و در مراحل اولیه چرخه خواب، چشمان آنها ممکن است در هنگام خواب تا حدی باز باشد. گربه ای که با چشمان باز می خوابد احتمالاً دلیلی برای نگرانی نیست و معمولاً خوب است.

با این حال، اگر علائم دیگری مانند قرمزی چشم و تشنج وجود دارد، گربه خود را با دامپزشک معاینه کنید تا مشخص شود که آیا بیماری ای وجود دارد که نیاز به درمان دارد یا خیر.

چرا گربه من خودش را تمیز نمی کند؟

مراحل خواب گربه

چرا گربه ها با چشمان باز می خوابند؟ || دام و پت

گربه های بالغ به طور متوسط ​​15 ساعت در روز می خوابند. زمانی که استراحت می کنند گاهی چشمان خود را تا حدی یا کاملا باز نگه می دارند. چشم باز معمولاً در هنگام خواب سبک رخ می دهد. ممکن است هر دو چشم را باز یا فقط یک چشم را باز ببینید. در هر صورت، هر دو مورد طبیعی است مگر اینکه گربه شما علائم بیماری یا آسیب را نشان دهد.

مراحل اصلی خواب گربه عبارتند از:

خواب موج آهسته (SWS)

خواب با موج آهسته کم عمق ترین نوع استراحت است. تحقیقات مغز دو مرحله مختلف را در خواب با موج آهسته توصیف می کند: خواب سبک برچسب گذاری شده و خواب عمیق با موج آهسته.

در حالی که گربه ها در مرحله خواب آرام هستند. حواس آنها همچنان با محیط اطرافشان هماهنگ است. این برای گربه های وحشی مهم است که باید بدون تاخیر از شکارچیان و سایر خطرات فرار کنند.  در نتیجه، گربه هایی که خواب موج آهسته را تجربه می کنند ممکن است یک یا هر دو چشم خود را باز نگه دارند . در صورت شنیدن یا دیدن چیزی که زندگی آنها را به خطر می اندازد، فوراً واکنش نشان دهند.

خواب با حرکت سریع چشم (REM)

حرکت سریع چشم در خواب شکل عمیق تری از خواب است. زمانی که گربه ها به احتمال زیاد رویا می بینند. گربه ها در این مرحله عملکرد عضلانی خود را از دست می دهند و پنجه ها و گوش هایشان منقبض می شوند. گربه شما فعال به نظر می رسد زیرا مغز مانند زمانی که بیدار است عمل می کند. گاهی اوقات، گربه شما به نظر می رسد که در خواب در حال دویدن است.

با این حال، اگرچه چندان رایج نیست، اما برخی از صاحبان متوجه این موضوع می شوند. چشمان گربه آنها در مرحله REM خواب باز می ماند. گاهی اوقات چشمان گربه هنگام خواب به دلیل از دست دادن عملکرد عضلانی به عقب می چرخد ​​و به سرعت منقبض می شود.

چشمان گربه در طول REM باز می ماند زیرا ماهیچه هایش بسیار شل هستند. چشمان باز طبیعی است و مغز و ماهیچه های گربه به استراحت نیاز دارند. گربه شما غرایزی برای فرار از خطر دارد و این غرایز با مراقبت از محیط خود شروع می شود. این کار به گربه ها زمان کافی می دهد تا واکنش نشان دهند و خود را از آسیب در امان نگه دارند.

اگر متوجه شدید که گربه شما یک یا هر دو چشم خود را هنگام استراحت باز نگه می دارد. احتمالاً در عمیق ترین مرحله خواب نیست. در نتیجه می توان آن را به راحتی با حداقل صدا یا کوچکترین لمس بیدار کرد.

این انفجارهای کوچک خواب به گربه ها این امکان را می دهد که انرژی خود را برای شکار شبانه حفظ کنند. گربه ها همچنین به آب و هوا واکنش نشان می دهند، بنابراین احتمال دارد که وقتی هوا سرد و مرطوب است، خواب سبک تری داشته باشند.

چرا گربه ها یکدیگر را لیس می زنند؟

منبع
https://www. seniorcatwellness. com/https://blog.petcube.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا