گربه ها

چرا گربه من خودش را تمیز نمی کند؟

قبل از بررسی علت عدم نظافت گربه ها لازم است بدانیم که گربه ها به خودآرایی معروف هستند. به ندرت پیش می‌آید که گربه خود را کثیف ببینیم، زیرا آنها بخش زیادی از روز، خودشان را با لیسیدن تمیز می‌گذرانند. در حالی که این رفتار می تواند سرگرم کننده باشد، اما همچنین موثر است. این به ما نشان می دهد که گربه سالم است و آماده مراقبت از خود است. رفتار آراستگی بچه گربه ها توسط مادران آنها تحریک می شود که آنها را در هنگام تولد لیس می زنند. همه گربه‌های سالم در طول زندگی خود به نظافت خود ادامه می‌دهند، به این معنی که وقتی گربه شما خودش را تمیز نمی کند، باید نگران این موضوع شوید.

چرا گربه ها خود را تمیز می کنند؟

نظافت در گربه ها یک سرگرمی یا راهی برای غلبه بر کسالت و خستگی نیست. رفتار نظافت گربه ها، پاسخی است به غرایز اساسی بقا. به محض تولد، مادرشان شروع به لیسیدن آنها می کند تا مایعات آمنیوتیکی که در کیسه زایمان آنها وجود دارد را تمیز کند. اگرچه تا مدتی خودشان نمی توانند این کار را انجام دهند، اما از همان ابتدا اهمیت نظافت را یاد می گیرند.

اغلب گربه‌ها آب را دوست ندارند، اگرچه این برای همه یکسان نیست. صرف نظر از این، حمام کردن در آب روشی برای تمیز نگه داشتن آنها نیست. گربه ها هنگامی که آنها بالغ می شوند، با لیسیدن خود به حذف کثیفی، زباله و هر ماده دیگری که باید از پوشش آنها پاک شود کمک می کنند.

خش خش کردن گربه های خانگی نشان دهنده چیست؟

چرا گربه ها خودشان را تمیز می کنند؟

چرا گربه من خودش را تمیز نمی کند؟ || دام و پت

نظافت علاوه بر حفظ بهداشت و کیفیت پوشش آنها، مزایای زیر را نیز به همراه دارد:

علت نظافت گربه ها: تنظیم حرارت

گربه ها از بالشتک پنجه خود عرق می کنند، اما از سطح بدن خود عرق نمی کنند، زیرا غدد عرق در این مکان ها وجود ندارد. به همین دلیل، گربه ها خود را مرتب می کنند تا خنک بمانند. وقتی خودشان را می لیسند، بزاق روی کتشان می ریزند که در آفتاب تبخیر می شود، درست مانند عرق کردن در انسان ها. این فرآیند به گربه اجازه می دهد تا دمای بدنشان را تنظیم کنند. زیرا آنها نمی توانند این کار را به روش دیگری انجام دهند. با انجام این کار از مشکلاتی مانند گرمازدگی در گربه ها نیز جلوگیری می کنند.

محافظت در برابر انگل ها و سایر عوامل خارجی

زبان گربه ها، خارهای ریزی دارد که به پاپیلای زبانی معروف هستند. اینها برای از بین بردن کثیفی و میکروب ها از موهایشان بسیار مفید هستند. اما در از بین بردن انگل ها و سایر بیماری ها نیز مفید هستند. انجام رفتار نظافتی به گربه اجازه می دهد کت و پوست خودش را سالم نگه دارد. همچنین به تحریک جریان خون کمک می کند که فواید زیادی دارد. با این حال، از آنجایی که آنها این کار را بسیار انجام می دهند، می توانند موهای زیادی را در این فرآیند بخورند. همین می تواند باعث ایجاد گلوله های مو و سایر بیماری ها شود.

از بین بردن بوی بدن

هنگامی که گربه ها خود را اصلاح می کنند، آلودگی ها و باکتری ها را تمیز می کنند. این فرآیند همچنین به آن‌ها کمک می‌کند تا هر گونه بوی نامطبوعی را که با آن‌ها همراه است از بین ببرند. اینها بوهای معمولی هستند که بخشی از بهداشت گربه هستند، اما گربه ها نیز اگر از نظافت خود بی توجهی کنند، بوی بدی پیدا می کنند.

علت نظافت گربه ها: آرامش

وقتی گربه‌ها خودشان را لیس می‌زنند، این کار را در زمانی انجام می‌دهند که آرام هستند و کمترین احتمال ایجاد مزاحمت را دارند. لیسیدن خود به آنها کمک می کند تا آرام شوند. اغلب می‌شنوید که گربه‌ها هنگام داماد کردن، خرخر می‌کنند و حسی مشابه زمانی که مادرشان در نوزادی آن‌ها را می‌لیسد، به آن‌ها می‌دهد. همچنین به همین دلیل است که گربه ها ممکن است در مواقعی که مضطرب هستند شروع به آرایش بیش از حد خود کنند زیرا ممکن است برای احساس آرامش تلاش کنند.

محبت

اگر دو گربه با هم کنار بیایند، دیدن آنها در حال نظافت یکدیگر غیر طبیعی و عجیب نیست. این نشانه عشق و محبت بین گربه هایی است که پیوند قوی با یکدیگر دارند. از آنجایی که می‌توانیم با گربه‌هایمان پیوندهای محکمی ایجاد کنیم، لیسیدن ما توسط آنها غیر معمول نیست.

چرا بچه گربه من، خودش را مرتب نمی کند؟

چرا گربه من خودش را تمیز نمی کند؟ || دام و پت

اکنون می‌دانیم که چرا گربه‌ها خود را اصلاح می‌کنند، می‌توانیم بفهمیم چرا ممکن است متوقف شود. هنگامی که یک بچه گربه چند ماهه نظافت را متوقف می کند، مهم است که بدانیم آیا خیلی زود از مادرش جدا شده است یا خیر. از آنجایی که مادر و خواهر و برادر به آن‌ها کمک می‌کنند تا بدانند چگونه رفتار کنند و تعامل داشته باشند، جدایی زودهنگام می‌تواند به این معنا باشد که آنها قادر به یادگیری مهارت‌های خاصی از جمله نظافت صحیح نیستند. دلایلی که ممکن است یک بچه گربه نظافت خود را نیاموخته باشد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

مرگ مادر. اگر مادر در حین زایمان یا بعد از چند روز بمیرد، گربه‌ها بدون مربی بزرگ می‌شوند تا رفتارهای خاصی را به آنها آموزش دهد.

طرد شدن توسط مادر. اگر مادر زنده باشد، اما آنها را رد کند، باید با شیشه شیر هم بخورند و رفتار را یاد نخواهند گرفت. اگر مادر فکر کند بچه گربه خیلی ضعیف است، اغلب این اتفاق می افتد.

جدایی زودهنگام از مادر این معمولاً به دلیل دخالت انسان در رشد بچه گربه است. بچه گربه ها باید بعد از حداقل 8 هفته با هم از مادرشان جدا شوند، اگرچه بعد از 12 سالگی ایده آل است.

گربه مادر، خودش را اصلاح نمی کند: گاهی اوقات، گربه مادر ممکن است بیماری، اختلال رفتاری یا دلایل دیگری برای برآورده نکردن نیازهای نظافت خود داشته باشد. در این موارد، بچه گربه برای یادگیری مشکل دارد زیرا چیزی برای تقلید ندارند.

دخالت انسان: اگر یک سرپرست انسان در طول رشد بچه گربه ها در حالی که با مادرشان است، دخالت کند، می تواند باعث استرس و مشکلات دیگری شود که بر آموزش و یادگیری نحوه پرورش بچه گربه ها تأثیر می گذارد.

آیا گربه تان شما را دوست ندارد؟

چرا گربه بالغ من خودش را اصلاح نمی کند؟

وقتی یک بچه گربه نظافت را متوقف می کند، معمولاً به این دلیل است که هرگز به درستی این رفتار را یاد نگرفته است. با این حال، وقتی یک گربه بالغ از نظافت خود دست می کشد، چیزی تغییر کرده است. اگرچه ممکن است قبلا مرتب نظافت کرده باشند، اما اگر ناگهان متوقف شوند، به این معنی است که مشکلی ایجاد شده است.

شایع ترین علل این مشکلات معمولاً در دسته های زیر قرار می گیرند:

مشکلات دهان و دندان

وقتی گربه از مشکلات دهانی رنج می برد، معمولاً به این معنی است که در دهانش درد دارد. این می تواند به دلیل بیماری های دهان گربه ها یا به دلیل مشکلات پریودنتال باشد که دندان های آنها را تحت تأثیر قرار می دهد. ژنژیووستوماتیت مزمن مشکلی است که می تواند بدتر شود. دلیل اصلی هر چه باشد، می تواند به معنای توقف رفتار آراسته باشد. همچنین احتمالاً منجر به توانایی آنها در تغذیه مناسب می شود، به خصوص اگر فقط غذای خشک به آنها داده شود.

چاقی

چاقی در گربه ها مشکلات مختلفی را در پی خواهد داشت. نه تنها انرژی کمتری خواهند داشت، بلکه حرکت آنها محدود شده است و می تواند به این معنی باشد که نمی توانند خود را به درستی آرایش کنند.

استئوآرتریت

بیماری دژنراتیو مفصل در سنین بالا مشخص می شود. این باعث ناراحتی و درد می شود که می تواند نظافت و یا حتی انجام آن را برای گربه دشوار کند. فرسودگی عمومی باعث کاهش رفتارهای نظافتی در گربه ها می شود، اما معمولاً به این معنی نیست که گربه ها کاملاً متوقف می شوند.

کمردرد

چرا گربه من خودش را تمیز نمی کند؟ || دام و پت

از آنجایی که یک گربه باید بدن خود را منقبض کند تا به مکان هایی که برای نظافت نیاز دارد برسد، درد در ستون فقرات او می تواند این کار را دشوار کند.

شکستگی ها

شکستگی استخوان ها، اعم از فک پایین، قفسه سینه، لگن یا مهره ها، با کاهش حرکت و درد همراه از نظافت جلوگیری می کند.

زوال عقل

با افزایش سن، گربه ها ممکن است دچار زوال عقل شوند و انجام برخی رفتارها مانند نظافت را فراموش کنند.

بیماری

عفونت‌های مختلف، شرایط سیستمی یا هر بیماری که باعث از دست دادن انرژی گربه می‌شود، می‌تواند به این معنی باشد که گربه نظافت را متوقف می‌کند. آنها بی حال می شوند و نمی توانند حتی کارهای اساسی را انجام دهند. اختلالات خود ایمنی مانند ایدز گربه نیز می تواند منجر به ناتوانی گربه در اصلاح شود.

این دلایلی که چرا یک گربه نظافت نمی کند، کلی است. با این حال، ممکن است دلایلی وجود داشته باشد که چرا یک گربه یک ناحیه موضعی را تمیز نمی کند. به عنوان مثال، اگر یک گربه مراقبت از ناحیه مقعد خود را متوقف کند ، ممکن است به دلیل عفونت غدد مقعد یا دلایل دیگری باشد که این ناحیه را حساس می کند.

چرا گربه ها در خاک غلت می زنند؟

اگر گربه من خودش را نظافت نمی کند چه باید کرد؟

چرا گربه من خودش را تمیز نمی کند؟ || دام و پت

زمانی که مشکل عدم آراستگی به دلیل یاد نگرفتن آن از مادر است، صرف نظر از علت، می‌توانیم سعی کنیم این رفتار را خودمان به آنها آموزش دهیم. بنابراین اگر می‌پرسید چگونه به یک گربه آموزش دهید که خودش را اصلاح کند، موارد زیر را امتحان کنید:

مقداری پارچه خیس را روی برخی از قسمت های کت آنها پاک کنید تا گربه متوجه شود که چیزی در حال رخ دادن است و سعی می کند آن را از بین ببرد. اگرچه آنها رفتار آراستگی را از مادرشان یاد می گیرند، اما این یک غریزه ذاتی است و ممکن است بتوانند به سرعت آن را تشخیص دهند.

خمیر مالت را روی قسمتی از پاها یا قسمت دیگری که به راحتی نظافت می شود بمالید تا طعم آنها را جلب کند. همانطور که غذا را لیس می زنند آن را لیس می زنند و این عمل می تواند به آنها کمک کند تا نظافت را شروع کنند.

سخن آخر

گربه‌ها بسیار تمیز هستند، بنابراین به محض اینکه می‌بینند ناحیه تمیز شده چقدر تمیز شده است، بسیاری شروع به تمیز کردن خود می‌کنند.

برای گربه ها یا بچه گربه های بالغ که نظافت را متوقف کرده اند، باید علت اصلی مشکل را بدانیم. وقتی این کار را انجام دادیم، می توانیم به آن رسیدگی کنیم. به عنوان مثال، اگر چاقی مانع از نظافت گربه می شود، باید رژیم غذایی او را محدود کرده و ورزش را تشویق کنیم. هر کاری انجام می دهیم باید آنها را نزد دامپزشک ببریم . به این ترتیب می توانیم مشکل را تشخیص دهیم و مطمئن شویم که خودمان را اشتباه تشخیص نمی دهیم.

دامپزشک درمان را با توجه به مشکل تجویز می کند. اگر این یک عفونت باکتریایی است که باعث از دست دادن انرژی آنها می شود، درمان مشکل با آنتی بیوتیک ها ممکن است راه حل باشد. با این حال، در بسیاری از موقعیت های دیگر، مشکل به جای درمان مستقیم، به مدیریت علائم نیاز دارد.

عقیم سازی گربه خانگی چگونه انجام می شود؟

منبع
https://www.animalwised.com/my-cat-is-not-grooming-themselves-anymore-3802.html

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا