حیوانات خانگی کوچک

چرا همستر از چرخ استفاده نمی کند؟

علل زیادی می توانند باعث شوند که یک همستر خانگی از چرخ خودش استفاده نکند. همه ما می دانیم که همسترها به ورزش و تحرک نیاز دارند، اما همسترهای وحشی در طبیعت ممکن است به سادگی چندین مایل در روز بدوند. یک همستر فعال، یک حیوات خانگی شاد  خواهد بود. بنابراین برای داشتن یک حیوان خانگی سالم، چگونه می توانید مطمئن شوید که همستر خانگی تان به چرخ خود علاقه دارد؟ در این مقاله از دام‌ و پت، اطلاعات مفیدی درباره چرخ همستر ذکر شده است. به طور کلی برخی از علل عدم استفاده از چرخ توسط همستر خانگی در این مقاله آمده است، این علل عبارت اند از:

  • چرخ اندازه درستی ندارد.
  • طراحی چرخ ناخوشایند است.
  • چرخ سر و صدای زیادی می دهد.
  • همستر خانگی تان آسیب دیده است.
  • یا همستر خانگی پیر شما توانایی استفاده از چرخ خود را ندارد.
  • همستر خانگی شما به علت تغذیه نامناسب انرژی کافی ندارد.
  • یا همستر خانگی شما ممکن است در خلوت از چرخ استفاده کند.

برخی از این علل، ممکن با انجام اقداماتی، رفع شوند. با این حال مواردی مانند پیری و ناتوانی همستر خانگی در استفاده از چرخ خود، قابل جبران نیستند. در چنین مواردی، برای انتخاب فعالیت جایگزین برای داشتن تحرک در حیوان خانگی تان، بهتر است که با یک دامپزشک تماس بگیرید. علاوه بر آن، خوشحال کردن همستر و راهکارهای عملی آن را بخوانید.

گاهی اوقات، ممکن است که اندازه نامناسب یک چرخ، باعث عدم استفاده حیوان خانگی از آن شود.

چرخ اندازه درستی ندارد.

اکثر صاحبان همسترهای خانگی استدلال می کنند که اندازه، مهم ترین ویژگی چرخ حیوان خانگی آن ها است. اگر چرخ خیلی کوچک باشد، ممکن است باعث شود همستر خانگی تان مجبور شود برای استفاده از آن، کمر خود را به طرز ناراحت کننده ای قوس دهد. این وضعیت می تواند منجر به بروز بسیاری از مشکلات در سلامتی آن ها شود.

پشت و کمر حیوان خانگی شما باید تا حد امکان صاف باشد. بنابراین هنگام خرید چرخ، طول بدن حیوان خانگی تان را در حالت کشیده در نظر بگیرید. علاوه بر این، چرخ ممکن است خیلی بزرگ باشد. چرخی که با اندازه حیوان خانگی شما مطابقت نداشته باشد، برای مانور دادن آن ها نا‌مطلوب و ناخوشایند خواهد بود.

به همین علت، آن ها احتمالاً به طور کلی از چرخ دوری خواهند کرد. برای پیشگیری از بروز این اشتباهات، قبل از خرید چرخ برای حیوان خانگی تان تحقیق کنید. به عنوان مثال، در ابتدا اندازه بدن حیوان خانگی تان را به دقت بررسی کنید. سپس چرخ مناسبی را برای همستر خانگی تان بخرید.

طراحی نامناسب چرخ همستر خانگی

چرا همستر از چرخ استفاده نمی کند؟ || دام و پت

برای کسانی که هرگز صاحب یک همستر خانگی نشده‌ اند، تصویری که احتمالاً هنگام تصور چرخ همستر به ذهن شان می رسد، وسیله‌ای ساخته شده از میله‌‌های فلزی متعدد است که به یکدیگر اتصال پیدا کرده‌اند. درست است که در یک مقطع زمانی، این مدل از چرخ ها، محبوب ترین و احتمالاً تنها انواع چرخ های همستر موجود در بازار بودند، اما اکنون اوضاع فرق کرده است.

در حال حاضر، مشخص شده اند که چنین چرخ هایی برای سلامتی پاهای همسترهای خانگی مناسب نیستند. با وجود فاصله‌ای که بین میله‌های این نوع از چرخ ها وجود دارد، گیر کردن پای همستر خانگی بین آنها بسیار محتمل خواهد بود. حداقل، این اتفاق ناراحت کننده خواهد بود.

در برخی از مواقع نیز ممکن است گیر کردن پای حیوان در میان میله های چرخ، به حیوان خانگی شما آسیب برساند. سعی کنید یک چرخ با یک مسیر کاملا یکنواخت تهیه کنید تا همستر شما بتواند به راحتی بر روی آن بدود. در این چرخ ها احتمال گیر کردن پای همستر در میان میله ها وجود نخواهد داشت.

علاوه بر این، شما باید مطمئن شوید که پهنای چرخ برای راحتی همستر خانگی شما کافی است. اگر بدن آن ها برای چرخ بیش از حد پهن باشد، ممکن است به طور کلی از دویدن روی آن اجتناب کنند. هنگام خرید چرخ حتماً به اندازه بدن حیوان خانگی خود توجه کافی داشته باشید.

چرخ هایی با سر و صدای زیاد

برخی از چرخ ها سر و صدای زیادی خواهند داشت. برای بسیاری از همسترها، این وضعیت یک مشکل نیست. اما برای دیگران، این مورد می تواند آن ها را از چرخ خود دور نگه دارد. پیش از خریدن این وسیله، چرخ را بچرخانید تا مطمئن شوید که همانطور که شما انتظار آن را دارید، می چرخد.

گاهی اوقات شنیده شدن صدای نامتعارف می تواند به علت گیرکردن چیزی در قسمت های متحرک چرخ باشد. علاوه براین ممکن است به علت ناهموار بودن مسیر چرخش، سر‌و‌صدا ایجاد شود. پس بهتر است که موقعیت چرخ ها را بررسی کنید. اگر هیچ کاری برای متوقف کردن سر و صدا قابل استفاده نیست و مجبور هستید یک دستگاه جدید بخرید، حتماً به دنبال یافتن یک چرخ بی صدا باشید. این چرخ ها امروزه در دسترس هستند. علاوه براین، برای انتخاب یک چرخ مناسب، می توانید با یک دامپزشک مشورت کنید.

همستر به علت تغذیه نامناسب انرژی کافی ندارد.

همستری که از یک رژیم غذایی متعادل بهره مند نیست، انرژی لازم برای ورزش و تحرک کافی را نخواهد داشت. بنابراین، در ابتدا بررسی کنید که به حیوان خانگی خود چه غذاهایی می دهید. آیا از وجود میوه‌ های تازه، سبزیجات، دانه‌ ها، غلات و همچنین پلت های مناسب در رژیم غذایی حیوان خانگی تان مطمئن هستید؟

یکی از علل بی حالی همسترهای خانگی، می تواند ناشی از استفاده غذاهای از پیش آماده شده به عنوان تنها خوراکی مصرفی در رژیم غذایی آن ها باشد. همیشه مطمئن شوید که به حیوان خانگی خود مقدار مناسبی غذا می دهید. نباید غذای همستر خانگی تان کمتر یا بیشتر از حد معمول باشد.

بنابراین، بایستی یک رژیم غذایی مناسب برای حیوان خانگی تان در نظر بگیرید. اگر درباره خوراکی‌ های مناسب برای همسترهای خانگی سوالاتی دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید و‌ با او مشورت کنید.

ناتوانی در استفاده از چرخ به علت پیری

چرا همستر از چرخ استفاده نمی کند؟ || دام و پت

با بزرگتر شدن همسترها، به طور طبیعی فعالیت آن ها کاهش می یابد. باید به این نکته توجه داشته باشید که اکثر همسترها حدود 2 تا 3 سال عمر می کنند. بنابراین اگر همستر خانگی شما به این سن نزدیک می شود، ممکن است به سادگی سطح انرژی آنها کاهش یافته باشد.

اگر تمام گزینه‌ های دیگر فهرست این مقاله را بررسی کرده‌ اید و علت عدم فعالیت همستر خانگی تان را نیافته اید، احتمالاً حیوان خانگی تان به علت ناتوانی، قادر به استفاده از آن نیست.

بیماری یا آسیب در همسترهای خانگی

بیماری یا آسیب، یکی دیگر از عللی است که باعث می شود حیوان خانگی تان به استفاده از چرخ خود علاقه ای نداشته باشد. ساختار چرخ ها برای فعالیت همسترها مهم هستند. چرخ های همستر سیمی و فلزی می توانند باعث وارد شدن آسیب به پای همستر خانگی شوند.

یک همستر خانگی حتی ممکن است در داخل قفس خود بیمار یا مجروح شود. بنابراین باید بر سلامتی آن ها نظارت داشته باشید. اگر متوجه شدید همستر خانگی تان غیرفعال است، چشمان حیوان خانگی تان را از نظر ترشح یا آبریزش بینی بررسی کنید.

مطمئن شوید که همستر خانگی شما همچنان به خوردن و نوشیدن ادامه می دهد. برای بررسی وجود آسیب، حین حرکت به حیوان خانگی خود توجه کنید. آیا آن ها از قرار دادن وزن روی یک پای خود اجتناب می کنند؟ بدن آن ها را از نظر وجود هر گونه بریدگی یا زخم بررسی کنید.

همستر خانگی شما ممکن است در خلوت از چرخ استفاده کند.

آیا می دانستید همستر ها حیواناتی شب فعال هستند؟ این نکته بدان معنی است که آن ها در ساعات تاریک شب نسبت به روز فعال تر هستند. ممکن است فرض کنید همستر خانگی شما از چرخ خود به این علت استفاده نمی کند که در طول روز زیاد می خوابد. با این حال این موضوع لزوما درست نیست. بخوانید که علت خواب زیاد همستر چیست؟

بسیاری از صاحبان همستر های خانگی گزارش می دهند که حیوانات خانگی آن ها فقط در شب از چرخ استفاده می کنند که باعث آزار و ایجاد مزاحمت برای آن ها شده است.

بعضی از همستر های خانگی ورزش کردن را دوست ندارند.

در حالی که موش‌ های وحشی و سایر جوندگان داوطلبانه از چرخ استفاده می‌ کنند، این نکته بدان معنا نیست که همه جوندگان در بروز این رفتار یکسان هستند. ممکن است یک همستر کاملا سالم تصمیم بگیرد که از چرخ خود زیاد استفاده نکند. در همسترهای سالمند که ممکن است احساس خستگی کنند و ترجیح می ‌دهند بخوابند، این مسئله شایع‌ تر است. این وضعیت خیلی نادر نیست. زیرا برخی از همستر ها شخصیتی فعال دارند و برخی دیگر به طور کلی کم کار هستند.

کمبود مواد مغذی در همستر های خانگی

یک همستر برای داشتن یک زندگی سالم و شاد نیاز به یک رژیم غذایی متعادل در مقادیر کافی دارد. اگر همستر خانگی شما از یک رژیم غذایی صحیح محروم شود، ممکن است به مشکلات جدی مبتلا شود. آن ها ممکن است انرژی کافی برای انجام تمرینات سبک را نداشته باشند، چه رسد به سختگیری برای تمرین کردن با چرخ.

رژیم غذایی ناقص یا نامناسب می تواند سلامت آن ها را به خطر بیندازد. همستر خانگی خود را نزد دامپزشک ببرید تا او هم هر گونه مشکل سلامتی را تشخیص دهد. علاوه براین، اگر درباره رژیم غذایی مناسب برای همسترهای خانگی سوالی دارید، با یک دامپزشک‌ تماس بگیرید. شاید برای تان جالب باشد که همسترها چه غذاهایی را می توانند بخورند؟ 

آیا جراحات همسترها را از دویدن روی چرخ ها باز می دارد؟

چرا همستر از چرخ استفاده نمی کند؟ || دام و پت

در حالی که ما سعی می کنیم از همستر خانگی خود مراقبت کنیم، ممکن است حیوان خانگی ما دچار آسیبی شود که ما آن را تشخیص ندهیم. یک چرخ همستر با طراحی ضعیف می تواند منجر به آسیب حیوان شود. با این حال، حتی بستر روی قفس همستر نیز می تواند باعث آسیب شود.

همانطور که نتایج یک مطالعه نشان می دهد، تراشه های بتا بیشتر از تراشه های کاج باعث آسیب به بالشتک های پنجه همسترهای خانگی می شوند. همین مطالعه نشان داد که چرخ ‌های سیمی بیشترین احتمال آسیب را دارند. این مطالعه همچنین حیوانات را با قرار دادن یک توری پلاستیکی روی چرخ‌ها آزمایش کرد.

در حالی که می توان گفت با استفاده از یک توری پلاستیکی، می توان تا حد زیادی از همستر محافظت کرد، پس از انجام این کار، اندازه بدن آنها در طول زمان بیشتر شد. شاید نگران ‌کننده ‌تر از همه، این بود که همسترهایی که به پنجه ‌های خود آسیب می‌ رسانند، همچنان به دویدن ادامه می دادند. زخم های روی پنجه های آنها زمان کافی برای بهبودی نداشت.

با این حال، این مطالعه نشان نداد که آیا آسیب جدی‌ تر مانند شکستگی اندام مانع از دویدن حیوانات روی چرخ می‌شود یا خیر. اگر همستر در حد ناتوانی مجروح یا بیمار باشد، نمی تواند روی چرخ خود بدود.

سخن آخر

از آنجایی که همسترها حیوانات شب‌زی هستند، ممکن است به نظر نرسد که همستر خانگی شما از چرخ خود استفاده می ‌کند، زیرا شما شب‌ها حیوان خانگی تان را نمی بینید. این مسئله ممکن است به ویژه در مورد همسترهایی که با چرخ بی صدا یا انواع دیگر چرخ های آرام کار می کنند، صدق کند.

اگر همستر نمی خواهد روی چرخ خود بدود، گزینه های دیگری برای کمک به ورزش کردن این حیوان وجود دارد. بالا رفتن از درختان مینیاتوری یا برج های پلاستیکی ممکن است بیشتر مورد نظر همستر خانگی شما باشد. بیشتر همسترها دوست دارند رفتارهای اکتشافی داشته باشند.

تحت نظارت دقیق، می توانید به همستر خود اجازه دهید در اتاق شما قدم بزند. شما باید مطمئن شوید که هر گونه خطری از بین رفته است و آنها هیچ شانسی برای فرار ندارند.

منبع
https://www.animalwised.comhttps://hamsters101.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا