گربه ها

لثه های سیاه در گربه ها

دلیل لثه های سیاه در گربه ها چیست؟ آیا لثه های گربه شما سیاه شده است یا همیشه تیره بوده است؟ به ویژه گربه های سیاه اغلب لثه های سیاه یا تیره رنگ دارند، اما این تنها در صورتی نگران کننده است که رنگ لثه ها به طور ناگهانی تغییر کرده باشد.

گربه ها معمولاً به دلیل لنتیگو سیمپلکس لثه های سیاه یا کک ومک دار دارند، که یک بیماری خوش خیم است که با گربه سانان مسن تر و نارنجی رنگ مرتبط است. تیره شدن لثه ممکن است به دلیل بیماری لثه رخ داده باشد. همچنین، لثه های گربه شما ممکن است توسط غذا، مایعات یا خون لکه دار شده باشد.

اگر لثه های گربه شما به طور ناگهانی تغییر رنگ داده است، این موضوع بیشتر نگران کننده است. برخی از گربه ها به طور طبیعی در تمام طول زندگی خود لثه سیاه دارند که کاملا طبیعی است.

وقتی لثه گربه سیاه می شود به چه معناست؟

اگر گربه شما خز نارنجی دارد، لثه های سیاه به ندرت نگران کننده هستند. همانطور که گفته شد، گربه های نارنجی مستعد ابتلا به لنتیگو سیمپلکس هستند و رنگ سیاه روی لثه های گربه شما فقط کک و مک است.

برای رنگ های دیگر گربه ها، لثه های سیاه مستحق بررسی بیشتر است. اگر لثه های گربه شما زرد یا آبی است، مراقب باشید، زیرا این امر نشان دهنده مشکلات احتمالی کبد یا کمبود اکسیژن است.

علل دیگر آن عبارتند از:

 • خونریزی در اثر ضربه
 • بیماری دندان و لثه
 • بیماری دندان و لثه باعث می شود گربه شما درد کند و از خوردن و نوشیدن امتناع کند .

لنتیگو سیمپلکس

لنتیگو سیمپلکس یک بیماری ارثی است که باعث ایجاد لکه های سیاه و کک و مک روی لثه گربه می شود. کک و مک ها به نام لنتیژین، جمع لنتیگو شناخته می شوند.

این لکه ها همچنین می توانند روی بینی و لب های گربه و اطراف آن ظاهر شوند. همراه با لثه سیاه، این علائم معمولا برای تشخیص خود لنتیگو سیمپلکس کافی است. اما گربه های لاک پشتی و کالیکو به همان اندازه این علائم را نشان می دهند، و گربه های کرم یا نقره ای رنگ ممکن است این وضعیت بی خطر را داشته باشند.

گربه هایی با این رنگ ها بیشتر از سایرین تحت تأثیر ملانوسیت ها قرار می گیرند که سلول هایی هستند که رنگدانه های پوست گربه را ایجاد می کنند. خز نارنجی کد ژنتیکی کمی پایدارتر از سایه های دوتایی بیشتر دارد، به این معنی که ملانوسیت به طور دوره ای به سایه پیش فرض سیاه برمی گردد.

هیچ راهی برای جلوگیری از لنتیگو سیمپلکس وجود ندارد، اما نور خورشید یا سایر عوامل خارجی باعث تشدید آن نمی شود. اگر گربه شما حامل این ژن باشد، کک و مک سیاه در آن ایجاد می شود. این معمولاً بعداً در زندگی اتفاق می افتد، بنابراین ممکن است با پیشرفت گربه در سال ها بیشتر متوجه آن شوید.

کک و مک ها سرطانی نیستند و خارش و درد ایجاد نمی کنند. با این حال، توصیه می شود برای یادگیری تفاوت بین لنتیگو سیمپلکس و برآمدگی های سرطانی وقت بگذارید.

لک شدن لثه

چرا لثه های گربه من سیاه می شود؟ || دام و پت

لثه های گربه شما ممکن است به طور موقت لکه دار شود. اگرچه این یک موضوع بلندمدت نیست، اما چیزی نیست که بتوان آن را نادیده گرفت. هر چیزی که باعث ایجاد لکه شود، باکتری ها را جذب می کند و منجر به بیماری لثه می شود.

در نظر بگیرید که آیا لکه بر اثر غذا ایجاد شده است. این نادر است، زیرا غذای باکیفیت گربه سیاه نیست. غذای خشک می تواند خمیری در سقف دهان ایجاد کند، اما باز هم به ندرت سیاه است.

اگر لکه به غذای گربه شما مربوط نمی شود، علائم سمیت را بررسی کنید. به عنوان مثال، گربه شما ممکن است از کف گاراژ به روغن موتور دست زده باشد.

علائم مسمومیت، عبارتند از:

 • استفراغ و اسهال
 • دمای بدن پایین
 • لرزش عضلانی
 • دشواری در تنفس

ایجاد کف در دهان

در نظر بگیرید که گربه شما آب راکد یا گل آلود نوشیده است. گربه ها ترجیح می دهند از منابع طبیعی هیدراته شوند، بنابراین ممکن است گربه شما آب کثیف را از گلدان یا گودال گیاهی بیرون نوشیده باشد.

این گربه شما را در معرض خطر عفونت قرار می دهد، از جمله:

اگر لثه های گربه شما لکه دار شده است، دندان های گربه را مسواک بزنید و دهانش را تمیز کنید.

اگر نیاز به تمیز کردن دهان گربه دارید، به موارد زیر نیاز دارید:

 • یک مسواک نرم
 • خمیر دندان مخصوص گربه

شما باید گربه را در حالی که دندان ها و لثه هایش را مسواک می زنید ثابت نگه دارید. بیشتر گربه ها از این تجربه متنفرند، بنابراین برای محافظت از خود دستکش بپوشید. وقتی کارتان تمام شد، گربه را تشویق کنید که آب بنوشد.

خونریزی در دهان

اگر گربه شما در داخل دهان خونریزی می کند، ممکن است ضربه سر را تجربه کرده باشد. گربه ها ترجیح می دهند نشانه های آسیب را پنهان کنند، بنابراین ممکن است در مورد آن ندانید. خون خشک و بسته خواهد شد و ظاهر سیاه را به خود می گیرد.

گربه خود را برای علائم خونریزی خارجی بررسی کنید. اگر نتوانستید چیزی پیدا کنید، به رفتار گربه خود توجه کنید.

هر یک از علائم زیر علائم هشدار دهنده آسیب به سر است:

 • عدم هماهنگی
 • عدم پاسخ به یک محرک
 • تورم در اطراف صورت
 • خواب زیاد

گربه خود را برای عکسبرداری با اشعه ایکس و اسکن ببرید تا میزان آسیب را ارزیابی کنید. اگر هیچ نشانه ای از آسیب سر پیدا نکردید، توضیحات پزشکی را برای خونریزی در دهان در نظر بگیرید.

بیماری لثه

چرا لثه های گربه من سیاه می شود؟ || دام و پت

این بیماری (بیماری پریودنتال) مشکلی است که تقریباً هر گربه بالای 3 سال در مقطعی با آن مواجه خواهد شد.

بیماری پریودنتال دردناک است و می تواند با بیماری های دیگر مرتبط باشد. همانطور که دامپزشکی ایمونولوژی و آسیب شناسی ایمنی توضیح می دهد، بیماری لثه اغلب منجر به کالیسی ویروس گربه (FCV)، ویروس لوسمی گربه (FeLV) و ویروس نقص ایمنی گربه (FIV) می شود.

با مسواک زدن منظم دندان های گربه می توان از بیماری لثه جلوگیری کرد. یک گربه مبتلا به بیماری لثه علائم زیر را نشان می دهد:

 • مالش دهان
 • آب دهان و دریبل زدن
 • امتناع از غذا خوردن
 • لثه های ملتهب و قرمز روشن
 • تورم در اطراف صورت و دهان

البته ممکن است لثه گربه نیز به دلیل ترکیبی از خون خشک شده از لثه و پخش شدن تارتار سیاه شود. بیماری پریودنتال با التهاب لثه شروع می شود. اگر این را به اندازه کافی زود بگیرید، مشکل حل می شود. در صورت عدم درمان، گربه شما در معرض خطر ابتلا به استوماتیت، التهاب لثه است. اگر گربه شما در این مرحله درمان نشود، بیماری پریودنتال اجتناب ناپذیر می شود.

التهاب لثه

ژنژیویت اولین مرحله بیماری پریودنتال است. معمولاً از مراقبت های بهداشتی دهان و دندان ضعیف ناشی می شود، اگرچه گاهی اوقات به دلیل عفونت یا استرس ایجاد می شود .

هنگامی که گربه شما غذا می خورد، غذا می تواند بین دندان ها یا زیر آن گیر کند. در اینجا غذا به آرامی حل می شود. متأسفانه، باکتری هایی را تغذیه می کند که در دهان گربه شما زندگی می کنند و پلاک روی دندان ها تشکیل می دهند.

مجله دامپزشکی استرالیا نشان می دهد که غذای نرم می تواند باعث التهاب لثه شود. دادن غذای گربه برای فرو بردن دندان هایش، دهانش را تمیز می کند. غذای نرم بیشتر به شکاف دندان لغزش می کند.

پلاک بی رنگ شروع می شود و تشخیص آن دشوار است. با گذشت زمان، با گسترش پلاک، تیره می شود. این پلاک در نهایت سخت می شود و به جرم دندان تبدیل می شود و دندان ها را از لثه جدا می کند و لثه ها را سیاه نشان می دهد.

ژنژیویت در صورت ضبط برگشت پذیر است. متأسفانه، عوارض جانبی مرتبط با ژنژیویت به ندرت مشهود است. گربه شما علائم بیماری پریودنتال را تا زمانی که بیماری پیشرفت نکرده باشد نشان نخواهد داد.

برای مبارزه با التهاب لثه، دندان های گربه خود را چندین بار در هفته مسواک بزنید. اگر مسواک زدن گزینه مناسبی نیست، گربه خود را برای تمیز کردن حرفه ای دوره ای ببرید.

این شامل قرار دادن گربه خود در زیر یک بیهوشی خفیف و تراشیدن هرگونه جرم دندانی است. این می تواند شروع التهاب لثه را معکوس کند. با این حال، یک گربه مسن ممکن است برای بیهوشی بسیار پرخطر در نظر گرفته شود.

استوماتیت

چرا لثه های گربه من سیاه می شود؟ || دام و پت

اگر التهاب لثه درمان نشود، گربه ممکن است به استوماتیت مبتلا شود. به دلیل ارتباط با شرایط قبلی، این بیماری به عنوان ژنژیووستوماتیت شناخته می شود. گربه مبتلا به استوماتیت علائم بیشتری نسبت به ژنژیویت نشان می دهد زیرا باعث تورم و التهاب در اطراف دهان می شود. گربه ای که به طور معمول اشتهای سالمی دارد از خوردن امتناع می کند و بعید است که خودش را اصلاح کند. همچنین ممکن است خصمانه و تهاجمی شود، به خصوص اگر در اطراف دهان لمس شود.

استوماتیت هنوز می تواند قبل از اینکه منجر به بیماری پریودنتال شود، معکوس شود. دهان باید کاملاً تمیز شود و گربه شما برای کاهش تورم آنتی بیوتیک تجویز کرده است.

بیماری پریودنتال

هنگامی که بیماری پریودنتال به وجود می آید، در 3 مرحله ظاهر می شود. حتی بیماری خفیف پریودنتال را نمی توان معکوس کرد، اما درد و علائم را می توان مدیریت کرد. در برخی موارد، این کار از پیشرفت بیماری جلوگیری می کند.

بیماری خفیف پریودنتال

اگر گربه شما بیماری پریودنتال خفیف داشته باشد، این بیماری از لثه به دندان ها سرایت کرده است. دندان های گربه شما شروع به ضعیف شدن یا لق شدن می کند. لثه ها متورم می شوند و ممکن است خونریزی کنند که منجر به ظاهر سیاه می شود. هر گونه تارتار روی دندان های گربه شما به طور فزاینده ای قابل مشاهده خواهد بود.

در این مرحله آسیب به دندان ها غیر قابل برگشت است. گربه های مسن ممکن است دندان های خود را از دست بدهند، زیرا یکپارچگی ساختاری قبلا ضعیف بود. برای جلوگیری از بدتر شدن وضعیت، دهان گربه شما باید تمیز شود.

بیماری پریودنتال متوسط

هنگامی که گربه به بیماری پریودنتال متوسط ​​مبتلا باشد، سلامتی او در خطر است. لثه ها سیاه می شوند و دندان ها از لثه جدا می شوند. در این مرحله، گربه شما درد قابل توجهی خواهد داشت. باکتری وارد جریان خون گربه می شود و باعث ایجاد طیف وسیعی از مشکلات می شود. جراحی دندان حتی در گربه های مسن ضروری است. اگر بیماری پریودنتال متوقف نشود، گربه بیشتر بیمار می شود. گربه شما احتمالاً برای دندان های عفونی نیاز به جراحی کانال ریشه دارد. اگر این یک گزینه نیست، دندان ها باید خارج شوند.

بیماری پریودنتال شدید

بیماری پریودنتال شدید یک اورژانس پزشکی است. دندان های گربه شما در معرض خطر ریزش طبیعی هستند. لثه های گربه سیاه خالص، خونریزی دهنده یا ترشح کننده چرک خواهد بود. جویدن به شدت دردناک خواهد بود. اگر گربه شما با جراحی لیزری درمان نشود، دندان هایش باید برداشته شوند.

اگر گربه شما عادی عمل می کند و غذای خود را می خورد، احتمالاً خوب است. احتمالا سرگیجه سیمپلکس دارد. اگر گربه شما علائمی از درد نشان می دهد و کک و مک ها / برجستگی ها برجسته شده اند، برای بررسی های بیشتر به دامپزشک مراجعه کنید. ممکن است نیاز به درمان فوری پزشکی یا یک جلسه تمیز کردن حرفه ای دندان داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا