چرا دام و پت

چرا سگ صداهای عجیبی تولید می کند؟

سگ ها می توانند صداهای عجیب و غریب تولید کنند. اغلب اوقات، تولید صداهای عجیب سگ به جذابیتش می افزاید. این صدا ها کاملا طبیعی هستند. با این حال، مواقعی وجود دارد که ممکن است تعجب کنیم که چرا حیوان خانگی ما صدای خاصی تولید می کند. گاهی سوال پیش می اید که (آیا این چیزی است که باید نگران آن باشیم یا چیز خاصی نیست و نگران نباشیم؟).

بیایید صداهای عجیب و غریب رایج سگ ها را مرور کنیم. چرا سگ ها آنها را ایجاد می کنند و آیا این صداها نیاز به مراجعه به دامپزشک دارد.

علل تولید صداهای عجیب توسط سگ

چشمک زدن سگ چهار دلیل اصلی وجود دارد که سگ ها صدا ایجاد می کنند چهار دلیل شامل موارد زیر می باشد:

 • تنفس
 • ارتباط
 • گوارش
 • ناراحتی یا بیماری

سگ ها نمی توانند مانند انسان ها صحبت کنند. در عوض، آن‌ها برای برقراری ارتباط با انسان‌ها و سایر حیوانات به صداهای مختلف همراه با زبان بدن تکیه می‌کنند . از پارس کردن، نفس نفس زدن، زوزه کشیدن، ناله کردن، جیغ زدن و غیره، سگ ها صداهای عجیب و غریبی برای ابراز وجود دارند.

صداهای دیگر مانند خروپف، یا خس خس با تنفس همراه است. این صداهای تنفسی عجیب برای برخی از سگ‌ها، به ویژه سگ‌هایی که پوزه‌های کوتاهی دارند، مانند بولداگ فرانسوی و پاگ، معمول است. در سگ‌هایی که معمولاً آن صدا ها را نمی‌سازند، نگران‌کننده‌تر است.

هضم یکی دیگر از منابع صداهای عجیب و غریب است که توسط سگ های ما تولید می شود. آروغ زدن، غرغر کردن معده، باد و غیره همگی محصول فرآیندهای گوارشی سالم سگ هستند. با این حال، اگر این علائم با تغییرات دیگری در حیوان خانگی شما مانند استفراغ، اسهال یا بی اشتهایی همراه باشد، ممکن است به دلیل یک وضعیت پزشکی باشد که نیاز به درمان دارد.

صداهای عجیب و غریب سگ مانند هک هک کردن، سرفه کردن، و عطسه کردن، هشداردهنده تر هستند و در این صورت باید به دامپزشک مراجعه کنید. اگر حیوان خانگی شما در تنفس مشکل دارد یا علائم دیگری از بیماری را نشان می دهد توصیه می شود به دامپزشک مراجعه کنید.

افزایش جذابیت، یکی از علل تولید صداهای عجیب توسط سگ

 

چرا سگ صداهای عجیبی تولید می کند؟ || دام و پت

با آشنایی با صداهایی که سگتان به طور مرتب تولید می کند، بهتر می توانید بین صدای معمولی و صدایی که می تواند نشان دهنده یک مشکل سلامتی یا مشکل پزشکی باشد، تمایز قائل شوید.

صداهای عجیب سگ،پارس کردن و زوزه کشیدن

پارس کردن شکل اولیه ارتباط سگ است. حتی پارس کردن می تواند به معنای چیزهای مختلفی مانند شادی، ترس، اضطراب، هیجان و هشدار باشد. به عنوان مثال، سگی که پارس می کند، دم خود را تکان می دهد و با بازیگوشی به اطراف می پرد، احتمالاً هیجان زده است. در حالی که سگی که پارس می کند، خرخر می کند و هک های خود را بلند می کند احتمالاً تهدید می شود.

برخی از سگ ها این توانایی را دارند که از پارس تخصصی مانند خلیج یا زوزه استفاده کنند. Baying یک پوست بلند و عمیق است. در حالی که زوزه یک پوست بلند است. هر دوی این صداها مسیرهای اجدادی برای شکار دارند. این صدا برای اطلاع دادن به انسان یا همبسته‌ها که برای شکار در مسیر هستند، به غریبه‌ها می‌گویند که دور بمانند. سگ ها دیگران را در مورد مکان خود آگاه کنند و حتی برای کمک گرفتن استفاده می‌شوند. برخی از سگ‌ها حتی با صدای آژیر زوزه می‌کشند و به نظر می‌رسد صدایی را که ماشین‌های پلیس و آمبولانس‌ها ایجاد می‌کنند تقلید می‌کنند.

غرغر کردن

غرغر کردن یک صدای عجیب سگ است. همه ما با آن آشنا هستیم و بلافاصله به عنوان هشداری برای دوری جستن می شناسیم. با این حال، غرغر در واقع می تواند معنایی بیش از این داشته باشد.

بسیاری از سگ ها هنگام بازی با یکدیگر یا کشیدن یک اسباب بازی طناب دار غرغر می کنند. با گذشت زمان، یاد خواهید گرفت که غرغرهای منحصر به فرد سگ خود را با استفاده از زبان بدن و حرکات او تفسیر کنید. غرغر کم صدا می تواند به این معنی باشد که آنها چیزی را از بیرون می شنوند و می خواهند شما در مورد آن بدانید. در حالی که یک غرغر بلندتر همراه با گوش های سنجاق دار و حالت خمیده می تواند به این معنی باشد که آنها کمی فضا می خواهند.

عطسه و خروپف معکوس سگ

چرا سگ صداهای عجیبی تولید می کند؟ || دام و پت

شاید حیرت آورترین صدایی که از سگ شنیده ایم عطسه معکوس باشد. در طول یک عطسه منظم، هوا به سرعت از طریق حفره های بینی خارج می شود. در مقابل، هنگام عطسه معکوس، هوا به سرعت از طریق مجرای بینی به سمت عقب مکیده می شود و صدایی بلند و خرخر ایجاد می کند. بسیاری از سگ‌ها چندین عطسه معکوس را پشت سر هم نشان می‌دهند. زمانی که سگ یکی از این عطسه‌های معکوس را داشته باشد، می‌تواند برای والدین حیوان خانگی کمی شگفت‌انگیز باشد. سگ هایی با پوزه کوتاه (نژادهای براکیسفالیک) بیشتر از سگ هایی با بینی بلند عطسه معکوس را تجربه می کنند.

خوشبختانه، عطسه معکوس به طور کلی یک وضعیت بی ضرر است. آن احتمالاً مربوط به آلرژن ها یا سایر موادی است که باعث عطسه منظم می شود. برخی از سگ ها نیز هنگامی که بیش از حد هیجان زده می شوند شروع به عطسه معکوس می کنند و تا زمانی که آرام شوند عطسه معکوس را انجام می دهند.

سرفه و عطسه

سگ‌ها به دلایل مشابهی که افراد انجام می‌دهند سرفه یا عطسه می‌کنند. قرار گرفتن در معرض های زیر باعث سرفه می شود:

 • دود
 • آلرژن ها
 • گرد و غبا
 • رایحه های قوی

علاوه بر این، سگ ها اگر چیزی در بینی شان گیر کرده باشد، مانند یک تکه علف یا چیزی که گلویشان را قلقلک می دهد، سرفه یا عطسه می کنند.

بیماری های دستگاه تنفسی فوقانی مانند ویروس آنفلوانزای سگ نیز می توانند باعث عطسه یا سرفه سگ ها شوند. سرفه همچنین می تواند نتیجه یک مسئله پزشکی جدی تر مانند ذات الریه یا عفونت کرم قلب باشد . در حالی که عطسه یا سرفه گاه به گاه جای نگرانی نیست. اگر بیش از حد شود، بیش از یک یا دو روز طول بکشد، یا حیوان خانگی شما علائم دیگری از بیماری را نشان دهد، سفر به دامپزشک ایده خوبی است.

بوق زدن

یکی دیگر از صدای بلند و دراماتیک سگ بوق زدن است. به طور معمول، سگ ها در موقعیت های هیجان انگیز یا در شب بوق زدن را تجربه می کنند. این صدای بوق غاز مانند برای نای در حال فروپاشی مشخص است. وضعیتی که در آن نای تا حدی فرو می ریزد و سگ ها برای باز کردن دوباره آن باید با صدای بلند بوق بزنند. سگ هایی که این صدا را تولید می کنند باید برای تشخیص و درمان به دامپزشک مراجعه کنند.

نق زدن و هک کردن

چرا سگ صداهای عجیبی تولید می کند؟ || دام و پت

سگ با دهان باز مانند سرفه و عطسه، قفل کردن و هک کردن صداهای عجیبی هستند. سگ ها زمانی که چیزی تحریک کننده (یا حتی گیر کرده) در گلوی خود دارند، این صدا ها را تولید می کنند. اگر صدای هک یا هک سگ خود را می شنوید، باید این موضوع را بررسی کنید. زیرا ممکن است در چیزی خفه شود. اگر آنها فقط چند بار سروصدا کنند و سپس به تجارت خود ادامه دهند، احتمالاً نگران کننده نیست. با این حال، اگر آنها به طور مکرر صدا ایجاد می کنند، شاید به دلیل یک وضعیت پزشکی مانند موارد زیر باشد:

 • آسم
 • سرفه لانه
 • عفونت کرم قلب
 • یا مهاجرت انگل روده
 • عفونت دستگاه تنفسی فوقانی

ناله

ناله از صداهای اضافی سگ هستند که عمدتاً برای ارتباط استفاده می شوند. مانند پوست درخت. ناله می تواند معانی مختلفی داشته باشد. سگ ها احتمال دارد در هنگام استرس، ترس یا درد ناله کنند . ناله کردن همچنین می تواند به این معنی باشد که سگ شما به توجه نیاز دارد، مانند غذا، پیاده روی، یا مقداری مالیدن شکم. آنها حتی می توانند از شما بخواهند که به آنها کمک کنید تا اسباب بازی مورد علاقه خود را پیدا کنند. هنگام رمزگشایی معنای ناله سگ خود، از سرنخ هایی مانند محیط، زبان بدن یا سطح انرژی سگ خود استفاده کنید.

غرغر معده

فرآیندهای گوارشی منظم سگ گاهی اوقات می تواند پر سر و صدا باشد. این صداهای روده عجیب و غریب بوربوریگمی نامیده می شوند و از صدای غرغر کم تا صدای جیر جیر بلند متغیر هستند. اغلب اوقات، این صداها جای نگرانی ندارند، به خصوص اگر سگ شما به طور معمول عمل می کند. با این حال، اگر صدای معده سگ با علائم دیگر بیماری مانند بی اشتهایی، اسهال یا استفراغ همراه باشد، یا اگر حیوان خانگی شما بی قرار و ناراحت به نظر می رسد، این می تواند نشانه بیماری گوارشی باشد که نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

سگ ها احساسات خود را از طریق صداهایی مانند ناله، غرغر و آه ابراز می کنند. سگ شما ممکن است در حالی که در رختخواب در کنار شما حلقه می زند، آه عمیق و آرامی بکشد.گاهی هم  که در شب در رختخواب قرار می گیرد، ناله کند. شاید انگشتان شما آن نقطه عالی را درست پشت گوششان پیدا کرده باشند و رضایت خود را از طریق یک سری غرغرهای شایان ستایش بیان کنند. گاهی اوقات، ناله یا غرغر می تواند در پاسخ به درد یا ناراحتی رخ دهد. باز هم، استفاده از سرنخ‌های زمینه و آشنایی با غرغرها و ناله‌های معمولی سگ‌تان می‌تواند به شما کمک کند تا به سرعت بین صدای بی‌گناه و صدایی که نیاز به بررسی دارد تشخیص دهید.

صداهای خروپف و خواب

چرا سگ صداهای عجیبی تولید می کند؟ || دام و پت

احتمالاً دوست‌داشتنی‌ترین صداهایی است که همراهان سگ ما ایجاد می‌کنند، صداهای خروپف و خواب وقتی سگ‌ها در حال استراحت هستند. خروپف معمولا یک صدای بی گناه است. این بیماری بیشتر در نژادهای بینی کوتاه یا براکی سفالیک به دلیل شکل و ساختار سر، گردن و راه هوایی رخ می دهد. برخی از سگ‌ها همیشه خروپف می‌کنند و برخی دیگر فقط گاهی خروپف می‌کنند. مانند زمانی که در موقعیت متفاوتی قرار می‌گیرند، در معرض آلرژن‌ها قرار می‌گیرند یا خواب بسیار عمیقی دارند. با این حال، اگر خروپف بسیار بلند یا مکرر شود، می تواند نشان دهنده بیماری راه هوایی باشد.

صداهای دیگر خواب مانند پارس، جیغ، ناله یا غرغر جای نگرانی نیست. زیرا سگ شما به احتمال زیاد رویای واضحی را تجربه می کند. این صداها باید به محض بیدار شدن سگ شما متوقف شود.

اگر سگ شما صداهای عجیبی در می آورد چه باید کرد؟

رمزگشایی صداهای سگ یک مهارت آموخته شده است که از طریق تجربه آن را تقویت خواهید کرد. در بیشتر موارد، صدای عجیبی که سگ شما ایجاد می کند بی ضرر است و نیازی به بررسی یا تغییر نیست. عادت کردن به صداها و رفتارهای معمول سگ خود بهترین راه برای تشخیص هر گونه ناهنجاری یا نگرانی های سالمی است که نیاز به مراقبت یا مداخله دارد.

اگر سگ شما صداهای عجیب و غریبی می دهد که نمی شناسید، صداهای جدید، یا اگر صدا با علائم دیگر بیماری یا ناراحتی همراه است، همیشه بهتر است با دامپزشک خود مشورت کنید. در صورت مراجعه میتوانید مطمئن شوید که هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

منبع
https://www.greatpetcare.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا