سگ ها

چرا سگ خانگی من زیاد می خوابد؟

اگر متوجه شدید سگ خانگی شما در طول روز خواب است، نگران نباشید. در حالی که خوابیدن سگ ها در طول شب طبیعی است، بسیاری از سگ ها نیز بیشتر روز را در خواب می گذرانند. اما، اگر خواب بیش از حد برای سگ خانگی شما مشکل ساز شده است. ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که به وضعیت حیوان خانگی تان توجه کنید.

تغییر در الگوهای خواب می تواند در نتیجه افزایش سن یا بیماری باشد. به همین علت است که باید به چرخه خواب سگ خانگی خود دقت کنید. در این مقاله از دام و پت نحوه تشویق افزایش فعالیت در سگ خانگی برای بیدار نگه داشتن حیوان در طول روز، به علاوه چگونگی دانستن زمان درخواست کمک، آورده شده است.

پیش از هر چیز، باید به این نکته توجه داشته باشید که سگ های خانگی مانند حیوانات دیگر، ساعات خواب و بیداری مخصوص برای خود دارند که ممکن است تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار گیرد. بنابراین، نباید میزان خواب و چرخه زندگی روزانه سگ خانگی تان را با انسان ها مقایسه کنید.

علت خواب بیش از حد برای سگ خانگی چیست؟

مطالعات نشان می دهند که بسیاری از سگ های خانگی به طور متوسط ​​11 ساعت در یک چرخه 24 ساعته می خوابند. علاوه بر این، آن ‌ها دوره‌ های استراحت زیادی را می‌ گذرانند و کمترین بخش از روز را به فعالیت اختصاص می ‌دهند. این چنین سبک زندگی برای گوشتخواران کاملاً طبیعی است. مثلا شیرها 16 ساعت یا بیشتر در روز را صرف خواب و استراحت می کنند!

بیشتر سگ ‌ها زمانی می ‌خوابند که کار بهتری برای انجام دادن وجود نداشته باشد. از آن جایی که آن ها گوشی هوشمند، شغل یا تکالیف مختلف ندارند، خواب به طور کلی بهترین راه برای گذراندن ساعات طولانی و خسته کننده برای آن ها است.

میزان خوابیدن سگ خانگی شما به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله این موارد، عبارت اند از:
 • برخی از نژادهای خاص مستعد خواب بیشتر هستند.
 • سگ های دارای اضافه وزن و بیمار نیز ممکن است بیشتر از سگ های سالم بخوابند.
 • توله سگ ها و سگ های پیرتر به احتمال زیاد زمان بیشتری را در خواب می گذرانند.

البته اوقات و ساعت های چرت زدن هم می تواند نشانه وجود مشکل باشد. بسیاری از بیماری ها و مشکلات مرتبط با افزایش سن می توانند با تغییر الگوی خواب همراه باشند. علاوه براین، استرس و اضطراب جدایی نیز می تواند به صورت چرت زدن اضافی در طول روز ظاهر شود.

پس به طور کلی، در صورتی که درباره سلامتی حیوان خانگی تان مشکوک هستید، باید نسبت به علائم وجود مشکل در سگ خانگی تان هشیار باشید. سپس برای اتخاذ اقدامات درمانی مناسب، باید با یک دامپزشک با تجربه سگ های خانگی مشورت کنید.

در بیشتر موارد، سگی که 12 ساعت یا بیشتر در روز می خوابد، جای نگرانی ندارد. این ساعات خواب فقط بخشی از یک چرخه طبیعی است! اما صاحبان آن ها باید بدانند که خواب بیش از حد می تواند نشانه ای از مشکلات احتمالی باشد، و بهتر است زمانی که این نگرانی ها را دارید با دامپزشک حیوان خانگی خود صحبت کنید.

چگونه روز سگ خانگی خود را هیجان انگیزتر کنیم؟

چرا سگ خانگی من زیاد می خوابد؟ || دام و پت

از آن جایی که بیشتر سگ‌ های خانگی به بیرون نمی‌ روند، معمول است که در تمام طول روز بی‌ حوصله و تنها باشند. یک روز طولانی و تنهایی را با ساعاتی که صاحب آن ها در خواب است، ترکیب کنید، و این مدت، زمانی طولانی است که سگ خانگی شما هر روز را در خواب سپری می کند!

اگر به نظر می رسد که سگ خانگی شما در حال خوابیدن است، این نکته را در نظر بگیرید که حیوان خانگی تان طول روز را چگونه گذرانده است. بهترین راه برای کمک به سگ های خانگی برای بیدار و فعال ماندن در طول روز استفاده از  اسباب بازی های پازلی است.

از اسباب ‌بازی‌ های پازلی بسیار آسان (قرار دادن خوراکی ‌ها در داخل حوله یا کارتن تخم‌ مرغ) تا پیشرفته( کلورپت)، این اسباب ‌بازی ‌های پازلی به فعال نگه داشتن سگ خانگی شما در طول روز کمک می ‌کنند. بنابراین، شما می توانید سگ خانگی خود را در طول روز زیر نظر بگیرید تا ببینید آیا با اسباب بازی های خود سرگرم می شود یا خیر.

علاوه براین می ‌توانید روز سگ خانگی خود را با پیاده ‌روی در ظهر و ورزش ‌های طولانی ‌تر در صبح و عصر غنی سازی کنید. اگر متوجه شدید که سگ خانگی شما حتی زمانی که کار بهتری برای انجام دادن وجود دارد، در حال خواب است، ممکن است زمان کمک گرفتن فرا رسیده باشد.

چه زمانی باید با یک دامپزشک صحبت کرد؟

به طور کلی، برای سگ خانگی شما این مسئله کاملاً استاندارد است که بیشتر روز خود را در خواب یا استراحت بگذراند. علاوه براین، باید به این نکته توجه داشته باشید که خواب زیاد همچنان می تواند نشانه ای از وجود مشکلاتی در سلامتی سگ خانگی شما باشد. چند علامت وجود دارد که نشان می دهند سگ خانگی شما بیش از حد می خوابد.

از جمله این موارد، عبارت اند از:

 • بیدار کردن سگ خانگی تان در صبح سخت است.
 • الگوهای خواب سگ خانگی شما تغییر کرده است.
 • خواب سگ خانگی شما با خوردن یا آشامیدن تداخل دارد.
 • سگ خانگی شما حتی در میانه بازی (نارکولپسی) به طور ناگهانی به خواب می رود.
 • یا سگ خانگی شما به طور ناگهانی یا در حالت ترس یا استرس از خواب بیدار می شود.
 • سگ خانگی شما حتی زمانی که «کار بهتری برای انجام دادن» وجود دارد می ‌خوابد، به‌خصوص اگر آن چیز معمولاً توجه حیوان خانگی تان را جلب می ‌کند.

افزایش خواب با علائم فیزیکی دیگری همراه است. از جمله این موارد، عبارت اند از:

 • لنگیدن یا لنگش
 • عدم تمایل به راه رفتن، دویدن یا پریدن
 • افزایش یا کاهش در میزان خوردن، ادرار یا مدفوع

خواب زیاد در سگ خانگی و مشکلات رفتاری

چرا سگ خانگی من زیاد می خوابد؟ || دام و پت

علاوه براین، افزایش زمان خواب با مشکلات رفتاری دیگری همراه است. از جمله این موارد، عبارت اند از:

 • افزایش پرخاشگری یا ترس
 • خیره شدن به گوشه ها یا دیوارها
 • قدم زدن پیاده روی و سایر علائم اضطراب

برخی از این علائم ممکن است چندان ترسناک نباشند، اگر سگ خانگی شما در غیر این صورت در حالتی متعادل پیر می شود، به خصوص اگر حیوان خانگی تان همیشه کمی تنبل بوده است، نباید زیاد نگران شوید. اما تماس گرفتن و سوال از یک دامپزشک در مورد وضعیت سگ خانگی تان هرگز ضرری ندارد.

دامپزشک حیوان خانگی شما احتمالاً سؤالات زیادی خواهد داشت و ممکن است نیاز به انجام آزمایشاتی داشته باشد. حتی اگر گزارش دقیقی از خواب سگ خود و سایر علائم حیوان خانگی تان داشته باشید، حل مشکل ممکن است دشوار باشد. سگ های خواب آلود ممکن است از درد یا احساس ناراحتی، اختلالات غدد درون ریز مانند کم کاری تیروئید یا هیپرآدرنوکورتیکیسم، اضطراب یا بسیاری از بیماری های جدی دیگر رنج ببرند.

به طور کلی، انجام یک آزمایش و معاینه کامل توسط دامپزشک، که ممکن است شامل آزمایش خون و سایر تست ها باشد، تنها راه مطمئن شدن از صحیح بودن تشخیص است. سعی کنید الگوهای خواب سگ خانگی خود و سایر علائم را پیگیری کنید. مطمئن شوید که حیوان خانگی تان وزن مناسبی دارد و در طول روز کارهای زیادی برای فعالیت دارد.

آیا باید نگران خواب زیاد از حد حیوان خانگی خود باشم؟

چرا سگ خانگی من زیاد می خوابد؟ || دام و پت

بیشتر سگ ها در طول شب و همچنین بیشتر روز می خوابند. ما به عنوان انسان عادت داریم فقط شب ها وقتی محیط بیرون تاریک است بخوابیم و تمام روز بیدار بمانیم. برخلاف انسان ها، سگ ها در طول شب و روز برای مدت زمان کوتاهی می خوابند.

ممکن است به نظر برسد که آنها زیاد می خوابند، اما همیشه اینطور نیست. بسیاری از سگ ها حدود 11 ساعت در روز می خوابند. بنابراین، چه زمانی باید نگران سلامتی حیوان خانگی تان باشید؟ مانند سایر شکارچیان، سگ ها چرخه خواب و بیداری کوتاهی دارند و برخی از نژادها بیشتر می خوابند.

با این حال، خواب گاهی اوقات می تواند نشان دهنده وجود مشکلی مانند استرس، اضطراب جدایی یا بیماری باشد. اگر در مورد الگوهای خواب طبیعی سگ و نحوه تشخیص مشکلات حیوان سوالی دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید.

چرا سگ ها می خوابند؟

به طور کلی گوشتخواران بیشتر روز را در محلی مناسب و امن می خوابند. سگ ها تفاوت چندانی با هم ندارند. آنها تکالیف، کارهای خانه یا گوشی هوشمند ندارند که آنها را مشغول کند، بنابراین زمانی که اوضاع آرام است، می خوابند. برعکس، سگ ها در عرض چند ثانیه می توانند بیدار شوند و کاملا هوشیار هستند.

اگر به نظر می رسد که سگ خانگی شما بیش از حد معمول می خوابد یا برای بیدار شدن تلاش می کند، می تواند نشانه ای از یک مشکل باشد. برخی از مشکلات و بیماری های مرتبط با افزایش سن می توانند با بی حالی ظاهر شوند. از جمله این موارد، عبارت اند از:

به طور کلی، سگی که حدود 12 ساعت در روز می خوابد، نباید برای شما نگرانی خاصی ایجاد کند. قبل از نگرانی در مورد وجود یک بیماری زمینه ای، به چرخه خواب و سایر رفتارهای سگ خانگی خود مانند میزان اشتها، سطح فعالیت و هوشیاری حیوان خانگی تان توجه کنید.

چگونه از خواب زیاد سگ جلوگیری کنیم؟

وقتی ما کار می کنیم یا به مدرسه می رویم، سگ ها تمام روز تنها هستند. بعد، شب به رختخواب می رویم، و دوباره سگ های ما تنها هستند و کاری برای انجام دادن ندارند. اگر فکر می کنید سگ خانگی شما زیاد می خوابد، ممکن است کار دیگری نداشته باشد. بنابراین، شاید اگر حیوان خانگی تان را سرگرم کنید، بیشتر بیدار بماند.

اگر می خواهید خستگی را از خود دور کنید و به سگ خانگی خود در طول روز اهمیت بیشتری بدهید، اقداماتی مانند استفاده از اسباب بازی های پازلی را امتحان کنید. این اسباب‌ بازی ‌ها از چالش ‌هایی مانند مخفی کردن یک خوراکی و وادار کردن سگ های خانگی به پیدا کردن آن زیر فنجان یا داخل یک توپ استفاده می ‌کنند.

اسباب ‌بازی ‌ها می ‌توانند ساده یا پیچیده باشند، بنابراین می‌ توانید با یک گزینه ساده ‌تر شروع کنید و در طول زمان، اسباب بازی حیوان خانگی تان را به یک گزینه سخت ‌تر ارتقا دهید. همچنین اگر بتوانید در زمان استراحت و یا ناهار، از محل کار خارج شوید و سگ خانگی تان را به پیاده روی ببرید، ممکن است برای سگ خانگی تان مفید باشد.

اما اگر نه، می توانید یک سگ گردان استخدام کنید تا سگ خانگی شما را بعد از ظهر به پیاده روی ببرد. یا، ممکن است نیاز باشد که سگ خانگی خود را صبح یا عصر که در خانه هستید، بیرون ببرید تا حیوان خانگی تان، ورزش و فعالیت کافی داشته باشد.

منبع
https://www.thesprucepets.comhttps://petkeen.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا