حیوانات خانگی کوچک

چرا خرگوش من زیاد آب می نوشد؟

نوشیدن آب زیاد در خرگوش می تواند نگران کننده باشد. پولی دیپسی، اصطلاح پزشکی برای تشنگی بیش از حد در خرگوش ها، می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. برخی از شرایط جدی تر از سایرین هستند، بنابراین ضروری است که تعیین کنید چه چیزی باعث آن شده است. اگر تابستان است، نیاز به نوشیدن آب اضافی حیوان پشمالوی شما ممکن است مربوط به گرما باشد. خرگوش ها در گرما اغلب آب زیادی می نوشند تا خودشان را خنک کنند. حتی این وضعیت ممکن است ناشی از یک وضعیت پزشکی مانند دیابت، بیماری کلیوی یا مشکلات دندانی باشد.

علت تشنگی بیش از حد در خرگوش ها چیست؟

دو خرگوش با نژاد، سن و وزن یکسان می توانند عادات نوشیدن متفاوتی داشته باشند. به نظر می رسد برخی از خرگوش ها زیاد می نوشند، در حالی که برخی دیگر به سختی کاسه آب را لمس می کنند.

بنابراین، خرگوش خود را خیلی با خرگوش های دیگر مقایسه نکنید. شناخت رفتار خرگوش خود بسیار مهمتر است. مراقب هرگونه تغییر و سایر علائمی باشید که در کنار پلی دیپسی رخ می دهد. اگر هنوز فکر می کنید که خرگوش شما بیش از حد آب می نوشد، وقت آن رسیده که علت آن را بررسی کنید.

تشخیص اینکه چه چیزی باعث ایجاد پلی دیپسی در خرگوش ها می شود می تواند دشوار باشد. این به این دلیل است که می تواند علل زمینه ای بسیار مختلفی داشته باشد. برخی از توضیحات بی اهمیت هستند و نتیجه تغییرات سبک زندگی هستند. اینها معمولاً به راحتی قابل تشخیص هستند و به راحتی در خانه تعمیر می شوند.

با این حال، گاهی اوقات، تشنگی شدید در خرگوش ها می تواند نشانه ای از یک وضعیت پزشکی، مانند یک بیماری باشد.

چرا خرگوش پنجه خودش را بالا نگه می دارد؟

شایع ترین علل مصرف بیش از حد آب در خرگوش ها

چرا خرگوش من زیاد آب می نوشد؟ || دام و پت

اگرچه ممکن است بدیهی به نظر برسد، کم آبی اغلب توسط صاحبان خرگوش نادیده گرفته می شود. دلیل اینکه خرگوش شما بیش از حد معمول مشروب می نوشد ممکن است تشنه بودن آنها باشد. خرگوش ها می توانند به راحتی دچار کم آبی شوند. اسهال یکی از دلایل اصلی کم آبی بدن است، زیرا منجر به از دست دادن شدید آب می شود. برای اینکه بفهمید خرگوش شما کم آب شده است یا خیر، یک آزمایش پوستی ساده وجود دارد که می توانید انجام دهید.

 • به آرامی پوست پشت گردن خرگوش خود را در دست بگیرید.
 • پوست را به سمت بالا بلند کنید، به طوری که کشیده شود، البته نه به حدی که باعث ناراحتی شود.
 • دست خود را باز کنید و پوست را رها کنید.
 • اگر پوست بلافاصله به همان جایی که بود بازگردد، خرگوش شما سالم و هیدراته است. اگر در بازگشت به موقعیت اولیه خود کند باشد، خرگوش شما کم آب شده است.

خرگوش ها ممکن است به دلایل زیادی دچار کم آبی شوند که در ادامه به برخی از آنها می پردازیم. اگر مطمئن نیستید که چرا خرگوش شما کم آب شده است، آنها را نزد دامپزشک ببرید.

تغییرات در رژیم غذایی

خرگوش‌ها ممکن است اهل غذا خوردن نباشند، اما به رژیم غذایی نامناسب حساس هستند. مشکلات غذایی می تواند علت اصلی بسیاری از نگرانی های رفتاری از جمله کم آبی بدن و در نتیجه پلی دیپسی باشد.

از نظر تشنگی بیش از حد، دو مسئله اصلی رژیم غذایی می تواند مشکل باشد:

نمک اضافی. نمک بیش از حد می تواند سلول های بدن خرگوش را با استخراج آب از آنها کم آبی کند. این می تواند باعث تشنگی شدید خرگوش ها شود.

مصرف کم سبزیجات همراه با یونجه. خرگوش ها باید روزانه مقداری سبزی بخورند. خرگوش ها مقدار زیادی آب از سالاد روزانه خود دریافت می کنند، بنابراین کمبود سبزیجات می تواند باعث تشنگی شود.

سعی کنید به تدریج میزان مصرف سبزیجات خرگوش خود را افزایش دهید، اما مراقب علائم اسهال باشید. و اگر خرگوش شما لیس نمک دارد، آن را بردارید. لیس نمک برای خرگوش ها غیر ضروری است و می تواند آسیب بیشتری نسبت به سود داشته باشد.

گرمای بیش از حد

آیا تا به حال متوجه شده اید که در تابستان بیشتر از زمستان احساس تشنگی می کنید؟ همین اتفاق برای خرگوش ها می افتد. اگر خرگوش شما در یک منطقه آفتابی یا گرم است، به دلیل پوشش پوست ضخیم خود می تواند به سرعت بیش از حد گرم شود.

هنگامی که عرق می کنیم، مقدار زیادی آب از دست می دهیم، بنابراین بیشتر می نوشیم تا رطوبت از دست رفته را به دست آوریم. اما خرگوش ها نمی توانند عرق کنند، پس چرا خرگوش ها در تابستان بیشتر می نوشند؟

مصرف آب سرد به خنک شدن بدن خرگوش ها از داخل کمک می کند. آنها همچنین گرما را از طریق گوش خود از دست می دهند. همراه با پلی دیپسی، علائمی که خرگوش شما بیش از حد گرم شده است ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • گوش های داغ
 • بی حوصلگی
 • یک بینی خیس
 • پرتاب سر به عقب
 • انقباض سریع بینی
 • تنفس کم عمق و سریع، به خصوص با دهان باز

گرمای بیش از حد می تواند کشنده باشد. بنابراین، خرگوش خود را بلافاصله به یک منطقه خنک منتقل کنید. در صورت امکان، یک کیسه یخ در دسترس آنها قرار دهید.

چگونه خرگوش را سرگرم کنیم؟

درد

چرا خرگوش من زیاد آب می نوشد؟ || دام و پت

وقتی خرگوش ها درد دارند، تمایلی به آشکار کردن آن ندارند. این به این دلیل است که در طبیعت، نشان دادن آسیب دیدگی آنها، آنها را به هدف شکارچیان تبدیل می کند. به همین دلیل، تشخیص درد خرگوش دشوار است. با این حال، رفتارهای خاصی وجود دارد که باید مراقب آنها بود.

تغییر در الگوهای خوردن و آشامیدن رایج است. یک خرگوش ممکن است خیلی بیشتر یا کمتر از حد معمول بنوشد. آنها همچنین ممکن است دندان قروچه کنند، پرخاشگر شوند یا برای مدت طولانی خمیده بنشینند.

برخی از شایع ترین علل درد، عبارتند از:

 • آرتروز
 • ناراحتی معده، به عنوان مثال از خوردن زیاد
 • جراحی مانند عقیم‌ سازی. نوشیدن آب زیاد خرگوش پس از جراحی پدیده ای شناخته شده است.
 • مسائل دندانی به عنوان مثال می‌توان به دندان‌های پوسیده، مال اکلوژن (ناهمترازی دندان)، رشد بیش از حد دندان یا خار (خارهای تیز روی دندان) اشاره کرد.

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است خرگوش شما درد داشته باشد. برای معاینه به دامپزشک مراجعه کنید.

اختلالات مجاری ادراری

خرگوش ها نیز مانند ما می توانند از عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) رنج ببرند. اینها زمانی ایجاد می شوند که باکتری ها وارد دستگاه ادراری شده و به مثانه می رسند. برخی از خرگوش ها بیشتر از دیگران مستعد ابتلا به عفونت های ادراری هستند. این می تواند به دلیل ضعف سیستم ایمنی یا شکل مجرای ادرار آنها باشد.

خرگوش های مبتلا به عفونت ادراری ممکن است به طور مکرر ادرار کنند. ادرار آنها ممکن است تیره تر از حد معمول یا کدر باشد. آنها همچنین ممکن است هنگام ادرار کردن یا دست زدن به آنها گریه کنند.

پولی دیپسی علامت مستقیم UTI نیست. با این حال، خرگوش های مبتلا به عفونت ادراری اغلب بیشتر می نوشند، زیرا ادرار آنها را آب می دهد و درد را تسکین می دهد.

همچنین اختلالات ادراری دیگری مانند سنگ کلیه، سنگ مثانه و لجن مثانه وجود دارد. علت معمول این مشکلات وجود کلسیم زیاد در رژیم غذایی خرگوش است. همراه با علائم بالا، خرگوش شما ممکن است ادرار غلیظ یا «لجن‌دار» تولید کند.

دیابت و تشنگی زیاد در خرگوش

چرا خرگوش من زیاد آب می نوشد؟ || دام و پت

این وضعیتی است که در آن بدن نمی تواند قند خون خود را تنظیم کند:

 • دیابت نوع 1 زمانی رخ می دهد که پانکراس خرگوش انسولین کافی تولید نمی کند. به ندرت پیش می آید که خرگوشی با این نوع دیابت متولد شود یا به آن مبتلا شود.
 • دیابت نوع 2 زمانی ایجاد می شود که سلول های خرگوش به انسولین پاسخ نمی دهند. این نوع بیشتر در خرگوش ها دیده می شود. مانند انسان، اغلب با چاقی مرتبط است.

علائم دیابت در خرگوش ها شامل پلی دیپسی، پلی اوری و پلی فاژی (اشتهای بیش از حد) است. علامت اصلی هیپرگلیسمی – قند خون بالا است. این فقط از طریق آزمایش خون قابل کشف است.

طبق تحقیقات انجام شده توسط Endocrinologia Japonica ، خرگوش ها همچنین می توانند به دیابت بی مزه مبتلا شوند. این نوع نادر دیابت است که بر قند خون تأثیر نمی گذارد. این می تواند در نتیجه شرایط دیگر مانند تومور ایجاد شود.

نارسایی کلیه

اگر خرگوش شما این وضعیت را دارد، به این معنی است که کلیه های او آنطور که باید کار نمی کنند. آنها نمی توانند خون را فیلتر کنند و ادرار کافی تولید نمی کنند. دو نوع نارسایی کلیه وجود دارد: حاد و مزمن. نارسایی حاد کلیه به طور ناگهانی ایجاد می شود. به عنوان مثال می تواند در نتیجه مسمومیت، ضربه، سکته مغزی یا شوک باشد.

نارسایی مزمن کلیه به آرامی و طی چند ماه اتفاق می افتد. این می تواند در نتیجه افزایش سن، یا از عفونت ادراری که درمان نشده است رخ دهد.

نارسایی کلیه اغلب باعث می شود خرگوش ها بیش از حد معمول آب بنوشند. همچنین ممکن است بیش از حد معمول یا بسیار کمتر ادرار کنند.

نارسایی کلیه در خرگوش شدید است. اگر به سرعت با آن مقابله نشود، می تواند باعث تب، تشنج و حتی مرگ شود. اگر مشکوک هستید که کلیه های خرگوش شما به درستی کار نمی کند، یک معاینه دامپزشکی ترتیب دهید.

بیماری و آسیب کبد

نارسایی کبد در خرگوش می تواند به اندازه نارسایی کلیه خطرناک باشد. وظیفه کبد فیلتر کردن خون است و قبل از ارسال خون به بدن، سموم را از بدن خارج می کند. اگر کار خود را انجام ندهد، خرگوش شما ممکن است بیمار شود.

بسیاری از چیزها می توانند باعث شوند که کبد عملکرد طبیعی خود را متوقف کند. ممکن است توسط ویروس ها ملتهب شود یا در اثر سیروز زخمی  شود. حتی ممکن است به دلیل عفونت یا مصرف یک ماده سمی به کلی از کار بیفتد

علاوه بر تشنگی بیش از حد، یک خرگوش با عملکرد ضعیف کبد ممکن است موارد زیر را نشان دهد:

 • درد
 • اسهال
 • کاهش وزن
 • بی حالی و افسردگی
 • زردی (زردی چشم و دهان)
 • کاهش اشتها خرگوش و کاهش وزن
 • مشکلات عصبی، مانند از دست دادن هماهنگی.

مانند نارسایی کلیه، آسیب کبدی شدید در نظر گرفته می شود. همیشه کشنده نیست و اگر به موقع تشخیص داده شود قابل درمان است.

دامپزشک شما می تواند یک آزمایش خون برای بررسی عملکرد کبد خرگوش شما انجام دهد.

علل رفتاری تشنگی زیاد در خرگوش

اگر هیچ یک از موارد بالا در مورد خرگوش شما صدق نمی کند، ممکن است از نظر پزشکی مشکلی وجود نداشته باشد. مصرف بیش از حد می تواند به یک رفتار یا عادت در خرگوش ها تبدیل شود.

یکی از دلایل احتمالی این حالت بی حوصلگی است. خرگوش ها موجودات باهوشی هستند که با تحریکات ذهنی و جسمی رشد می کنند. اگر کار دیگری برای خرگوش شما وجود ندارد، نوشیدن بیش از حد نوشیدنی ممکن است به عنوان یک سرگرمی پر شود.

مصرف زیاد الکل حتی می تواند محصول اضطراب باشد. دقیقاً مشخص نیست که چرا، اما خرگوش ها زمانی که در یک محیط استرس زا هستند، تمایل بیشتری به مصرف الکل دارند.

قبل از اینکه تصمیم بگیرید که علل رفتاری مقصر هستند، خرگوش خود را در صورت امکان توسط دامپزشک معاینه کنید. حتی اگر علائم دیگری وجود نداشته باشد، ممکن است یک دلیل پزشکی زمینه ای برای این رفتار وجود داشته باشد.

درمان تشنگی بیش از حد در خرگوش

چرا خرگوش من زیاد آب می نوشد؟ || دام و پت

اگر خرگوش شما بیش از حد الکل می نوشد، اولویت شما باید کشف علت باشد. رژیم غذایی خرگوش خود را بررسی کنید. آیا آنها مقدار مناسبی یونجه و سبزیجات می خورند؟ چقدر نمک مصرف می کنند؟ سعی کنید تغییرات ساده ای را ایجاد کنید و هر اثری را که دارند یادداشت کنید.

به دما و فصل توجه کنید. اگر خرگوش شما در فضای باز یا داخل خانه بدون تهویه مطبوع زندگی می کند، ممکن است خیلی گرم باشد. خرگوش خود را به یک منطقه خنک تر منتقل کنید و ببینید چه اتفاقی می افتد.

خرگوش خود را طی دو تا سه روز کنترل کنید. از یک ظرف یا بطری آب مشخص استفاده کنید تا بتوانید میزان مصرف آنها را مشخص کنید. تامین آب آنها را محدود نکنید. بگذار هر چقدر که دوست دارند بنوشند.

چرا خرگوش من همه چیز را لیس می زند؟

خرگوش من چقدر آب باید بنوشد؟

گاهی اوقات صاحبان خرگوش وقتی خرگوش دوم را می گیرند نگران عادت های نوشیدن خرگوش خود می شوند. به نظر می رسد که خرگوش جدید بسیار بیشتر یا بسیار کمتر از خرگوش اصلی می نوشد. اما کدام خرگوش مقدار “درست” را می نوشد؟ اغلب، هر دو خرگوش نه بیشتر و نه کمتر از نیاز خود می نوشند. مقدار مناسب آب برای نوشیدن در روز برای هر خرگوش متفاوت است.

میزان نوشیدنی خرگوش شما به سه عامل اصلی بستگی دارد که عبارتند از:

 • وزن خرگوش
 • تغییرات فصلی
 • سبک زندگی و شخصیت خرگوش

خرگوش های بزرگتر نسبت به خرگوش های کوچکتر نیاز به آب بیشتری دارند. آنها بدن بزرگتری دارند، بیشتر غذا می خورند و مدفوع می کنند و برای هیدراته ماندن به مایعات بیشتری نیاز دارند.

یک خرگوش سالم باید تقریباً 50 تا 150 میلی لیتر آب به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز بنوشد. به عنوان مثال، یک خرگوش با وزن 3 کیلوگرم (6.6 پوند) ممکن است روزانه بین 150 میلی لیتر تا 450 میلی لیتر بنوشد.

میزان فعالیت خرگوش شما می تواند تأثیر قابل توجهی بر میزان مصرف آب او داشته باشد. خرگوش‌های فعال‌تر که در تمام طول روز می‌دوند، باید بیشتر از خرگوش‌های تنبل بنوشند.

تغییرات فصلی نیز می تواند موثر باشد. آنها همچنین در ماه های گرم سال آب بیشتری می نوشند. به نظر می رسد برخی از خرگوش ها تشنه تر از سایرین هستند. آنچه برای یک خرگوش طبیعی است ممکن است برای خرگوش بعدی عادی نباشد. اگر خرگوش شما به طور ناگهانی و بدون هیچ دلیل واضحی آب زیادی می نوشد، باید نگران باشید.

علائم پلی دیپسی در خرگوش چیست؟

Polydipsia اصطلاح پزشکی برای تشنگی بیش از حد در خرگوش است. این به خودی خود یک بیماری یا بیماری نیست، بلکه نشانه ای از یک مشکل اساسی است. مشکلی که باعث ایجاد پلی دیپسی در خرگوش شما می شود می تواند پزشکی باشد. با این حال، به همین راحتی یک دلیل محیطی یا رفتاری می تواند وجود داشته باشد. اما معمولاً به خودی خود و بدون هیچ علامت دیگری رخ نمی دهد.

اگر متوجه پلی دیپسی شدید، مراقب خرگوش خود باشید و علائم دیگری مبنی بر اینکه مشکلی وجود دارد را بررسی کنید. پولی دیپسی معمولاً همراه با پلی اوری رخ می دهد. این به ادرار کردن خرگوش بیش از حد معمول اشاره دارد.

خرگوش ها معمولاً بین 120 تا 130 میلی لیتر ادرار به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز تولید می کنند. بنابراین، اگر خرگوش شما 3 کیلوگرم (6.6 پوند) وزن دارد، ممکن است بین 360 میلی لیتر تا 390 میلی لیتر در روز تولید کند.

تخمین زدن میزان ادرار خرگوش شما دشوار است. مراقب رفت و آمدهای مکرر یا طولانی تر به جعبه بستر باشید. خرگوش شما ممکن است بی اختیاری را نیز تجربه کند.

برخی از علل زمینه ای پلی دیپسی نیز می توانند علائم نگران کننده تری ایجاد کنند، مانند:

 • تب
 • کاهش وزن
 • سستی و افسردگی
 • افزایش یا کاهش اشتها
 • مدفوع کمتر از حد معمول یا اسهال
 • علائم درد، به عنوان مثال، دندان قروچه
 • مشکلات رفتاری، مانند پرخاشگری
 • مسائل عصبی، مانند گیجی یا تشنج

هر یک از موارد فوق نشان می دهد که خرگوش شما یک بیماری زمینه ای دارد.

منبع
https://www.rabbitcaretips.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا