حیوانات خانگی کوچک

چرا خرگوش خودش را لیس می زند؟

گاهی اوقات افرادی که خرگوشی را به عنوان حیوان خانگی پذیرفته اند از خود می پرسند که “چرا خرگوش خودش را لیس می زند؟” در واقع این سوال بیش از یک پاسخ دارد. خرگوش ها معمولاً با استفاده از صداها ارتباط برقرار نمی کنند، اگرچه می توانند اصوات محدودی تولید کنند. با توجه به اینکه این حیوانات در زیستگاه طبیعی خود به شدت به عنوان یک حیوان طعمه در خطر هستند، به حیواناتی بی صدا تبدیل شده اند. خرگوش ها، حیواناتی اجتماعی و صمیمی هستند و نیاز به برقراری ارتباط با یکدیگر دارند. این کار از طریق یک سری حرکات از پیش تعیین شده با معانی خاص انجام می شود که برای یادگیری آن ها زمان زیادی نیاز ندارید. با کمی تلاش می توانید معانی برخی از حرکات معمولی خرگوش را بیابید و علل اینکه خرگوش خانگی خودش را لیس می زند، کشف کنید.

درست مانند گربه ها، خرگوش ها با لیس خودش را تمیز می کنند تا خز خود را تمیز نگه دارند. اگر در خانه بیش از یک خرگوش وجود داشته باشد، یکی به علل بهداشتی و همچنین به عنوان یک عمل نشان دهنده دوستی نسبت به شریک یا همراه خود، دیگری را می لیسد. بنابراین، خرگوش خانگی شما از برس منظم خوشحال خواهد بود. برس و شانه زدن خرگوش خانگی به عنوان نشانه دوستی با حیوان تعبیر می شود. این امر مخصوصاً اگر موهای حیوان مستعد گره باشد، ضروری است.

Trichobezoars یا بلع در خرگوش های خانگی

این واقعیت که خرگوش ها برای تمیزی پوست و خز، خودشان را می لیسند به این معنی است که آنها نیز مانند گربه ها می توانند از تریکوبزوارهای دردسرساز رنج ببرند. یعنی گلوله های مویی که در معده خرگوش گیر می کنند. شانه یا برس مرتب خرگوش از احتمال تشکیل تریکوبزوآر در بدن آن پیشگیری می کند. مصرف مکرر یونجه به خرگوش شما کمک می کند تا از شر گلوله های مو در مجرای روده خود خلاص شود. یونجه بسیار مفید است. زیرا مقدار زیادی فیبر برای خرگوش تامین می کند. مصرف یونجه تازه، یا غذای عمدتا بر پایه یونجه، برای خرگوش ضروری است.

برخلاف گربه ‌ها، خرگوش ‌ها نمی‌ توانند گلوله‌ های مو را بالا بیاورند تا دستگاه گوارش را از گلوله های مو پاک کنند. نظافت بیش از حد، می تواند باعث ایجاد این گلوله های مو (یا تریکوبزوآرها) شود. این گلوله های مو ممکن است به اندازه ای بزرگ شوند که باعث انسداد داخلی شوند.

همانطور که در مجله آمریکایی انجمن پزشکی دامپزشکی بیان شده است، این انسدادها می توانند نیاز به برداشتن با جراحی داشته باشند. با شانه زدن مرتب خرگوش می توان گلوله های مو را کنترل کرد. فیبر موجود در یونجه برای سلامت دستگاه گوارش مهم است.

چرا خرگوش خانگی من دائماً قسمتی از بدنش را لیس می زند؟

چرا خرگوش خودش را لیس می زند؟ || دام و پت

اگر خرگوش خانگی شما اغلب در حال لیسیدن ناحیه خاصی از بدنش دیده می شود، ممکن است به این علت نباشد که خودش را تمیز می کند. ممکن است بخاطر وجود زخم آن جا را لیس می زند. ممکن است علت لیس، کبودی یا نیش نوعی انگل باشد. برای یافتن علت و انجام اقدامات لازم باید فوراً ناحیه ای را که خرگوش شما به شدت می لیسد، بررسی کنید. اگر شک دارید، باید از یک دامپزشک کمک بگیرید.

گاهی اوقات خرگوش ها دست یا بازوهای شما را می لیسند. درست مانند خرگوش های دیگر، آن ها به عنوان یک عمل اجتماعی در زندگی مشترک یکدیگر را می لیسند، این واقعیت که هنگام نوازش، آن ها دست یا بازوی شما را می لیسند به این معنی است که شما به شدت مورد قبول خرگوش هستید. چنین حرکتی می تواند به این صورت تعبیر شود: ” من هم از شما قدردانی می کنم، بنابراین من شما را تمیز می کنم “. این کار نشان گر دوستی خرگوش با شماست.

چرا خرگوش خانگی من سر خود را بین انگشت هایم قرار می دهد؟

وقتی خرگوش خانگی شما سر خود را بین انگشتان شما قرار می دهد، به این معنی است که می خواهد نوازش شود. با این حال، استفاده از فعل “خواستن” ممکن است مناسب ترین کلمه برای تعریف نیت خرگوش در زمانی که سر خود را بین انگشتان شما فرو می برد، نباشد. شاید اگر گفتن اینکه خرگوش محبت شما را می خواهد، تعریف دقیق تری باشد.

به همین علت، باید بدون معطلی خرگوش خانگی خود را نوازش کنید. زیرا اگر احساس می کند نادیده گرفته می شود، می تواند آن را به عنوان یک طرد خصمانه تلقی کند و شما را گاز بگیرد.

چرا خرگوش خودش را لیس می زند؟

خرگوش خانگی باید خودش را تمیز کند و این کار را با لیس انجام می دهد. این موضوع تنها علتی برای این نیست که خرگوش ممکن است خودش یا دیگران را لیس بزند.

آراستگی خز

خرگوش ها در تمیز نگه داشتن خود سخت کوش هستند. تلاش یک خرگوش برای تمیزی خود از طریق نظافت با دفعاتی که یک گربه خودش را مرتب می کند، مقایسه شده است. خرگوش چندین بار در روز خود را اصلاح می کند. خرگوش یک موجود اجتماعی است.

در حالت ایده آل، همراه خرگوش خانگی می ‌تواند یک خرگوش دیگر باشد. خرگوش ها موجوداتی فوق العاده اجتماعی هستند و اگر به عنوان یک خرگوش انفرادی نگهداری شوند در واقع می توانند کاملاً تنها شوند. نظافت، برای تمیزی و محبت، شبیه لیسیدن، نیش و نوک ملایم خواهد بود.

یک خرگوش با لیسیدن پنجه هایش و استفاده از آنها به عنوان ابزاری برای رسیدن به این مکان های دشوار صورت و گوش های خود را اصلاح می کند. همچنین ممکن است به دنبال یک خرگوش همراه برای مراقبت از این مکان های دشوار باشد. این کار نشانه اعتماد است، و همچنین نشانه این است که این خرگوش ها خیلی خوب با هم کنار می آیند.

لیس برای ایجاد پیوند در خرگوش های خانگی

خرگوش ها از طریق نظافت دیگری محبت و پیوند را نشان می دهند. این کار یک تعامل اجتماعی مشترک و یک فرآیند مهم بین گروه های خانواده است. جلسات منظم نظافت و نوازش برای خرگوش ها آرامش بخش است و پیوند بین هر دو طرف را تأیید می کند.

خرگوش های جوان همدیگر را اصلاح می کنند، همانطور که مادرشان آنها را اصلاح می کند. آراستگی برای حفظ ساختار سلسله مراتبی گروه ها نیز مهم است.

چرا خرگوش ها چشمان یکدیگر را می لیسند؟

چرا خرگوش خودش را لیس می زند؟ || دام و پت

خرگوش ها بسیار اجتماعی و همچنین دارای سلسله مراتب سختگیرانه هستند. به نظر می رسد، برخی از رفتارهای سلسله مراتبی وجود دارد که اکثر خرگوش های خانگی از خود نشان می دهند. خرگوش های مطیع قبل از خرگوش غالب سرشان را روی زمین می گذارند. با لیس گوش یا چشم خرگوش به این کار پاسخ می دهد.

این رفتار بسیار شبیه این است که سگ هایی که به صورت گروهی زندگی می کنند، دهان عضو غالب را لیس می زنند. خرگوش غالب اغلب از طرف انواع مطیع نیز مراقبت بیشتری دریافت می کند.

چرا خرگوش لب هایش را می لیسد؟

این عمل عمدتاً به تمیزی پس از خوردن یا آشامیدن نسبت داده می شود. درست مثل اینکه بعد از مصرف یک غذای خوشمزه لب هایتان را می لیسید، خرگوشتان هم همینطور است. این کار باعث می شود که هیچ لقمه ای هدر نرود و دهان تمیز شود.

لیس زدن بیش از حد لب ممکن است نشان دهنده یک مشکل دندانی یا دهانی باشد. معاینه دهان خرگوش آسان نیست، و به تخصص و تجهیزات دامپزشکی نیاز دارد تا دامپزشک بررسی کند که آیا مشکلی وجود دارد یا خیر. برای تشخیص هر گونه علائم ناراحتی یا رفتار عجیب خرگوش خانگی خود را معاینه کنید.

چرا خرگوش قفس را لیس می زند؟

دیدن خرگوش در حال لیس یک قفس می تواند کمی نگران کننده باشد. به نظر می رسد که این کار علامت بیش از حد نگران کننده ای نیست، مگر اینکه خرگوش به طور فعال فلز را می جود. این عمل می تواند به دندان ها و دهان آن آسیب برساند. خرگوش ممکن است قفس خود را به همان علتی که اشیا را می لیسد، یعنی برای ابراز محبت، لیس بزند.

همچنین ممکن است از حس یا طعم فلز خنک لذت ببرد. یا ممکن است بقایای غذا یا خوراکی ها را نیز لیس بزند. خرگوشی که دست و انگشتان شما را می لیسد ممکن است به شما بفهماند که می خواهد نوازش شود. در این مورد، ممکن است معتقد باشد که غالب است. به خصوص اگر سرش را با اصرار به کف دست شما فشار دهد.

سعی کنید در صورت نظافت، اجازه ندهید خرگوش صورت شما را لیس بزند. فقط به این علت که نظافت شما برای خرگوش بی خطر است، به این معنی نیست که در صورت این کار، عوارض جانبی ناخوشایندی ایجاد نمی شود. رد درخواست خرگوش هر چند سخت است، اما سالم بودن بهتر از آسیب دیدگی است.

چرا خرگوش مبلمان، دیوارها و کف را لیس می زند؟

چرا خرگوش خودش را لیس می زند؟ || دام و پت

خرگوش ها برای ابراز محبت اثاثیه منزل را لیس می زنند. رفتار خرگوشی که وسایل و خانه شما را لیس بزند، مانند نظافت شماست. این کار می تواند رفتاری کاملاً بی علت باشد. یا ممکن است خرگوش شروع به لیس دیوار، کف یا هر سطحی که روی آن یا نزدیک آن هستید، در پاسخ به اینکه شما آن را مرتب می کنید، کند.

این لوازم می تواند شامل پتو، بالش یا کاناپه باشد. سطوح خاصی در ارتباط با این رفتار می توانند خطراتی را ایجاد کنند. خرگوش می تواند الیاف فرش، پارچه ، قرص یا سایر مواد غیرقابل هضم را بخورد. این مسئله واقعاً فقط در صورتی مشکل ساز است که در یک بار مقدار زیادی بلعیده شود یا این عادت را به طور مکرر نشان دهد.

کف ها را می توان با مواد شیمیایی نیز تمیز کرد. باقی مانده این مواد شیمیایی می تواند خرگوش شما را کاملاً بیمار کند.

نظافت بیش از حد در خرگوش ها می تواند علامت وجود انگل ها، زخم ها یا عفونت های قارچی باشد. اگر متوجه شدید که خرگوش شما به یک قسمت از بدن خود توجه خاصی دارد، آن ناحیه را به دقت بررسی کنید. آیا ضایعات، برآمدگی، بریدگی، کبودی یا تغییر رنگ در پوست وجود دارد؟

لیس بیش از حد همچنین می تواند به خودزنی یا وضعیتی تبدیل شود که شبیه جویدن و کندن عمدی خز است. این امر در خرگوش های ماده باردار که برای زایمان آماده می شوند، شایع است. خرگوش های ماده عقیم نیز ممکن است این کار را انجام دهند.

بیماری های پوستی در خرگوش ها

بیماری های پوستی در خرگوش ها شایع است. برخی را می توان به راحتی درمان کرد، در برخی دیگر باید از درمان های طولانی مدت استفاده کرد. همه آنها می توانند برای خرگوش ناراحت کننده باشند، و حتی تعداد انگشت شماری می توانند به انسان منتقل شود. به این ترتیب، مهم است که مراقب هرگونه رفتار غیرعادی (مانند لیس بیش از حد) یا تغییر در پوست باشید. این قسمت ها شامل اطراف دهان و چشم می شود، جایی که ممکن است راحت تر عفونت بروز پیدا کند.

منبع
https://www.rabbitcaretips.com/https://www.animalwised.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا