اسب ها

چرا اسب را نعل می کنند؟

حتی افرادی که قبلاً هرگز سوار زین نشده‌اند، معمولاً می‌توانند نعل اسب را شناسایی کنند. در نهایت، آنها نماد خوش شانسی در سراسر جهان هستند. اما برای سوارکاران، این تکه های فلزی بی ادعا بسیار بیشتر از یک طلسم شانس محسوب می شوند. آنها ابزاری هستند که می توانند به محافظت و تقویت پاها و سم اسب ها کمک کنند.

اما چرا اسب ها در وهله اول به نعل نیاز دارند و آیا همه اسب ها به آن نیاز دارند؟ برای اکثر صاحبان اسب، این یک تصمیم شخصی است. واقعاً هیچ پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد. همه چیز به نیازهای اسب، نوع کاری که حیوان انجام می دهد و ترجیح صاحب آن بستگی دارد.

نعل اسب یک صفحه U شکل دست بشر است که برای محافظت و تقویت سم اسب طراحی می شود. قرن هاست که از آنها برای اجازه به اسب های اهلی برای شرکت در انواع مختلف کار استفاده می شود. اسبی که نعل می پوشد به “اسب نعل” معروف است. در حالی که اسب بدون نعل “بدون نعل” یا پابرهنه توصیف می شود.

نعل ها معمولا از فلزاتی مانند فولاد یا آلومینیوم ساخته می شوند، اما ممکن است از مواد دیگری نیز مانند لاستیک، پلاستیک یا مس ساخته شوند. نعل اسب در قسمت کف سم نصب می شود و اغلب از میخ استفاده می شود.گاهی اوقات، زمانی که فقط به محافظت موقت نیاز است، نعل ممکن است به جای آن چسب زده شود.

عفونت مخمر غلاف اسب چیست؟

چرا به اسب نعل میزنند؟

چرا اسب را نعل می کنند؟ | دام و پت

اسب ها در درجه اول برای تقویت و محافظت از سم ها و پاها و جلوگیری از فرسودگی سریع سم ها نعل می پوشند. بسیار شبیه ناخن های انگشتان دست و پا، سم اسب اگر کوتاه نشود، به طور مداوم رشد می کند. اسب‌های وحشی وقتی از مکانی به مکان دیگر در زمین‌های سخت و خشک حرکت می‌کنند، سم‌های خود را ساییده می‌کنند.

با این حال، اسب‌های کار اهلی که یک سوار را حمل می‌کنند یا کالسکه یا بارهای سنگین دیگری را می‌کشند، به دلیل وزن اضافی و استرس بیشتر، اغلب سم‌های خود را سریع‌تر از آن‌ها در طبیعت فرسوده می‌کنند. از نعل اسب می توان برای افزودن دوام و استحکام به سم استفاده کرد. حتی به اطمینان از اینکه خیلی سریع فرسوده نمی شود کمک می کند.

علاوه بر این، نعل ها می توانند محافظت بیشتری در برابر آسیب در زمین های سخت یا سنگی داشته باشند. حتی می توانند به جلوگیری از ضعیف شدن سم ها توسط زمین های مرطوب یا گل آلود در آب و هوای مرطوب کمک کنند. اسب‌هایی که در مسابقات رقابت می‌کنند – مانند مسابقه، پرش ، یا کراس کانتری – ممکن است از بالشتک و محافظت اضافی که نعل‌ ها ارائه می‌دهد بهره‌مند شوند.

نعل اسب علاوه بر محافظت از سم ها، می تواند چندین کارکرد دیگر را نیز انجام دهد. در برخی شرایط، آنها ممکن است به دلایل زیر نیز استفاده شوند:

برای افزایش کشش

نعل زدن می تواند به اسب کمک کند تا در زمین های سخت یا شرایط آب و هوایی نامناسب، به ویژه آب و هوای مرطوب یا گل آلود، پایداری و چسبندگی بیشتری به اسب بدهد. نعل اسب های تخصصی نیز می توانند برای ایجاد ثبات بیشتر در شرایط یخبندان نصب شوند.

برای بهبود تعادل

برخی از اسب ها ممکن است از مشکلات تعادل رنج ببرند. نعل زدن اصلاحی توسط یک فریرکار متخصص می تواند در صورت نیاز به حمایت بیشتر از سم و اصلاح مشکل کمک می کند.

به دلایل پزشکی

برخی از اسب‌ها ممکن است از بیماری‌هایی رنج ببرند که استحکام سم و پا را به خطر می‌اندازد، به ویژه لامینیت، آرتریت یا استخوان حلقه. در این موارد، نعل می تواند حمایت بیشتری را فراهم کند. حتی به راحتی اسب کمک کرده و او را قادر می سازد تا با خیال راحت به کار خود بازگردد.

نعل اسب همچنین می تواند برای بهبود عملکرد اسب در انواع خاصی از کار استفاده شود. به عنوان مثال، اسب کلایدزدیل که یک کالسکه را در یک جاده سخت آسفالت شده می کشد، به نعلی سنگین تر از یک پونی نمایشی که در یک میدان نرم کار می کند، نیاز دارد. یک نعل‌ زن متخصص، می‌تواند نعلی متناسب با نوع نژاد و نوع کاری که اسب در آن انجام می‌دهد، بسازد.

آیا نعل به اسب ها آسیب می رساند؟

آیا همه اسب ها به نعل نیاز دارند؟

چرا اسب را نعل می کنند؟ | دام و پت

این سوال که آیا همه اسب ها به نعل نیاز دارند تا حدودی بحث برانگیز است. تقریباً هر صاحب اسب یا مربی نظر خود را در مورد این موضوع دارد. این واقعاً بستگی به شرایط دارد و اینکه از چه کسی می‌پرسید!

سوال نعل زدن یا نپوشیدن یک انتخاب کاملا شخصی است. همه سوارکاران در مورد اینکه کدام اسب ها و چه زمانی باید آنها را بپوشند توافق ندارند.

برخی از سوارکاران و مربیان بر این باورند که اسب‌ها تقریباً همیشه به نعل نیاز دارند. با این استدلال که این بهترین محافظت از پاها در حین کار است. آنها همچنین ممکن است استدلال کنند که اسب های نعل بهتر عمل می کنند یا عموماً سالم تر هستند.

در طرف دیگر بحث، برخی از کارشناسان سوارکاری استدلال می کنند که نعل کردن همیشه لازم نیست، به ویژه برای اسب های تفریحی.

در عوض، آنها استدلال می کنند که پیرایش و نگهداری منظم، زمانی که با تغذیه باکیفیت ترکیب می شود، باید به اندازه کافی باشد تا به اسب اجازه دهد تقریباً در هر نوع کاری شرکت کند و در عین حال سالم بماند. برخی از طرفداران حتی با نعل در هر شرایطی از جمله نعل اصلاحی یا جراحی مخالف هستند.

برخی دیگر رویکرد متعادل‌تری دارند و معتقدند که همه چیز به نوع کاری که اسب انجام می‌دهد بستگی دارد. برای مثال، برخی از سوارکاران ممکن است متوجه شوند که اسب‌های پابرهنه هنگام تمرین در منطقه، سالم‌تر و چابک‌تر هستند. اما ممکن است همچنان ترجیح دهند که اسب‌ها را نعل بزنند.

اسب‌هایی که در مسابقات با ضربه زیاد یا اسب‌هایی که در زمین‌های سخت‌تر کار می‌کنند – مانند مسابقات بین‌المللی، یا در جاده‌ها و پیاده‌روهای آسفالت‌شده سخت – ممکن است به حفاظت و کشش بیشتری نیاز داشته باشند، به این معنی که نعل‌داری گزینه بهتری است.

آیا اسب های مسابقه به نعل نیاز دارند؟

چرا اسب را نعل می کنند؟ | دام و پت

الزامی نیست که اسب‌های مسابقه برای مسابقه نعل بپوشند. اما تقریباً همه آن‌ها هنگام مسابقه نعل پوشیده می‌شوند. اسب‌های مسابقه معمولاً روی زمین‌های نرم‌تری مانند زمین‌های چمن یا مسیرهای خاکی می‌دوند. اما همچنان با نیروی ضربه‌ای شدید به زمین برخورد می‌کنند. در نتیجه، مهم است که پاهای آنها به اندازه کافی از ضربه محافظت شود. به همین دلیل است که بیشتر نعل می پوشند.

بسیاری از اسب‌های مسابقه با نعل‌ های آلومینیومی طراحی‌شده خاص حرکت می‌کنند. زیرا این نعل‌ ها سبک‌تر از انواع فولادی سنتی هستند. اما همچنان محافظت عالی برای پا دارند.

از آنجا که برنده شدن در یک مسابقه می تواند تا کسری از ثانیه کاهش یابد، کاهش وزن کمی از نعل می تواند تفاوت زیادی در سرعت و گام اسب ایجاد کند. بیشتر صاحبان نعل‌ های میخ‌دار را انتخاب می‌کنند. اما برخی از مالکان ترجیح می‌دهند به سراغ انواع چسب‌دار بروند. در عوض وزن آن‌ها را کاهش می دهد و بازنشانی نعل‌ ها را آسان‌تر می‌کنند.

اسب ها چی می خورند؟ + بهترین رژیم غذایی آنها را بشناسید.

مزایای نعل زدن به اسب

استدلال هایی برای و مخالف نعل وجود دارد. اما آنها دقیقا چه هستند؟ در اینجا، ما مزایا و معایب اصلی نعل به اسب را به اشتراک گذاشته‌ایم تا بتوانید گزینه‌های خود را بسنجید و آگاهانه‌ تصمیم را بگیرید.

مزایای نعل

محافظت: نعل ها با افزایش دوام و استحکام، از سم محافظت می کنند. این می تواند به کاهش خطر آسیب در هنگام سواری بر روی زمین سخت یا هنگام انجام کارهای سخت کمک کند.

سرعت پایین‌تر سایش: نعل‌ ها می‌توانند از فرسودگی سریع سم‌ها جلوگیری کنند. حتی می‌تواند به ویژه برای اسب‌هایی که در کارهایی که شامل تحمل وزن زیاد است، مفید باشد.

پیشرفت عملکرد: برخی از سوارکاران متوجه می شوند که عملکرد اسب آنها با نعل افزایش می یابد. اسب‌هایی که در مسابقات پرتحرک مانند پرش در سطح بالا یا کار کراس کانتری رقابت می‌کنند نیز ممکن است با نعل‌ ها عملکرد بهتری داشته باشند.

می تواند برای رفع مشکلات استفاده شود: نعل اصلاحی می تواند به مشکلات تعادل یا سایر مشکلات مربوط به راه رفتن و قدم زدن اسب کمک کند. همچنین می توان از نعلک برای اصلاح براده ها یا ترک های سم استفاده کرد.

افزایش حمایت از اسب‌هایی که مشکلات پزشکی دارند: اسب‌هایی که از بیماری‌های سلامتی مانند آرتریت، استخوان حلقه یا لامینیت رنج می‌برند یا از آن رنج می‌برند، ممکن است از حمایت اضافی که نعل‌داری ارائه می‌کند بهره‌مند شوند.

معایب استفاده از نعل در اسب ها

افزایش خطر آسیب: اگر اسب نعلین مناسبی نداشته باشد یا نعل ناتوان باشد، میخ های سرکش یا “گرم” می توانند به قسمت حساس داخلی سم آسیب بزنند. اگر اسبی در حین کار نعلی را از دست بدهد، ممکن است منجر به رگ به رگ شدن تاندون یا آسیب دیدن دیواره سم شود.

گران‌تر: نعل‌ ها گران‌تر از کوتاه کردن آن به تنهایی هستند.

مهمترین ویتامین برای اسب کدامند؟

چگونه بفهمم که نعل برای اسب من مناسب است؟

چرا اسب را نعل می کنند؟ | دام و پت

تصمیم گیری در مورد نعل اسب خود یک انتخاب کاملا شخصی است. درست مانند خود نعل اسب، هیچ گزینه ای برای همه وجود ندارد، به این معنی که باید یک رویکرد سفارشی برای رفع نیازهای اسب خود داشته باشید. بنابراین، هنگام تصمیم گیری، مهم است که تمام مزایا و معایب نعل و پابرهنه رفتن را بسنجید. شما همچنین باید شرایط و الزامات خود را باتوجه به عوامل زیر در نظر بگیرید:

نوع کاری که در حال حاضر انجام می دهند. آیا آنها کار سنگین انجام می دهند یا به شدت تمرین می کنند؟ آیا این احتمال وجود دارد که سم ها به محافظت بیشتری نیاز داشته باشند؟

زمینی که اغلب روی آن کار می کنند. سطوح سخت، مانند آسفالت، سم‌ها را سریع‌تر خراب می‌کنند و روی پاها سخت‌تر می‌شوند، بنابراین نعل‌ شاید بهترین گزینه باشد. زمین نرم‌تر – مانند چمن – فشار کمتری به پا وارد می‌کند و بنابراین ممکن است نعل لازم نباشد.

سلامت کلی و وضعیت بدن اسب. هر شرایط پزشکی، مانند ضعف پا یا مشکلات تعادل، ممکن است نیاز به نعل اصلاحی داشته باشد. اسب‌هایی که از لمینیت، آرتریت یا استخوان حلقه رنج می‌برند نیز ممکن است از نعل‌داری سود ببرند.

سختی پا و سم. برخی از اسب‌ها پاهای خود را فرسوده می‌کنند و سم‌های آنها به سرعت می‌ترکند، در حالی که برخی دیگر ممکن است سخت‌تر باشند.

حساسیت کف پا. برخی از اسب ها بیشتر از بقیه مستعد کبودی هستند.

هر چند وقت یک بار باید اسب را دوباره نعل کرد؟

اینکه هر چند وقت یک‌بار یک اسب باید دوباره نعل شود به عوامل مختلفی از جمله سرعت رشد سم‌های آن‌ها و سرعت فرسودگی نعل‌ها بستگی دارد. به عنوان یک قاعده کلی، اسب ها معمولاً هر شش هفته یا بیشتر به بازسازی نیاز دارند تا سلامت پا و سم را حفظ کنند، اگرچه این می تواند بین حیوانات متفاوت باشد.

در موارد خاص، اسب ممکن است نیاز به بازسازی نعل‌ های خود زودتر از شش هفته داشته باشد، به همین دلیل مهم است که پاها و نعل‌ های خود را به طور منظم بررسی کنید.تعدادی از علائم وجود دارد که می تواند نشان دهد که نعل اسب شما نیاز به تنظیم مجدد دارد:

  • نعل روی پا “پیچ خورده”
  • میخ ها از نعل بیرون زده اند.
  • نعل بیش از حد فرسوده شده
  • یک نعل گشاد شده یا کاملاً در آمده
  • سم شروع به رشد بیش از حد نعل می کند و به تدریج شکل سم را تغییر می دهد.
  • میخ هایی که نعل را در جای خود نگه می دارند از دیواره سم شروع به فشار دادن به بالا می کنند.

اگر هر یک از این علائم را مشاهده کردید، با  هر چه سریعتر نعل های اسب خود را مجددا تنظیم کنید. مهم است که مشکل را رها نکنید، زیرا این امر می‌تواند باعث بروز مشکلات یا آسیب‌ های بعدی شود.

سخن آخر

به یاد داشته باشید که نیازهای اسب شما احتمالاً در طول زمان تغییر می کند. به عنوان مثال، اگر اسب خود را پس از استراحت به سر کار بازگردانید، احتمالاً با افزایش تدریجی تناسب اندام، نیازهای کمی متفاوت خواهد داشت. اگر اسب به دلیل آسیب دیدگی استراحت کرده باشد، ممکن است به نعل های اصلاحی متخصص نیز نیاز داشته باشد تا به آنها در بهبود یا تقویت پاها کمک شود.

در نهایت، شما کسی هستید که اسب خود را بهتر می شناسید،. بنابراین این شما هستید که تصمیم می گیرید سالم ترین و موثرترین گزینه چیست؟

تب در اسب را چگونه درمان کنیم؟

منبع
https://horseandcountry.tv/en-us/why-do-horses-need-shoes-horse-shoeing-guide/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا