پرنده ها

پرورش شترمرغ راهنمای مبتدیان

پرورش شترمرغ راهنمای مبتدیان

پرورش شتر مرغ، یک تجارت سودآور است. اما به اندازه پرورش اردک، مرغ، کبوتر، بلدرچین یا سایر پرندگان طیور محبوبیت ندارد. پرورش شتر مرغ یک کسب و کار نسبتاً جدید، اما بسیار سودآور است. شتر مرغ بزرگترین عضو پرندگان در دنیا است. طول شتر مرغ های نر به طور متوسط ​​حدود 2.4 متر است و وزن آنها می تواند بیش از 100 کیلوگرم باشد. اما شتر مرغ های ماده کمی کوچکتر از نرها هستند.

شتر مرغ ها قادر به پرواز نیستند. به طور کلی، شترمرغ ها دارای گردن و پاهای بلند و دارای دو انگشت هستند. عضلات گردن و ران آن ها به خوبی رشد کرده و تکامل یافته هستند. شترمرغ ها پاهای بلند و محکمی دارند و سریعترین پرنده موجود در دنیا هستند. آنها در صورت لزوم، با گام های حداکثر 8 متری خود قادر به دویدن تا سرعت 70 کیلومتر در ساعت هستند.

تاریخچه پرورش شترمرغ

در حال حاضر، بسیاری از کشورهای جهان تولید شترمرغ های تجاری را آغاز کرده اند. اولین مزرعه تجاری شترمرغ در آفریقای جنوبی در سال 1860 تاسیس شد. مزارع تجاری شترمرغ به تدریج در سایر کشورهای جهان در حال گسترش هستند. استرالیا، مصر، نیوزیلند، آرژانتین و ایالات متحده تولید شترمرغ تجاری را به صورت جدی آغاز کرده اند.

تعداد کل شترمرغ های پرورش یافته تا سال 1913 به بیش از 1 میلیون نفر رسید. اما بازار شترمرغ پس از جنگ جهانی‌ سقوط کرد و تعداد کل مزارع تجاری شترمرغ پس از جنگ های جهانی اول و دوم به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

سپس این صنعت توانست در مقیاس بسیار کمتری در آفریقای جنوبی زنده بماند. تولید تجاری پس از جنگ جهانی به طور پیوسته، نه تنها برای پرها بلکه برای گوشت و پوست آنها نیز رشد کرد.

آفریقای جنوبی به تنهایی در سال 1986 بالغ بر 90،000 پوست شترمرغ را به ایالات متحده صادر کرد. و پس از سال 1986، کمبود پوست شترمرغ باعث افزایش قیمت آن شد. و این همین امر باعث شد كه پرورش شترمرغ تجاری به عنوان یك کسب و کار سودآور مطرح شود. در همین راستا تعدادی مزرعه پرورش شتر مرغ در اروپا و به تعداد بیشتر در ایالات متحده تأسیس شدند.

امروزه، پرورش شترمرغ به عنوان یک تجارت سودآور به تدریج در حال گسترش است. اگر پول کافی دارید و می خواهید حیوان دیگری در مزرعه خود پرورش دهید، می توانید این تجارت پرورش شتر مرغ را شروع کنید.

هدف از نگهداری شترمرغ

پرورش شتر مرغ: راهنمای مبتدیان | دام و پت

شترمرغ ها برای اهداف مختلف استفاده می شوند. آنها در واقع یک پرنده چند منظوره هستند. قبلاً از شتر مرغ ها عمدتا برای تولید پر استفاده می شد، اما اکنون برای گوشت، تخم و همچنین پوست آنها پرورش داده می شوند. موارد اصلی استفاده از شترمرغ عبارتند از:

  • پوست: پوست و چرم شترمرغ ضخیم، نرم و بادوام است. از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است و برای ساخت لباس، چکمه، فرش، کیف دستی و غیره استفاده می شود.
  • گوشت: گوشتشترمرغ بسیار مقوی است و به طور کلی با قیمت بالایی به فروش می رسد. گوشت شتر مرغ دارای چربی، کالری و کلسترول کمتر و همچنین منبع خوبی از پروتئین و آهن است.
  • پر:پرهای شترمرغ فوق العاده بادوام و با ارزش هستند. هنگامی که وزن بدن شتر مرغ به حدود 60 کیلوگرم یا بیشتر می رسد، می توان پرهای آن را برداشت کرد. از پرهای شترمرغ برای ساخت گردگیر مخصوص نظافت، کلاه و تزئینات منزل استفاده می شود.
  • تخم :درست مانند سایز بدن شترمرغ ها، تخم های آنها نیز از نظر اندازه بزرگ هستند. طول تخم ها حدود 6 اینچ، عرض آنها 5 اینچ و وزن شان حدود 2 کیلوگرم است. یک پرنده ماده می تواند در هر فصل حدود 15-45 تخم بگذارد. تخم های شتر مرغ غنی از پروتئین هستند. یک تخم شترمرغ معادل 25 دانه تخم مرغ است. از پوسته تخم شتر مرغ می توان به عنوان ظرف آب، فنجان و گلدان استفاده کرد. علاوه بر این، از پوسته تخم شتر مرغ در ساخت مهره های گردنبند نیز استفاده می شود. بیشتر تولیدکنندگان تخم شتر مرغ از آن برای مصارف خوراکی استفاده نمی کنند. بلکه تخمها را برای جوجه ریزی نگهداری می کنند.

مزایای پرورش شترمرغ

پرورش شتر مرغ: راهنمای مبتدیان | دام و پت

شاید از خود بپرسید، چرا باید پرورش شترمرغ را شروع کنم؟ خوب، پرورش شتر مرغ یک ایده تجاری نسبتاً جدید و سودآور است. مزایای بی شماری در این تجارت وجود دارد. در ادامه این مقاله سعی خواهیم کرد برترین مزایای تجارت شترمرغ را ذکر کنیم.

پرورش شترمرغ قطعاً یک تجارت سودآور است. بسیاری از افراد در حال حاضر برای کسب سود قابل توجه، پرورش شتر مرغ را شروع کرده اند. شترمرغ ها حیواناتی بسیار مقاوم هستند و با بسیاری از شرایط مختلف آب و هوایی سازگار هستند. آنها معمولاً به مراقبت کمتری نیاز دارند و فرآیند مراقبت از آنها بسیار آسان است. بروز بیماری ها و سایر مشکلات و اختلالات مربوط به سلامتی در این پرندگان کمتر است.

پرورش تجاری شتر مرغ به سرمایه گذاری بالایی نیاز دارد. اما نرخ بازگشت سرمایه و سود حاصل از پرورش شتر مرغ نسبتاً خوب است و سرمایه گذار نسبتا زود، ثروت سرمایه گذاری شده خود را پس خواهد گرفت. شترمرغ ها می توانند انواع مختلفی از غذا ها را بخورند.

تقاضای خرید محصولات شترمرغ در حال افزایش است. قیمت محصولات نیز بسیار بالا است. تولید شترمرغ تجاری می تواند تجارت بسیار خوبی باشد. این کسب و کار می تواند منبع مناسبی برای اشتغال باشد، به ویژه برای جوانان تحصیل کرده ای که بیکار هستند.

نحوه شروع پرورش و تجارت شترمرغ

شروع تجارت تجاری شترمرغ کار خیلی آسانی نیست. این کار به دانش و سرمایه گذاری بالایی در مقایسه با سایر تجارت ها و پرورش های پرندگان نیاز دارد.

بنابراین، ما توصیه می کنیم قبل از شروع این تجارت، دانش عملی یا آموزش کافی در این زمینه داشته باشید. در ادامه، اطلاعات بیشتری در مورد راه اندازی یک تجارت موفق شترمرغ، از خرید پرندگان گرفته تا مراقبت و بازاریابی، شرح خواهیم دهیم.

اول از همه، ما به شما توصیه می کنیم یک دوره آموزش کامل در مورد پرورش شترمرغ و مدیریت مزرعه داشته باشید. بدون آموزش مناسب، قادر به پرورش موفق این پرندگان نخواهید بود. اگر شما بتوانید به طور عملی از یک پرورش دهنده شتر مرغ اطلاعات کسب کنید، بسیار خوب خواهد بود.

انتخاب مکان مناسب برای پرورش شتر مرغ

پرورش شتر مرغ: راهنمای مبتدیان | دام و پت

انتخاب مکان مناسب برای راه اندازی تجارت شترمرغ بسیار مهم است. اگر ناحیه انتخاب شده عاری از انواع آلودگی های زیستی، صوتی و … باشد، بهتر خواهد بود.

سعی کنید از احداث مزرعه شتر مرغ در مناطق مسکونی پرهیز کنید. از وجود منابع خوب و در دسترس آب تمیز و شیرین در منطقه انتخابی خود اطمینان حاصل کنید. همچنین از وجود سیستم حمل و نقل خوب اطمینان حاصل کنید.

انتخاب نژاد مناسب شتر مرغ

در واقع 5 نوع نژاد مختلف یا زیرگونه در میان شترمرغ ها شناخته شده است. بسته به منطقه جغرافیایی خود، می توانید نژاد مناسب را انتخاب کنید.

  • شترمرغ عربی (معروف به شترمرغ خاورمیانه)
  • شترمرغ ماسای (شترمرغ قرمز کنیا نیز نامیده می شود)
  • شترمرغ گردن آبی (شتر مرغ سومالیایی نیز نامیده می شود)
  • شترمرغ گردن سیاه (شترمرغ جنوبی یا شنل نیز نامیده می شود)
  • شترمرغ گردن قرمز (شتر مرغ آفریقای شمالی نیز نامیده می شود)

ساخت مسکن و پناهگاه مناسب

ساختن یک سرپناه و مسکن مناسب برای داشتن تجارت پر سود شترمرغ ضروری است. شترمرغ ها پرندگان بزرگی هستند و تقریباً می توانند انواع شرایط آب و هوایی و محیطی را تحمل کنند.

اندازه مسکن و پناهگاه مورد نیاز بسته به تعداد پرندگان متفاوت خواهد بود. به طور کلی، هر شتر مرغ بالغ به فضایی بین 60 تا 80 فوت مربع نیاز دارد .

شترمرغ ها پرندگان بلندی هستند. بنابراین خانه آنها باید به قدری بلند باشد که بتواند این پرندگان را به راحتی در خود جای دهد. قد متوسط ​​شتر مرغ های بالغ حدود 7-8 فوت است. بنابراین، خانه آنها باید 10-12 فوت ارتفاع داشته باشد.

مکان و محیط شنی، بهترین محیط برای نگهداری شتر مرغ است. برای ساخت خانه باید مکانی بدون سر و صدا و آلودگی صوتی انتخاب کنید.

همیشه سعی کنید محل نگهداری شتر مرغ ها را تمیز نگه داشته و اطمینان حاصل کنید که برای زندگی شتر مرغ ها بسیار راحت باشد.

ایجاد حصار در اطراف مزرعه پرورش شتر مرغ، برای حفظ سلامتی و امنیت شتر مرغ ها بسیار موثر خواهد بود. حصار کشی مناسب باعث می شود که شتر مرغ ها قادر به فرار و خارج شدن از مزرعه نباشند.

یک حصار کشی خوب کمک می کند تا مزرعه خود را از تهاجم حیوانات شکارچی و حیوانات مضر دور نگه دارید. همچنین از ورود افراد متفرقه به داخل مزرعه شما جلوگیری می کند. حصار های سیمی انتخاب مناسبی برای حصار کشی مزرعه خواهد بود.

رژیم غذایی مناسب برای شتر مرغ ها

تغذیه پرندگان با مواد غذایی با کیفیت بالا و مواد غذایی مقوی مهمترین اقدام برای داشتن تجارت پر رونق شترمرغ است، زیرا فراهم کردن رژیم غذایی خوب نه تنها به سلامتی پرندگان کمک می کند بلکه به رشد بهتر و تولید بیشتر آنها نیز کمک می کند. شترمرغ ها به طور کلی گیاه، علف، میوه، برگ، گل، غلات و غیره را می توانند بخورند. همچنین می توانند گاهی حشرات را بخورند.

شترمرغ ها پرندگان بزرگی هستند، بنابراین روزانه باید به مقدار کافی آب بنوشند. از در دسترس بودن آب کافی برای شتر مرغ های مزرعه تان اطمینان حاصل کنید.

پرورش شترمرغ

پرورش شتر مرغ: راهنمای مبتدیان | دام و پت

به طور کلی شترمرغ ها در سن 2 تا 4 سالگی به بلوغ می رسند. ماده ها به طور کلی حدود 6 ماه زودتر از نرها به بلوغ می رسند. فصل تولید مثل شتر مرغ ها از مارس یا آوریل آغاز شده و تا سپتامبر ادامه می یابد. اگرچه، این زمان بسته به شرایط آب و هوایی می تواند متفاوت باشد. به طور کلی، یک پرنده نر برای جفت گیری با 2 تا 7 شتر مرغ ماده کافی است. این پرندگان در زمان جفت گیری نوعی صدای‌ خاص از خود تولید می کنند.

پرندگان نر بالهای خود را برای جذب پرندگان ماده باز می کنند. اگر پرنده نر بتواند ماده را با موفقیت تحت تأثیر قرار دهد، پس از آن در مکانی آرام قرار گرفته و سپس جفت گیری می کنند.

سپس پرندگان نر یک سوراخ به عمق 30-60 سانتی متر ایجاد می کنند و پرندگان ماده در آنجا تخم گذاری می کنند. یک شتر مرغ می تواند در طول یک فصل بین 15 تا 45 تخم بگذارد.

نرها از جوجه ها مراقبت می کنند و همه چیز را به آنها یاد می دهند. میزان بقای جوجه شترمرغ ها بسیار کم است. اگرچه، با مراقبت مناسب می توان این میزان را افزایش داد.

شترمرغ ها پرندگان بسیار قوی و مقاومی هستند. آنها معمولاً نیاز به مراقبت کمتری دارند. اگرچه، مراقبت های اضافی به رشد بهتر پرندگان و تولید بیشتر آنها کمک می کند. بنابراین، سعی کنید به خوبی از آنها مراقبت کنید. شتر مرغ ها را به موقع واکسینه کنید و همیشه سعی کنید ارتباط خوبی با دامپزشک منطقه خود داشته باشید. هرگز به آنها خوراک های آلوده یا آب آلوده ندهید.

محصولات شترمرغ به تدریج محبوبیت بالایی پیدا خواهند کرد. اگرچه، شاید فروش همه محصولات در بازار محلی خیلی آسان نباشد. بنابراین، شما باید استراتژی های بازاریابی خود را قبل از شروع این تجارت مشخص و تنظیم کنید.

موارد بالا، گامها و روشهایی برای شروع و راه اندازی یک تجارت موفق شترمرغ است. امیدواریم این راهنما به شما کمک کرده باشد! موفق باشید!

منبع: https://www.roysfarm.com/ostrich-farming/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا