دامپزشکی آنلاین

پردنیزولون برای سگ ها و گربه ها

پردنیزولون برای سگ ها و گربه ها

عوارض پردنیزولون برای سگ ها و گربه ها می تواند جدی و حتی شدید باشد. باید احتمال بروز این عوارض را در حیوان خانگی خود جدی بگیرید. پردنیزون و پردنیزولون متعلق به گروهی از داروها هستند که به عنوان کورتیکواستروئید شناخته می شوند. آنها برای مدیریت التهاب در بیماری ها یا شرایطی که سیستم ایمنی بدن نقش مهمی دارد استفاده می شود. بدن یک کورتیکواستروئید طبیعی به نام کورتیزول در غده فوق کلیه تولید می کند. اثرات ضد التهابی پردنیزون و پردنیزولون تقریباً چهار برابر بیشتر از کورتیزول طبیعی است.

استفاده معمول از پردنیزون و پردنیزولون شامل مدیریت و درمان بیماریهای سیستم ایمنی بدن مانند لوپوس، کم خونی همولیتیک یا ترومبوسیتوپنی بسیاری از اختلالات سیستم عصبی مرکزی. برخی از انواع سرطان؛ بیماری های پوستی؛ واکنش های آلرژیک مانند کهیر و خارش، بیماری های ارتوپدی اختلالات هورمونی از جمله بیماری آدیسون ؛ بیماری تنفسی مانند آسم ؛ بیماری های التهابی روده و بسیاری دیگر از شرایط است. با دامپزشک خود در مورد دلیل خاص مصرف حیوان خانگی خود از این دارو مشورت کنید.

گربه ها برای دستیابی به پاسخ بالینی ممکن است به دوزهای بالاتر از سگها نیاز داشته باشند. اما احتمال عوارض جانبی آنها کمتر است.  مانند بسیاری از داروهای دیگر در دامپزشکی، این دارو برای استفاده در حیوانات FDA تأیید نشده است و از طرف تولید کننده داروهای دامپزشکی در دسترس نیست. پردنیزون و پردنیزولون معمولاً در دامپزشکی کاربرد دارد و به عنوان عملی پذیرفته شده در نظر گرفته می شوند.

دوز پردنیزولون و پردنیزون برای سگ ها و گربه ها

این دارو را دقیقاً همانطور که دامپزشک تجویز کرده به حیوان خانگی خود بدهید. اگر از دادن دوز پردنیزون یا پردنیزولون به حیوان خانگی خود غافل شدید، به محض یادآوری دوز بعدی را بدهید. اما تحت هیچ شرایطی برای جبران کردن، دوز دو برابر نکنید.

پردنیزون یا پردنیزولون خوراکی را به همراه غذا به سگ و گربه خود بدهید تا احتمال تحریک معده در حیوان خانگی تان کاهش یابد. اگر قرار است روزانه یکبار این دارو را به سگ خود بدهید، بهتر است صبح داده شود. هنگامی که قرار است هر روز یک بار به گربه ها داده  شود، بهتر است در شب این کار را انجام دهید، زیرا این زمان ها، نزدیکترین زمان به چرخه هورمون طبیعی حیوانات است. پس از دادن این دارو به حیوان خانگی، دستان خود را بشویید.

انتخاب پردنیزولون یا پردنیزون برای سگ ها و گربه ها

پردنیزولون برای سگ ها و گربه ها | دام و پت

پردنیزولون دارویی است که معمولاً در دامپزشکی تجویز می شود. استفاده از آن به خاطر ویژگی ها و تأثیرات متنوعی که در بدن دارد رایج است. لازم به ذکر است که، پردنیزولون و پردنیزون در واقع دو دارو جداگانه هستند، اما، پردنیزون به طور معمول در کبد سگ به پردنیزولون تبدیل می شود. بنابراین اغلب دامپزشک به جای پردنیزولون، پردنیزون را تجویز می کند. اگر عملکرد کبد سگ شما به خطر بیفتد، دامپزشک ممکن است تصمیم بگیرد که فرم از قبل بالغ شده پردنیزولون را تجویز کند. همچنین لازم به ذکر است که کبد گربه ها نمی تواند پردنیزون را به پردنیزولون تبدیل کند، بنابراین دامپزشک فرم تبدیل شده پردنیزولون را برای گربه شما تجویز می کند. فراتر از آن، پردنیزون و پردنیزولون تقریباً کاربردها و عملکردهای یکسانی دارند.

کاربرد پردنیزولون برای سگ ها

اولین و مهمترین کاربرد این دارو، به لطف توانایی تقلید از عملکرد کورتیزول، کاربرد آن برای درمان هیپوآدرنکورتیکیسم است. این بیماری، بیماری آدیسون نیز نامیده می شود. این بیماری با کمبود تولید هورمون توسط غدد فوق کلیه سگ شما تشخیص داده می شود. پردنیزولون عملکرد هورمون را تقلید می کند. علائم بالینی بیماری آدیسون غیر اختصاصی و شامل مواردی مانند استفراغ، بی حالی و اسهال است.

از خصوصیات سرکوب کننده سیستم ایمنی پردنیزولون می توان برای درمان اختلالات خود ایمنی استفاده کرد. لوپوس و آنمی همولیتیک خود ایمنی (AIHA) دو بیماری خود ایمنی هستند که دامپزشک می تواند آنها را با پردنیزولون درمان کند. لوپوس باعث می شود سیستم ایمنی سگ شما به بافتهای بدن خود حمله کند، که معمولاً یک لایه از بافت پوست او را مورد حمله قرار می دهد.

AIHA باعث می شود سیستم ایمنی سگ شما به گلبول های قرمز خون خودش حمله کند. از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی نیز به خوبی در درمان واکنش های آلرژیک، به ویژه مواردی که باعث خارش و تحریک پوست می شوند، استفاده می شود.

اگرچه مصرف این دارو می تواند نتایج آزمایش آلرژی را تغییر دهد، بنابراین اگر شما در فکر تست آلرژی سگ خود هستید، لازم است حداقل یک ماه قبل از آزمایش از پردنیزولون استفاده نکنید.

از خواص ضد التهابی پردنیزولون می توان برای درمان بیماری های مختلف التهابی، مانند بیماری التهابی روده، رگ به رگ شدن عضلات، کشیدگی های شدید عضلانی (به ویژه موارد مرتبط با پشت سگ شما) و حتی برخی از انواع سرطان استفاده کرد.

عوارض پردنیزولون و پردنیزون برای سگ ها و گربه ها

پردنیزولون برای سگ ها و گربه ها | دام و پت

هرگونه عوارض جانبی را سریعاً با دامپزشک خود در میان بگذارید. تجویز کوتاه مدت پردنیزون یا پردنیزولون بعید است باعث ایجاد عوارض جانبی جدی شود.

از آنجا که این داروها تقریباً بر روی تمام سیستم های بدن تأثیر می گذارند، ممکن است تعدادی از عوارض جانبی مختلف را ایجاد کنند. هرچه دوز دارو بیشتر باشد و بیشتر مصرف شود، احتمال بروز عوارض جانبی بیشتر خواهد بود. استفاده کوتاه مدت از پردنیزون یا پردنیزولون بعید است اثرات سوئی ایجاد کند.

شایعترین عوارض جانبی در سگ ها شامل افزایش تشنگی، ادرار و اشتها است. از آنجا که داروهایی مانند پردنیزون و پردنیزولون سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کنند، حیوان خانگی شما ممکن است مستعد ابتلا به عفونت باشد. اگر حیوان خانگی شما علائم تب یا عفونت دارد با دامپزشک خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی دیگری که شاید بوجود آید، به ویژه با دوز طولانی مدت، ممکن است شامل بیماری کوشینگ باشد. علائم آن می تواند به صورت خشکی مو، ریزش مو یا بزرگ شدن شکم ظاهر شود. بعضی از حیوانات ممکن است در حالی که در پردنیزون یا پردنیزولون هستند پرخاشگر شوند.

اگرچه گربه ها کمتر از سگها دچار عوارض جانبی می شوند. اما افزایش تشنگی، افزایش ادرار، افزایش اشتها، افزایش وزن، مشکلات GI و تغییرات رفتاری گاهی اوقات اتفاق میفتد. اگر گربه شما دیابتی است و از انسولین استفاده می کند، شاید گربه خانگی شما نیاز به تغییر دوز انسولین داشته باشد.

دستورالعمل مصرف پردنیزون در سگ ها و گربه ها

پردنیزولون برای سگ ها و گربه ها | دام و پت

پردنیزون و پردنیزولون داروهای تجویزی هستند و باید طبق دستورات دامپزشک استفاده شوند و فقط به حیوانی که برای آن تجویز شده است داده شوند. از قطع ناگهانی پردنیزون یا پردنیزولون به حیوان خانگی خودداری کنید. به خصوص اگر دوزهای بالایی دریافت کرده باشد یا برای مدت طولانی دارو مصرف کرده باشد.

خطر قطع ناگهانی دارو

قطع ناگهانی دارو می تواند عواقب جدی، حتی خطرناک را ایجاد کند. مقدار مصرف باید کم شود. دامپزشک به شما در مورد چگونگی قطع آرام دارو کمک خواهد کرد. مصرف پردنیزولون نباید به طور ناگهانی متوقف شود. در عوض، دامپزشک به شما دستورالعمل هایی می دهد تا بتوانید دوز مصرفی سگ خود را رفته رفته کم کنید و مصرف دارو را به آرامی قطع کنید.

پردنیزون و پردنیزولون پاسخ ایمنی را سرکوب می کنند. حیواناتی که پردنیزون یا پردنیزولون دریافت می کنند ممکن است بیشتر در معرض عفونت های باکتریایی یا ویروسی باشند. پردنیزون و پردنیزولون همچنین می توانند علائم عفونت، مانند افزایش درجه حرارت را پنهان کنند. علاوه بر آن، پاسخ ایمنی به واکسیناسیون ممکن است در حیواناتی که پردنیزون یا پردنیزولون دریافت می کنند کاهش یابد.

پردنیزون باید در کبد به پردنیزولون تبدیل شود. حیوانات در نارسایی کبدی باید پردنیزولون دریافت کنند تا پردنیزون.

به دلیل سرکوب سیستم ایمنی بدن و خطر ابتلا به زخم دستگاه گوارش باید از مصرف پردنیزون و پردنیزولون در حیوانات جوان اجتناب شود و یا با احتیاط زیادی استفاده شود.

استفاده مزمن یا نامناسب از کورتیکواستروئیدها می تواند تغییرات هورمونی و متابولیکی جدی ایجاد کند. بیماری کوشینگ (hyperadrenocorticism) در اثر کورتیکواستروئید اضافی ایجاد می شود. بیماری آدیسون (hypoadrenocorticism) به دلیل ناکافی بودن مواد معدنی و گاهی گلوکوکورتیکوئیدها ایجاد می شود.

هم بیماری کوشینگ و هم بیماری آدیسون بالقوه کشنده هستند و به دلیل استفاده بیش از حد یا ترک ناگهانی پس از یک درمان طولانی مدت با کورتیکواستروئیدها، می توانند به طور تصادفی اتفاق بیفتد.

تداخلات دارویی با پردنیزون در سگ ها و گربه ها

پردنیزولون برای سگ ها و گربه ها | دام و پت

حتماً لیست داروهای دام یا مکمل هایی که حیوان خانگی شما دریافت می کند را به دامپزشک خود اطلاع دهید. داروهایی که ممکن است باعث تداخل دارویی با پردنیزون و پردنیزولون شوند عبارتند از آسپیرین و سایر سالیسیلات ها، فنی توئین، فنوباربیتال، ریفامپین، سیکلوسپورین، اریترومایسین، میتوتان، داروهای آنتی کولین استراز مانند نئوستیگمین و پیریدوستیگمین، آمفوتریسین B، یا ادرار آورها، مانند فوروسیمیدید.

سطح دیجیتال و پتاسیم باید در حیواناتی که از پردنیزون و پردنیزولون استفاده می کنند باید کنترل شود. پردنیزون و پردنیزولون ممکن است نیاز به انسولین را در حیوانات دیابتی افزایش دهند.

پردنیزولون نیز هرگز نباید همراه با هیچ NSAID، داروی ضد التهاب غیر استروئیدی (مانند ریمادیل، کارپروفن / کارپروت، ترپروفن، ملوکسیکام / متاکام، نووکس یا پرویکسوکس) تجویز شود زیرا انجام این کار می تواند باعث آسیب و نارسایی جدی کبد سگ شما شود.

پردنیزولون برای چندین دهه است که در دامپزشکی استفاده می شود و علیرغم عوارض جانبی، هنوز کاربردهای خود را دارد. اگر سوال یا نگرانی در مورد استفاده از پردنیزولون توسط سگ خود دارید، حتما با دامپزشک در مورد آنها صحبت کنید.

منابع:

https://www.thesprucepets.com/prednisolone-for-dogs-5070658

https://www.wedgewoodpharmacy.com/learning-center/medication-information-for-pet-and-horse-owners/prednisolone-and-prednisone-for-dogs-and-cats.html

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا