سگ ها

ویتامین ها و مکمل های مورد نیاز سگ

ویتامین ها و مکمل های مورد نیاز سگ

بسیاری از انسان ها، از مکمل های غذایی یا ویتامین ها استفاده می کنند. و در صورت داشتن حیوان خانگی، آن ها به احتمال زیاد ویتامین ها و مکمل های مورد نیاز سگ، به حیوان خانگی خود می دهند.

بر اساس مطالعه ای که در سال 2006 در مجله انجمن دامپزشکی آمریکا منتشر شد، رایج ترین مکمل های مصرفی در حیوانات خانگی، شامل مولتی ویتامین ها، مکمل هایی برای حمایت از مفاصل و اسیدهای چرب برای کاهش ریزش و افزایش درخشندگی خز است.

صاحبان حیوانات خانگی، همچنین ممکن است پروبیوتیک ها را برای تسکین مشکلات گوارشی، و یا آنتی اکسیدان ها را برای مقابله با اثرات پیری، مانند اختلالات شناختی، برای حیوانات خانگی شان، استفاده کنند.

با توجه به رشد روزافزون جمعیت سگ های پیر و دارای اضافه وزن، بازار خرید و فروش مکمل های سگ های خانگی، به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده است.

اما سوال اصلی این است که آیا سگ ها به آن ویتامین ها و مکمل ها نیاز دارند؟ و آیا مصرف این مکمل ها و ویتامین ها برای سگ، ایمن است؟ کارشناسان می گویند برخی از این محصولات، برای سگ ها مناسب اند. برخی دیگر مناسب نیستند و مصرف برخی دیگر ضروری نیست. حتی مصرف برخی مکمل ها، ممکن است برای سگ ها مضر باشد.

در واقع، اکثر مردم، دادن مکمل های مختلف به حیوان خانگی خود را، به خاطر میل شخصی شان انجام می دهند. نه به این دلیل که سگ به آن ها نیاز دارد. در ادامه این مقاله، به نکات مفیدی درباره انواع مکمل های مورد استفاده برای سگ ها، ذکر شده است. اگر سوالات بیشتری دارید، می توانید با یک دامپزشک تماس بگیرید.

آیا سگ من به مصرف ویتامین نیاز دارد؟

به گفته FDA، اکثر سگ ها، اگر با استفاده از محصولات آماده خوب تغذیه شوند، کمبود خاصی نداشته و ویتامین ها و مواد معدنی ضروری برای رشد و ادامه حیات خود را به دست خواهند آورد. سگ هایی که رژیم غذایی خانگی دارند ممکن است به مصرف مکمل نیاز داشته باشند.

مصرف مکمل های مختلف، کاملاً حیاتی است. اما فقط باید برای تامین نیازهای سگ به مواد مغذی انجام شود. شما نمی توانید فقط یک وعده غذایی خالص تهیه شده از ویتامین، به سگ خانگی تان بدهید. برای تعیین نیازهای مورد نیاز، با دامپزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

آیا دادن ویتامین به سگ خطری دارد؟

ویتامین ها و مکمل های مورد نیاز سگ | دام و پت

احتمالاً. به گفته FDA و دامپزشکان، اگر یک حیوان از قبل رژیم متعادلی داشته باشد و با مصرف غذاهای خوب و کامل، مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی دریافت کند. استفاده از مکمل های مختلف، می تواند برای سگ مضر باشد.

دریافت بیش از حد کلسیم به ویژه در توله سگهای نژاد های بزرگ می تواند مشکلات اسکلتی ایجاد کند. مصرف بیش از حد ویتامین A می تواند به عروق خونی آسیب رسانده و باعث بروز کم آبی بدن و درد مفاصل شود. دریافت ویتامین D اضافی می تواند سگ را وادار به خوردن غذا کند. حتی باعث آتروفی عضلات شود.

آیا باید قبل از مصرف مکمل با دامپزشک مشورت کنم؟

قبل از استفاده از هر محصولی برای سگ خانگی‌ تان، باید با یک دامپزشک مشورت کنید. علائمی که شبیه آرتروز هستند، مانند ضعف پشت سگ، می توانند در اثر وجود یک مشکل عصبی باشند. خز آسیب دیده، می تواند نشان دهنده مشکلات پوستی، متابولیک یا هورمونی باشد.

به صورت خودسرانه، اقدام به درمان بیماری های سگ خانگی تان نکنید. به ویژه اگر بیماری سگ خانگی‌ تان، اختلالی جدی، خطرناک و کشنده باشد. برای به دست آوردن بهترین نتیجه درمانی، باید تمام استانداردها را رعایت کنید. مکمل ها را، همانطور که به این منظور در نظر گرفته شده اند، به عنوان “مکمل” استفاده می کنید.

مواد موجود در برخی مکمل ها، مانند گیاهان دارویی، ممکن است با داروهای دیگری که حیوان در حال مصرف آن ها است، تداخل داشته باشند. دامپزشک همچنین می تواند ارزیابی کند که آیا حیوان خانگی شما به مصرف مکمل های خاص نیاز دارد یا خیر.

اگر حیوانات خانگی از یک رژیم غذایی کامل و متعادل استفاده کنند، مشکل خاصی نداشته و سالم خواهند بود. بدین ترتیب، در واقع نیازی به مصرف مکمل ندارند. یعنی، در صورتی که سگ شما سالم است و از یک رژیم غذایی متعادل و مناسب استفاده می کند. نیازی به استفاده مکمل های مختلف، نخواهید داشت.

همچنین، با توجه به این که محصولات مختلفی از مکمل ها در بازار وجود دارد. باید از مکمل هایی استفاده کرد که در طولانی مدت، ایمن بوده و مشکلات خاصی ایجاد نکنند. پروبیوتیک ها با این استاندارد، مطابقت دارند. در واقع، محصولات پروبیوتیک، ایمن بوده و مصرف آن توسط دامپزشکان توصیه شده است.

آیا مصرف مکمل ها در سگ موثر است؟

ویتامین ها و مکمل های مورد نیاز سگ | دام و پت

دامپزشکان می گویند این موضوع، یعنی تاثیر مکمل ها، بستگی به این دارد که مکمل برای چه مواردی استفاده می شود. همچنین تاثیر گذاری یک مکمل، به کیفیت و نحوه تولید آن نیز مربوط می شود. متاسفانه، آزمایشات بالینی برای تعیین اثرگذاری مکمل های مختلف، نادر است.

مکمل های گلوکوزامین-کندرویتین، که معمولاً به سگ های مبتلا به آرتروز داده می شوند، نتایج متفاوتی در آزمایش بر روی انسان و حیوانات نشان داده اند. مطالعه ای که در سال 2007 در مجله دامپزشکی منتشر شد به این نتیجه رسید که سگ هایی که تحت درمان با گلوکوزامین-کندرویتین سولفات قرار گرفتند. پس از 70 روز درمان، درد کمتری داشته و تحرک بیشتری از خود بروز دادند.

اما مطالعه ای در سال 2006 که تحت عنوان Glucosamine/Chondroitin Arthritis Intervention Trial، انجام شد، به این نتیجه رسید که مصرف این مکمل ها در رفع درد مواردی با درد خفیف  موثر نیستند. کسانی که از درد متوسط ​​تا شدید رنج می برند، ممکن است فایده ای از مصرف این مکمل ببینند. اما به دلیل کم شمار بودن این گروه از مبتلایان، محققان خواستار انجام مطالعات بیشتری شدند.

اسیدهای چرب می توانند به افزایش کیفیت ظاهر خز سگ ها کمک کنند. بر اساس مطالعه ای که در مجله تحقیقات دامپزشکی آمریکا منتشر شده است، مکمل های روغن ماهی نیز می توانند التهاب را کاهش دهند.

همچنین، آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین C و E، التهاب را کاهش می دهند و به سگ های سالمند مبتلا به مشکلات حافظه کمک می کنند. اما در مورد توصیه مکمل ها، به ویژه برای حیوانات جوان که ممکن است سال ها از مکمل های غذایی استفاده کرده باشند، باید محتاط بود.

به طور کلی، باید بدانید که تقریباً هیچ یک از مکمل ها، برای ایمنی طولانی مدت بر روی سگ ها آزمایش نشده اند.

چه سازمانی بر ویتامین ها و مکمل های سگ نظارت می کند؟

FDA بر مکمل های حیوانی نظارت می کند. با این حال، نظارت بر مکمل های حیوانات خانگی، به اندازه نظارت موجود بر روی مکمل های انسانی نیست. اطلاعات کمی درباره کیفیت و تاثیرگذاری مکمل های حیوانی، وجود دارد. به همین دلیل، پیش از استفاده از یک‌ مکمل، حتما با یک دامپزشک مشورت کنید.

با این حال، با تکیه بر اطلاعات اندکی که درباره مکمل های حیوانی وجود دارد، می توان برخی از نگرانی های صاحبان حیوانات خانگی را برطرف کرد. سازمان غذا و دارو، دستورالعمل های برچسب گذاری مکمل ها را تعیین می کند، گزارشات جانبی نامطلوب را برای اطلاع رسانی مشکلات مکمل ها اعلام می کند. برخی از محصولات را برای بررسی صحت اطلاعات مندرج بر روی برچسب، آزمایش می کند.

با این حال، کیفیت این محصولات یک نگرانی عمده و جدی برای صاحبان‌ حیوانات خانگی است. به طور کلی، درباره مصرف هر نوع مکمل برای حیوان خانگی تان، باید محتاط بوده و با یک‌ دامپزشک مشورت کنید. می توانید پاسخ سوالات تان را از دامپزشک بخواهد.

چگونه باید یک مکمل مناسب را انتخاب کنم؟

ویتامین ها و مکمل های مورد نیاز سگ | دام و پت

در این بخش از مقاله، نکاتی برای کمک به انتخاب یک مکمل مناسب و ایمن برای حیوانات خانگی، آورده شده است. اطلاعات بیشتر را می توانید با تماس با یک دامپزشک، به دست بیاورید.

اول از همه، به دنبال مارکی باشید که در یک زمینه خاص تولیدی، تخصص داشته یا مطالعات بالینی مختلف، مصرف محصولات تولید شده توسط آن ها را کرده باشد.

علاوه براین، برچسب های هر محصولی را که می خواهید بخرید، با دقت بخوانید. نام ماده ای را که بدنبال آن هستید بدانید تا فریب شعارهای رایج در میان مردم را نخورید.

به دنبال محصولی با تعداد زیادی استانداردهای واقعی باشید، این نشان می دهد که شرکت کنترل های کیفی را به خوبی تنظیم و رعایت کرده است.

همچنین، به دنبال شماره تماس شرکت، بر روی برچسب محصول باشید. با شرکت تماس بگیرید و بپرسید چه کسی محصول را فرموله کرده است، فرمولاتور از چه تخصصی برخوردار است و تولید کننده چه مدت در کار تجارت محصولات حیوانی است.

مراقب ادعاهایی باشید محصولات تولیدی را چیزی شبیه معجزه معرفی می کنند. شعارهایی مانند وعده هایی برای کاهش احتمال ابتلا به بیماری هایی مانند پاروویروس، سرطان و دیسپلازی مفصل ران، می توانند شک‌ برانگیز باشند.

به دنبال تأییدیه از سازمانی باشید که به طور مستقل محتوای مکمل را تأیید کرده است. در مورد دادن مکمل های انسانی به سگ ها احتیاط کنید. مصرف برخی از محصولات، مانند سیر، می توانند برای سگ ها خطرناک باشند. همچنین، شما باید فروشنده محصول جورد نظرتان را بشناسید.

با وجود این که در مورد تمام مکمل های حیوانی، مشکلاتی گزارش شده است، ولی آن هایی که در کلینیک های دامپزشکی معتبر به فروش می رسند، به نظر می رسد که قابل اعتماد تر هستند.

در مورد مکمل های غذایی سگ ها، بهتر است نکات زیر را مدنظر داشته باشید:

برچسب را بررسی کنید تا ببینید چه مقدار از هر کدام از مواد مغذی، در محصول تولید شده، وجود دارد. برخی از غذاهای مخصوص سگ بالغ حاوی گلوکوزامین/کندرویتین هستند. در کشورهای مختلف، قوانینی متفاوتی درباره میزان مجاز این ماده در غذاهای سگ وجود دارد.

باید به این نکته توجه داشته باشید که مکمل های غذایی تجویز شده توسط دامپزشک، می توانند دارای مواد دارویی مختلفی باشند. سایر غذاهای سگ نیز ممکن است حاوی مواد گیاهی مانند قره قاط برای جلوگیری از بروز عفونت های مجاری ادراری، و یا DHA، برای تقویت رشد شناختی در توله سگ، باشند.

به طور کلی، با توجه به این که مکمل های مختلف مخصوص سگ ها که در بازار موجود هستند، به اندازه محصولات انسانی تست نشده اند، باد در مورد مصرف آن ها محتاط باشید.

منبع:

https://pets.webmd.com/dogs/guide/dog-vitamins-and-supplements

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا