سگ ها

واکسن در توله سگ ها

توله سگ ها به کدام واکسن ها نیاز دارند؟

وقتی که برای اولین بار توله سگ تازه متولد شده را به خانه می آورید، خیلی زود متوجه می شوید که حیوان خانگی کوچک شما خیلی سریع در همه چیز به شما وابسته می شود. این شما هستید که باید همه نیاز های روزمره توله سگ خود را برطرف کنید. این موضوع می تواند کمی ترسناک باشد. توله سگ به بهترین غذا، توجه زیاد، آموزش، اسباب بازی های مطمئن، معاشرت، خانه ای راحت و مراقبت های مناسب دامپزشکی نیاز دارد. این مراقبت ها شامل برنامه ریزی واکسیناسیون در توله سگ ها در طول سال اول زندگی او نیز می شود.

ممکن است مراجعه به دامپزشک به مدت چندین ماه، برای واکسیناسیون توله سگ برای شما ناراحت کننده به نظر برسد. اما بیماری هایی که واکسیناسیون از حیوانات خانگی ما در برابر آن ها محافظت می کند، خطرناک، بالقوه کشنده و خوشبختانه عمدتا قابل پیشگیری است.

در ادامه این مقاله، به بیماری هایی اشاره می کنیم که واکسیناسیون توله سگ ها می تواند از بروز آنها جلوگیری کند.

بوردتلا برونشی سپتیکا

یک بیماری شدید و مسری ناشی از ویروس است که به دستگاه تنفسی، دستگاه گوارش و سیستم عصبی سگ ها، راکون ها و سایر حیوانات حمله می کند. این ‌بیماری از طریق قرار گرفتن در معرض هوای تنفسی (از طریق عطسه یا سرفه) حیوان آلوده انتشار می یابد. ویروس همچنین می تواند توسط ظرف های آب و غذا و لوازم مشترک منتقل شود. این بیماری باعث جاری شدن ترشحات از چشم و بینی، تب، سرفه، استفراغ، اسهال، تشنج، فلج و اغلب مرگ می شود.

هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد. درمان های موجود شامل مراقبت های حمایتی و تلاش برای جلوگیری از بروز عفونت های ثانویه، کنترل علائم استفراغ، تشنج و موارد دیگر است. در صورت زنده ماندن حیوان از علائم، امید می رود که سیستم ایمنی سگ فرصتی برای مقابله با آن داشته باشد. اما سگ های آلوده می توانند ماه ها به ویروس آلوده باشند.

هپاتیت سگ

هپاتیت سگ عفونی، یک عفونت ویروسی بسیار مسری است که بر کبد، کلیه ها، طحال، ریه ها و چشم سگ مبتلا به ویروس تأثیر می گذارد. این بیماری کبدی توسط ویروسی ایجاد می شود که ارتباطی با بیماری هپاتیت انسانی ندارد. علائم از تب خفیف و التهاب غشای مخاطی گرفته تا استفراغ، زردی، التهاب معده و درد در اطراف کبد متغیر است. بسیاری از سگ ها می توانند بر فرم خفیف بیماری غلبه کنند. اما شکل شدید آن باعث مرگ می شود. هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد. پزشکان می توانند علائم این بیماری را درمان کنند.

ویروس کرونا

واکسن در توله سگ ها | دام و پت

تصور نمی شود که COVID-19 تهدیدی برای سلامتی سگ ها باشد. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد این بیماری می تواند باعث ابتلا سگ ها شود. ویروس کرونا سگ معمولاً سیستم گوارشی سگ ها را تحت تأثیر قرار می دهد. اما می تواند باعث عفونت های تنفسی نیز شود. علائم بیماری بیشتر شامل علائم دستگاه گوارش، از جمله از دست دادن اشتها، استفراغ و اسهال است. دامپزشکان می توانند به رفع حالت تهوع کمک کنند. اما هیچ دارویی ویروس های کرونا را از بین نمی برد.

کرم قلب

هنگامی که توله سگ شما در حدود 12 تا 16 هفته سن دارد، باید در مورد شروع اقدامات پیشگیری کننده از کرم قلب با دامپزشک مشورت کنید. اگرچه واکسنی برای این بیماری وجود ندارد. اما با داروهای منظمی که دامپزشک تجویز می کند قابل پیشگیری است.

کرم قلب، نامی توصیفی است. این کرم ها در سمت راست قلب و شریان های ریوی قرار می گیرند. (که خون را به ریه ها می فرستند)، هرچند که می توانند از قلب به سایر قسمت های بدن منتقل شود و گاهی به کبد و کلیه ها نیز حمله کنند. طول کرم ها می تواند تا 14 اینچ رشد کند. در صورت اجتماع کنارهم، اعضای بدن را مسدود کرده و به آنها آسیب می رساند.

ابتلا به یک عفونت کرم قلب اغلب هیچ علائمی ایجاد نمی کند، اگرچه سگ ها در مراحل بعدی بیماری ممکن است سرفه کنند، بی حال شوند، اشتهای خود را از دست بدهند یا در تنفس مشکل داشته باشند. سگ های آلوده ممکن است پس از ورزش و فعالیت های خفیف خسته شوند. برخلاف اکثر شرایط ذکر شده در این مقاله، که بیماری ها از طریق ادرار، مدفوع و سایر مایعات بدن منتقل می شوند، کرم های قلبی توسط پشه ها منتقل می شوند. بنابراین، تشخیص از طریق آزمایش خون و نه آزمایش مدفوع انجام می شود.

عفونت دستگاه تنفسی

عفونت دستگاه تنفسی که با نام تراكئو برونشیت عفونی نیز شناخته می شود، از التهاب مجاری هوایی فوقانی ناشی می شود. این بیماری می تواند در اثر عفونت های باکتریایی، ویروسی یا دیگر عوامل مانند بوردتلا و پاراآنفلوانزا سگ ایجاد شود و اغلب به طور همزمان با چندین عفونت همراه می شود.

معمولاً بیماری خفیفی است و باعث سرفه های شدید و خشک می شود. در موارد نادر می تواند کشنده باشد. به راحتی بین سگ هایی که نزدیک هم قرار دارند انتقال می یابد، به همین دلیل از طریق تماس با لانه سگ آلوده به سرعت منتقل می شود. برای درمان این بیماری معمولا آنتی بیوتیک لازم نیست، مگر در موارد شدید و مزمن. داروهای سرکوب کننده و ضد سرفه می توانند شرایط سگ را آرام تر کنند.

لپتوسپیروز

برخلاف بیشتر بیماری های موجود در این لیست، لپتوسپیروز توسط باکتری ایجاد می شود و برخی از سگ ها ممکن است با ابتلا به آن هیچ علائمی نشان ندهند. لپتوسپیروز را می توان در خاک و آب مشاهده کرد. این اختلال یک بیماری مشترک بین انسان و دام است، به این معنی که می تواند از حیوانات به افراد انسانی منتقل شود.

هنگامی که علائم ظاهر می شوند، می توانند شامل تب، استفراغ، درد شکم، اسهال، از دست دادن اشتها، ضعف و بی حالی شدید، زردی، درد عضلانی، ناباروری، نارسایی کلیه (با یا بدون نارسایی کبدی) باشند. برای درمان این بیماری، آنتی بیوتیک ها موثر هستند و هرچه زودتر تجویز شوند، مفید ترند.

بیماری لایم

واکسن در توله سگ ها | دام و پت

بیماری لایم (یا بورلیوز) نوعی بیماری عفونی و منتقله از طریق کنه است که ناشی از نوعی باکتری به نام اسپیروشیت است. این بیماری از طریق کنه منتقل می شود، سگ آلوده اغلب شروع به لنگیدن می کند، غدد لنفاوی او متورم می شود، درجه حرارت بدن او بالا می رود و غذا خوردن را متوقف می کند.

این بیماری می تواند قلب، کلیه و مفاصل وی را تحت تأثیر قرار دهد، یا در صورت عدم درمان منجر به اختلالات عصبی شود. این بیماری اگر سریع تشخیص داده شود ،مصرف یک دوره آنتی بیوتیک می تواند برای درمان آن بسیار مفید باشد. عود بیماری ممکن است ماه ها یا حتی سال ها بعد اتفاق بیفتد.

پاروو ویروس

این ویروس، یک ویروس بسیار مسری است که همه سگ ها را درگیر می کند. اما سگ ها و توله سگ های واکسینه نشده دارای کمتر از چهار ماه سن، بیشترین خطر ابتلا به آن را دارند. این ویروس به سیستم گوارشی حمله کرده و باعث از بین رفتن اشتها، استفراغ، تب و اغلب اسهال خونی شدید می شود. کم آبی شدید می تواند به سرعت رخ دهد و سگ را در طی 48 تا 72 ساعت از بین ببرد، بنابراین انجام سریع مراقبت دامپزشکی بسیار مهم است. هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد. بنابراین هیدراته نگه داشتن سگ و کنترل علائم ثانویه می تواند او را زنده نگه دارد. تا جایی که سیستم ایمنی بدن سگ بیماری را شکست دهد.

هاری

هاری یک بیماری ویروسی در پستانداران است که به سیستم عصبی مرکزی حمله کرده و باعث سردرد، اضطراب، توهم، ترس از آب، فلج و مرگ می شود. بیشتر اوقات از طریق تماس با حیوان هار دیگر منتقل می شود. درمان هاری در طی چند ساعت پس از بروز عفونت ضروری است، در غیر این صورت احتمال مرگ بسیار زیاد است.

به یاد داشته باشید، دامپزشک شما می تواند در صورت نیاز به واکسیناسیون های ضروری و یا اختیاری، اطلاعات و راهنمایی های بیشتری ارائه دهد.

برنامه واکسیناسیون توله سگ

واکسن در توله سگ ها | دام و پت

اولین چیزی که باید بدانید این است که برنامه واکسیناسیون ثابت و مشخصی برای همه سگ ها وجود ندارد. عواملی مانند اینکه در کدام قسمت از کشور زندگی می کنید و عوامل خطر زای سگ شما، در تعیین برنامه واکسیناسیون نقش خواهد داشت. بعضی از سگ ها به برخی واکسن ها احتیاج ندارند. تصمیم برای واکسیناسیون، تصمیمی بین شما و دامپزشک شماست. همیشه در قرارهای ملاقات منظم خود، درباره واکسیناسیون توله سگ خود مشورت کنید.

هزینه واکسیناسیون توله سگ

هزینه واکسیناسیون توله سگ شما به عوامل مختلفی بستگی دارد. دامپزشکان در مناطق شلوغ و گران قیمت شهری هزینه بیشتری از دامپزشک روستایی یک شهر کوچک دریافت می کنند. به عبارت دیگر، تفاوت های چشمگیری در قیمت وجود دارد. اما فارغ از محدوده هزینه ها، تزریق برخی از واکسن ها مانند “واکسن های اصلی” و نیز واکسن هاری ضروری هستند.

واکسن های اصلی شامل DHLPP (هپاتیت، لپتوسپیروز، پارو و پاراآنفلوانزا) هستند. توله سگ شما به واکسیناسیون هاری نیز احتیاج دارد.

واکسیناسیون برای سگ های بزرگسال

واکسن در توله سگ ها | دام و پت

در مورد واکسیناسیون سگ های بالغ به صورت سالانه، اختلاف نظر وجود دارد. برخی دامپزشکان معتقدند واکسیناسیون بیش از حد در سگ های بزرگسال خطرات سلامتی را به همراه دارد. اما برخی دیگر مخالف هستند و می گویند واکسیناسیون سالانه از بیماری های خطرناک جلوگیری می کند. با دامپزشک خود مشورت کنید تا مشخص کند چه نوع پروتکل واکسیناسیون برای سگ شما مناسب است.

بسیاری از صاحبان سگ قبل از انجام واکسیناسیون سالانه، آزمایش تیتر را انتخاب می کنند. آزمایشات تیتر میزان ایمنی سگ را اندازه گیری می کند. حتی این می تواند تعیین کند که آیا واکسیناسیون لازم است یا خیر. یک استثنا کلیدی در این مورد، واکسن هاری است. در مورد واکسن هاری آزمایش تیتر گزینه ای مناسب نیست. این واکسیناسیون طبق باید انجام شود. دامپزشک می تواند برنامه زمانی خاص واکسیناسیون را به شما بگوید.

انجام تمامی این اقدامات، برای حفظ سلامتی سگ و شادابی حیوان خانگی شما ضروری است. مطمئن باشید سود تمام این اقدامات نهایتا به خود شما باز خواهد گشت.

منبع: https://www.akc.org/expert-advice/health/puppy-shots-complete-guide/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا