گربه ها

واکسیناسیون در گربه ها

واکسیناسیون در گربه ها

واکسیناسیون در  گربه ها، برای کمک به محافظت از آنها در برابر بیماری های شایع و کمک به حفظ سلامت حیوان حیاتی است. به عنوان یک صاحب گربه، بهتر است که به روز بودن در مورد واکسن های بچه گربه خود را حفظ کنید تا آنها را در برابر انواع بیماری ها محافظت کند. اهمیت واکسیناسیون برای سلامت کلی و طول عمر گربه شما را نمی توان نادیده گرفت. واکسن های گربه از نظر پزشکی و علمی برای مبارزه با  انتقال بیماری های فلج کننده و کشنده گربه سانان اثبات شده اند.

واکسیناسیون بچه گربه  به عوامل مختلفی از جمله شرایط پزشکی قبلی و شرایط زندگی در محیط داخلی یا خارجی بستگی دارد. شما همیشه باید این عوامل را با دامپزشک در میان بگذارید تا مشخص کند برنامه واکسن گربه شما چگونه است.

واکسن های گربه را می توان به دو نوع مختلف هسته ای و غیر هسته ای تقسیم بندی کرد. واکسن های اصلی برای همه بچه گربه ها توصیه می شود و واکسن های غیر اصلی نیز بسته به خطرات احتمالی  برای یک گربه شخصی در نظر گرفته می شود. با دامپزشک خود درمورد اینکه کدام واکسن ها مناسب گربه شما هستند، مشورت کنید.

هدف از واکسن بچه گربه ایمن سازی گربه در برابر برخی بیماری ها است. این واکسن ها به سیستم ایمنی بدن گربه  کمک می کند تا ویروس های خاصی را بشناسد و برای مقابله با عفونت، قبل از تسلط بیماری، سریعاً وارد عمل شود.

واکسیناسیون هسته ای برای گربه ها کدامند؟

واکسیناسیون در گربه ها | دام و پت

واکسیناسیون هسته ای همان مواردی است که برای همه گربه ها توصیه می شود. آنها برای ایمن نگه داشتن حیوان خانگی شما و عاری از برخی شرایط بسیار جدی طراحی شده اند، بنابراین بسیار مهم است که گربه خود را در اسرع وقت در برابر این شرایط واکسینه کنید.

با واکسیناسیون در برابر این بیماری های اصلی، می توانید با کمک  ایجاد “مصونیت گله”، از گربه های دیگر که در محیط زندگی می کنند محافظت کنید.اگر گربه های بیشتری واکسینه  شوند، احتمال ایجاد و شیوع ویروس در بین آنها کمتر و دشوارتر خواهد بود. اگر تعداد زیادی از گربه ها واکسینه نشوند، این ویروس ها خطر بیشتری برای همه گربه های ساکن در یک منطقه ایجاد می کند

واکسیناسیون هسته ای بچه گربه ها شامل موارد زیر است:

واکسن FVRCP در گربه ها. FVRCP مخفف رینوتراکتیت ویروسی گربه سانان، کالیسیو ویروس و پانلوکوپنی است. این یک واکسن اصلی است که برای همه بچه گربه ها ضروری است. ویروس کالیسیو و رینوتراکتیت از جمله ویروس های رایج گربه سانان است که باعث ایجاد عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی در گربه ها می شود. پانلوکوپنی، که معمولاً به آن بیماری گربه سانان گفته می شود، یک بیماری بسیار مسری و اغلب کشنده است که به سلول هایی که در روده، مغز استخوان و جنین در حال رشد هستند به سرعت در حال رشد و تقسیم حمله می کند.

ویروس گربه سان. این ویروس باعث آنفولانزای گربه ای (عطسه، ترشحات بینی، زخم های دهان و بزاق دهان و دریبل اضافی) می شود. گربه های مبتلا ممکن است تمایلی به خوردن غذا نداشته باشند.

ویروس هراس گربه سان. باعث آنفلوانزای گربه ای، تب، عطسه و ترشحات بینی و همچنین ایجاد زخم در چشم می شود. عفونت مزمن می تواند منجر به بیماری های بینی گردد.

هاری. هاری یک ویروس کشنده است که می تواند گربه ها و همچنین انسان را تحت تأثیر قرار دهد. 1 این یک واکسن اصلی است که به دلیل جدی بودن این بیماری طبق قانون معمولاً مورد نیاز است. همه بچه گربه ها و گربه های بزرگسال باید علیه هاری واکسینه شوند .

واکسیناسیون غیر هسته ای برای گربه ها کدامند؟

واکسیناسیون در گربه ها | دام و پت

اگر به دلایلی، گربه شما به خصوص در معرض خطر عفونت بوده و نیاز به محافظت بیشتری داشته باشد، به واکسیناسیون غیر اصلی گربه احتیاج دارد.  این شرایط می تواند شامل گربه هایی باشد که به فضای خارج از منزل دسترسی دارند یا با گربه هایی که به فضای باز می روند در تماس هستند.  اگر قصد دارید با گربه خود به خارج از کشور سفر کنید باید حتما حیوان خانگی خود را در با این واکسن ها، واکسینه کنید.

واکسیناسیون غیر هسته ای بچه گربه ها شامل موارد زیر است:

ویروس لوسمی گربه ای. FeLV یا ویروس سرطان خون گربه واکسنی است که در گربه ها غیر اصلی در نظر گرفته می شود. با این حال، این به شدت برای همه بچه گربه ها توصیه می شود. گربه های بالغ که وقت خود را در فضای باز سپری می کنند باید این واکسن را سالانه تقویت کنند. سرطان خون گربه سانان یکی از بیماری های عفونی رایج در گربه ها است. این بیماری معمولاً از طریق زخم گزش یا از طریق تماس طولانی مدت با گربه های آلوده منتشر می شود.

FeLV می تواند مسائل مختلف سلامتی از جمله سرطان و اختلالات سیستم ایمنی بدن را در گربه ها ایجاد کند. FeLV با تماس نزدیک منتشر می شود و می تواند باعث سرطان، کم خونی، استفراغ و اسهال شود.  توصیه می شود این واکسیناسیون در کنار واکسن های اصلی، با هر گربه ای که به خارج دسترسی دارد یا با گربه هایی که بیرون از منزل در تماس هستند، تزریق شود.

واکسن FIV  در گربه ها. FIV  مخفف ویروس نقص ایمنی گربه سانان است، ویروس رایج گربه سانان که معمولاً توسط زخم گزش منتشر می شود. این واکسن غیر هسته ای است و فقط برای گربه هایی که در معرض خطر FIV قرار دارند بسیار توصیه می شود. گرچه بسیاری از گربه های مثبت FIV می توانند زندگی عادی داشته باشند، اما کسانی که به طور منفی تحت تأثیر قرار می گیرند، به دلیل اختلال در عملکرد سیستم ایمنی، از بیماری های مختلف رنج می برند.

توصیه واکسن های غیر هسته ای به موقعیت جغرافیایی و محیط بچه گربه شما بستگی دارد. با دامپزشک خود در مورد مواجهه احتمالی بچه گربه خود صحبت کنید.

چه موقع باید بچه گربه خود را واکسینه کنم؟

واکسیناسیون در گربه ها | دام و پت

بیشتر واکسن ها بهتر است در دوران کودکی به بچه گربه داده شوند و دامپزشک به شما کمک می کند تا برنامه واکسیناسیون را تنظیم کنید. بچه گربه شما باید به محض بزرگ شدن در برابر بیماری های جدی اصلی واکسینه شود.

آنها از حدود هشت هفتگی به دو تزریق، با فاصله 3 تا 4 هفته، نیاز خواهند داشت. جزئیات دقیق را با دامپزشک خود بررسی کنید، زیرا زمان  واکسیناسیون بستگی به مشخصات حیوان خانگی شما می توانند متفاوت باشد. پس از اینکه بچه گربه واکسیناسیون کامل انجام داد، توصیه می شود برای اطمینان از ایمنی پایدار، در فواصل منظم تزریق تقویت کننده واکسن را انجام دهید.

در هنگام واکسیناسیون گربه من چه اتفاقی میفتد؟

دامپزشک گربه شما را معاینه می کند تا بررسی کند تا هر گونه عفونت احتمالی تشخیص و یا رد شود. در صورتی که دامپزشک تشخیص دهد که حیوان خانگی شما می تواند واکسن را دریافت کند، این روش می تواند آغاز شود. برخی از واکسن ها در یک تزریق ترکیب می شوند در حالی که برخی دیگر به تزریق دیگری نیاز دارند. محلی که برای واکسن انتخاب می شود معمولاً خارش گردن است اما می توان از مکان های دیگر استفاده کرد.

آیا واکسیناسیون فورا از گربه محافظت  می کند؟

اگر گربه شما در معرض طاقت فرسای یک ویروس یا بیماری خاص قرار گرفته باشد، واکسیناسیون نمی تواند به طور کامل از عفونت جلوگیری کند، اما هر عفونی که بگیرد احتمالاً خفیف تر خواهد بود و بیماری گربه شما کمتر به گربه های دیگر سرایت می کند. بسته به واکسن، ممکن است  اثربخشی واکسن با تاخیر شروع شود. بنابراین اگر گربه شما نیاز به ماندن در یک وسیله نقلیه دارد، یا قصد دارید گربه خود را به خارج از کشور ببرید، بهتر است در مورد زمان مناسب برای تزریق واکسن با دامپزشک مشورت کند.

آیا گربه های خانگی نیاز به واکسیناسیون دارند؟

گرچه گربه های داخل سالن ممکن است روزهای خود را برای کاوش در خارج از منزل نگذرانند، اما تماس با دنیای خارج هنوز هم ممکن است رخ دهد. به علاوه، سایر گربه ها یا حیوانات خانگی که با حیوان خانگی شما در ارتباط هستند می توانند به راحتی بیماری هایی را به حیوان شما منتقل کنند. به همین دلیل واکسیناسیون بچه گربه ها برای گربه های خانگی نیز ضروری است.

عوارض جانبی واکسیناسیون گربه کدامند؟

واکسیناسیون در گربه ها | دام و پت

واکسیناسیون گربه برای اکثر گربه ها بی خطر است. اگرچه امکان بروز عوارض جانبی وجود دارد، اما بسیار نادر است. واکسن ها به طور فزاینده ای قابل اعتماد و مطمئن هستند، اما همیشه بهتر است مراقب گربه خود پس از مراجعه به دامپزشک باشید.

واکسیناسیون گربه سیستم ایمنی  گربه شما را تحریک می کند تا از بیماری های خاص عفونی محافظت کند. این می تواند باعث بروز علائم خفیف از احساس درد در محل تزریق تا تب و واکنش های آلرژیک. واکسیناسیون گربه می تواند خطرات دیگری مانند تومورهای محل تزریق و بیماری ایمنی ایجاد کند، با این حال چنین مواردی بسیار نادر است و می تواند با شرایط ژنتیکی و پزشکی از قبل موجود مرتبط باشد. واقعیت این است که فوائی واکسیناسیون گربه ها بسیار بیشتر از خطرات است. واکسن های گربه جان بی شماری را نجات داده و نقش مهمی در نبرد با بیماری عفونی گربه سان دارند.

بیشتر گربه ها از دریافت واکسن گربه هیچگونه عارضه جانبی نشان نمی دهند. اگر گربه شما واکنشی نشان دهد، آنها معمولاً جزئی و کوتاه مدت هستند. با این حال، شما همچنان باید مراقب علائم زیر باشید که ممکن است عوارض جانبی منفی ناشی از واکسن گربه را نشان دهد.

  • بی حالی
  • تب خفیف
  • اشتهای کم
  • تورم موضعی
  • عطسه یا سرفه

هنگامی که آنها ظاهر می شوند، این علائم باید فقط برای چند روز ادامه داشته باشد. اگر بعد از واکسیناسیون متوجه شدید گربه شما احساس ضعیفی دارد، برای مشاوره با دامپزشک تماس بگیرید.

چه زمانی باید واکسیناسیون گربه را برنامه ریزی کنم؟

باید واکسیناسیون بچه گربه ها را به محض دریافت بچه گربه جدید خود تعیین کنید. صرف نظر از سن، بچه گربه جدید شما باید در اسرع وقت توسط دامپزشک بررسی شود. تهیه یک برنامه مراقبت بهداشتی پیشگیرانه از جمله واکسیناسیون، کرم زدایی و کنترل کک مهم است. علاوه بر این، ما وقت خود را صرف بحث در مورد آموزش رفتاری خواهیم کرد تا مطمئن شویم بچه گربه شما رفتارهای خوبی دارد و به حیوان خانگی عالی تبدیل می شود.

واکسن ها برای کمک به گربه شما در شاد و سالم ماندن طراحی شده اند. بنابراین بهتر است که آنها را در اسرع وقت انجام دهید. مثل همیشه، اگر در مورد سلامتی گربه خود نگرانی دارید، از جمله واکسیناسیون ممکن است لازم باشد، قرار ملاقات بگذارید تا با دامپزشک به صورت آنلاین مشورت کنید.

منابع:

https://www.purina.co.uk/cats/key-life-stages/kitten/kitten-vaccinations

https://www.rauanimalhospital.com/services/cats/vaccinations

https://www.thesprucepets.com/kitten-vaccination-schedule-4165446

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا