سگ ها

هیپرکراتوز سگ و گزینه های درمانی آن

هیپرکراتوز سگ و گزینه های درمانی آن

هیپرکراتوز سگ اغلب روی پنجه یا بینی سگ اتفاق میفتد. هایپرکراتوز، یک رشد غیر طبیعی کراتین است که پوسته های خشک، پوسته پوسته و ترک خورده ای را روی پوست سگ به جا می گذارد. علل ممکن است ناشناخته یا مربوط به یک بیماری زمینه ای باشد. اکثر اشکال هیپرکراتوز پا بی ضرر هستند، اما می توانند باعث درد یا لنگیدن شوند. درمان بستگی به علت آن دارد و اگر سگ شما احساس ناراحتی می کند ممکن است به درمان نیاز داشته باشد.

هایپرکراتوز به عنوان پاهای سگ مودار نیز شناخته می شود. در این شرایط به نظر می رسد سگ شما موهای غیر طبیعی روی پوست خود ایجاد می کند. این می تواند یک تجربه دردناک باشد به همین دلیل مهم است که سگ خود را نزد دامپزشک ببرید.

آیا سگ سالمند شما دارای بینی خمیده یا پدهای ضخیمی است؟ او ممکن است هیپرکراتوز پنجه سگ یا هیپرکراتوز بینی سگ داشته باشد. این وضعیت یک بیماری شایع اما معمولاً بی ضرر در سگهای میانسال و بزرگسال است.

سگ های جوانتر نیز می توانند دچار هیپرکراتوز شوند، اگرچه این مورد کمتر رایج است. در برخی موارد، این وضعیت می تواند در نتیجه سایر مشکلات پوستی ایجاد شود، بنابراین مهم است که بدانید هنگام ارزیابی آن نقاط مختلف روی سگ خود باید به دنبال چه علائمی باشید.

هیپرکراتوز یا پای مودار چیست؟

هیپرکراتوز سگ و گزینه های درمانی آن | دام و پت

در سگ و انسان، لایه بیرونی پوست حاوی پروتئینی به نام کراتین است که از لایه های زیرین پوست محافظت می کند. بدن به طور طبیعی ممکن است در پاسخ به التهاب یا فشار، کراتین بیشتری تولید کند. مانند زمانی که در اثر مالش کفش به پای شما، پینه ایجاد می شود.

هیپرکراتوز یک رشد بیش از حد غیر طبیعی کراتین است که ممکن است به دلیل یک مشکل پزشکی زمینه ای یا بدون هیچ دلیل مشخصی رخ دهد. این اغلب به صورت پوسته های برآمده، خشن و ضخیم شده از پوست یا موهای شاخک مانند روی بینی، پنجه ها و گوش های سگ ظاهر می شود.

هیپرکراتوز سگ زمانی رخ می دهد که پوست بینی یا پنجه سگ شما ضخیم و سفت می شود. متأسفانه هیچ درمانی وجود ندارد، اما مواردی وجود دارد که می توانید برای مدیریت هایپرکراتوز سگ خود انجام دهید.

این حالت پوستی در سگها زمانی رخ می دهد که کراتین بیش از حد وجود داشته باشد. دو نوع هایپرکراتوز وجود دارد: هایپرکراتوز بینی در سگ (یا هیپرکراتوز بینی سگ) در ناحیه بینی و هیپرکراتوز پاهای پا روی پنجه ها ایجاد می شود. سگهای مبتلا به هایپرکراتوز ممکن است پنجه ها و بینی ها خشک شده و ظاهر پینه ای داشته باشند. اگر پوست ترک بخورد، ممکن است عفونت ایجاد شود.

علل هیپرکراتوز یا پای مودار سگ

در سگ های میانسال و سنین بالا، هیپرکراتوز پنجه سگ اغلب ایدیوپاتیک است، به این معنی که ما دقیقاً نمی دانیم علت آن چیست. این احتمال وجود دارد که برخی از مولفه های ژنتیکی در این بیماری وجود داشته باشد زیرا برخی از نژادها، مانند Cocker Spaniels، مستعد ابتلا به این وضعیت هستند.

بیشتر سگ های مبتلا تا پایان عمر دچار هیپرکراتوز خواهند شد. در بیشتر این موارد، هیپرکراتوز خوش خیم است و بر طول عمر یا کیفیت زندگی سگ تأثیر نمی گذارد. با این حال، رشد هیپرکراتوز روی پنجه ها گاهی می تواند راه رفتن سگ را تحت تأثیر قرار دهد یا باعث ایجاد درد شود، بنابراین ممکن است درمان برای مدیریت این بیماری ضروری باشد.

هیپرکراتوز همچنین می تواند در نتیجه سایر شرایط پزشکی مانند موارد زیر رخ دهد:
 • ایکتیوز
 • سندرم کبدی
 • عفونت ویروس پاپیلوما
 • ویروس مزمن سگ
 • پمفیگوس فولیاسئوس
 • اختلالات مادرزادی قرنیه یا کراتینه شدن

این شرایط پیچیده تر هستند، اما درمان بیماری زمینه ای می تواند در برخی موارد باعث بهبود یا رفع هیپرکراتوز شود.

در مورد سرکه سیب برای سگ، فواید و عوارض آن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

علائم هیپرکراتوز پا در سگ ها

هیپرکراتوز سگ و گزینه های درمانی آن | دام و پت

هیپرکراتوز باعث رشد بیش از حد مشخصه خارهای کراتین می شود که می تواند به مناطق آسیب دیده ظاهر پوسته پوسته، شاخدار یا مودار بدهد. این تغییرات معمولاً در بینی، پنجه ها یا گوش ها رخ می دهد. گاهی اوقات، هیپرکراتوز می تواند در آرنج یا لگن در سگهای نژاد بزرگ ایجاد شود.

سایر علائم هیپرکراتوز شامل موارد زیر است:

 • عفونت های ثانویه
 • زخم مناطق آسیب دیده
 • ترک یا شکاف در مناطق آسیب دیده
 • لنگ زدن روی پنجه های آسیب دیده
 • از دست دادن رنگ پوست در ناحیه آسیب دیده

اگر سگ شما علائم هیپرکراتوز پنجه سگ یا سایر اشکال هیپرکراتوز را نشان می دهد، مهم است که برای ارزیابی تغییرات به دامپزشک خود مراجعه کنید. اگرچه این وضعیت نسبتاً خوش خیم است، اما سایر علل هیپرکراتوز نیاز به درمان سریع و تهاجمی دارند.

تشخیص هیپرکراتوز پنجه سگ

هیپرکراتوز دارای ظاهر و الگوی توزیع خاصی است، به این معنی که اغلب می تواند تنها در معاینه فیزیکی تشخیص داده شود. در سگ های میانسال و مسن بدون علائم دیگر، معاینه فیزیکی و جسمی به تنهایی برای تشخیص کافی است.

با این حال، اگر هیپرکراتوز سگ شما با علائم دیگر یا مشکلات پوستی همراه باشد، دامپزشک شما ممکن است آزمایش های اضافی مانند موارد زیر را توصیه کند:

 • بیوپسی و هیستوپاتولوژی. دامپزشک شما ممکن است انجام بیوپسی پانچ از یک یا چند ناحیه آسیب دیده و ارسال این نمونه ها به آزمایشگاه برای تجزیه و تحلیل توسط پاتولوژیست را توصیه کند. این می تواند به تعیین علت زمینه ای هیپرکراتوز کمک کند. در برخی موارد، ارسال نمونه ها به پاتولوژیست متخصص در پوست ضروری است.
 • سیتولوژی پوست. صرف نظر از علت زمینه ای هیپرکراتوز سگ شما، دامپزشک همچنین ممکن است برای تشخیص هرگونه عفونت زمینه ای، نمونه برداری از پوست آسیب دیده را توصیه کند. مناطق هیپرکراتوز ممکن است بیشتر از پوست سالم مستعد عفونت باشند، به ویژه اگر ترک یا شکاف وجود داشته باشد.

نحوه درمان هیپرکراتوز پا در سگ

هیپرکراتوز سگ و گزینه های درمانی آن | دام و پت

بسیاری از سگها در صورت عدم وجود علائم دیگر، نیازی به درمان هیپرکراتوز ندارند. با این حال، برخی از سگ ها از رشد خود ناراحت می شوند و ممکن است از نرم شدن یا برداشتن آنها احساس بهتری داشته باشند. درست مانند مو و ناخن سگ شما، کراتین اضافی تولید شده توسط هیپرکراتوز فاقد هرگونه انتهای عصبی یا خون است. در بیشتر موارد، کوتاه کردن رشد اضافی با استفاده از ناخن گیر یا قرص بی خطر است. قبل از انجام این کار به تنهایی، با دامپزشک مشورت کنید. این کار را به آرامی انجام دهید و فقط تکه های کوچک را در یک زمان بگیرید، به طوری که به طور تصادفی پوست زیرین را برش ندهید.

اگر هیپرکراتوز روی پای سگ شما اتفاق بیفتد، می توانید با خیساندن پاها در حمام آب گرم (اما نه داغ!) به مدت 15 دقیقه با برخی نمک های Epsom، رویش ها را در خانه نرم کنید. فقط مطمئن شوید که پنجه ها را بعد از خیساندن کاملاً خشک کنید. رطوبت اضافی ممکن است منجر به عفونت شود.

دارو درمانی پاهای مودار سگ

استفاده از داروهای موضعی بدون نسخه مانند وازلین یا کیسه بالم نیز ممکن است کراتین را نرم کرده و ناراحتی سگ شما را کاهش دهد. با این حال، محصولات موضعی مخصوص سگها وجود دارد، مانند عسل نقره ای، که حاوی عسل مانوکا و ذرات نقره است که به توقف باکتری ها، بهبودی و تسکین پوست کمک می کند.

اگر سگ شما نیز در ارتباط با هیپرکراتوز دچار عفونت پوستی شده است، دامپزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک یا داروهای ضد قارچی برای درمان عفونت تجویز کند. این داروها ممکن است به صورت قرص یا پماد یا کرم موضعی تجویز شوند. اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل های دامپزشک خود را دنبال کرده و دوره کامل درمان را تکمیل کنید تا مطمئن شوید عفونت به طور کامل برطرف شده است.

نحوه پیشگیری از هیپرکراتوز پنجه سگ

هیپرکراتوز سگ و گزینه های درمانی آن | دام و پت

هیپرکراتوز می تواند ژنتیکی باشد، بنابراین از پرورش حیواناتی که این وضعیت را دارند یا از بستگان نزدیک آنها که مبتلا به هیپرکراتوز شده اند، خودداری کنید. واکسیناسیون علیه ویروس دیستپر سگ نیز می تواند از هیپرکراتوز ناشی از این بیماری جلوگیری کند.

متأسفانه، هیپرکراتوز در بسیاری از موارد ژنتیکی است. به طور خاص، لابرادورها، Golden Retrievers، Dogues de Bordeaux، Iris Terriers و Bedlington Terriers معمولا این بیماری پوستی را ایجاد می کنند.

هایپرکراتوز اغلب در اولین سال زندگی سگ پس از انتقال از طریق ژن ها رخ می دهد. هایپرکراتوز نیز معمولاً در سگهای میانسال و بزرگسال رخ می دهد. بیماریهای پوستی در سگها، مانند هایپرکراتوز، می تواند علائم مشکلات دیگر از جمله موارد زیر باشد:

 • لیشمانیوز. توسط انگل ایجاد می شود، که اغلب توسط پشه های ماسه ای حمل می شود. این بیماری با دارو قابل کنترل است.
 • Pemphigus Foliaceus. این یک بیماری پوستی خود ایمنی شایع است که اغلب با بیوپسی تشخیص داده می شود. با داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی قابل درمان است.
 • درماتوز واکنش پذیر روی. این یک بیماری پوستی است که اگر سگ روی را به درستی جذب نکند می تواند رخ دهد. این بیماری می تواند با مکمل روی درمان شود.

هایپرکراتوز مسری نیست. این یک بیماری ژنتیکی است، اما همچنین می تواند نشانه ای از یک مشکل اساسی باشد که در بالا ذکر شد.

در مورد لپتوسپیروز در سگ ها، از علل تا درمان اطلاعات بیشتری کسب کنید.

درمان پد و بینی سگ هایپرکراتوز

به دنبال درمان هایپرکراتوز هستید؟ متأسفانه در حال حاضر هیچ درمان شناخته شده ای وجود ندارد. با این حال، با نرم کردن و برداشتن پوست سفت شده در پنجه ها و بینی سگ می توان وضعیت پوست را کنترل کرد. در صورت لزوم با دامپزشک خود مشورت کنید تا این کار را انجام دهد. اگر سگ شما مبتلا به هایپرکراتوز است، مهم است که پوست را نرم نگه دارید تا سگ شما راحت باشد. با دامپزشک خود قرار ملاقات بگذارید و اگر شما و دامپزشک راحت هستید، دامپزشک می تواند نحوه کوتاه کردن پنجه سگ را به شما آموزش دهد.

 منابع:

https://www.greatpetcare.com/dog-health/dog-paw-hyperkeratosis/

https://www.caninejournal.com/hyperkeratosis-in-dogs/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا